Fórum Cycling-Info.sk

slovenský portál o svetovej cestnej cyklistike

Tour de France

Diskusia o najprestížnejších pretekoch aj Slovákoch v tímoch World Tour.

Tour de France

Poslaťod berloq » Str 27. Júl 2016 14:52:04

Nevídané, nepekné, nechcené.

Taký bol priebeh horských etáp a teda celá hlavná zápletka tejto Tour. Ak sme v minulých sezónach hovorili v spojitosti s tímom Sky ako o dominancii, tak tá sa ani náhodou nekonala. Nekonala, pretože to slovo to dostatočne nevystihuje. Nátlak, nadvláda, krutovláda, monopol, stop vzdoru, totalita, no skrátka absolútna hegemónia. Človek čakal (a aj sa tak zdalo), že podobne ako Sky ovládli TdF v roku 2012, že sa takého niečoho už nedočkáme. Sky v nasledujúcich sezónach dominovali opäť, ale možno s náznakom, že sa tie tímy vyrovnávajú. BUM... čierne kladivo dopadlo a bolo dobojované... Vlastne ste tu o tom v priebehu písali... A aj redakcia hneď pred Tour zdôrazňovala silu tohto tímu a aj teraz v sumári to vystihla... Sky si Tour jednoducho zrežírovali.

V minulých edíciách, keď Froomeho dokonalý vlak likvidoval (najmä v úvode TdF) jedného súpera za druhým, bol aspoň náznak, že to ten najlepší vydrží a rozdá si to s Froomem. Častokrát to bolo len zbožné prianie, lebo ten vlak všetkých zavaril... Ale čo tento rok? Nádej dala kráľovská Pyrenejská etapa... V stúpaní do Arcalis mašina Sky až tak dobre nefungovala, Froome zostal dlho sám. A tak som si povedal, že fajn, táto TdF sa mi možno bude aj páčiť. Silní lídri, ktorí si medzi sebou nastupujú a sú pomerne vyrovnaní... Lenže to bol asi len záblesk časov, ktoré som miloval... Ventoux, napriek tomu, že sa jednalo o šialenú záležitosť tak trošku odkrylo karty. Alpy boli utrpením... to bola márnosť nad márnosť. Lídri tam uviazli v sieti, ten kto odísť nemal, ten neodišiel... Ten kto odišiel, ten bol nedôležitý. Sky dokonca vysali aj samotnú chuť alebo snahu z jazdcov. A ono... ťažko sa tomu diviť... Z lídrov tam naozaj nikto silný nebol, a tak mohli pri Froomem zostať až do samotného konca ďalší dvaja a niekedy aj traja ľudia. Sila tohto tímu urobila z ostatných lídrov len skupinu bezmenných, ktorí sa plazia za ich vlakom. Froome prakticky ani nebol dohnaný k nejakému maximu. Naozaj hegemónia tejto partie prekonala všetko čo som kedy videl. Minuloročnú, Wigginsovu všetky Armstrongove skvelé partie.

Nechcem špekulovať, čo keby bol Froome v slabšom tíme aj keď by to bolo zaujímavé. Skôr by mňa zaujímalo, ako veľmi (málo) stačilo Froomemu k tejto výhre... ako veľmi (málo) musel byť Froome silný. Nepochybne bol absolútne najsilnejší muž v poli. Ale keby nebol? Keby bol na úrovni ostatných lídrov? S tým vlakom by sa aj tak nikto nepopasoval.

Čo som tak čítaval... dosť to tu schytal Nairo Quintana. Áno s ním sa počítalo... A to vo veľkom. Lenže niečo sa nevydarilo, tentokrát sa skrátka forma nepodarila tak vyhrotiť. Príliš sa tomu nedivím, po 3 rokoch superformy sa skrátka výpadok dostaviť môže, keďže to všetko závisí od minidetailov. Nevidel som ešte cyklistu, ktorý by chodil rok čo rok rovnako dobre pripravený. Teda... samozrejme videl. Ten jeden vyhráva teraz a ten druhý začal vyhrávať pred 15 rokmi. Takže je to naozaj veľká škoda, že Quintanovi to nevyšlo... To čo stváral v sezóne to sľubovalo Froomemu veľké problémy. Len mi trošku už vadia tie argumenty (ktoré aj sám zmieňuje), ako je ešte mladý a môže zosilnieť. Samozrejme môže vyhrať a aj vyhrávať. Ale tomu zosilneniu už neverím... Quintana už je podľa mňa na vrchole svojich schopností. Samozrejme môže získať ďalšie skúsenosti... ale tá výkonnosť, podľa mňa už nemá kam ísť. A ešte treba pripomenúť, že všetci veria na taký ten postupný prechod na vrchol... Lenže ten sa v cyklistike častokrát nekoná. Taký Joseba Beloki by mohol rozprávať... o ňom stále písali, ako ešte zlepší to, potom zase toto a to a už Lancea porazí. Lenže Armstrong ho vždy deklasoval a v ročníku kedy mu bol naozaj vyrovnaným súperom prišiel pád, ktorý mu prakticky skončil kariéru. Podobným príkladom je Schleck... ten tiež, naháňal sa so svojim životným rivalom a keď sa zdalo, že má cestu voľnú, zranil sa a na tróne sa usadila čierna temnota, ktorej nejde vzdorovať. Len aby to tak nedopadlo aj s Quintanom. Stále sa snaží Froomea vyrovnať... aby nedošlo na čas, keď bude mať nastúpiť na trón, no príde niekto silnejší. Som na to zvedavý... uvidíme, či ten zlomový moment nemal prísť vlani.

Najhoršie na tom je, že vyhrať TdF prišli len traja ľudia. Jeden spadol, druhý nemal formu. A to je to najhoršie... Zlomovým momentom (aj keď samozrejme to môžem označiť až teraz po konci) boli Porteho zbytočné dve minúty straty. To bola veľká škoda a nešťastie. Porte mal vrchársku formu parádnu, asi jediný by v kopci Froomemu aspoň z časti stačil. Lenže od tej straty, si tí dvaja neboli súperi... Porte súperil s ostatnými lídrami, Froome bol skrátka už v nedohľadne. A tak aj keď útočil, Froome mu nebol súperom, ale skôr spojencom, ktorý mu v prípade potiahne... A celkovo je otázne ako by to vyzeralo... Tí dvaja majú medzi sebou až príliš priaznivé vzťahy, aby medzi sebou mohli súperiť. Už Dauphiné ukázalo, že ich spolupráca je očividná.

Ja tu teda nechcem písať, že GC je nuda, ako mnohí. A porovnávajú to so severskými klasikami a podobne... Nie, to hlavné je vyhrať TdF až potom všetky tie vedľajšie príbehy a vlastne aj preteky.
Po rovine neviem, do kopca nevládzem, z kopca sa bojím.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod Keram » Str 27. Júl 2016 17:06:22

Vitaj naspat berloq 8-)
“That guy’s pretty unbeatable right now,” Cavendish said. “He’s a once-in-a-generation rider, for sure. He is super, super good. He’s making us all look like juniors, I think.”
Obrázok užívateľa
Keram
 
Príspevky: 1229
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod bloy » Str 27. Júl 2016 21:51:05

Keram píše:Vitaj naspat berloq 8-)


Berloq tú má svojho vlastného smajlíka ? :mrgreen:
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Tour de France

Poslaťod lukas » Str 27. Júl 2016 22:30:30

Nerozumiem, prečo to berloq nenapísal ako blog. Prečítalo by si to oveľa viac ľudí ako tu.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod dexterko » Str 27. Júl 2016 22:55:09

Ja som to hovoril už dávno ;)

Ja by som to dokonca potiahol ešte ďalej, mohol to klasický titulkový článok ako každý, len autor by bol iný ako obvykle.

