Fórum Cycling-Info.sk

slovenský portál o svetovej cestnej cyklistike

Vuelta a Espaňa

Diskusia o najprestížnejších pretekoch aj Slovákoch v tímoch World Tour.

Vuelta a Espaňa

Poslaťod sportovec » Štv 08. Sep 2016 12:11:27

ifčopifčo píše:@sportovec - veď práve, nie je tam napísané kto tu fámu rozšíril.

Naozaj sa môžeme už len domýšlať, že kto to tam asi tak už len mohol rozšíriť, keď videl okolo seba skoro celý team SKY :D

No, ale, nebol som tam ... ;)
Obrázok užívateľa
sportovec
 
Príspevky: 388
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Movistar

Poslaťod sportovec » Štv 08. Sep 2016 13:28:32

ifčopifčo píše:Okrem toho píšeš že sabotovali spoluprácu, 3 cyklisti by sa mohli aj na hlavu postaviť a v 91 člennom peletóne by nedokázali nič spraviť keby bol v grupete záujem o to minimalizovať stratu.

Tak ale vieš ako to býva v tých veľkých skupinách (únikoch), nedá sa tam dobre kontrolovať, kto koľko odtiahol na špici a či sa každý vystriedal ... väčšinou sa tam ideálne nespolupracuje (hlavne keď sa začne míňať energia), nakoniec sa tam vždy nájde zopár cyklistov, čo už nechce vôbec ťahať a už sa chcú len voziť a tým celú spoluprácu (morálku) tej skupiny rozbijú ...

Ale ako píšem, nebol som tam ;) ... a ani kamery si to grupeto príliš nevšímali.

Tak, ale keby väčšina cyklistov chcela, tlačila a mala na to energiu, aby stihli limit, bez ohľadu na ostatné vplyvy, tak by ho aj boli stihli - presne tak, ako píšeš. Ale skutočný výsledok, je taký, že ho nestihli :D
Obrázok užívateľa
sportovec
 
Príspevky: 388
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Vuelta a Espaňa

Poslaťod sportovec » Štv 08. Sep 2016 15:23:33

ifčopifčo píše:Okrem toho píšeš že sabotovali spoluprácu, 3 cyklisti by sa mohli aj na hlavu postaviť a v 91 člennom peletóne by nedokázali nič spraviť keby bol v grupete záujem o to minimalizovať stratu.

Asi sa zhodneme na tom, že zloženie grupeta mohlo byť nejaké takéto:
- uťahaní domestici, ktorí už majú málo energie
- unavení cyklisti z celej sezóny, ktorí už majú málo energie
- ťažší cyklisti (šprintéri), ktorí nie sú zvyknutí ťahať špicu
- cyklisti, ktorí vedeli, že keď prídu po limite, tak sa im to "prepečie"
- cyklisti, ktorí "gemblovali", že sa im to prepečie (t.j. zmierili sa s tým, že budú môcť byť aj vyhodení)
- cyklisti, ktorí verili, že keď ich je dosť, tak ich podľa pravidiel nevyhodia
- cyklisti, ktorí sú ochotní ťahať ak aj ostatní budú ťahať alebo ak majú v grupete nejakú svoju hviezdu
- cyklisti, čo chcú ťahať grupeto
- traja cyklisti, čo mali záujem na tom, aby grupeto prišlo po limite

Toto sa dá v podstate napísať skoro o každom grupete, ale na Vuelte (na konci sezóny) má toto grupeto vždy menej benzínu ako inde.
Možno stačí aj celkom málo a v správnom momente , aby skupina zrazu išla výletným tempom ;)
Obrázok užívateľa
sportovec
 
Príspevky: 388
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod majo » Štv 08. Sep 2016 20:02:45

pani a damy neprezivate to trosku az prilis?...ja osobne to vidim takto...bolo ich vela tak pocitali s tym ze ich nevylucia...a nevylucili ich preto ze ich bolo tak vela...sponzory a peniaze to je to co kazdy organizator potrebuje najviac...vsetci tu vieme ze niektore preteky a ich organizatory doslova prezivaju z roka na rok...samozrejme o vuelte to neplati ale...samozrejme nejaky trest tam urcite mal byt...aky?...neviem ale asi ten financny je najpravdepodobnejsi...takisto by malo byt aspon oficialne prezentovane nejake upozornenie ze toto sa uz nesmie opakovat a ze nabuduce to uz nebudu tolerovat...UCI, ASO, vedenia jednotlivych tymov?...podla mna vsetci by sa mali k tomu nejako spolocne postavit...ale proste stalo sa a bolo to uzavrete tak ako bolo...pre mna bodka, koniec, hotovo...mna momentalne ovela viac zaujima zajtrajsia casovka a sobotnajsia etapa kde verim ze to alberto este vsetkym ukazem...tak ci onak mna vuelta zas a znova veeeelmi bavi
majo
 
Príspevky: 2215
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Vuelta a Espaňa

Poslaťod sportovec » Pia 09. Sep 2016 10:47:05

majo píše:pani a damy neprezivate to trosku az prilis?

Všetci väčšinou vzdychajú, aký je SKY bohatý, že si kúpi všetkých super cyklistov, všetko má rozanalyzované do detailu, že Froome ide podľa wattmetra, že SKY kazí cyklistiku. Ale keď ich niekto legálne, takticky, výkonom, totálne porazí, rozdrví, demontuje, dá im K.O., že už sa z toho ako team v tej GT nespamätajú, tak sa protestuje ... a jury je vymäknutá.
Obrázok užívateľa
sportovec
 
Príspevky: 388
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod ifčopifčo » Pia 09. Sep 2016 12:51:01

Aby sme sa nemotali stále dookola, skúsim zmeniť tému. Vuelta je zaujímavá aj z toho hľadiska že sú na nej výborní cyklisti na GC (Froomie, Nairo, Contador, Chaves ...) ale zvyšok peletónu je dosť priemerný, včerajší víťaz Cort Nielsen je už 12 cyklistom ktorý sa na tohtoročnej Tour otvoril účet víťazstiev na GT. To je vysoký počet a myslím si že cyklisti ako Cort, Calmejean, Meersman, Van Genechten, Conti, Drucker, Keukeleire, Lagutin ..... by na Tour len veľmi ťažko vyhrali etapu.
Fanúšik cyklistiky od roku 1972. Veľký fanúšik Petra Sagana, ktorý mu praje, aby vyhral každé preteky na ktoré nastúpi.
ifčopifčo
 
Príspevky: 2418
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod Keram » Pia 09. Sep 2016 17:56:26

ifčopifčo píše:Aby sme sa nemotali stále dookola, skúsim zmeniť tému. Vuelta je zaujímavá aj z toho hľadiska že sú na nej výborní cyklisti na GC (Froomie, Nairo, Contador, Chaves ...) ale zvyšok peletónu je dosť priemerný, včerajší víťaz Cort Nielsen je už 12 cyklistom ktorý sa na tohtoročnej Tour otvoril účet víťazstiev na GT. To je vysoký počet a myslím si že cyklisti ako Cort, Calmejean, Meersman, Van Genechten, Conti, Drucker, Keukeleire, Lagutin ..... by na Tour len veľmi ťažko vyhrali etapu.


Keby sa zucastnil tejto Vuelty aspon jeden solidny sprinter ako Kristoff, Sagan, Matthews, Degenkolb ( vo forme), Bouhanni, Demare atd tak by brali 5+ vitazstiev. Sprinterske obsadenie tejto Vuelty bolo velmi slabe tohto roku. Hromadne sprinty vahravali druhotriedni sprinteri ako Meersman a Drucker, ktori si pri vyssie menovanych ani neskrtnu. Ale to je chyba tych menovanych ze tam nechceli ist :D

Dnes som necakal ze Froome vsetkym tolko nadeli. Myslim ze Nairo si to uz postrazi ale moze podakovat za Vueltu Contadorovi a jeho pokusu o unik v Nedelu.
“That guy’s pretty unbeatable right now,” Cavendish said. “He’s a once-in-a-generation rider, for sure. He is super, super good. He’s making us all look like juniors, I think.”
Obrázok užívateľa
Keram
 
Príspevky: 1229
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod majo » Pia 09. Sep 2016 18:45:55

za mna mozem povedat ze ak by podium bolo v madride take ake je teraz po casovke tak to bude uplne zasluzene a ferove...aj ked ak by sa to este malo zmenit v prospech pistolera vobec by som neprotestoval :D :D
majo
 
Príspevky: 2215
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod Alex » Sob 10. Sep 2016 20:45:03

Nádhera. Napínavý súboj o etapové víťazstvo, kde sa Atapuma podľa mňa prepočítal a pretaktizoval to, lebo bol najsilneší na cieľovom kopci. Fantastická Orica očesala všetkých Contadorových domestikov a tak pripravila pôdu na parádny Chavesov útok. Chaves si jednoznačne zaslúžil pódium za svoju odvážnu jazdu počas takmer všetkých horských etáp. Je mi Alberta aj trochu ľúto, ale jednoducho nebol na Vuelte ani náhodou najsilnejším pretekárom. Nairo s Froomiem dnes ukázali. že boli obaja megasilný. Dá sa povedať, že boli na rovnakej úrovni, čo Quintana získal na Camperone a Covadonge, stiahol Froome časovkou. Osudová bola etapa na Formigal a vlastne Vueltu rozhodlo to, že Nairo mal jednoznačne silnejší tím, SKY oproti TdF 100 a 1. Talansky konečne ukázal, že vie na GT zajazdiť dobrý výsledok, prírpave na Vueltu venoval viac mesiacov a oplatilo sa. Simon Yates ukázal obrovský potenciál, teším sa naňho na budúci rok. 7.miesto Davida De La Cruza je pre mňa osobne veľkým prekvapením, nečakal som, že zvládne všetky 3 týždne bez nejakého výbuchu. Zaujímavosťou je, že Ettix na všetkých GT v sezóne mal v TOP10 vždy jedného pretekára(Jungels, Martin, DelaCruz), čo je určite úspech nakoľko sa na GC nezameriavajú. Dani Moreno bol vskutku nenápadný, ale vždy bol tam, kde mal byť a bol poruke Nairovi a ešte k tomu si zajazdil aj 8. priečku celkovo. Davide Formolo sa postupne stáva skvelým vrchárom, bude musieť zapracovať na časovke a bude to super. Bojovník George Bennett po odstúpení lídra Kruijswijka výborne zapracoval a naozaj obrovskou bojovnosťou sa prepracoval na koniec prvej desiatky, čo bolo jeho veľkým cieľom. Scarpa dnes vybuchol čo je škoda, ale aj tak ukázal, že ešte nepatrí do starého železa. Nebyť výbuchu Valverdeho v kráľovskej etape, mohla to byť pre Alejandra fantastická GT, ale aj tak, 3. 6. a 12.miesto z GT v jednej sezóne je naozaj famózny výsledok, je to nezmar. Fabio Felline ukázal, akým je všestranným pretekárom a na 99% si vybojoval zelený dres pre víťaza bodovačky, a myslím, že si ho naozaj zaslúži. Prísť tretí v takejto náročnej etape medzi čistokrvnými vrchármi z úniku po náročnej časovke je skvelé. Zaujímavý bol aj súboj o vrchársky dres. Ellisonde doplatil na svoju taktickú nevyspelosť (a asi neznalosť trate). Potom ešte skúsil zabojovať, prepracoval sa do úniku čo bolo obdivuhodné, ale bolo jasné že po celdennej snahe už nemôže mať na cieľovom kopci nohy na dobrý výsledok. Omar Fraile to na prvom kopci zvládol ako starý mazák. BMC len tak-tak udržalo prvenstvo v tímovej sútaži zásluhou Danila Wyssa, ktorý prišiel 10 minút pred Grupettom a tak sa BMC môže po smolnej strate Sammyho radovať aspoň z tohto úspechu. Zajtra sa očakáva šprint, tipujem to na Meersmana, uvidíme...
Alex
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod majo » Ned 11. Sep 2016 9:56:40

Alex píše:Nádhera. Napínavý súboj o etapové víťazstvo, kde sa Atapuma podľa mňa prepočítal a pretaktizoval to, lebo bol najsilneší na cieľovom kopci. Fantastická Orica očesala všetkých Contadorových domestikov a tak pripravila pôdu na parádny Chavesov útok. Chaves si jednoznačne zaslúžil pódium za svoju odvážnu jazdu počas takmer všetkých horských etáp. Je mi Alberta aj trochu ľúto, ale jednoducho nebol na Vuelte ani náhodou najsilnejším pretekárom. Nairo s Froomiem dnes ukázali. že boli obaja megasilný. Dá sa povedať, že boli na rovnakej úrovni, čo Quintana získal na Camperone a Covadonge, stiahol Froome časovkou. Osudová bola etapa na Formigal a vlastne Vueltu rozhodlo to, že Nairo mal jednoznačne silnejší tím, SKY oproti TdF 100 a 1. Talansky konečne ukázal, že vie na GT zajazdiť dobrý výsledok, prírpave na Vueltu venoval viac mesiacov a oplatilo sa. Simon Yates ukázal obrovský potenciál, teším sa naňho na budúci rok. 7.miesto Davida De La Cruza je pre mňa osobne veľkým prekvapením, nečakal som, že zvládne všetky 3 týždne bez nejakého výbuchu. Zaujímavosťou je, že Ettix na všetkých GT v sezóne mal v TOP10 vždy jedného pretekára(Jungels, Martin, DelaCruz), čo je určite úspech nakoľko sa na GC nezameriavajú. Dani Moreno bol vskutku nenápadný, ale vždy bol tam, kde mal byť a bol poruke Nairovi a ešte k tomu si zajazdil aj 8. priečku celkovo. Davide Formolo sa postupne stáva skvelým vrchárom, bude musieť zapracovať na časovke a bude to super. Bojovník George Bennett po odstúpení lídra Kruijswijka výborne zapracoval a naozaj obrovskou bojovnosťou sa prepracoval na koniec prvej desiatky, čo bolo jeho veľkým cieľom. Scarpa dnes vybuchol čo je škoda, ale aj tak ukázal, že ešte nepatrí do starého železa. Nebyť výbuchu Valverdeho v kráľovskej etape, mohla to byť pre Alejandra fantastická GT, ale aj tak, 3. 6. a 12.miesto z GT v jednej sezóne je naozaj famózny výsledok, je to nezmar. Fabio Felline ukázal, akým je všestranným pretekárom a na 99% si vybojoval zelený dres pre víťaza bodovačky, a myslím, že si ho naozaj zaslúži. Prísť tretí v takejto náročnej etape medzi čistokrvnými vrchármi z úniku po náročnej časovke je skvelé. Zaujímavý bol aj súboj o vrchársky dres. Ellisonde doplatil na svoju taktickú nevyspelosť (a asi neznalosť trate). Potom ešte skúsil zabojovať, prepracoval sa do úniku čo bolo obdivuhodné, ale bolo jasné že po celdennej snahe už nemôže mať na cieľovom kopci nohy na dobrý výsledok. Omar Fraile to na prvom kopci zvládol ako starý mazák. BMC len tak-tak udržalo prvenstvo v tímovej sútaži zásluhou Danila Wyssa, ktorý prišiel 10 minút pred Grupettom a tak sa BMC môže po smolnej strate Sammyho radovať aspoň z tohto úspechu. Zajtra sa očakáva šprint, tipujem to na Meersmana, uvidíme...


pekne zhrnutie...
ja len este k tomu vcerajsiemu zaverecnemu booju o etapu...tiez si myslim ze atapuma bol lepsi len to nezvladol takticky a nastupil priskoro...latour vyzeral na tom bicykli ako ja ked driapem kopce uz len hlavou a nie nohami...podla videa z tejto etapy by mohli ucit mladych ako sa nesliape na bicykli...ale zaroven ukazal co vsetko dokaze hlava...tuzba po vitazstve ho vytiahla na vrchol kym darwina potopila...to ako velmi xcel konecne vyhrat etapu ho dohnalo k chybe ktoru pretekar jeho typu by uz spravit nemal...tohto chalana naozaj uznavam a myslim si ze kazdy GC jazdec by xcel takehoto atapumu vo svojej zostave ale vcera bohuzial ukazal preco nieje lider...skoda...ja mu zelam este len uspech
majo
 
Príspevky: 2215
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod Focus-Shimano » Ned 11. Sep 2016 20:29:46

Dúfam že sa na budúci rok vrátia na Vueltu špurtéri pretože rovinaté etapy kde vyhráva Meersman,Cort Nielsen nudili aj mňa :D Keby sa vrátil aspoň Bouhanni s Degem bol by som spokojný pretože tá výsledkova listina vyzerá divne :D
Obrázok užívateľa
Focus-Shimano
 
Príspevky: 764
Registrovaný: Pon 23. Feb 2015 18:35:06

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod ondro » Ned 11. Sep 2016 21:02:26

Focus-Shimano píše:Dúfam že sa na budúci rok vrátia na Vueltu špurtéri pretože rovinaté etapy kde vyhráva Meersman,Cort Nielsen nudili aj mňa :D Keby sa vrátil aspoň Bouhanni s Degem bol by som spokojný pretože tá výsledkova listina vyzerá divne :D


No jo, aj mne to nedá, len si trošku pouťahovať s Vueltových rýchlikov: šprintérska paráda v Madride a prvá trojka - Magnus Kort Nielsen, Danielle Bennatti, Gianni Meersman. Ani neviem ako sa píšu. 8-)
Ale oni samozrejme nemôžu za to, že ostatní neprišli; a asi sú aj radi.

Inak teda oceňujem Frooma, že dal súperom šancu na revanš. Vyzerá, že je najsilnejší. Nebyť míňania síl na olympiáde a etapy na Formigal, mal by to Quintana dva krát ťažšie, čo ale neznamená, že by nemohol vyhrať. Každopádne na najbližších 5 rokov je on tým mužom, ktorého treba poraziť. Hlavne pokiaľ ide o Tour. Tak mi napadá otázka: čo je pravdepodobnejšie? Že ho niekto prekoná na Tour, alebo Froome vyhrá v jednom roku Tour aj Vueltu?

Contador: kdesi som čítal, že Tour už nevyhrá, ale na Gire a Vuelte by ešte mohol precvičiť nejakých zelenáčov. No, ešte jednu Grand Tour by si zaslúžil. Ťažko povedať, čo si vyberie na budúci rok. Tiež si myslím, že Tour je už pre neho príliš ambiciózny cieľ. Ale zase na ostatné grand tour už možno nemá dostatok motivácie. Ešte aspoň jednu sezónu sa bude chcieť porovnávať s tými fakt naj-najlepšími. A vtipné na tom je to s tým Chavesom a útokom v predposlednej etape, ako to komentujú cyklistické médiá - že Chaves precontadoroval Contadora. Čiže je tu jasný a silný odkaz.

A inak - Vuelta je super na pozeranie, preteká za veľmi zaujímavo, nie je núdza o zápletky, verím, že o rok sa to opäť tak podarí.
ondro
 
Príspevky: 112
Registrovaný: Štv 02. Apr 2015 23:27:29

Vuelta a Espaňa

Poslaťod sportovec » Pon 12. Sep 2016 9:48:28

Alex píše:Scarpa dnes vybuchol čo je škoda, ale aj tak ukázal, že ešte nepatrí do starého železa.

Aj na Gire pre Nibaliho podával parádne výkony.

Alex píše:Nebyť výbuchu Valverdeho v kráľovskej etape, mohla to byť pre Alejandra fantastická GT, ale aj tak, 3. 6. a 12.miesto z GT v jednej sezóne je naozaj famózny výsledok, je to nezmar.

Výbuchu? Povedzme si rovno, že Valverde si túto sezónu týmto svojím ťažkým programom dosť pokazil. Na Giro sa vysokohorsky kvalitne nepripravil ako sa mal. No a potom 3x GT v jednej sezóne? Plus všetky ostatné preteky čo išiel na plno (on sa nevie flákať - keď odštartuje, tak ide na 100%) ... na staré kolená mu už kto vymýšľa takýto program? Aby sa totálne zničil? Mal sa pošetriť po Gire na trebárs na olympiádu a na svoju obľúbenú Vueltu a nie sa pchať ešte aj na TdF. (Ale aj keď napriek tomu všetkému vidno, aký je to stále borec.)

Movistar si Vueltou vylepšil sezónu, ktorá ale mohla vyzerať celá lepšie. Nairo na TdF zjavne prišiel neroztočený - chýbalo mu absolvovať trebárs Dauphiné. A namiesto Valverdeho (ktorý jazdí porfesorsky a má mentalitu lídra) tam mohol mať bláznivého a výkonného domestika, ktorý mohol spraviť na TdF to isté, čo mu spravil Moreno na Vuelte v 14. etape. (Aj keď SKY bol na TdF asi oveľa viac v strehu.)

ondro píše:Inak teda oceňujem Frooma, že dal súperom šancu na revanš. Vyzerá, že je najsilnejší. Nebyť míňania síl na olympiáde

Froome ako líder GB na cestný pretek na olympiáde ... skôr nie ... Cummings mal oveľa väčšiu šancu, ale si ho upiekli hneď na začiatku a úplne zbytočne. Contador a Nairo to správne pochopili a nešli tam. Pre týchto 3 borcov sú jednorázovky asi zbytočné. Oni potrebujú, aby všetci ostatní cyklisti boli unavení z ťažkých etáp a otrasení z toho, čo ich ešte na GT čaká. To je ich parketa. Plus 7-8 oddaných domestikov k ruke a auto na začiatku kolóny.

ondro píše:Contador: kdesi som čítal, že Tour už nevyhrá, ale na Gire a Vuelte by ešte mohol precvičiť nejakých zelenáčov. No, ešte jednu Grand Tour by si zaslúžil. Ťažko povedať, čo si vyberie na budúci rok. Tiež si myslím, že Tour je už pre neho príliš ambiciózny cieľ.

Ja som zase od neho vždy čítal, že na GT sa pre neho ráta len víťazstvo a ostatné ho nezaujíma. (Čo už 9x vyhral GT.) On akosi nevie bojovať len o to pódium poriadne. Ale Contador je v tejto sezóne celkom vo forme. http://www.procyclingstats.com/rider/Alberto_Contador
Ale teraz 2x schytal problém týchto chudých a ľahkých cyklistov - skoro nič nemajú na sebe - kosti a koža. Keď spadnú, tak môžu ísť rovno domov. Žiadne poriadne svaly a tuky, čo by trochu stlmilli následky pádu. Ja sa čudujem, že to ešte nepochopil, ale to je tá jeho bojovnícka nátura, ktorú máme všetci tak radi. (Aj keď na TdF to bolo skôr na škodu - pre Romana a Peťa.)
http://www.cyclingnews.com/news/contado ... -a-espana/
Obrázok užívateľa
sportovec
 
Príspevky: 388
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod bloy » Pon 12. Sep 2016 11:14:06

Dovolil som si napísať také dlhšie, no určite nie úplne komplexné zhodnotenie tohtoročnej Vuelty. Snáď nikoho neurazím dĺžkou tohto subjektívneho príspevku, ani názormi v ňom. ;)

Vuelta a España, tak ako po minulé roky, predstavovala opäť nezabudnuteľný zážitok pre fanúšikov cestného utrpenia. Už súpisky s menami najväčších GC hviezd pelotónu naznačovali, že priaznivci súbojov o tričko vedúceho pretekára celkového poradia (tentokrát Maillot y pantalón rojo) sa majú na čo tešiť. Horšie na tom boli fanúšikovia hromadných dojazdov, ktorí sa museli uspokojiť s treťou triedou (niekedy máte skrátka väčšiu konkurenciu v závode kategórie 2.1 ako na GT).

Vuelta opäť potvrdila to, čo sme už vedeli. Niet lepšieho vrchára ako Nairo Quintana, no najlepším pretekárom pre Grand Tour je jednoducho vychudnutý Brit narodený v Keni, ktorého nohy kmitajú akoby boli na kľúčik. Froomey je prakticky neporaziteľný a prehrať si to môže len sám (za výdatnej tímovej podpory). Quintana totiž môže ruky, nohy bozkávať španielskemu pištolníkovi, ktorý síce tentokrát nedosiahol ani na pódium, no v pravom momente dokázal nadviazať na útok Gianlucu Brambillu na Aramon Formigal (mimochodom ďalšieho neopomenuteľného hrdinu Vuelty) a trafiť tak tím SKY priamo do srdca (jediný český pretekár v tíme SKY by vedel rozprávať).

Bohužiaľ budúcnosť – napriek úspechu v Španielsku – pre Quintanu nevyzerá dobre. Jeho hlavným cieľom musí byť už zo zásady Tour. Tu však má všetky triumfy v rukách Froomey – oveľa silnejší tím (a to Movistar bude v budúcej sezóne ešte slabší), oveľa lepšia časovka, kde Chris dokáže pomerne pohodlne eliminovať nejakú tú prípadnú stratu z hôr, väčšia varibialita Froomovej jazdy (Froome je lepší na rovine, na vetre a vyzerá to, že aj v zjazde). Podobné zaváhanie ako na Vuelte je pritom pri sile s akou SKY chodí na Tour extrémne nepravdepodobné. Veľmi podobne je na tom Esteban Cháves, ktorý by mal rozhodne voliť skôr kombináciu Giro-Vuelta.

Do budúcna tiež možno očakávať, že na Frooma nebude mať ani Contador, ktorého ťažké prevody už zrejme nemôžu v horách konkurovať Froomeyho frekvenčnej jazde a stále viac sa zdá, že ani mladším puškám Cháves, Quintanu, či do budúcna bratov Yatesových, ktorých zrejme bude stále viac vídať v top 10. Na Vuelte sa rozhodne nestratil Simon a Orica preukázala aj peknú dávku taktických manévrov, keď jej akcie v bojoch o celkové poradie každý rok stúpajú vyššie a vyššie, kým taký Simon Gerrans akoby naopak začal upadať, podobne ako vytrácajúci sa Teejay van Garderen, ktorý mal Vueltu radšej vynechať (napokon asi len potvrdil, že v súčasnosti sa jasnou jednotkou ukazuje byť Porte, ktorý bol na Tour výborný). Len pre úplnosť, som celkom zvedavý, kde budúci rok zamieri Nibali, logické by sa javilo Giro, ale kto vie ? Pri súhre náhod by možno ešte mohol zopakovať aj výhru na Tour, to by však musela byť naozaj veľká súhra náhod. A súboj Kruijswijk, Cháves, Nibali (a možno niekto ďalší, Zakarin ?) na Gire by určite nebola na zahodenie.

Vráťme sa však k Vuelte. V šprintérskych dojazdoch sa tu pre kopcovitý charakter etáp v Španielsku naozaj nezišla elita. Nemožno však poprieť, že to zároveň dodávalo týmto záverom prvok nepredvídateľnosti. Žiadny veľký favorit tu tak nebol a o etapové víťazstvo sa mohli pobiť aj cyklisti, ktorí takúto možnosť inak príliš nemajú. Výborne sa chytili najmä Gianni Meersman a Magnus Cort Nielsen, ktorým sa podarilo ukoristiť až dve etapy. Ani jeden z nich pritom počas sezóny nezískal žiadne iné víťazstvo (ale treba uznať, že Meerman mal aspoň druhé, tretie mesta, hoci v nižších kategóriách. Podobne by ťažko čakal niekto ako víťaza Jensa Keukeleira. Skôr by sa možno očakával etapový triumf od víťaza bodovačky, no hoci Fabio Felline v hromadných dojazdoch nestratil, ďaleko viac udivoval v náročných horských dojazdoch. Tretie miesto v poriadne náročnej 20.etape v konkurencii pretekárov, ktorý s ním boli v úniku by mu snáď netipoval ani jeho najväčší fanúšik.

Vuelta však mala aj množstvo ďalších hrdinov. Vo veľkej paráde sa vrátil Sammy Sanchéz, ešte po 18. etape bol na skvelom 7.mieste so 40 sekundami na Talanskeho (ktorý po dlhšom čase opäť ukázal, že je kvalitným pretekárom na celkové poradie), no v ďalšej etape padol v časovke a bolo po viac ako slušnom výsledku, ktorý sa črtal. Nemôžem si pritom odpustiť poznámku, že vychutnanie si Sanchézovej profesionálnej a zrejme i osobnej tragédie tvorcami televízneho prenosu považujem za ďalšiu známku malej úcty médií k pretekárom. Aspoň teda ja osobne som rozhodne nepotreboval vidieť plačúceho zlomeného i dolámaného Sanchéza.

Gianluca Brambilla a David de la Cruz patrili taktiež k neopomenuteľným pretekárom. Brambilla, ktorý sa ukázal počas sezóny nejeden krát v tom najlepšom svetle rozpútal šialenstvo na Formigale a etapu dokonca zakončil víťazstvom, keď sa ho dokonca nedokázal striasť ani malý-veľký Nairo, bol však vidieť aj v iných etapách. David de la Cruz zas nielen dokázal získať víťazstvo v etape a nakrátko i červený dres, ale ako lev bojoval aj o top 10, z čoho nakoniec vyťažil skvelé 7. miesto. A to za sebou nechal mená ako Moreno, Scarponi, Valverde, či Peraud. Ťažko mohol dosiahnuť viac. Navyše v 27. rokoch takýto výsledok nie je na zahodenie.

Pierre Latour sa zas ukazuje ako muž (či skôr mladík) okamžiku, ktorý vie nájsť tú správnu etapu v ktorej zo seba všetko vydá a strhne na seba víťazstvo v ťažkej horskej etape. Akurát sa ešte neukázalo, čím tento mladý Francúz môže byť. Potenciál má na rozdávanie, no nie je ani prvý, ani posledný francúzsky mladík, ktorému sa predpovedala veľká budúcnosť.

Mathias Frank bol ďalším z nezdolných mužov, ktorí sa nebáli únikov. Víťazstvo v 17.etape bolo zároveň zavŕšením skvelej sezóny pre švajčiarsky IAM, ktorý sa (bohužiaľ) lúči, aj keď teda vo veľkom štýle, ktorý zatienil viaceré tradičné tímy. Frank bol nebezpečný prakticky v každom úniku ktorého sa zúčastnil a tak mu to jedno víťazstvo nemožno nedopriať. Podobne ako Robertovi Gesinkovi, ktorý opäť raz bol tým silným vrchárom, ktorý dokáže získať víťazstvo v náročnej etape.

Na Vuelte mala význam aj súťaž o najlepšieho vrchára. O modrý bodkovaný dres si to rozdávali Kenny Elissonde a Omar Fraille. Súťaž mala poriadne grády a svoje miesto tu mala aj taktika. Hoci sa dres napokon ušiel veteránovi Omarovi, ani Kennyho výkon nebol rozhodne na zahodenie. Napokon rozhodol jediný bod.

Naopak všetci vieme akým bojovníkom je Darwin Atapuma, čo však môže byť niekedy aj na prekážku. To, že ste najsilnejší totiž neznamená, že sa nemôžete „unastupovať“ na smrť.

Nakoniec by som chcel ešte spomenúť Leopolda König, ktorý výkonnostne mal na top 10, no podobne ako väčšina SKY podcenil 15.etapu. Po sezóne poznačenej zranením totiž tento opäť ukázal, že stále patrí medzi tých najlepších pretekárov na celkové poradie a v SKY by urobili chybu, keby s ním nepredĺžili kontrakt. Nepodarilo sa mu síce získať ani len etapové víťazstvo (zrejme kvôli taktickej chybe), no výkony podával nadštandardné.

Určite by sa našlo mnoho ďalších hrdinov (Geniez, Valverde, Hermans, atď.) ktorých som nespomenul, títo mi však asi utkveli v pamäti najviac, hoc ak som na niekoho pozabudol, tak sa ospravedlňujem.

A napokon ešte krátko ku tímom. Ak sa pre mňa na individuálnej rovine stal mužom Vuelty Contador za útok na začiatku etapy, ktorý by Froome podľa mňa nikdy nerealizoval, tak v tej tímovej to bol rozhodne Movistar, ktorý predvádzal neuveriteľné divadlo a dominoval v práci zameranej na víťazstvo Naira Quintanu. Skoro vždy boli tam, kde mali byť. Hoci sa na Vuelte celkovo jazdilo v celosezónnej únave, Movistar sa jej postavil najlepšie a dokázal skvelou prácou unaviť inde strojový SKY. Kde bolo treba boli v úniku, kde bolo treba „šťaviť sa“ pre Naira, tam sa „šťavili až na kosť“. Skvelo jazdiaci Rojas, jeden z najlepších Nairových domestikov, sa tak dostal až do nemocnice. Nezaháľali však ani ostatní. Ruben Fernandéz, Jonathan Castroviejo, Daniel Moreno, José Herrada, Immanol Erviti, Rory Sutherland a napokon šialený Alejandro boli skrátka jedným z dôvodov prečo Nairo získal prvenstvo a ako fanúšik som im za to vďačný. Podarilo sa im tak napraviť dojem z Tour, kde bohužiaľ nedokázali sekundovať dream tímu SKY (ktorý bol ale naozaj extrémne silný, zrejme najsilnejšia zostava sezóny).

SKY naopak zlyhali a to v rozhodujúcej chvíli. Naopak celkom sa mi pozdávali výkony Etixxu, IAM, BMC, či Oricy (ktorá mala viacero dobrých nápadov, ktoré dokonca aj dokázali realizovať). V žiadnom prípade si však netrúfam zhodnotiť tímové výkony komplexne, to prenechám CI.sk.

Vuelta teda nesklamala a mnoho etáp nám zrejme ostane ešte dlho v pamäti, podobne ako nejeden pretekársky výkon (Contador na Formigale, Froome v časovke, kde jazdil o triedu lepšie ako všetci ostatní a to je len crème de la crème). Možno nie som sám pre ktorého bola jedným z najlepších roka.
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Vuelta a Espaňa

Poslaťod sportovec » Pon 12. Sep 2016 11:49:06

@bloy Pekný text - veď daj to ako článok na web a ešte si aj vypýtaj nejaké drobné od majiteľov ;)

bloy píše: Froomey je prakticky neporaziteľný a prehrať si to môže len sám (za výdatnej tímovej podpory).

Pravda.

Sky sa zase raz vrátila ich skostnatená taktika. Lea mali poslať do úniku k Morenovi v 14. etape a oddychovať.To by bolo ešte len celé zaujímavé ... No a potom panika v 15. etape - nemali ťahať špicu ani raz, (keď už sa im to celé rozsypalo ako domček z kariet), kým sa im nezlepí pelotón. Aj keď tam by bolo riziko, že budú mať výhru v GT alebo úplne nič.
Obrázok užívateľa
sportovec
 
Príspevky: 388
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod ifčopifčo » Pon 12. Sep 2016 11:52:06

@bloy - tlieskam :ugeek: a je škoda toto neuverejniť ako blog aby si to mohli prečítať aj tí, ktorí nechodia sem na fórum. Ešte raz, palec hore (tento emotikon mi tu trochu chýba).
Fanúšik cyklistiky od roku 1972. Veľký fanúšik Petra Sagana, ktorý mu praje, aby vyhral každé preteky na ktoré nastúpi.
ifčopifčo
 
Príspevky: 2418
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod berloq » Uto 13. Sep 2016 19:36:40

Alberto Contador naozaj prežil veľmi nešťastnú a smolnú sezónu. Je to po sezóne 2013 len jeho druhá, v ktorej nevyhral ani jednu GT. Keď zohľadníme faktory, ktoré formovali jeho tohtoročnú sezónu... bohužiaľ sa nie je čomu diviť. Ja si teda nedovolím tvrdiť, že Contador už nikdy Tour nevyhraje. Ono podobným spôsobom ho ľudia odpisovali už v roku 2013, keď sa nezvládol pripraviť na vrchol a Froome ho tam zmastil. A inu... Contador sa dokázal vrátiť. Aj keď trošku iný. Zmena bola vidieť napr. práve na prevodoch, ktoré bloy spomína. Hneď od úvodu tejto sezóny (´14) bolo vidieť zmenu. Je to podivné a priznám sa, že som niečo podobné nevidel, aby cyklista zmenil takto štýl a pri tom nijako výrazne neoslabol.

Ja už som tu o tom s niekým diskutoval... Nikto a v žiadnom športe nedominuje večne! Contador vládol tomuto športu dosť dlho a dosť výrazne. Jeho kariéra nesie podobné znaky, ako kariéra Rogera Federera. Obdobie tuhej dominancie - vyrovnanosti - no a to terajšie =stále špička svojho oboru, ale skrátka sú už lepší.

Jasne Froome dnes panuje pelotónu veľkolepým spôsobom - dostal sa do role dominátora, kde pred tým boli Armstrong, Indurain a ďalší velikáni. Preto poraziť ho, na ktoromkoľvek preteku, bude strašne náročné a to nie len u Contadora ale de facto pre všetkých. Froome je skrátka trieda sama pre seba - oveľa silnejší a pokaždé neomylne pripravený. Spolu s tímom tvoria kolos, ktorý prekonať bude ťažké.

Contador na tohtoročnej Vuelte formu nemal. Chýbala mu taká tá ľahkosť, všetko to drvtil cez bolesť a nasilu. Áno Froome aj Quintana ho výrazne predčili... Ale nejaké pódium? To je jedno... U cyklistu jeho formátu je to nepodstatné či sa vyfotí v Madride z víťazom alebo nie. Pozitívom skôr je, že sa trápil, mal pri sebe slabý tím, no aj tak skončil štvrtý. To je si myslím celkom slušné na cyklistu, ktorý 3 týždne pretrpel. A o jeho morále a bojovnosti netreba písať... je jedinečný.

Táto Vuelta bola odrazom celého fungovania a koncepcie tímu Tinkoff. Tento tím bol naozaj silný (ako tak...) naposledy na TdF v roku 2014. Nakupovanie hviezd a ich preplácanie preteky nevyhráva. O to väčšia patrí česť pretekárom tohto tímu, ktorí dokázali vyhrávať. Obrovský rešpekt patrí Contadorovi, Saganovi alebo Majkovi. Tam, kde ostatné mančafty stoja pri sebe a snažia sa niečo vymyslieť bývali Contador alebo Sagan sami v temnote. Iba absolútne špičková pripravenosť im tieto preteky vyhrala. Ak nie sú, tak sa s nimi tie tímy len pohrajú... Tinkoffove kecy, ako sa ide bojovať proti Sky a pod... Samozrejme líder musí byť silný, ale to častokrát nestačí. A to čo mal k dispozícii Contador nemohlo Sky, Movistaru, Astane a po novom ani Orice konkurovať.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod berloq » Uto 13. Sep 2016 19:43:23

bloy píše:Vuelta však mala aj množstvo ďalších hrdinov. Vo veľkej paráde sa vrátil Sammy Sanchéz, ešte po 18. etape bol na skvelom 7.mieste so 40 sekundami na Talanskeho (ktorý po dlhšom čase opäť ukázal, že je kvalitným pretekárom na celkové poradie), no v ďalšej etape padol v časovke a bolo po viac ako slušnom výsledku, ktorý sa črtal. Nemôžem si pritom odpustiť poznámku, že vychutnanie si Sanchézovej profesionálnej a zrejme i osobnej tragédie tvorcami televízneho prenosu považujem za ďalšiu známku malej úcty médií k pretekárom. Aspoň teda ja osobne som rozhodne nepotreboval vidieť plačúceho zlomeného i dolámaného Sanchéza.

Bolo to smutné. Vlastne nie je veľa jazdcov, ktorým fandím rovnako ako Sanchezovi. Aj keď samozrejme akceptujem, že tak isto jeho niekdajšie top obdobie už pominulo, fandil som mu, nech to dotiahne k top 5. To čo sa mu stalo je bohužiaľ veľmi nešťastné... :( . Škoda, ale aspoň opäť dokázal čo to je za klasu, že na to stále má!
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod majo » Sob 14. Jan 2017 17:12:37

jedno je iste: vuelta ani tento rok urcite nesklame...som len zvedavy ktori GC jazdci, vrchari a utocnici tam pojdu lebo budu to oni kto sa nam postara o zabavu :D
majo
 
Príspevky: 2215
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Vuelta a Espaňa

Poslaťod berloq » Ned 15. Jan 2017 14:55:32

Vuelta bude profilovo o dosť iná ako vlani a zrejme o dosť ťažšia. Zatiaľ čo minulý rok tam bolo horských etáp naozaj málo, skôr to boli také presuny k záverečným prudkým výšlapom, tento rok je tam tých naozaj vysokohorských etáp dosť. Najmä teda tá končiaca v Sierra Nevade a potom samozrejme Angliru. Obidve tie etapy sú extrémne krátke, takže to bude opäť taký intenzívny "šprint", no vyložene brutálny. Alto de Hazallanas je masaker a za tým ďalšie dve super stúpania, to bude pekná nálož... No a na záver, po celej sezóne a hlavne po 3 týždňoch pretekania sa škriabať na Alto Angliru, ktorému budú predchádzať dve stúpania... Áno, Vueltu rozhodne Angliru, kto tam rupne, bude hotovo. S náročnosťou Gira sa to zrejme porovnať nedá, no aj tak je isté, že v Španielsku nechajú pretekári posledné sily, ktoré im po dlhej sezóne zostanú.

Trasa úplne iná, no čo sa týka potencionálnych favoritov je to jedno... pokiaľ sa Froome, Quintana alebo aj Contador s Nibalim rozhodnú tú Vueltu vyhrať, je jedno aká trať sa im postaví do cesty. Títo top jazdci to jednoducho predajú na každej trati.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

PredchádzajúciĎalší

Späť na Svetová cyklistika - sezóna

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 52 hostia

cron