Každý cyklista chce prezývku, vtedy jazdí zaujímavo

8.8.2014, 22:00 | Magazín C-I.sk | Tomáš Šandor

V posledných dňoch sme mnohokrát počuli, že Žralok z Messiny vyhral Tour de France. Rozhľadený fanúšik cyklistiky určite pochopil, že žltý dres získal Vincenzo Nibali. Vzletné prezývky sú už niekoľko desaťročí súčasťou cyklistiky, ale naozaj sa takto navzájom oslovujú samotní pretekári?

 

 

Zábava novinárov

 

Prezývky vo svetovom pelotóne majú dlhú tradíciu a spravidla slúžia na vyzdvihnutie nejakej charakteristickej črty pretekára alebo miesta, s ktorým je spojený. Ale v konečnom dôsledku sú to len mediálne formulácie, ktoré majú oživiť kolorit rozprávania o konkrétnom jazdcovi a pridať k jeho urputným výkonom zábavnejší formát. V skutočnosti prebieha komunikácia medzi pretekármi v oveľa tradičnej podobe. Viete si predstaviť, že by športový riaditeľ nejakého tímu pred dôležitou etapou povedal: „Spartakus, celý čas budeš zavesený na zadnom kolese Tasmánskeho diabla, a keď sa rozhodne zaútočiť, bude ti pomáhať Boh hromu, ale ak vystrelí do útoku Purito, nepomôže ti ani Malý princ z Verony!“ To by skôr vyzeralo ako na porade Georga Lucasa pred natáčaním Hviezdnych vojen než pred štartom povedzme Tour of Flanders.

 

Novinári sa pri výbere prezývky snažia zapôsobiť, aby vo verejnosti čo najvýraznejšie zarezonovala a pre samotného cyklistu v podstate znamená takéto pomenovanie ocenenie jeho výkonov. Veď v skutočnosti koľkí jazdci sa môžu pochváliť charizmatickou prezývkou, ktorú poznajú mnohí fanúšikovia? Väčšina z cyklistov býva oslovovaná familiárne, presne tak, ako to robí generálny manažér tímu Sky Dave Brailsford na mediálnych mítingoch. Ten napríklad nazýva Gerrainta Thomasa jednoducho „G“ a Chrisa Frooma „Froomie“. Ale neznie to predsa len lepšie a honosnejšie, keď britské médiá opíšu minuloročného víťaza Tour de France po zničení svojich súperov ako Fromage (damage – zničiť)? Alebo keď jeden z trénerov tohto celku povedal na adresu Gerrainta Thomasa: „Vie všetko. Dokáže ísť v kopcoch, zvládne časovku a vydrží dlhé vzdialenosti. Je to sila, s ktorou treba v budúcnosti počítať. Je to jednoducho G-Force.“

 

 

Niektoré prezývky pripomínajú rytierov

 

Keď sa vrátime k poslednému víťazovi Tour de France Vincenzovi Nibalimu jeho prezývka je výnimočným skĺbením jeho jazdeckého štýlu a pôvodu. Pochádza totiž z ostrova Sicília, ktorý delí od Talianska Messinská úžina, v ktorej žijú žraloky. A práve pre jeho útočný štýl jazdy si vyslúžil nibali-contador-8-etapapomenovanie žralok, najlepšie ten z Messinskej úžiny. Vo vymyslenej taktickej porade každý spoznal Joaguima Rodrígueza. V súčasnosti jazdec tímu Kaťuša dostal svoju prezývku Purito (malá cigareta) počas prvej sezóny medzi profesionálmi, keď na tréningu na jednom malom stúpaní prefrčal popri svojich spolujazdcoch s gestom fajčenia cigary, pretože chcel ukázať, že sa pri tom vôbec nezapotil. Damiano Cunego sa dostal k označenou Malý princ z Verony (Principino Veronese) v roku 2004, keď ako 22-ročný vyhral Giro d´Italia a stal sa obrovskou nádejou talianskej cyklistiky. Tasmánsky diabol pomenúva Richieho Porta, ktorý sa narodil v tomto kúte sveta, a na toto jedinečné zvieratko sa podobá malým vzrastom.

 

Ako prezývky sa pre pretekárov výborne hodia aj prototypy svalnatých mužov ako Spartakus, ktorú dostal Fabian Cancellara pre jeho nesmierne silu na dlažobných kockách, a Boh hromu (The God of Thunder), ktorou sa pýši Thor Hushovd, ktorému sa ušiel prívlastok z vikingskej mytológie. Do tejto skupiny patrí aj Peter Sagan, na ktorého osobu sa znieslo hneď niekoľko pomenovaní. Asi najviac zabrali Hulk, kvôli jeho sile a zelenému oblečeniu, a Terminátor za jeho pád už na Tour Down Under 2010, neskôr upravený Tourminátor pre jeho dominanciu na Tour de France. Ale potešili aj Forrest Gump či The Inter-Sagan Express. Najnovšie sa sám slovenský šampión prezentoval v úlohe filmového hrdinu Wolverina, čomu prispôsobil aj svoj účes. Britský jazdec Ian Stannard tiež dostal prezývku z filmovej branže, Iron Stannard však jednoducho vznikol ako brept holandského komentára. Ale pre svoju mohutnú postavu a takpovediac nezničiteľnosť si ju určite zaslúži.

 

V poslednej edícii Tour de France pútal pozornosť prvý čínsky jazdec na jej cestách Cheng Ji, ktorý mal v tíme Giant-Shimano na starosti prácu na čele pelotónu pri kontrole odstupu utečencov. Preto ho média označili za The Breakaway Killer (Zabijak únikov). Taký Ivan Basso vďačí za svoju prezývku v Taliansku netradičnému krstnému menu a domáca tlač ho prirovnala k ruskému cárovi Ivanovi Hroznému. Jeho neslávny krajan Danilo di Luca dostal pre svoju likvidáciu súperov na stúpaniach pomenovanie The Killer (Zabijak), čo nakoniec perfektne vystihlo jeho celú kariéru, keďže si ju dokonale pochoval. Alberto Contador ako El Pistolero (Pištoľník) pri víťazstvách tiež v cieli imaginárne strieľa na súperov, ale jeho kariéra stále pokračuje.

 

Dostatočne známa je prezývka Andrého Greipel Gorila, ktorá však súvisí skôr s jeho veľkou postavou ako povahovými vlastnosťami. Jeho kolega z nemeckej reprezentácie Tony Martin si greipel-andre-spurturčite zaslúži titul Panzerwagen, pretože vo svojom časovkárskom posede pôsobí ako nezničiteľný pancierový vlak. A Toma Boonena neosloví Belgicku nikto inak ako Tommeke, oveľa romantickejšie ale znie Tornádo Tom či Bomba z Balenu. Jazdec tímu Orica Luke Durbridge dostal kvôli výborným časovkárskym vlastnostiam pomenovanie Durbo (podľa turbo). Robert Gesink podľa miesta svojho narodenia býva označovaný za Kondora z Vasserveldu, Henricha Hausslera pre jeho detskú tvár volajú Barbie.

 

Írsky cyklista Dan Martin získal jednoduché pomenovanie Danny Boy, Daniela Ossa kvôli svojím dlhším vlasom a pohľadu prezývajú talianske médiá Il Diavolo (Diabol), navyše jazdí v červenom dres BMC. Kolumbijský borec z celku OPQS Rigoberto Urán sa zas môže pýšiť vtipnou prezývkou Duran Duran. Filippo „Pippo“ Pozzato si vybudoval rešpekt už na začiatku svojej kariéry v mladom veku, preto ho všetci oslovovali zdrobneninou krstného mena. Známy bojovník v únikoch Amets Txurruka je Txu-Txu, Konstantina Sivtsova volajú Stansi, Alessandra Petacchiho pre jeho rýchlosť AleJet a Alejandra Valverdeho kvôli jeho víťaznej povahe a mnohým triumfom už v juniorskom veku The Undefeated (Neporazený). Andy Schleck vo svojich lepších časoch býval pomenovaný ako Schlecket (podľa rocket).

 

 

Nič neunikne pozornosti

 

Prezývky však nemusia získať len pozitívne konotácie, napríklad spoločnosť organizujúcu Tour de France Amaury Sport Organization (A.S.O.) v minulosti niektorí premenovali na Andy Schleck Organization (A.S.O.). Jedným z tých, ktorí nemusia byť spokojný so svojou mediálnou podobou, je Cadel Evans, pretože novinári ho často nazývajú Cuddles (maznáčik, rozmaznaný) pre jeho nevľúdnu povahu. Na adresu Lanca Armstronga sa po jeho priznaní zosunula poriadna dávka nevôle, jedným z jej prejavov bolo premenovanie jeho nadácie Livestrong na Liestrong (lie - lož). Bjarne Riis mal počas kariéry prezývku Orol z Herningu, ale niekedy sa mu ušlo označenie aj „Mr. 60 %“ kvôli poriadne zvýšenej hodnote hematokritu.

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop