Desatoro rád pre fanúšika, ktorý sa chystá na Tour de France

3.7.2014, 18:20 | Magazín C-I.sk | Peter Zánický

Ak ste fanúšik - začiatočník a tento rok sa prvý raz chystáte osobne povzbudiť našich chlapcov na Tour de France, tu je desať rád, ktoré by vám mohli pomôcť.

 

 

Prvá rada: VÝBER ETÁP

 

Ak chcete mať z návštevy TdF silný emotívny zážitok, výber etáp nepodceňte. Ak si vyberiete len rovinaté etapy, síce budete v napätí, či sa vpredu neobjaví "zeleno-biely" dres, ale cyklisti sa okolo Vás len mihnú na pár sekúnd, aj to pravdepodobne v balíku. Časovka je dobrá voľba, kde uvidíte "grimasu" každého cyklistu a ešte si stihnete obzrieť ich časovkárske stroje.

Horské etapy je to "pravé orechové". Horské dojazdy majú svoju obmedzenú kapacitu, a tak počítajte s tým, že cieľový výstup organizátori môžu už niekoľko hodín vopred uzavrieť!

Niekedy sa dá dokonca v rámci jednej etapy (ak sa poponáhľate) vidieť cyklistov aj viackrát. Istotu viacnásobného prejazdu cyklistov máte aj v záverečnej etape. Dobrým tipom je aj štart etapy, kde síce nasadenie cyklistov neuvidíte, ale panuje tam kľudná atmosféra, vidíte každého cyklistu pri zapisovaní pred štartom a možno sa Vám podarí prehodiť zopár slov s vašim "miláčikom", či získať jeho autogram.

 

 

Druhá rada: UBYTOVANIE

 

Zabudnite na to, že sa ubytujete rovno pod cieľovým kopcom, alebo, že štart etapy budete sledovať z hotelového okna. Veď aj cyklisti po etape veľakrát pokračujú do miesta ubytovania aj sto kilometrov! Najlepším riešením je karaván, ktorý väčšina z nás nemá. Preto vám ja doporučujem kemping, ktorý bude tiež pravdepodobne plný, ale pri vínku môžete pri stane dlho do noci rozoberať poobednajšiu etapu.

Veľa fanúšikov obsadzuje lukratívne miesta už deň vopred, čo ja príliš nedoporučujem, keďže vám minimálne jedna etapa ujde.

 

 

Tretia rada: ČO ZOBRAŤ

 

V prvom rade bicykel. Francúzi cyklistov milujú a pri alpskom stúpaní vás budú vehementne povzbudzovať. Bicyklom sa dostanete tam, kde autám už bude cesta dávno uzavretá. Kto sa chystá do kopcov a má slabšiu kondičku, nech nezabudne na ľahké prevody. Istotne sa zídu. Ak pôjdete bez bicykla, rátajte s tým, že si zašľapete, ale na druhej strane nemusíte očami strážiť vášho tátoša.

 

 

Štvrtá rada: OBLEČENIE

 

Aj keď Tour sa ide v júli, čiapka a rukavice sa Vám môžu zísť, hlavne ak sa chystáte na horské etapy. Pamätám si na Col du Galibier, kde snežilo a okolo nás boli trojmetrové snehové bariéry. Ak budete mimo hôr, očakávajte letné počasie.

 

 

Piata rada: VSTUPNÉ

 

Tu vás poteším, nezaplatíte ani cent! Táto veľkolepá show je bez vstupeniek. Veď kto by vlastne dokázal zbierať vstupné na vyše dvesto kilometrov dlhom úseku.

 

 

Šiesta rada: STRAVA

 

Čakanie na cyklistov vám nejakú tu hodinku zaberie a istotne Vám bude "škrkať" v bruchu. Nezabudnite preto na nejakú "traťovku". Sem tam síce na nejaký stánok pri horských etapách možno natrafíte, ale nespoliehajte sa na to. To isté platí pre pitný režim.

 

 

Siedma rada: CIEĽOVÁ ZÓNA

 

Ak si myslíte, že v cieľovej zóne si "pokecáte" s jedným z našich cyklistov, na to zabudnite! Na to nemáte akreditáciu pre vstup. No, aby som si "prihral polievočku" ak sa vyberieme na Tour spolu, tak minimálne s Petrom Saganom krátke stretnutie vybavíme :-)

 

 

Osma rada: SUVENÍRY

 

Tak tie istotne donesiete. Pred cyklistami ide karavána reklamných áut a súťaž kto toho uchmatne viac je tu "národným športom". V cieli natrafíte aj na predajcov dresov vášho obľúbeného tímu a veľa iných suvenírov so symbolikou TdF.

 

 

Deviata rada: FOTENIE, FILMOVANIE

 

Zdokumentovať kamarátov, dovolenku, to áno. No na cyklistiku si nechajte len očný kontakt, veď fotením len strácate drahocenný čas. Dnes profesionálne fotografie zoženiete na každej strane a pri všetkej úcte k vášmu fotografickému umeniu, záber ako z motorky sa vám pravdepodobne nepodarí.

 

 

Desiata rada: ORIENTÁCIA

 

Samozrejme, dnes sa s mobilným telefónom rýchlo nájdete, ale predsa. Na Tour sú tisíce ľudí a istotne sa stále nebudete držať pohromade. Preto si dajte orientačný bod a čas, kde sa po prejazde cyklistov stretnete. Ušetrí vám to čas aj peniaze. Ak sa autom dostanete na nejaký priesmyk, čakať môžete pekne dlho. Spomínam si na Alphe d'Huez, kde autá fanúšikov schádzali ešte dlho po zotmení. Logistika je tu na nezaplatenie.

 

 

A nezabudnite na to, že nasprejované cesty PETER VELITS a PETER SAGAN sú povoleným dopingom  :-)

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop