Komentár Cycling-Info.sk: Žijeme v Saganovsko-Dohnianskej ére

11.8.2014, 22:00 | Magazín C-I.sk | Lukáš Timko
Minulý týždeň vo štvrtok sme zažili nevídanú vec. Po našich cestách si to šinuli olympijský víťaz, majster sveta, dvaja svetoví šampióni do 23 rokov, dvaja víťazi Giro d'Italia a mnohé slávne mená svetového pelotónu. Okrem nich si Slovensko prezreli aj športoví riaditelia a pracovníci zo všetkých tímov World Tour. V mechanických autách konvoja komentovali všetko zaujímavé, čo videli. Sledovali naše mestá i dediny, pri cestách stojacich fanúšikov a známkovali pekné dievčatá.
 
Nás na Štrbskom Plese opantal jediný základný pocit - radosť. Radosť, že po toľkých rokoch sme za prestížnou cyklistikou nemuseli chodiť ďaleko, ale privítali ju v našich severných regiónoch. Radosť za tisíce fanúšikov, ktorí sa prišli na toto divadlo pozrieť, či na ulicu pred svoj dom, alebo do Tatier. Radosť za divákov pri obrazovkách STV či Eurosportu a v neposlednom rade radosť za organizátorov a sponzorov, ktorí úspešne zrealizovali svoje, ale aj naše sny.
 
 
strbske-pleso-davy
 
 
Bolo to obrovské podujatie. Poliaci prišli s viac ako tridsiatimi kamiónmi, ktoré ráno vyložili a večer naložili tak, že ak ste odišli vo štvrtok ráno a vrátili sa o 24 hodín, nedokázali by ste nájsť jedinú známku toho, že sa tu niečo konalo. Všetko krásne upratané, čisté. Na cestu nakládli stovky obrovských balónov, tisíce a tisíce metrov zátarás a bannerov. Veľkú tribúnu, mobilnú kanceláriu pretekov, press centrum, VIP, dopingovú kontrolu, pódium víťazov, mini reštauráciu pre sponzorov. Jednotliví sponzori postavili množstvo svojich stanov. Poľská verejnoprávna televízia TVP, ktorá má osemnásobný rozpočet oproti RTVS, používala návesy troch svojich kamiónov iba ako generátory elektrickej energie. Pri výrobe televízneho prenosu využívali žeriav, helikoptéru aj lietadlo. Pred jedným z hotelov sme večer napočítali 31 sprievodných motoriek. Ani jedna nepatrila polícii. Apropo, polícia. Na priebeh pretekov dozeralo takmer tristo slovenských policajtov a tridsať dobrovoľníkov. Taktiež našincov. Poľských organizátorov bolo šesťsto.
 
Na slovenské pomery to bola jedna z najväčších outdoorových akcií v histórii. V športe bezkonkurenčne. Je až neuveriteľné, ako rýchlo to vynikajúco pracujúci Poliaci s premyslenou réžiou a skúsenosťami zbalilo a odnieslo ďalej. Masér OPQS Rudy Pollet nám po etape povedal, že v tíme sa zhodli na tom, že Tour de Pologne je po všetkých stránkach medzi piatimi najlepšími etapovými pretekmi vôbec a radi sem cestujú. Iba nad typickými reklamnými balónmi trochu krútil hlavou, vraj sa to na západe nenosí. Vyjadril tiež zaujímavú myšlienku, že niektorých organizátorov by iba finančné náklady súvisiace s postavením, prevádzkou aj prenášaním balónov zruinovali. Ale k pretekom Okolo Poľska neodmysliteľne patria. Spolu s bariérami a nafukovacími bránami tvoria obrovské reklamné reťazce. Czeslaw Lang má sponzorov omotaných okolo prsta. Podujatie je jedno z finančne najstabilnejších v kalendári.
 
V minulom týždni sa veľa debatovalo aj o slovenských sponzoroch, organizátoroch. Kto vlastne Poliakom zaplatil tučnú kauciu, aby preteky opustili ich územie. Kto vybral trasu. Kto vybavoval rôzne povolenia. Kto urgoval cestárov či políciu. Kto oslovoval mestá a obce na trase. Kto zabezpečoval organizáciu na Štrbskom Plese a mnoho ďalších. Úplnú odpoveď nájdeme v obci na Považí neďaleko Púchova. Boli to Dohňanci. O piatu etapu Tour de Pologne na Slovensku sa postarala polovica obecného úradu, ľudia z Cyklistického klubu EPIC Dohňany a spoločnosti janom. Tatranskí veľkopodnikatelia nemali s touto akciou nič spoločné. Štrbské Pleso bolo výsledkom rokovania s poľskou stranou vďaka blízkosti a infraštruktúre.
 
Zvykne sa hovoriť, že Peter Sagan je nevysvetliteľný zjav, supertalent. Človek, ktorý sa narodí raz za sto rokov. U nás nikto podobný neexistuje. Za ním je obrovská priepasť. Po minulom štvrtku môžeme definitívne napísať to, čo je ľuďom v našej cyklistike už dlhšie známe. V prípade Jána Miškovského a spol je to rovnaké ako so Saganom. Realita, ktorá bola pred pár rokmi na úrovni science fiction. Kladenie si neustále vyšších cieľov a posúvanie hraníc k prospechu spoločnosti. V tomto prípade tej cyklistickej. V médiách neustále vidíme príklady, ako vedia ľudia rozhadzovať peniaze na luxus a svoje domnelé blaho, ale v Dohňanoch sa vkladajú do niečoho, čo má vyšší zmysel. Vo štvrtok stáli za menšími či väčšími zážitkami 30-tisíc ľudí, ktorí naživo sledovali preteky. Nečudo, že sa im pri pohľade na davy pri cestách tlačili slzy šťastia do očí.
 
Slovenská cyklistika v súčasnosti nežije iba Saganovu, ale saganovsko-dohniansku éru.
 
 
strbske-pleso-davy-2
 
 
Dohňany a cyklistika v skratke:
1996 - súčasnosť: CK MTB Dohňany (mládežnícky klub + organizátor podujatí)
2006 a 2007: MTB - Medzinárodné preteky UCI E-2
2008 - 2010: MTB - Medzinárodné preteky UCI E-1
2009: Zmena názvu klubu na CK EPIC Dohňany
2009 - súčasnosť: spoluorganizátor Karpatských pretekov kuriérov (UCI 2.2U)
2011: Majstrovstvá Európy v MTB XC (titul Jaroslav Kulhavý, 12 000 divákov)
2012: zisk ocenenia za najlepšie cyklistické podujatie v Európe za rok 2011 ↑
2012 - súčasnosť: spoločnosť janom sponzorom Omega Pharma - Quick-Step
2012 - súčasnosť: spoločnosť janom sponzorom pretekov Okolo Slovenska (2.2)
2012 - súčasnosť: spoločnosť janom minoritným sponzorom reprezentácie
2013 - súčasnosť: oddiel U23, od r. 2014 kontinentálny tím epic janom greenway
2014: etapa Tour de Pologne (World Tour) na Slovensku (30 000 divákov)
2015: spoločnosť greenway sponzorom Etixx - Quick-Step (v riešení)
2015: kongres Európskej cyklistickej únie (UEC) v Bratislave (v riešení)
 
 
Súvisiacie články:
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop