Logo Cycling - Info.sk

  • Merida Slovakia
  • ROTOR INpower
  • Merida Slovakia
  • Merida Slovakia
  • Merida Slovakia
  • Merida Slovakia
  • Merida Slovakia


banner ro 01banner ro 02banner ro 03banner ro 04banner ro 05
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásiť sa

Prihlsovacie meno *
Heslo *
Zapamätať si ma

Vytvoriť účet

Údaje označené (*) sú povinné.
Meno *
Prihlsovacie meno *
Heslo *
Heslo znovu *
Email *
Email znovu *
Zdieľať
Po voľnom dni prišla krutá realita. Vrchári si poriadne preverili nohy. Desiata etapa bola mimoriadne náročná a nadeľovala straty. Dve veľmi náročné a prudké stúpania vyselektovali najlepších.
 
 
10. ETAPA 14.5. horská Cordenons > Alto de Montasio 167 km víťaz: Uran
 
 
Vincenzo Nibali určite nepočítal s tým, že sa oblečie do ružového trička tak skoro. Na jeho kazašský tím dnes čakala neľahká úloha - obhajovať svojho lídra na cieľovom stúpaní už v desiatej etape. Naopak Bradley Wiggins a Sky stáli pred novou výzvou, keď museli zvoliť agresívnejší spôsob jazdenia v horách. A mali na to všetky predpoklady, veď v prvej desiatke boli okrem britského šampióna aj Henao a Uran. Výbornými výkonmi sa zatiaľ prezentujú nenápadní Evans a Gesink. Takisto sme sa mohli tešiť na Scarponiho, ktorý je podľa mnohých vyjadrení vrchárom s momentálne najlepšou formou. Na Alto de Montasio bolo teda všetko pripravené na prvý naozajstný súboj adeptov na celkové víťazstvo.
 
Desiata etapa začala po voľnom dni pokojne, na úvodných sto kilometroch nečakala na jazdcov žiadna horská prekážka. Približne po tridsiatich kilometroch sa vyprofilovala na čele pretekov zaujímavá skupina trinástich jazdcov, ktorej pelotón dovolil stráviť deň v úniku. Boli v nej Bennati, Daheas, Viviani, Machado, Popovyč, Millar, DekkerTjallingii, Rodriguez, Pauwels, Gatto, Ligthart, Brutt.
 
Na rovinatých úsekoch sa náskok vedúcej skupiny postupne zvyšoval, Astana na čele pelotónu šetrila sily pred náročným záverom. Pred prvou horskou prémiou 65 kilometrov pred cieľom strácal pelotón osem minút. Na Cason di Lanza začala Astana pracovať veľmi pozorne a náskok začal klesať. Čoskoro sa k nej pripojil aj tím Sky, ktorý odvádzal svoju typickú prácu. 57 kilometrov pred cieľom mal technické problémy Nibali, musel zosadnúť z bicykla, ale Sky nenasadil zdrvujúce tempo a čoskoro sa vrátil späť. Naopak na tomto stúpaní 54 kilometrov pred cieľom sa evidentne trápil Hesjedal, ktorý si nakoniec povystúpil z hlavnej skupiny, kde bolo momentálne 40 cyklistov.  
 
Prvú horskú prémiu ukoristil Rodriguez, ktorý sa odpútal od vedúcej skupiny, ktorá sa na stúpaní začala deliť, a na hlavné pole mal na vrchole náskok štyri minúty. Sky nasadilo už na prvom kopci mimoriadne silné tempo, ktoré narušilo vrchárske formácie tímov Astana a Lampre, ale obidvaja ich lídri zostávali vo Wigginsovej prítomnosti. Takisto tam boli Evans a Gesink. Pred vrcholom stúpania ešte zaútočil Pellizotti, ktorý mal na čele pretekov svojho spolujzadca Rodrigueza
 
Po prudkom a technickom zjazde pri peknom počasí sa tridsať kilometrov pred cieľom rozrástla hlavná skupina, do ktorej sa vrátili niektorí jazdci, ktorí v stúpaní zaostali. Hesjedal medzi nimi nebol. Sky zobralo opäť priebeh etapy do svojich rúk a na rovinatej pasáži pred záverečným stúpaním ničilo súperov. K Rodriguezovi sa na čele pretekov pripojil Pauwels a obidvaja mali náskok dve minúty. Pellizotti sa vrátil späť do hlavnej skupiny. Tu sa pripravovali na záverečné stúpanie Wiggins, Nibali, Gesink, Evans, Scarponi a po zjazde tam bol takisto aj Sanchez. Dvanásť kilometrov pred cieľom stále strácali jednu minútu na vedúcu dvojicu.
 
Deväť a pol kilometra pred cieľom Sky dobehlo dvojicu pretekárov na čele pretekov a britský uran-rigoberto-skytím nepoľavoval. Wiggins sa prekvapujúco nedržal na čele pri svojich spolujazdcoch, ale niekde v prostriedku vedúcej skupiny. Ale mal pri sebe Henaa. Osem kilometrov pred cieľom zaútočil Uran. Agnoli s vypätím všetkých síl udával Nibalimu tempo na čele hlavnej skupiny. Kolumbijčan mal náskok pol minúty. Päť kilometrov pred cieľom pracoval na čele prenasledovateľov Agnoli, potom nasledoval Nibali a za nimi bolo zatiaľ ticho pred búrkou. Štyri kilometre pred cieľom zostal Nibali osamotený. Uran zvýšil náskok na jednu minútu. Scarponi mal stále tímového kolegu, Wiggins už nemal pri sebe nikoho. Tri kilometre pred cieľom zaútočil Intxausti. V najprudších pasážach začal strácať Wiggins, ku ktorému sa prekvapujúco pripojil Scarponi
 
Nibali sa zatiaľ držal najlepšie spomedzi všetkých favoritov. Ani Evans a Gesink nestačili v tých najprudších pasážach. Akonáhle sa zmiernil sklon, Evans dorazil Nibaliho. Wiggins však strácal dvadsať sekúnd. Uran si nakoniec došiel pre etapové víťazstvo. Druhé miesto obsadil Betancur. Tretí prišiel Nibali, ktorý si pripísal dôležitých osem bonifikačných sekúnd. Štvrté miesto si vybojoval Evans, ktorý zažehnal až dve krízy v etape. Víťazný Uran sa priblížil v celkovej klasifikácii k Wigginsovi, ba ho o sekundu prekonal. Britský matador dnes stratil vyše jednej minúty na kolegu a takmer štyridsať sekúnd na Nibaliho. Najviac si však pohoršili Scarponi a Gesink. Hesjedal sa aj po dnešnom dni prepadol ešte nižšie v celkovom poradí.
 
Nibali a druhý Evans celkovo odskakujú Uranovi s Wigginsom. Talian sa môže pochváliť dvoma minútami, Evans 84 sekundami. V ďalších náročných etapách si Wiggins skôr bude musieť dať pozor na Gesinka so Scarponim, ktorí strácajú menej než desať sekúnd. Na konci Top 10 sa po veľmi peknom posune dopredu usídlili Pozzovivo s Majkom. Poľský pretekár Saxo-Tinkoffu vedie súťaž do 25 rokov. Evans pohodlne kraľuje bodovacej. Okrem dvoch Cavendishových etáp a tímovej časovky bodoval v každej etape. Keďže dnes hrali hlavné úlohy favoriti, vo vrchárskej súťaži sa na prvých dvoch pozíciách nič nemenilo. Modrý ostáva Pirazzi z Bardiani.
 
 
VÝSLEDKY 10. ETAPY
1. URÁN Rigoberto link-ikonka SKY PROCYCLING 4h 37' 42''
2. BETANCUR Carlos AG2R LA MONDIALE + 00' 20''
3. NIBALI Vincenzo link-ikonka ASTANA PRO TEAM + 00' 31''
4. SANTAMBROGIO Mauro VINI FANTINI - SELLE ITALIA + 00' 31''
5. EVANS Cadel link-ikonka BMC RACING TEAM + 00' 31''
6. MAJKA Rafal link-ikonka TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 31''
7. POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE + 00' 31''
8. KIŠERLOVSKI Robert RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 47''
9. INXAUSTI Beňat MOVISTAR TEAM + 01' 06''
10. WIGGINS Brad SKY PROCYCLING + 01' 08''
11. NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE - MERIDA + 01' 10''
12. SCARPONI Michele LAMPRE - MERIDA + 01' 10''
14. GESINK Robert BLANCO PRO CYCLING + 01' 16''
19. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 03' 14''
26. SÁNCHEZ Samuel link-ikonka EUSKALTEL-EUSKADI + 04' 22''
71. HESJEDAL Ryder link-ikonka GARMIN - SHARP + 20' 53''
 
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY GIRA 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21

 

 
 
Stúpania:
49,6 km pred cieľom: Passo Cason di Lanza (14,5 km; 8,5 %; max. 16 %)
Cieľ: Alto de Montasio (10,4 km; 8,1 %; max. 20 %)
 
 
Krátke preview etapy:
Po voľnom dni prichádza krutá realita. Vrchári si poriadne preveria nohy. Desiata etapa je mimoriadne náročná a bude nadeľovať straty. Dve veľmi náročné a prudké stúpania vyselektujú najlepších. Najpravdepodobnejšie sú dva scenáre. Vyhrá niekto zo skupiny favoritov, ktorá sa tesne pred cieľom roztriešti, alebo sa na Altopiano del Montasio vyšplhá prvý niekto z vrchárov, ktorí si už pripísali straty a nebudú až takí zaujímaví. Rozdiely však nie sú veľké, takže Carlos Betancur (+5:37) či Domenico Pozzovivo (+4:05) asi nedostanú dostatok priestoru na sebarealizáciu.
 
 
Krátky opis trasy:
Po dni oddychu naplánovali organizátori prvýkrát finiš na vrchole stúpania. Úvodných sto kilometrov poslúži na opätovné získanie pretekárskeho rytmu a potom okamžite pelotón začne stúpať na prvú horskú prekážku Passo Cason di Lanza, ktorá je dlhá štrnásť a pol kilometra. V podstate sú to dva výstupy, pretože v prostriedku kopca majú dva kilometre klesajúci charakter, po ktorých nasleduje náročné šesťkilometrové stúpanie s priemerom desať percent. Takmer tridsaťkilometrový zjazd je vítaným regeneračným úsekom pred finálnym kopcom dňa Altopiano del Montasio. Posledných desať kilometrov má priemerný sklon 8,1 %, pričom maximálna hodnota je až 20 %! Záverečné stúpanie určite nerozhodne o celkovom víťazovi, no adepti na GC sa už musia prezentovať najlepším výkonom. Ak niekomu ujde vlak, otvorí si cestu len pre etapové víťazstvo. Zároveň je Altopiano del Montasio prvou možnosťou, ako napraviť nevydarenú časovku.
 
giro-2013-etapa-10
 
 
giro-2013-dojazd-10
 
 
Zdieľať

Komentáre   

 
#21 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraMartin 2013-05-15 19:18
Citujem Andrej:
Citujem jezis:

na TdF asi tazko, tam pojdu na gilberta


ehm, Gilbert tam bude na uspechy v "klasikarskych| etapach. Na celkove poradie tam bude TVG. Evans sice pojde tiez, ale mutit vodu moc nebude, kedze ani Contador v plnej forme nedokazal na Tour vyhrat po tom, co absolvoval Giro.

EHMM... Ak myslíš, že Contador v roku 2011 bol na Gire a ešte aj tam dopoval(čo je škoda ja ho mám rád) tak potom neviem čo tu kecáš, že nedokázal vyhrať Tour a bol ešte na Gire a tam ešte ako som spomínal dopoval lol.
 
 
#20 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraAndrej 2013-05-15 00:15
Citujem jezis:

na TdF asi tazko, tam pojdu na gilberta


ehm, Gilbert tam bude na uspechy v "klasikarskych| etapach. Na celkove poradie tam bude TVG. Evans sice pojde tiez, ale mutit vodu moc nebude, kedze ani Contador v plnej forme nedokazal na Tour vyhrat po tom, co absolvoval Giro.
 
 
#19 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu Girajezis 2013-05-14 22:23
Citujem Martin:
So happy for Cadel! Pekny pozdrav od neho pre vsetkych co mu neverili.....True champ!

Akurat v jeho pripade som zvedavy, aky vplyv bude mat tato jeho ucast na Gire neskor na TDF....Dufam ze len ten najlepsi....:P

na TdF asi tazko, tam pojdu na gilberta
 
 
#18 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraMartin 2013-05-14 22:13
So happy for Cadel! Pekny pozdrav od neho pre vsetkych co mu neverili.....True champ!

Akurat v jeho pripade som zvedavy, aky vplyv bude mat tato jeho ucast na Gire neskor na TDF....Dufam ze len ten najlepsi....:P
 
 
#17 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraWest 2013-05-14 21:17
Citujem Alex:


Ale tá časovka je horská, takže Wiggins určite nebude dominovať...

On už zopár takých vyhral. Napríklad Paríž - Nice 2012 tú poslednú etapu. Síce nemá minuloročnú fazónu, ale nejaké sekundy by získať mohol.
 
 
#16 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraModul 2013-05-14 21:14
Citujem Alex:
Citujem West:
Ísť na 2 lídrov je pre SKY za danej situácie výborný nápad. Nibali si musí strážiť už aj Urana a ak nastúpi, tak musí ísť tiež. A súčasne Wigo to môže dávať tempársky a šetriť sily. A nikde nie je napísané, že napokon v tom 3. rýždni nemôže byť silnejší, ako vyšťavený Vincenzo. A má tam navyše ešte kratšiu časovku....


Ale tá časovka je horská, takže Wiggins určite nebude dominovať...

Z čoho súdiš, že by v horskej časovke nemal dominovať? Poznáš lepšieho tempára, ktorý vie ťahať pekelné tempo aj do kopca? Toto nie je časovka "hore-dole" toto je časovka do vrchu práveže toto by malo Wiggovi sedieť ideálne. Minuloročné výsledky v horských časovkách na P-N (posledná etapa na Col dEze 1. miesto) alebo Romandia (posledná etapa v Crans-Montana 1. miesto)
 
 
#15 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraWest 2013-05-14 21:08
Inak je zaujímavé, ako Viviani používa Peťovu vychytávku s únikmi na rýchlostnú prémiu v ťažkých etapách, kde šprintérsky záver nehrozí. Už sa vďaka tým 5. bodom čo dnes vyválčil nenápadne dostal pred Cava. Ale vďaka tým profilom budú vrchári asi napokon pre neho priťažkou konkurenciou.
 
 
#14 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraAlex 2013-05-14 20:55
Citujem West:
Ísť na 2 lídrov je pre SKY za danej situácie výborný nápad. Nibali si musí strážiť už aj Urana a ak nastúpi, tak musí ísť tiež. A súčasne Wigo to môže dávať tempársky a šetriť sily. A nikde nie je napísané, že napokon v tom 3. rýždni nemôže byť silnejší, ako vyšťavený Vincenzo. A má tam navyše ešte kratšiu časovku....


Ale tá časovka je horská, takže Wiggins určite nebude dominovať...
 
 
#13 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraWest 2013-05-14 20:52
Ísť na 2 lídrov je pre SKY za danej situácie výborný nápad. Nibali si musí strážiť už aj Urana a ak nastúpi, tak musí ísť tiež. A súčasne Wigo to môže dávať tempársky a šetriť sily. A nikde nie je napísané, že napokon v tom 3. rýždni nemôže byť silnejší, ako vyšťavený Vincenzo. A má tam navyše ešte kratšiu časovku....
 
 
#12 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraLukyy 2013-05-14 20:43
Citujem Modul:
Po Trentine som čakal trochu silnejší tím Astany. Aru, Tiralongo a Kessiakof zatiaľ Nibaliho toľko nepotiahli uvidíme neskôr. No Nibali je tento rok silný a veľmi dobre pripravený. Tento rok sa ani náhodou neopakuje, že by ho mohli Sky tempom odpárať. Predpokladaná taktika Sky, že Wiggo pôjde do hôr s 2-minutovým náskokom a bude brániť nevyšla a tak velmi správne zareagovali a musia to skusiť na 2 lídrov, škoda toho, že Uran mal už pred etapou takú stratu pretože keby nemal Nibali, Evans Santambrogio by museli reagovať na jeho útok a tým by sa unavili to by nahrávalo Wiggovi do kariet.
Nuž GT nie sú iba hory a časovka... je to aj vietor, dážď, pády atď... a na Giru sa to iba umocňuje....
Každopádne ešte nie je rozhodnuté ani zďaleka jeden nešťastný pád a môže byť všetko inak...

Presne tak aj ja sa čudujem veď Aru išiel veľmi dobre na Trentine, a Kessiakoff je dobrý a nechápem, moc som ho nevidel ako ťahal Nibaliho, A Tiralongo to isté čo Kessiakoff, ale podľa mňa aj tak Nibali isto vyhrá Giro.
 
 
#11 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraModul 2013-05-14 19:32
Po Trentine som čakal trochu silnejší tím Astany. Aru, Tiralongo a Kessiakof zatiaľ Nibaliho toľko nepotiahli uvidíme neskôr. No Nibali je tento rok silný a veľmi dobre pripravený. Tento rok sa ani náhodou neopakuje, že by ho mohli Sky tempom odpárať. Predpokladaná taktika Sky, že Wiggo pôjde do hôr s 2-minutovým náskokom a bude brániť nevyšla a tak velmi správne zareagovali a musia to skusiť na 2 lídrov, škoda toho, že Uran mal už pred etapou takú stratu pretože keby nemal Nibali, Evans Santambrogio by museli reagovať na jeho útok a tým by sa unavili to by nahrávalo Wiggovi do kariet.
Nuž GT nie sú iba hory a časovka... je to aj vietor, dážď, pády atď... a na Giru sa to iba umocňuje....
Každopádne ešte nie je rozhodnuté ani zďaleka jeden nešťastný pád a môže byť všetko inak...
 
 
#10 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu Girajajo 2013-05-14 18:43
chytit 20:53 kvoli technickym problemom? on problemy ma ale nie technicke, skor s kondiciou, alebo je tam nejaka choroba. Hesjedal podobne ako Kreuziger minuly rok uplne vyhorel... Mal som ho v 1-4 takze mam s toho "velku" radost.


Citujem o4eN:
Hesjedal pred prvým kopcom mal už stratu 2 minúty na peloton čo ma dosť zarazilo neviem čo sním bolo ale vraj dosť velké technické problémy a Rafal ide velmi dobre ...držím palce nech to Majka dotiahne na top5
 
 
#9 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu Girao4eN 2013-05-14 18:35
Hesjedal pred prvým kopcom mal už stratu 2 minúty na peloton čo ma dosť zarazilo neviem čo sním bolo ale vraj dosť velké technické problémy a Rafal ide velmi dobre ...držím palce nech to Majka dotiahne na top5
 
 
#8 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu Girajezis 2013-05-14 18:01
christian knees strata 27:11 :D , ten siel asi s jednym pedalom a dvoma whisky v sebe.... mozno ja by som mal mensiu stratu.... dost nudna etapa v podani kneesa
 
 
#7 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraPeter 2013-05-14 17:53
Hesjedal dnes stratil 20:53, ale čo ma prekvapilo je viviani strata iba 15 min.
 
 
#6 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraPeter 2013-05-14 17:50
celkove poradie po dnešnej etape

http://www.gazzetta.it/Giroditalia/2013/classifiche/it/t_10_class_CLGEN.shtml?lang=it
 
 
#5 Odp.: Uran konečne Wigginsa nečakal a vyhral 10. etapu GiraDominik 2013-05-14 17:47
Skoda Urana par etap dozadu ked musel pomahat Wigginsovi. Ale kto vie ako to bude dalej, pretoze v GC je medzi mini rozdiel 2-3s
 
 
#4 A zas kopec a zas dvojo Kolumbijcovmenovatel 2013-05-14 17:30
na bedni. Aspoň to dokazuje, že pelotón je dnes (skoro) čistý. Akurát Henao prekvapivo niečo stratil, ale inak sú veci na svojom mieste. Chválim Sky, že obohatený Uran dostal voľnú ruku a nedomestikuje povinne Sirovi W.
 
 
#3 Odp.: 10. etapa Giro d'Italia 2013jajo 2013-05-14 17:00
este na prvom kopci, v zjazde sa vratil a zatial je tam

Citujem Andy:
Citujem jajo:
astana je tim z kazachstanu, nie z ruska, a zaujiamave je ze kontakt uz nemaju henao, sanchez a tiez hesjedal, ten je toto giro nieco ako p. velits na minulorocnej tour, zvysi sa tempo v kopci a koniec nadeji...


Henao už odpadol ??
 
 
#2 Odp.: 10. etapa Giro d'Italia 2013Andy 2013-05-14 16:37
Citujem jajo:
astana je tim z kazachstanu, nie z ruska, a zaujiamave je ze kontakt uz nemaju henao, sanchez a tiez hesjedal, ten je toto giro nieco ako p. velits na minulorocnej tour, zvysi sa tempo v kopci a koniec nadeji...


Henao už odpadol ??
 
 
#1 Odp.: 10. etapa Giro d'Italia 2013jajo 2013-05-14 15:54
astana je tim z kazachstanu, nie z ruska, a zaujiamave je ze kontakt uz nemaju henao, sanchez a tiez hesjedal, ten je toto giro nieco ako p. velits na minulorocnej tour, zvysi sa tempo v kopci a koniec nadeji...
 
 
cebra bowden-gif

Podporte portál

banner-predmety-bidon-2014
  • Ridley
  • Ridley
  • Ridley