I keď v podstate je to asi jedno, na titulke sa to objaví tak či tak. Len bolo by nutné tam dopísať - názor toho a toho, pretože i keď väčšinou súhlasím s berloqom tak jedna myšlienka sa dá napísať na pár spôsobov, a tie berloqove sú niekedy až ,,extrémistické,, :lol:
Obrázok užívateľa
dexterko
 
Príspevky: 689
Registrovaný: Str 18. Feb 2015 18:42:24

Re: Tour de France

Poslaťod nat » Štv 28. Júl 2016 1:36:04

berloq píše:Nevídané, nepekné, nechcené.
'Klobuk dole. Taky dlhy prispevok a dak dobre sa cital :!:
nat
 
Príspevky: 262
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tour de France

Poslaťod bloy » Štv 28. Júl 2016 6:59:46

Nie je najmenší problém aby to stále dal na blog, pochybujem, že to tu čítalo až toľko ľudí, že by to nemalo zmysel. ;)
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Tour de France

Poslaťod lukas » Štv 28. Júl 2016 10:53:23

Jasné, že to pretvorím na blog aj bez berloqovho dovolenia, iba som chcel trochu podpichnúť, aby to už v budúcnosti riešil tak. Nebude to ale na titulke dlho, lebo máme teraz veľa článkov, ktoré píšeme od rána do večera.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod Keram » Štv 28. Júl 2016 19:47:38

http://velonews.competitor.com/2016/07/news/road/aldag-tours-points-system-tilts-toward-sagan_416258 Tak podla niektorych tento bodovy system dokonca Sagana favorizuje :lol: Uz dvakrat sa menili pravidla v prospech sprinterov (raz cisto kvoli Saganovi) a furt je to malo tak zmenme este raz. Zrusme premie aby sme znechutili chlapca co robi Tour zabavnou a chce pretekat aby sme zvyhodnili pretekarov ktori pretekaju 250-300 m. Skvela myslienka :lol:
“That guy’s pretty unbeatable right now,” Cavendish said. “He’s a once-in-a-generation rider, for sure. He is super, super good. He’s making us all look like juniors, I think.”
Obrázok užívateľa
Keram
 
Príspevky: 1229
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod MichalJ » Štv 28. Júl 2016 20:12:58

Radosť bola k tomu čítať komentáre na facebooku. Koľko ľudí tam chválilo Sagana a len sa z tohto smialo 8-)
MichalJ
 
Príspevky: 369
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35
Bydlisko: Bratislava/KNM

Re: Tour de France

Poslaťod Miki » Štv 28. Júl 2016 20:41:56

Keram píše:http://velonews.competitor.com/2016/07/news/road/aldag-tours-points-system-tilts-toward-sagan_416258 Tak podla niektorych tento bodovy system dokonca Sagana favorizuje :lol: Uz dvakrat sa menili pravidla v prospech sprinterov (raz cisto kvoli Saganovi) a furt je to malo tak zmenme este raz. Zrusme premie aby sme znechutili chlapca co robi Tour zabavnou a chce pretekat aby sme zvyhodnili pretekarov ktori pretekaju 250-300 m. Skvela myslienka :lol:
Tí Angličania my už začínajú s tou zmenou bodovačky zeleného dresu liezť na nervy.Aj Froome zvíťazil veľmi dominantne a jasne,tak by som tiež navrhol nejaké zmeny na Tour.napr.2,-3.etapy na kockách ,prašných cestách/ako Strade Biache,/zrušil etapy na 10.-20 km stúpanie,zaradil 5.-10 klasikárskych etáp,za víťazstvo v etape pridelil minútovú bonifikáciu a Froomik by si ani nešprtol a Tour by asi nebola taká nudná,ako sa všetci sťažujú.To by boli zaujímavý víťazi,nielen pavúčí muži a tým nechcem nikoho uraziť.
Miki
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tour de France

Poslaťod berloq » Štv 28. Júl 2016 21:26:11

@Lukas

Dôvod prečo som to nenapísal ako blog je jednoduchý... bohužiaľ je to trošku moja lenivosť. Nemal som silu ten môj výlev nejako upravovať, či už gramaticky alebo aj štylisticky. Ale poslednú dobu, píšete poriadne chuťovky. Nie, že by ste to niekedy tvorili zle, ale posledné 2 mesiace vaše články dosť pasujú mojim predstavám a mojim názorom. Niekedy som hlavne tie preview bral tak hrubo, že základný prehľad, ale teraz to podľa mňa presne vystihuje aktuálnu situáciu! A potom dva asi najlepšie, hodnotenie s názorom na preteky: Slovač a majstrák. Takže to by bol druhý dôvod.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod emor » Štv 28. Júl 2016 21:30:07

rozumiem prečo vás tieto diskuzie o zmene bodovania na TdF nenechávajú ľahostajných. Ale ! to čo si tliachajú nejaký ultrafans Kevendiša z ostrovov mimo EU je predsa úplne fuk. ASO veľmi dobre vie čo je reálne a čo nie a keď už sme pri tom návrhu na zrušenie prémií počas etáp... Nejestvuje dôvod ich zrušiť s pohľadu organizátora a takisto a s pohľadu pretekárov. Zrušením RP v etapách by súťaž "maillot vert" stratila prestíž a hlavne aj zmysel. Víťaz etapy má predsa svoju odmenu - a tou je etapa. ;-) A každý vie že víťazná etapa na TdF - to je proste niečo čo robí proficyklistovi kariéru.

Takže briti nech si na fórach špiritizujú a nech si zavedú svoje "vylepšenia" na svoje "Tour of Britain" :mrgreen:
Obrázok užívateľa
emor
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Pon 23. Feb 2015 18:09:25

Re: Tour de France

Poslaťod motyliLET » Štv 28. Júl 2016 22:12:45

kazdopadne odzaciatku kedy zaviedli zelene tricko to bola sutaz vsestrannosti nie sutaz sprinterov, to ze niekto chce aby zelene tricko bolo pre sprinterov je legitimne ale ASO evidentne chce ponechat zelenej status vsestrannosti a tam povedzme si narovinu je sagan jeden z najlepsich v historii cyklistiky tak je to akurat smola je sucastnych superov ze ziju v saganovej ere, tak ako plakali cyklisti v merckxovej ere :)
motyliLET
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod ifčopifčo » Štv 28. Júl 2016 22:56:24

Ono to v podstate ani nemá veľkú logiku aby zelené tričko mal akýsi najlepší šprintér s najväčším počtom víťazstiev. Ak niekto vyhrá na Tour 4. etapy nepotrebuje ešte tričko. Ak to silou mocou chcú dať najlepšiemu šprintérovi nech nepočítajú body ale dajú tričko tomu kto má najviac víťazstiev a bodka. Bude to určite vzrušujúci boj. Asi tak ako keď bodkovaný dres získa akosi mimochodom jazdec na GC vďaka nezmyselným 2 násobným bodom v cieľovom kopci.
Fanúšik cyklistiky od roku 1972. Veľký fanúšik Petra Sagana, ktorý mu praje, aby vyhral každé preteky na ktoré nastúpi.
ifčopifčo
 
Príspevky: 2418
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod dexterko » Štv 28. Júl 2016 23:12:58

Ak si stále niekto myslí, že zelené má byť pre najlepšieho špurtéra, mal by si pozrieť TOP10, niekedy aj TOP5 liet minulých, akí borci sa tam umiestňovali. Contador, Valverde, Klöden, Armstrong apod.
Obrázok užívateľa
dexterko
 
Príspevky: 689
Registrovaný: Str 18. Feb 2015 18:42:24

Re: Tour de France

Poslaťod MichalJ » Pia 29. Júl 2016 0:06:56

Takto, Dimension Data mali najlepšieho šprintéra tento rok. Vážne sa niekto čuduje, že ich riaditeľ chce, aby zelené vyhral najlepší šprintér? :D
MichalJ
 
Príspevky: 369
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35
Bydlisko: Bratislava/KNM

Re: Tour de France

Poslaťod lukas » Pia 29. Júl 2016 0:33:44

@berloq
Nemal si tam žiadne veľké nedokonalosti, nahodil som to ako blog a veru, že nám teraz veľmi pomohol, lebo o polnoci mal vychádzať sumár tímov, ale ani kompletne celý dnešný deň mi na to nestačil, takže som to nahradil blogom a čo najskôr musím dorobiť tímy, aby sa ešte do San Sebastianu zmestili aj pokuty a Tour budeme môcť uzavrieť.
Ďakujem za pochvalu. Nemyslím si ale, žeby som sa až tak posunul, že práve Slovač a majstrák boli najlepšie články :)
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tour de France

Poslaťod vladimir » Pia 29. Júl 2016 19:29:55

MichalJ píše:Takto, Dimension Data mali najlepšieho šprintéra tento rok. Vážne sa niekto čuduje, že ich riaditeľ chce, aby zelené vyhral najlepší šprintér? :D


Nečuduje sa nikto, ale ten článok z rozhovoru s Aldagom (DS Dimension Data) bol veľmi neobjetkívny a zavádzajúci, a to nie len v citáciách, ale aj v ďalších komentároch autora článku. Prišlo mi to úplne účelové, akoby chceli vyrobiť mediálny tlak na ASO...

Pritom toľko nezmyslov som už dávno nečítal na jednom mieste. Že bodový systém z roku 2011 favorizuje Sagana? Pardón oni mysleli len tie prémie, ale že sa menilo aj bodovanie v cieli, kt. šprintérom pomohlo, to akosi zabudli spomenúť. Veď vďaka tej zmene vyhral Cavendish v tom istom roku zelený dres, ktorý pred tým nevyhral ani so šiestimi etapami. Tiež tá zmena z roku 2015 je silne antisaganovská. Stačí sa zamyslieť, akú hodnotu má tretie miesto na rovinatej etape na Tour? Podľa podovačky dosť mizernú, tretí získa 20 bodov, ale na víťaza stratí až 30, teda stratí o 50% viac ako získa!

Tiež tie Cavendishove reči počas Tour o tom, že na zelený dres kvôli prémiám nemá šancu, sú úplne trápne. Pri aktuálnom systéme a tohoročných profiloch šancu mal, len Sagan bol lepší a o zelenom drese nerozhodli prémie, ale dojazdy do cieľa!
vladimir
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tour de France

Poslaťod berloq » Pon 01. Aug 2016 0:06:59

Inak ešte spätne k TdF a hodnoteniu tímov.

"Movistar ale nesklamal"

Mňa teda sklamal výrazne... a myslím, že od takej vrchárskej partie sa čakalo viac. Tím Movistar je podľa mňa jedno z najväčších sklamaní celej Tour... samozrejme na čele je logicky náčelník (a to doslova). Ak Quintana sklamal, potom tá jeho zostava nebola vôbec k ničomu. Jediný kto sa vymyká je Vlaverde... Od toho sa veľa nečakalo, ale zvládol to perfektne. Ono on už iný asi nebude, keď má a môže jasne vyhrať čaká a často to poserie, naopak keď je len doplnok, často oslní. Jeho šieste miesto je samozrejme skvelé, najmä po pódiovom Gire. Lenže skôr by som ho zhodnotil v tom zmysle, že bol naozaj schopný s Quintanom zostať do posledných pasáži a zároveň sa mu snažil veľakrát pomôcť či už roztrhaním skupiny alebo ťahaním.

Ale kto si ďalej z tohto tímu zaslúži pochvalu? Movistar mal byť predsa jediný tím, ktorý sa aspoň z časti mal rovnať tímu Sky. Ale od toho to bolo na míle ďaleko... Quintana zle vyladil formu, očividne nebol sám. Naopak, tím ho s neformou podporil. Moreno, Anacona, Gorka a najmä Ion Izaguirre, od tých sa podľa mňa čakalo oveľa viac. Do únikov síce skákali... Ale tie mali slúžiť ako následný support pre Quintanu a nebyť poslednej vyhranej etapy, zostali by pre smiech.

Očakávania od takéhoto tímu sú podľa mňa niekde inde. A vyhraná tímová súťaž? No, pekné. Ale to je pri hodnotení takéhoto celku skôr "alibi". Tá súťaž skutočne o najlepšom tíme nemá žiadnu výpovednú hodnotu.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

PredchádzajúciĎalší

Späť na Svetová cyklistika - sezóna

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 72 hostia