André Greipel

28.3.2013, 19:00 | Profily cyklistov | Tomáš Šandor
greipel-faceNemecký rýchlik pomerne dlho čakal na chvíle, keď bude sklamaným súperom ukazovať svoj chrbát na cieľovej páske. O to väčšia húževnatosť ho sprevádza v šprintérskych súbojoch, vzhľadom načo si za svoj urputný štýl na posledných metroch vyslúžil prezývku "Gorila".

André Greipel sa narodil 16.7.1982 v nemeckom prístavnom meste Rostock. Odmalička bol športovo založený a jeho cyklistické začiatky siahajú už do roku 1992, keď prišiel na tréning do miestneho klubu PSV Rostock po inšpirácii americkým filmom American Flyers o cestnej cyklistike. Hneď upútal pozornosť svojím výkonom, pretože spomedzi všetkých detí najlepšie bežal. Kým zo začiatku to bolo v tomto tíme len akési oťukávanie (skúšal aj dráhovú cyklistiku), v pätnástich rokoch sa začal seriózne venovať cestnej cyklistike a s pomocou špecifických tréningových programov sa za krátky čas pripojil k nemeckému národnému tímu. Tam mu však ruže nekvitli, pretože si nezískal trénerovu dôveru, ktorý v ňom videl predovšetkým dráhara. Greipel pripúšťa, že už vtedy bol dobrým šprintérom, ale ak sa na trase nachádzala ťažká horská prekážka, preteky nedokončil.
 
Po opustení juniorky v roku 2000 prestúpil do amatérskeho tímu Jana Ullricha, ktorý bol podľa Greipelových slov v tých časoch najlepší medzi amatérmi. V tomto tíme sa veľmi zlepšil a zvýšil svoju odolnosť v horských etapách. Od roku 2002 až do 2004 bol členom zoskupenia TEAG Team Köstritzer, kde sa začal presadzovať najmä na pretekoch U-23. Greipel sa nikdy nevzdával a neustále pracoval na zvýšení výkonnosti, pretože jeho motivácia stať sa cyklistickým šampiónom bola obrovská. Vedel o svojich schopnostiach, len potreboval priestor, aby ich mohol rozvinúť. Prvú profesionálnu zmluvu podpísal ako 23-ročný s nemeckým tímom Wiesenhof, v ktorého farbách dosiahol v roku 2005 svoje dovtedy najväčšie víťazstvo, keď vyhral šiestu etapu na Tour of Denmark.
 
greipel-andre-t-mobileV tomto kontinentálnom tíme sa dlho neohrial a vďaka svojmu jazdeckému štýlu a odhodlaniu po roku prestúpil medzi skutočnú cyklistickú smotánku do nemeckého mančaftu T-Mobile. Zdalo sa, že Greipel konečne dostal tú správnu príležitosť, aby naplno predviedol svoj šprintérsky talent. Lenže počas dvoch rokov v T-Mobile zaknihoval len po dve etapové víťazstvá na International Rhineland-Palatinate Tour v 2006 a na International Saxony Tour v 2007. Veľmi málo pre šprintéra jeho kvalít a ambícií. Trpkú príchuť nad Greipelovým nedoceneným pôsobením v T-Mobile nezmenilo ani prvé pódiové umiestnenie na Grand Tour, keď na Vuelte v 2006 skončil druhý hneď za Thorom Hushovdom v šiestej etape.
 
V nasledujúcej sezóne urobil Greipel najlepšie športové rozhodnutie svojej kariéry - podpísal zmluvu s americkým tímom Columbia. Silná šprintérska zostava okamžite využila jeho potenciál a hneď na začiatku sezóny 2008 Greipel senzačne vyhral štyri etapy na Tour Down Under v Austrálii a domov si odniesol aj víťazstvo v celkovej klasifikácii. V tom istom roku ešte získal premiérový etapový triumf na Giro d'Italia. Ako vníma tento zlom vo svojej kariére samotný Greipel? "Až do roku 2008 som musel na trati pracovať pre iných šprintérov a nezískal som takú dôveru, aby som dostal vlastnú príležitosť. V roku 2008 som dostal šancu šprintovať a vyhral som Tour Down Under. To bol okamih, kedy sa všetko zmenilo."
 
Ďalšia sezóna bola ešte úchvatnejšia. Na svoje konto si pripísal 20 víťazstiev, viac vtedy dosiahol len jeho tímový kolega Mark Cavendish. Najlepšiu formu v tom roku predviedol Greipel na Vuelta a Espaňa, odkiaľ si odviezol štyri etapové vavríny a zelené tričko pre víťaza bodovacej súťaže, porazil Boonena, Bennatiho, Farrara a definitívne sa zaradil medzi svetovú šprintérsku špičku. Lenže mal smolu, že jeho spolujazdec Mark Cavendish v tom čase absolútne dominoval.
 
Greipel chcel v nasledujúcej sezóne konečne dosiahnuť úspech na Tour de France, ale v roku 2010 dostal prednosť štartovať na starej dáme Angličan. Nepomohlo mu ani opätovné celkové prvenstvo na Tour Down Under a tri víťazné etapy, nepresvedčili ani štyri triumfy na Tour of Turkey, keď si zo súperov urobil doslova trhací kalendár a etapový úspech na Giro d'Italia tiež nemal ten správny lesk.
 
Greipel bol v tíme Columbia len šprintérom číslo dva, preto v roku 2011 prestúpil do Omega Pharma-Lotto a prvýkrát sa nadýchal atmosféry najslávnejších pretekov na svete. Hneď svoju premiérovú účasť na Tour pretavil do etapového triumfu, keď v záverečnom šprinte porazil greipel-omega-2práve Cavendisha. Nikto si nemohol nevšimnúť blažený výraz na jeho tvári po dojazde do cieľa. Bronzová medaila z Majstrovstiev sveta v Kodani len potvrdila jeho neutíchajúcu chuť po víťazstvách.
 
V roku 2012 jeho tím pretekal pod novou značkou Lotto-Belisol a najjednoduchším spôsobom, ako sa zapísať do povedomia cyklistickej verejnosti, bolo poslať Greipela do Austrálie na Tour Down Under, kde na úvod sezóny vybojoval tri víťazstvá. Vrchol roka prišiel na Tour de France, kde sa mu podarilo trikrát prejsť cieľovou páskou na prvom mieste a v bodovacej súťaži o zelené tričko obsadil druhé miesto za naším Petrom Saganom.
 
Aj začiatok sezóny 2013 mu vyšiel štandardne výborne, keď na svojich domovských pretekoch v Austrálii zopakoval tri víťazstvá. Lenže v ďalšom priebehu ročníka nečakane zistil, že konkurencia je vo vynikajúcej kondícii, preto viac ako dve etapy vyhral len na Okolo Turecka a Belgicka. Zo Starej dámy odchádzal iba s jedným triumfom, preto najväčšia spokojnosť musela pochádzať z víťazstva na Brussels Cycling Classic. Tam dokázal konečne preukázať svoje schopnosti aj v jednodňovom podujatí. Jeden z najlepších šprintérskych vláčikov preto musel v nasledujúcej sezóne ešte zdokonaliť svoje služby pre tohto nemeckého špurtéra.    
 
V nej dosiahol André  Greipel najviac víťazstiev spomedzi všetkých pretekárov, pričom výborne zvládol najmä prvú časť sezóny. Triumfoval na Tour Down Under, v Katare a Ománe, ale jeho dobrú formu prerušil pád na Gent - Wevelgem, po ktorom musel ísť na operáciu. Pred Tour sa stihol dať dokopy, víťazný domáci šampionát bol toho priamym dôkazom. Ale na francúzskych cestách len ťažko konkuroval svojim súperom, hoci bol v jednej etape najrýchlejší. Okrem toho sa len dvakrát dostal do top 10. Na jeseň sa mu podarilo zopakovať triumf Brussels Cycling Classic, ktoré potom nasledovali dve víťazstvá na menších jednodňových podujatiach.
 
Ročník 2015 patril medzi najlepšie v jeho kariére. Triumfoval takmer na každých pretekoch, kde štartoval. Najskôr to bolo na Paríž - Nice, v Turecku a na Gire, ktoré opustil po trinástich etapách. Medzitým si odbehol na dlažobné kocky a na Tour of Flanders predviedol veľmi sympatický výkon, keď neúnavne jazdil na čele balíka, útočil a pri tom všetkom finišoval na pätnástom mieste.
 
Vrcholom jeho snaženia boli výkony na Tour de France, kde ukoristil štyri etapy, vrátane slávnej na Champs-Élysées. Nemecký jazdec tu mal perfektnú formu a v priamom šprintérskom súboji bol takmer neporaziteľný. V druhej časti sezóny ho potešili triumfy na Eneco Tour či Tour of Britain, ale najväčšiu radosť mal z úspechu na Vattenfall Cyclassics, ktorý mu chýbal v zbierke víťazstiev.
 
Sezónu 2016 rozbehol vo veľkom štýle, keď vyhral dve klasiky na Malorke. Lenže potom čakal na nasledujúce víťazstvo až do apríla, kde získal jednu etapu na Okolo Turecka. S takouto chudobnou bilanciou sa objavil na štarte Gira, ale na talianskej GT dal všetko do poriadku tromi víťaznými etapami. Toto podujatie neabsolvoval celé, pretože sa šetril na Tour de France. Ešte predtým získal nemecký majstrovský dres.
 
Na Starej dáme mu to však nešlo. V hromadných dojazdoch sa len málokedy dostal do koncovky, a keď sa mu to aj podarilo, tak nebojoval o etapový triumf. Vykúpením bola pre neho záverečná parížska etapa, kde predviedol jeden zo svojich najlepších šprintov v ročníku. V druhej časti sezóny potom pridal len jeden triumf na Okolo Británie.
   
 
Čo víťazstvo, to iná krajina

S takouto vizitkou sa môže v sezóne 2017 pochváliť nemecký rýchlik André Greipel. Celkovo vyhral päťkrát, prvý raz v Španielsku, keď si dokázal podmaniť klasiku Trofeo Porreres. Boli to vôbec prvé preteky, ktoré absolvoval. Slušný začiatok. Druhý ročníkový zárez si pripísal v susednom Portugalsku, na Volta ao Algarve získal štvrtú etapu. V kozmopolitných víťazstvách pokračoval vo Francúzsku. Na P-N porazil v piatej etape Arnauda Démareho. Nasledoval prvý vrchol sezóny. Giro. Ani tu nesklamal, uchmatol hneď druhý deň. Podujatie ale nedokončil. O etapový vavrín sa pokúšal na Tour de France, ale neúspešne. Posledné víťazstvo zaznamenal v Belgicku, keď sa mu podarilo vyhrať Omloop Eurometropool. Griepel má už 35 rokov. Zmluvu ešte na jeden rok, uvidíme teda, aká bude jeho budúcnosť.
 
 
Posledný rok medzi elitou
 
Posledný rok v Lotto Soudal chcel nemecký šprintér ukázať, že ešte nepatrí do starého železa. Fakt, že vek je len číslo ukázal už počas svojho prvého súťažného dňa. Na Tour Down Under si podmanil prvý dojazd a po ňom vyhral aj šiestu etapu. Dva víťazné zárezy na prvých pretekoch Greipela povzbudili. Potom však prišlo trpké vytriezvenie, André sa v dvoch vysoko hodnotených etapákoch trápil. Jeho výsledky na Abu Dhabí Tour a Paríž – Nice odzrkadľovali krutú realitu. Dokonca vo Francúzsku skončil svoje pôsobenie predčasne, tiež na prvej klasike Strade Bianche. Nemec v službách belgického celku následne vynútene pauzoval dva mesiace, a oddych, ktorý si doprial, mu pomohol. Reštart sezóny zažil na podujatí 4 dní Dunkerque a bol to fantastický návrat na cestu. André opäť vyhral dve etapy a v bodovacej súťaži skončil tretí. Ešte lepšie umiestnenie získal v celkovej klasifikácii, kde mu patrilo druhé miesto. Forma, ktorá Greipela v tejto časti sezóny zdobila, strašila jeho súperov. Na Baloise Belgium Tour Nemec zažil vrchol sezóny. Jazdil výborne a v silnej šprintérskej konkurencii nielenže opäť vyhral dve etapy, ale získal aj dres v bodovacej súťaži.
 
Potom nastala pre Greipela najdôležitejšia časť v sezóne. Tour de France sa blížila a zdalo sa, že André má kvalitnú formu, ktorá mu umožnila bojovať o etapové prvenstvá aj s najlepšími špurtérmi súčasnosti. Na francúzskej Grand Tour ale nešlo všetko podľa jeho predstáv, v dojazdoch často chýbal a aj keď sa mu podarilo štyrikrát skončiť v Top 10, samotný cyklista si uvedomil, že už nemá silu na to, aby sa mohol rovnať s najlepšími. Svoje predstavenie na Tour ukončil predčasne, už v 12. etape. Sklamanie z najslávnejších cyklistických pretekov akoby poznačilo jeho druhú časť sezóny. Na Okolo Poľska a Okolo Nemecka bol nevýrazný, až na Okolo Británie pookrial a opäť vybojoval dve etapové víťazstvá. Greipel následne nastúpil ešte na päť jednorazoviek, najlepšie umiestnenie získal na domácej pôde na Sparkassen Münsterland Giro. Bolo ním štvrté miesto. Ročník ukončil vo Francúzsku na pretekoch Paríž – Tours, kde sa rozlúčil s tímom Lotto Soudal. Od budúcej sezóny totiž Nemec bude jazdiť za Fortuneo – Samsic.    
 

Najväčšie úspechy:
Tour de France 11 etapových triumfov
Giro d'Italia 7 víťazných etáp
Vuelta a Espaňa 2009 víťaz bodovacej súťaže a 4 etapy
Tour Down Under 2008 a 2010 celkový víťaz, 16 etáp
1. miesto Brussels Cycling Classic 2013, 2014
Víťaz Vattenfall Cyclassics 2015

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop