Cyklistika očami lekára (3. časť)

27.10.2011, 11:05 | Magazín C-I.sk | Rastislav Boris

poslednej časti rozhovoruMUDr. Martinom Gáborom sa dozviete viac o dopingu, hranici výkonu a vrchole kariéry cyklistu. Neobišli sme ani témy ako alkohol, cigarety a sex v spojitosti s výkonom.


Na rozdiel od iných športov kariéra väčšiny cyklistov vrcholí po tridsiatke. Prečo je to tak?

„Spomínaná skutočnosť, že vrchol kariéry nastane u cyklistu až po tridsiatke, platí hlavne pre „etapových cyklistov" a nie pre preferenčne zameraných napríklad na šprinty, tam pokrývajú elitu skôr mladíci. Každopádne, prestavba na akési aeróbne preladenie celého organizmu je postupná a nedostaví sa za jednu sezónu. Rovnaká závislosť platí aj o prestavbe svalstva cyklistu. Nie je síce možné tréningom získať úplne iný typ svalových vlákien, ktoré máme vrodené a ich počet je prakticky nemenný, ale istá možnosť metabolickej prestavby" tu predsa len je. Svalové vlákna" typu IIb vieme správne vedeným tréningom z dlhodobého hľadiska preladiť" na IIa, ktoré sa pri záťaži pomalšie unavia a pracujú viac na kyslík". Takže aj toto sa môže podieľať na skutočnosti, že napríklad Cadel Evans sa dostal na vrchol až po tridsiatke a TdF vyhral vo veku 34 rokov. Na uvedenej skutočnosti sa môžu podieľať okrem toho aj skúsenosť cyklistov, ktorá etapu za etapou, sezónu za sezónou cyklistovi pomáha prekonať nástrahy každého kopca a "neprestreliť to". Mnohokrát sme videli a opakovane sa presvedčili, že top elita nenastupuje v kľúčových momentoch ako prvá, že staré známe pravidlo držať si svoje tempo a nenechať sa zlákať výpadom súpera už na začiatku, je veľmi výhodné. Výnimka však istotne aj tu - ako všade - potvrdzuje pravidlo."

 

Čo hovoríš na pravidelné spojenie alkoholu a cigariet s profesionálnym cyklistom?

Pravidelné spojenie alkoholu a fajčenia cigariet vo väčších množstvách nejde absolútne dokopy s profesionálnou cyklistikou. Otázka je, čo sú tie väčšie množstvá. Všeobecne sa uznáva, že alkohol pôsobí priaznivo na zdravotný stav do množstva jeden štamperlík 40-percentného tvrdého alkoholu, alebo jedno malé pivo, alebo 1,5 dcl vína denne. Vyššie dávky sú škodlivé a dá sa povedať, že športový výkon zhoršujú. Fajčenie cigariet je vo všeobecnosti škodlivé, znižuje vitálnu kapacitu pľúc, zahlieňuje dýchací systém a vedie k poruchám dýchania, o karcinogénnom účinku nehovoriac.

Istotne všetci poznáme prípady z minulosti, keď veľkí cyklisti údajne nosili vo fľašiach Bordeaux, alebo v našich podmienkach čaj s rumom. V poslednom kopci či špurte si viem predstaviť pozitívny účinok takejto dávky alkoholu, ale názory že šlo o pitie počas etapy, považujem za nereálne. Avšak, aj v dnešnej profesionálnej cyklistike má alkohol údajne svoje malé miesto. Počul som o tom, že ako prvá pomoc pri dojazde do cieľa a ako začiatok regeneračnej fázy sa používa niekedy 0,5l pivo a coca-cola v pomere 1:1. Ja si osobne myslím, že po etape je jedno desaťstupňové pivo naozaj prospešné."

 

Zaujímavé informácie. A čo sex pred športovým výkonom?

Čo sa týka sexu pred výkonom - pokiaľ chce jazdec podať maximálny výkon, určite nie. Pohlavný styk s vyvrcholením pred etapou má negatívny vplyv na výkonnosť. Inou otázkou je styk po niekoľko hodinovom cyklistickom výkone. Kto to skúsil, vie o čom hovorím (úsmev). Môžem ale povedať, že partnerke sa to predĺženie - niekedy až nemožnosť vyvrcholenia - väčšinou skôr páči (úsmev)."

 

Nemôžeme vynechať tému dopingu. Môže sa vďaka nemu niekto zlepšiť tak, že sa zrazu stane víťazom?

Doping určite dokáže zlepšiť aktuálny maximálny výkon, no otázka je za akú cenu poškodenia zdravia. Zlyhanie srdca, zástava srdca, bezvedomie či poškodenie obličiek. Myslím si, že k týmto komplikáciám netreba dodať nič iné. Osobne si myslím, že doping bol a aj bude, istotne však nie typu klasických anabolických steroidov, stimulantov a podobne. Antidopingová federácia kontroluje športovcov tak nepredvídateľne a často, že si neviem predstaviť niekoho „sypať" cielene. Niektoré ich praktiky sa mi skôr podobajú obmedzovaniu osobnej slobody, ale tak to zrejme musí byť. Tiež si myslím, že doping je o krok vpredu pred antidopingovými kontrolami. V žiadnom prípade tým ale nechcem obviniť vrcholovú cyklistiku z dopingu. Skôr naopak. Zlepšovanie výkonu by som pripísal aj novým metódam tréningu a technológiám v oblasti cyklistiky."

 

Klesol počet dopingu v cyklistike?

Oproti dobe keď „nafetovaný" vrcholový cyklista na vrchole kopca ťahal niekoľko sto metrov v bezvedomí a potom zomrel, áno. Pokles tu určite je."

 

Sleduješ cyklistiku aj ako fanúšik?

Síce som nebol priamo na TdF ani na iných pretekoch World Tour, lebo som sa tam nedostal, ale láka ma prejsť si tie etapy na bicykli. Napríklad mojím snom je také „Haute Route" (územie Švajčiarska a Francúzska). Na Slovensku som už navštívil podujatie Okolo Slovenska na prémii na Homolke pred pár rokmi. Bol to pekný zážitok. Pravidelne sledujem televízne prenosy z Tour de France, ktorá je pre mňa na čele s alpskými stúpaniami krásnym zážitkom. Čiastočne pozerám aj Giro, Vueltu a niektoré klasiky."

 

Čo hovoríš na stúpajúcu popularitu cyklistiky na Slovensku?

Určite sa jej teším a snažím sa taktiež robiť dobré meno cyklistike na každom kroku. V poslednom období tomu v „priečinku Pro Tour" výrazne napomohli úspechy našich dvoch úžasných talentov. Držím im veľmi palce. Ešte keby sa zlepšila logistika vychovávania novej generácie cyklistov a keby bola lepšia podpora v našich kluboch."


Cyklistika patrí k najnáročnejším športom. Kde je vlastne tá hranica výkonu, ktorá pri pohľade na profesionálnych cyklistov akoby ani nebola?

Osobne si myslím, že každý vrcholový vytrvalostný šport je svojim spôsobom najnáročnejší, vždy sa ide na plno. Hranica výkonu určite existuje, ale vždy nás prekvapí niečo nové, čo je schopné ju posunúť. Povedal by niekto pred dvadsiatimi rokmi, že technológia cestných bicyklov by mohla dosiahnuť bodu ako je dnes? A čo moderné tréningové programy založené na „evidence based" fyziologických princípoch? Monitoring športovcov počas tréningu? Cielený výber pretekárov? Excelentná výživa a podpora? Oblečenie, čo spraví tri sekundy na kilometer... A potom príde jeden talent a dá všetkých o tri minúty, lebo na to jednoducho má predispozíciu, je výnimočný.

Odpoveď bude niekde medzi riadkami. Ale nie je to pekné, že nevieme to „číslo hranice cyklistiky"? Mne sa to páči a teším sa na každú novú zlepšenú sekundu na Galibieri či Tourmalete, každý nový talent, každú novú súčiastku a technológiu v cyklistike (úsmev)."


Martinovi ďakujeme za zaujímavý rozhovor, ktorý určite každému fanúšikovi niečo dal...


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop