Nairo Quintana

14.12.2013, 23:00 | Profily cyklistov | Tomáš Šandor

quintana-faceKolumbijský zázrak Nairo Quintana nepadol z neba ako zjavenie na druhé miesto na najslávnejších pretekoch sveta, ale jeho očarujúcu cyklistickú charizmu spôsobili výnimočné prirodzené schopnosti, ktoré sa iba tréningom získať jednoducho nedajú. Nairom začíname publikovanie nových profilov známych cyklistov. Túto zimu pridáme spolu sedem nových mien do našej sekcie.

 

 

Roľníkov syn

 

Nairo Alexander Quintana prišiel na svet 4.2. 1990 v malom meste Combitá, ktoré sa nachádza v provincii BoyacáKolumbii. Podobne ako mnoho jeho terajších krajanov vo veľkej cyklistike aj on vyrastal v chudobných podmienkach. Jeho rodičia boli roľníci a otec sa živil predajom ovocia v mobilnom obchodíku, ktorým bol ich automobil. Quintana sa ako dieťa musel naučiť pracovať na farme a opravovať auto, pretože ťažké životné podmienky vyžadovali v rodine každú šikovnú ruku. Svoju budúcnosť tak videl jedine v armáde, čo bol podľa neho jediný spôsob, ako si zabezpečiť živobytie.

 

To sa však, našťastie, nikdy nestalo, pretože obyčajná cesta do školy prebudila u Quintanu cyklistickú vášeň. Prvý bicykel dostal ako 15-ročný, aby nemusel chodiť do školy pešo, lebo rodina nemala dostatok peňazí, aby všetky ich štyri deti mohli cestovať za vzdelaním autobusom. Quintana tak quintana-tdf-2013každý deň absolvoval šestnásť kilometrov po hornatom teréne tam a späť a mladý Kolumbijčan si na to spomína, že si túto jazdu na bicykli užíval a zakaždým si predstavoval, akoby víťazil na veľkých pretekoch.

 

Už známym faktom sa stalo tvrdenie, že Quintanovci bývali na prudkom kopci, ktorý má podľa mnohých znalcov osempercentný sklon. Ten kopec bol taký náročný, že miestny cyklistický oddiel na ňom často trénoval. Raz sa k nim cestou zo školy pripojil aj mladý Nairo a vydržal s nimi až do konca aj pri ich postupnom zvyšovaní tempa. Jeho otec mu preto kúpil pretekársky bicykel a Quintana sa potom ako amatér mohol zúčastňovať jednotlivých cyklistických pretekov v okolí. Keďže však nemali peniaze na štartovné, jeho otec musel presviedčať organizátorov, že im tie peniaze zaplatí potom, ako syn dostane vyjazdené prize money.

 

 

Našťastie cyklista

 

Prvú profesionálnu zmluvu podpísal vo svojich devätnástich rokoch vo svojom rodisku v klube Boyaca es para Vivirla, ktorý bol podporovaný regionálnymi úradmi, a takmer okamžite začal zbierať skúsenosti aj z európskych pretekov. Hneď v nasledujúcom roku 2010 už prestupoval do ambicióznejšieho tímu Kolumbia Es Pasion, kde sa stretol s ďalším skvelým predstaviteľom kolumbijskej cyklistiky Sergiom Henaom, a táto zmena mu priniesla veľký prospech. Najskôr striedavo pendloval medzi kategóriami U 23 a Elite, absolvoval množstvo pretekov, až sa mu na jeseň podaril obrovský výsledok, po ktorom túži každý mladý cyklista: vyhral Tour de l'AvenirTour Budúcnosti.

 

 

Veľmi talentovaný cyklista

 

V tom čase dvadsaťročný Kolumbijčan si tam senzačne dokázal poradiť s takými hviezdami svojej kategórie ako Talansky, Slagter, Kelderman či Bardet (zaujímavosťou je, že v tomto ročníku obsadil Marek Čanecký na týchto pretekoch výborné sedemnáste miesto). Dôležité sebavedomie získal Quintana v horskej koncovke štvrtej etapy, kde skončil deviaty. Dva fantastické výkony na stúpaní Risoul v posledných dvoch dňoch ho však vystrelili na najvyšší trón. Najskôr ovládol náročnú etapu končiacu na tomto ťažkom kopci a posledný deň aj horskú časovku odohrávajúcu sa takisto na Risoule, čo bola doslova bomba, pretože nikto neveril, že v tejto disciplíne môže niekto poraziť Andrewa Talanskeho. Do svojej krajiny tak Quintana priniesol poriadnu vlnu radosti a Kolumbia bola z tohto výsledku taká nadšená, že nový národný hrdina si dokonca vyjazdil stretnutie s prezidentom krajiny.

 

Zmluva s týmto už pro-kontinentálnym tímom pokračovala aj v nasledujúcej sezóne v roku 2011. Čoskoro si odkrútil svoju premiéru na World Tour pretekoch, keď na Volta Ciclista a Catalunya získal dres pre najlepšieho vrchára. Neskôr skončil na Okolo Kastílska pätnásty, ale potom sa mu nepodarilo zopakovať úspech na Tour de l´Avenir. Do cieľa dorazil na 21. mieste a najlepším čiastkovým umiestnením bola len deviata priečka v tretej etape. Quintanova neúspešná obhajoba zatienila jeho výbornú pomoc v horách pre svojho tímového kolegu Estebana Chavesa, ktorý aj vďaka tejto podpore vybojoval pre Kolumbiu ďalší triumf na týchto pretekoch. O tomto ročníku sa neskôr Nairo Quintana vyjadril, že Kolumbijčanov nechceli vidieť na výslní francúzski, americkí a austrálski pretekári, ktorí sa im pokúšali značne znepríjemniť priebeh podujatia. Quintana sa teda musel naučiť vyrovnávať sa aj s takýmto tlakom, ale od budúcej sezóny sa všetko zmenilo, pretože sa dostal pod ochranné krídla silného a uznávaného World Tour tímu.

 

 

Životný prestup a životná kúpa

 

quintana-tdf-2013-2Španielske zoskupenie Movistar a konkrétne jeho hlavný manažér Eusebio Unzue nebrali ohľad na Quintanov slabší predchádzajúci výsledkový ročník a okamžite si ho zobrali pod patronát. Dvadsaťdvaročný šikovný pretekár tak dostal možnosť rozvíjať sa pod skúseným dohľadom cyklistického matadora Unzueho, ktorý o ňom povedal: „Nájsť v Kolumbii jazdca, ktorý je dobrým vrchárom, je ľahké. Ale nájsť takého, ktorý je dobrý vrchár a zároveň dobrý časovkár, je omnoho vzácnejšie. Ďalšia vec, ktorá pri ňom udrie do hlavy, je jeho charakter. Má veľa sebavedomia a veľmi dobre analyzuje preteky. Keď počúvate jeho vyhlásenia po pretekoch, ihneď pochopíte, že to nie jen rýchly jazdec.“

 

Jeho prvá španielska sezóna pripomínala brúsenie diamantu, ktorý však už vie, čo má robiť. Podarilo sa mu vyhrať Okolo Murcie a Route Du Sud. Na Critérium du Dauphiné ukoristil horskú previerku končiacu na Morzine, keď v závere útočil z oklieštenej skupiny elitných vrchárov, ktorí boli pred Tour takmer v plnej forme. V závere sezóny sa ukázalo ako prezieravé rozhodnutie ešte nezobrať Quintanu na Starú dámu, pretože na Vuelte bol pre Alejandra Valverdeho tým strategickým cyklistom, ktorý mu vynikajúco asistoval pri perfektnom druhom mieste v slávnej bitke troch Španielov proti Froomovi.

 

 

Nezabudnuteľný rok 2013

 

O rok neskôr v sezóne 2013 sa meno Quintana stalo povinnou cyklistickou výbavou pre všetkých fanúšikov, komentátorov a pretekárov. Výborným vstupom do sezóny bolo tretie miesto v horskej časovke na Col d´Eze na Paríž - Nice. Gradujúci výkon v Katalánsku mu priniesol štvrté miesto v klasifikácii a etapové víťazstvo v horskom stredisku Vallter 2000. Vrcholom prípravy na Tour de France sa stalo celkové prvenstvo na Okolo Baskicka, kde takisto vyhral etapu s dojazdom na vrchole stúpania, ale o svojom víťazstve rozhodol vo zvlnenej časovke, kde ho porazil len Tony Martin. Eusebio Unzue mal teda skutočne výbornú predtuchu pri angažovaní tohto útleho Juhoameričana.

 

Tour de France v roku 2013 mala byť pre Quintanu v prvom rade priestorom pre získanie nových skúseností a rozhliadnutím sa na najväčších pretekoch na svete. Samozrejme, Movistar vedel, aký dynamit má vo svojich radoch, preto hneď v prvej horskej etape Quintana útočil na predposlednom stúpaní, a aj keď potom na Ax 3 Domaines okolo neho prefrčal vláčik Sky, do cieľa dorazil na deviatom mieste. Najťažšie chvíle prežil v povestnej trinástej etape, ktorá ho však paradoxne dostala do úradu korunného princa. Vo veternej etape utrpel Movistar časové straty svojich lídrov na GC okrem Quintanu, ktorý zostal medzi hlavnými favoritmi a osamotený sa musel udržať v pelotóne v náročných podmienkach, čo sa mu nakoniec podarilo, a Movistar mal odrazu nového kapitána.

 

Na Quintanovom druhom mieste na Tour de France bola okrem iného obdivuhodná aj jeho schopnosť regenerácie. V prvom týždni v horách útočil, pretože to chcel vyskúšať. V druhom, na Mt. Ventoux, to už bola bitka len medzi ním a Froomom, ale húževnatý a ešte stále silnejší Brit si s ním poradil. V treťom týždni však Quintana dokázal poraziť Frooma na dvoch záverečných horských finišoch, na ktorých bol určite lepší ako čerstvý víťaz Tour,  a etapové víťazstvo na Annecy Semnoz tak zavŕšilo jeho neuveriteľnú premiéru na Grand Boucle ziskom vrchárskej súťaže a klasifikácie do 25 rokov. Bodku za nezabudnuteľnou sezónou dal triumf na Vuelta a Burgos, kde opäť nedal nikomu šancu na rozhodujúcom stúpaní.

 

 

Stále skromný, ale nebezpečný

 

Tieto Quintanove fantastické výsledky rozpútali v rodnej Kolumbii rozprávkový juhoamerický ošiaľ, ktorý sa podobá tomu z osemdesiatych rokov, keď pretekal Luis Herrera. 23-ročný cyklista sa okamžite stal superhviezdou, na ktorú sa z každej strany sypú superlatívy a ktorej predpovedajú veľkú budúcnosť. Samotný Nairo Quintana však stále zostáva tým skromným, jednoduchým chlapcom z Kolumbie, ktorý ďakuje Bohu za svoj talent a ktorý sa bude snažiť zo všetkých síl zveľaďovať tak, ako to len pôjde. Môže byť potom nejaká lepšia pozvánka na nasledujúce sezóny ako toto jeho odhodlanie?

 

Pred sezónou 2014 sa Movistar dlho rozhodoval, ako zúročí jeho kvality. Napokon voľba padla na Giro. Na začiatku ročníka potešil juhoamerických fanúšikov jasným triumfom na Tour de San Luis. Potom trošku zvoľnil tempo a pred talianskou GT sa predstavil len na dvoch etapových podujatiach. Najskôr obsadil na Tirreno - Adriatico druhé miesto, potom v Katalánsku finišoval na piatej priečke. Na svoj hlavný vrchol sezóny prišiel tradične nerozjazdený, pričom jeho forma mala postupne narastať. Do tohto plánu nepriaznivo prehovoril pád v šiestej etape, ktorého následky sa negatívne prejavili v ITT. Po nej výrazne zaostával za líderskou pozíciou, preto sa v kopcoch musel pripraviť na poriadnu ofenzívu.

 

V druhej časti pretekov sa naozaj zlepšil a v šestnástej etape sa nakoniec obliekol do ružového trička. Túto udalosť ale sprevádzala známa polemika o neutralizácii zjazdu na Stelviu. Nič to však nemenilo na tom, že Quintana bol na podujatí skutočne najsilnejším cyklistom, ktorý vo veku 24 rokov dokázal vyhrať svoju prvú Grand Tour. Po potrebnej prestávke sa predstavil aj na Vuelte, ale ešte predtým zvíťazil na Vuelta a Burgos. Na španielskom trojtýždňovom podujatí však dvakrát spadol a po jedenástej etape opustil preteky so zlomenou kľúčnou kosťou.

 

Nairo Quintana v roku 2015 dostal možnosť zaútočiť na titul na Tour de France. Na začiatku sezóny vybojoval tretie miesto na Tour de San Luis, hoci tam nemal najlepšiu formu. Tú predviedol na Tirreno - Adriatico, kde sa pohral so svojimi súpermi na cieľovom stúpaní Terminillo, po ktorom už nepustil z rúk celkový triumf. Na ďalších pretekoch však nepredvádzal očakávané výkony, v Baskicku a Romandii finišoval v top 10, ale bez nejakého výrazného počinu. Pred Tour sa išiel rozjazdiť na Route du Sud, kde vybojoval druhé miesto za Contadorom, ktorý mu ušiel po zjazde z Plateau de Beille.

                

Na začiatku Starej dámy nemal výrazné problémy, len v druhej etape doplatil na veterné počasie a delenie pelotónu, kde mu ušli Froome a Contador. V kopcoch najskôr predvádzal stabilné výkony, ale do útoku zavelil len na konci pretekov, keď už mal Froome vybudovaný veľký náskok. Aj tak však dostal britského jazdca pod veľký tlak. Ak chcel vybojovať žltý dres, Quintana musel predviesť aktívnejší výkon, hoci na konci podujatia nikto nepochyboval, že je najsilnejším pretekárom.

 

Potom si vyskúšal jazdu na Vuelte, ale na španielskej GT nebol natoľko čerstvý, aby mohol myslieť na najvyššie pozície. Napriek tomu bojoval až do konca pretekov a odmenou mu bolo pekné štvrté miesto, čo bolo vzhľadom na vyčerpávajúci výkon na Tour de France parádnym výsledkom. 

 

Aj v ročníku 2016 všetko podriadil tomu, aby bol úspešný na francúzskej GT. Quintana mal vynikajúcu prvú časť sezóny, kde sa perfektne prezentoval na týždňových etapákoch. Najskôr sa dostal na pódium v San Luis, potom ukázal svoju formu v Katalánsku, kde bol najsilnejší. Ďalšie tituly pridal v Romandii a na Route du Sud a okrem toho výraznú črtu zanechal aj v Baskicku, kde finišoval na treťom mieste.

 

Na TdF sa právom očakávala jeho ofenzíva, ale kolumbijský jazdec v tomto smere neurobil nič, čím by vyľakal Chrisa Frooma. Síce patril k najlepším jazdcom na pretekoch, ale jeho výkonnosť nebola dostatočná, aby vyhodil z rytmu mašinu tímu Sky. Na konci bol dokonca vďačný, že sa mu podarilo udržať celkovú tretiu priečku.

 

Pre väčšinu fanúšikov bol jeho výkon na Starej dáme sklamaním, preto sa rozhodol jazdiť na Vuelte, aby ukázal svoju skutočnú silu. A naozaj, razom sme videli úplne iného cyklistu, ktorý sa v kopcoch nebál útočiť, a využil takmer každú príležitosť, aby získal čas na Frooma, ktorý však predvádzal parádnu defenzívu. Quintana predviedol výborný výkon najmä na Lagos de Covadonga, ale potreboval ešte niečo naviac, aby sa pred ITT zbavil Frooma.

 

A potom prišla pamätná pätnásta etapa, keď spoločne s Contadorom hneď na začiatku rozprášili tím Sky, a po celodennom úniku dostal svojho britského súpera do roly štatistu. Bol to rozhodujúci moment celých pretekov, lebo Froome v časovke doslova zlikvidoval konkurentov, ale ani tak už nedokázal vynulovať náskok, ktorý Quintana získal v pätnástej etape. Kolumbijský pretekár tak vyhral svoju druhú GT v kariére a vďaka výkonom počas celej sezóny obsadil druhú priečku v rebríčku WT.          

 

Giro – Tour bolo priveľa


V ročníku 2017 si toho Kolumbijčan zobral na svoje plecia priveľa. Rozhodol sa zabojovať ako v Taliansku, tak aj vo Francúzsku. Všetko odštartoval na menšom podujatí Volta a la Comunitat Valenciana, ktoré vyhral. Výbornú pripravenosť dokázal aj na T-A, kde bral taktiež celkové víťazstvo. Samotná Grand Tour mu vychádzala perfektne. Vyhral i jednu etapu a až do záverečného dňa držal ružový dres. Víťazstvo z roku 2014 ale nezopakoval. Záverečná časovka totiž preniesla misky váh na stranu Tom Dumoulina. Hneď na to, teda bez pretekárskeho programu štartoval na Tour. Bojovnosť mu rozhodne nechýba a bol ozdobou celých pretekov, ale bol tiež príliš unavený na to, aby mohol bojovať s najlepšími. V Paríži bola z toho dvanásta priečka. Sezónu ukončil deviatym miestom v Lombardii. Budúci rok by mal útočiť na Starej dáme.

 

Opäť náročná kombinácia

 

Kolumbijsky cyklista má jeden veľký sen. Chcel by vyhrať Tour de France. Práve tomu podriadil prvú polovicu sezóny 2018. Nairo sa snažil vyladiť formu tak, aby na Starej dáme dokázal zmiesť všetkých svojich súperov. Bohužiaľ, v jeho prípade by sa musela Tour konať na jar, kedy mal Quintana azda najlepšie nohy. Ročník 2018 otvoril na podujatí Colombia Oro a darilo sa mu tam viac menej solídne. Druhé miesto v GC bolo na štart sezóny výborné. Rovnako druhý skončil aj o celý mesiac na Volta Ciclista a Catalunya. Tretí etapák v roku, Okolo Baskicka, a Nairo opäť útočil na popredné miesta v celkovej klasifikácii. Prvej výhry sa dočkal na Okolo Švajčiarska, kde vyhral siedmu etapu a v GC skončil tretí. Tieto výsledky museli len podporiť bojovného ducha, ktorým je Quintana už roky známy. Preto nikoho neprekvapilo, keď cestoval na Tour de France presvedčený o tom, že tento rok vyhrá žltý dres. Kolumbijčan ho ale nevyhral, opäť sa mu stali osudným rovinaté etapy a hlavne tie veterné, ktoré ho už niekoľkokrát pripravili o šancu bojovať o žlté tričko. Nebolo tomu inak ani teraz a aj keď si Quintana napravil chuť v 17. etape, ktorú vyhral a posunul sa v nej na priebežné piate miesto, bol to len jeho jediný svetlý moment na celej francúzskej Grand Tour. Nakoniec skončil až na desiatom mieste.

 

Sklamanie z veľkého neúspechu bolo na ňom cítiť, ale Quintana nechcel rok ukončiť bez výraznejšieho úspechu z Grand Tour. Keďže na Gire neštartoval, rozhodol sa skúsiť šťastie na Vuelte, kde cestoval už ako jasná jednotka tímu. V Španielsku však Nairo neukázal ani toľko, čo na Tour a síce sa mu podarilo vylepšiť umiestnenie z francúzskej Grand Tour, teraz skončil ôsmy, pre veľkého šampióna akým je on to bol veľmi zlý výsledok. Len dva týždne pred MS tak vedel, že v Innsbrucku asi bude hrať len druhé husle. Aj napriek tomu ale do Rakúska cestoval a v deň pretekov opäť raz ukázal svojho bojovného ducha. Dúhový dres nevyhral, no dlho sa držal vpredu a zo silného kolumbijského celku, ktorý na šampionát cestoval, skončil ako najlepší. V cieli mu patrila 15. pozícia.

 

Najväčšie úspechy:
1. miesto Vuelta a Espaňa 2016
1.miesto Giro d´Italia 2014
2. miesto na Tour de France 2013, 2015

1. miesto Okolo Baskicka 2013
1. miesto Tirreno - Adriatico 2015
1. miesto Okolo Katalánska 2016
1. miesto Okolo Romandie 2016
1. miesto Tour de l'Avenir 2010

 

 

rodriguez-quintana-tdf-2013-tinak

Joaquim Rodríguez a Nairo Quintana na Alpe d'Huez 2013 (foto: Igor Tinák)

 

 

Sekcia: Najznámejší cyklisti súčasnosti

 

 

{jcomments off}

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop