Scheldeprijs prisúdila cieľová fotografia Kittelovi pred Cavendishom, Baška 20.

6.4.2016, 11:50 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 6.4. rovinata etapa ciel rovina Antverpy > Schoten 208 km Kittel
 
 
Belgickú spoločnosť Rode Sportief, teda organizátora Omloop het Nieusblad, Dwars Door Flaanderen, Gent-Wevelgem, Okolo Flámska, Scheldeprijs a Brabantského šípu dnes čakala predposledná čiarka v tomto roku. V okolí Antverp znova namodelovali 208-kilometrovú rovinatú trasu, ktorá je najbezpečnejšia zo všetkých známych flámskych klasík, pretože sa na nej nachádza najmenej úsekov mačacích hláv a kadejakých úzkych až poľných ciest.
 
Za posledných dvadsať rokov sa iba raz stalo, aby nevyhral známy šprintér, a to v roku 2005, keď triumfoval Holanďan Thorwald Veneberg, ktorý spoločne s Tomasom Vaitkusom do Schotenu prišiel s náskokom 4:50 pred pelotónom. Vtedy bola ale strasa ťažšia cez viacero náročných pavé úsekov. Inak sa tu radovali Kristoff, Kittel, Cavendish, Farrar, Petacchi, Boonen, McEwen a z tých starších legiend Zabel, Cipollini, otec Van Poppelovcov Jean-Paul, Merckx, De Vlaeminck, Van Looy atď.
 
Na trať sa dnes vydalo 163 pretekárov a napriek pôvodnému zámeru štartovať účasť večer pred pretekmi odriekol Sep Vanmarcke (LottoNL). Možno si pamätáte, že vlani sa tu zaplietol do jedného pádu, ktorý mu náladu pred Paríž - Roubaix príliš nezlepšil, hoci sa mu nič vážne nestalo. Zrejme sa mu vrátili spomienky a dal si dnes iba klasický tréning.
 
Favoritov bol dnes celý zástup. Marcel KittelMark Cavendish, Alexander Kristoff, André Greipel, Elia Viviani, Andrea Guardini, Jakub Mareczko, Samuel Bennett, Dylan Grönewegen, Nikias Arndt, Niccolo Bonifazio a viacerí ďalší. S brutálnou silou šprintérskych vlakov si chcel prvý raz v živote zmerať sily aj Erik Baška. Želali sme mu hlavne veľa šťastia a zdravý dojazd do cieľa, rovnako ako ostatným trom Slovákom vrátane Petra Sagana, ktorý mu špurt nemal rozbiehať, ale v závere úplne vypnúť a zmiznúť z deja.
 
Hneď po štarte sa útočilo a ak sme dobre videli, skúšal to aj Michael Kolář, nevieme, či unikať alebo skôr situáciu zalepovať. Úspešný bol napokon pokus šestice Lieuwe Westra (Astana), Nico Denz (Ag2r), Sander Helven (Topsport), Berden De Vries (Roompot), Steven Tronet (Fortuneo) a Tomasz Kiendys (CCC).
 
Favoriti sa bez problémov pohybovali v pelotóne a uvoľnenú atmosféru dnešných pretekov dokumentoval aj fakt, že športový riaditeľ Etixxu Wilfried Peeters pustil na celé preteky do auta Kittelovu priateľku Tess von Piekartz, holandskú volejbalistku hrajúcu za bundesligový Vilsbiburg. Pred pretekmi sa zdalo, že práve Marcel Kittel mal z favoritov asi najlepšiu náladu. Bol posilnený víťazstvom z De Panne, ktoré narušilo trochu horšie obdobie. Naopak, André Greipel sa podľa vlastných slov medzi najväčších favoritov nepasoval, novinárom odkázal, aby sa pozreli, koľko víťazstiev majú jeho súperi. Vo februári a marci sa jemu ruky zdvíhať nad hlavu nepodarilo. V nedeľu sa však ukázal veľmi dobrou jazdou.
 
Po dlhom úseku bez zaujímavých momentov si 120 km pred cieľom zavolal mechaničák Peter Sagan a okamžite vzbudil pozornosť. Keďže žiadne ďalšie informácie o tomto akte neprišli, zrejme si len s Tristanom Hoffmanom niečo povedal.
 
Po prvej hodine mali unikajúci pretekári náskok piatich minút, ale po druhej už iba tri a pol, takže v pelotóne mal nikto záujem držať ich nakrátko. Vyzeralo to na Etixx, ktorý ťahal najviac. Predsa len, Westra je výborný tempár a v záverečnej hodine sa dala prepokladať veľká hektika, ktorá na tomto podujatí v minulosti priniesla už množstvo škaderých pádov, ktoré by rýchlosť pelotónu mohli ovplyvniť.
 
Druhá hodina bola možno vôbec najpomalšia z celej klasikárskej jari. Pretekári ju absolvovali rýchlosťou iba 36,4 km/h. Obloha nad hlavami ale neveštila nič dobré. Na únik už začali padať prvé kvapky presne sto kilometrov pred páskou v Schotene.
 
Schoten je severovýchodná časť Antverp s 34 000 obyvateľmi a pekným Schotenským zámkom z 13. storočia, konkrétne ho dostavali v roku 1232. Organizujú sa tu rôzne kultúrno-spoločenské akcie, hlavné námestie je v gotickom štýle. Zaujímavosťou je, že partnerským mestom Schotenu je poľský Tarnów, kde sa od roku 1975 konajú preteky Tarnow - Poprad, dnes už pod názvom Karpatské preteky kuriérov. V nedeľu 1. mája sa môžete tešiť na slovenskú etapu tohto podujatia z Trenčianskych Teplíc do Starej Bystrice. Na Slovensko by mali prísť ako hostia aj niektorí pretekári Etixxu a tiež ľudia z vedenie belgického tímu, takže určite odporúčame urobiť si pekný víkendový výlet do Kysúc a obce, ktorá má vlastný orloj. Uvidíte tam tiež finiš 2. etapy pretekov UCI 2.2U.
 
Strata pelotónu sa kontinuálne znižovala ďalej na hranicu 2:20 až pomohol čelu bufet, ktorý hlavnú skupinu mierne spomalil. V tom čase sa začali pridávať do ťahania aj dvaja jazdi Tinkoffu. Peter Sagan sa rozrpával s Fabianom Cancellarom na konci balíka.
 
Postupne sa pridávali ďalšie tímy, Sky aj Dimensions Data. Dážď nebol silný, z nebies iba sem-tam kvapkalo a výhoda Westrovcov klesla už 80 km pred cieľom na minútu a pol. V týchto chvíľach ale pelotón nechcel skupinu už dobehnúť, tá šla pomaly a neprichádzali ani žiadne ataky, a tak došlo k trochu bizarnej situácii veľmi pomalých pretekov, únik aj hlavné pole šli niekoľko kilometrov iba na hranici 30 km/h. Až potom sa začala medzera znova mierne zvyšovať smerom k dvom minútam. Všetko hralo do karát bezpečnosti, pretože vozovka bola mokrá a na trase bolo deväť jednoduchých kockových úsekov.
 
Šestka s aktuálnym a prekvapujúcim francúzskym majstrom prešla 62 km pred cieľom mestom Schilde, kde žije Kris Boeckmans (Lotto Soudal), tiež účastník pretekov, s náskokom minúty pred hlavným poľom. Tempo bolo naďalej nízke. Vlani absolvovali jazdci totožnú trasu Scheldeprijs pri priemerke 46,2 km/h, dnes to vyzeralo na ďaleko menej. To, samozrejme, vyhovovalo mladému Baškovi. Jeho slávnejší krajan žijúci v Monaku sa v jednej chvíli, keď fúkol silný vietor oproti, ocitol v zaostávajúcej skupine, ale tá to pomerne rýchlo vyriešila.
 
Únik sa aj naďalej tváril, akoby bol vpredu za trest a jazdci sa obzerali, kedy ich už konečne balík dobehne. Etixx s Kaťušou napokon ich prianie vypočuli a 54 km pred cieľom bolo po sextete. Začínalo sa odznova a mohli sme konečne vidieť zaujímavé momenty pri vytváraní novej skupiny. Tempo stúplo a Erik Baška pre istotu vyšiel k favoritom na 15-25. miesto v pelotóne.
 
Najprv atakovala skupina pretekárov, ktorú zastavil vietor fúkajúci proti. Keď sa o pár ulíc ďalej trasa otočila a začalo fúkať z boku, začali tí istí pretekári skúšať šťastie postupne osamote. Ako prví ušli Frederik Backaert (Wanty) a Brian Van Goethem (Roompot). Ostatné pokusy zlikvidoval Tom Boonen (Etixx) ako lokomotíva jazdiaca na Marcela Kittela.
 
V týchto momentoch, 40 km pred cieľom, fúkal silný vietor a viacero pretekárov s tým malo problémy, zaostávali dokonca aj takí skúsení borci ako Ian Stannard alebo Stijn Devolder. Náš najmladší profesionál sa stále držal vedľa Greipela s Vivianim. Erik mal menší problém, roztrhol sa mu zips na drese s dlhým rukávom, zatiaľ čo všetci pretekári sa pred chladom ním chránili. Dopredu sa k nemu vydal aj Peter Sagan.
 
25 km pred cieľom prišiel predposledný prejazd kockovým úsekom Broekstratt (1700 m). Znova sa na čelo balíka dostal Tom Boonen a vedľa neho sa dostal Peter Sagan, ktorý ťahal Erika Bašku. Tempo zvýšili a balík poriadne natiahli, rovnako sa zlikvidovali úniky. Peter Sagan s Michaelom Goglom chceli ťahať, aby na vetre rozbili balík, no Boonen naznačil, že bude dobiť iba odtiaľ-potiaľ a trhať to nechcel. K Tinkoffu sa ale pridala aspoň Dimensions Data. Ťahal aj Michael Kolář. Bolo to slovenské galapredstavenie na čele balíka.
 
Keď už bolo jasné, že prekvapenie sa konať nebude a pelotón sa znova spojí, Peter Sagan prestal točiť, pozdravil divákov TV prenosu a mal po dnešnom tréningu, na ktorom otestoval bicykel na nedeľu. Keďže mali pretekári našetrených dosť síl z pokojného priebehu, v závere sa letelo. Zaujímavý mohol byť ešte posledný prejazd cez Broekstratt. Ten prebehol bez problémov. Vpredu ho už neabsolvovali ani Boonen s Cancellarom.
 
V úplnom závere začalo silnejšie pršať. V pelotóne ostalo asi 80 ľudí. Chystal sa špurt a vláčiky. Baška si potreboval vybrať, do ktorého naskočí. Záver bol pre neho veľmi ťažký, ideálne sa vpredu neudržal a sledoval íba z diaľky súboj superšprintérov. O pár centimetrov vyhral Marcel Kittel (Etixx) pred bývalým kolegom Markom Cavendishom (Dimensions Data). V ich súboji to bola takmer remíza. Tretí, ale s odstupom 1,5 bicykla, finišoval André Greipel. Zdalo sa, že jazdec Lotta Soudal začal špurtovať priskoro. O šesť rokov mladší Nemec vyhral tieto preteky už po štvrtý raz, čím sa dostal do čela historickej štatistiky Scheldeprijsu. Tento rok už druhý raz porazil Cavendisha tak, že skončili prvý - druhý. Potvrdili sa predpoklady, že to dnes bude súboj tých najrýchlejších mužov pelotónu. Preteky trvali 4:54, teda o 24 minút viac ako vlani na zhodnej trati.
 
 
scheldeprijs 2016 spurt eqsf
záverečný špurt na Scheldeprijs 2016 (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
V závere sa ale viacero favoritov stratilo. Za Sky nešpurtoval Elia Viviani ale Danny Van Poppel, nevideli sme ani vlaňajšieho víťaza Alexandra Kristoffa (Kaťuša), ktorý spackal pozičnú jazdu a finišoval až 15. Do Top 10 sa nedostal ani Jakub Mareczko (Southeast), Samuel Benett (Bora) alebo Andrea Guardini (Astana).
 
Erik Baška sa posledných 80 kilometrov pohyboval vpredu, niekedy možno až príliš a v posledných kilometroch sa z čela mierne prepadal. Fakticky ani nešpurtoval, v posledných dvesto metroch vyzeral byť zničený. Finišoval dvadsiaty a doplnil svoje konto o päť bodov do svetového rebríčka. Dnes sa ukázalo, že výkonnosť na špurt v tejto konkurencii ešte nemá. Musel by mať perfektný deň, ale dnes taký nebol. Uvidíme, ako bude na dojazd reagovať tím. Erika okrem Roubaix v najbližších týždňoch uvidíme ešte na pretekoch Okolo Chorvátska (2.1) a potom v júni na Okolo Luxemburska (2.HC) aj Okolo Slovinska (2.1), kde by sa mohol presadiť a postupne rásť. Medzi tým ale príde čas zaslúženého oddychu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Erika Bašku (20. miesto)
"Celý deň bolo tempo v pohode, ale v posledných troch kolách to všetko začalo. Mal som dve kolá dobrú pozíciu, ktorú bolo ťaké udržiavať. Veľmi mi pomohol Peter. Ešte na poslednom kockovom úseku som bol dobre vpredu, ale potom to bolo veľmi hektické, s viacerými náznakmi kolízie a snažil som sa držať Kaťuše s Kristoffom, ale nevyšlo im to. Škoda, že pred poslednými kilometrami došlo k situácii, že tempo mierne ustalo, žiadny tím nešiel hranu a začali sa tam dostávať aj jazdci, ktorí si pozíciu pred tým nevybudovali. Keby sa šlo rýchlejšie, bol by som na tom pozične dobre. Preto som sklamaný z výsledku. Bola to skvelá skúsenosť jazdiť ako líder v takých pretekoch a kolegovia mi pomáhali. Naučil som sa, aké to je niesť zodpovednosť za preteky."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tristana Hoffmana (športový riaditeľ Tinkoffu)
"Erik bol celé preteky vpredu, až v závere sa trochu prepadol. Je stále mladý, učí sa, šprintovať proti takým pretekárom ako dnes je odlišné ako v minulosti. Tlak, ktorý bol dnes na ňom a skúsenosti, ktoré nadobudol, sú dobrými krokmi pre jeho vývoj."
 
 
scheldeprijs 2016 podium eqsf
Pódium: Cavendish - Kittel - Greipel (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Etixx - Quick-Step 4:54:05 200
2. CAVENDISH Mark Dimension Data 00:00 150
3. GREIPEL André Lotto Soudal 00:00 125
4. THEUNS Edward Trek - Segafredo 00:00 100
5. BONIFAZIO Niccolo Trek - Segafredo 00:00 85
6. VAN POPPEL Danny Team Sky 00:00 70
7. ARNDT Nikias Team Giant - Alpecin 00:00 60
8. WIPPERT Wouter Cannondale Pro Cycling Team 00:00 50
9. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo 00:00 40
10. MCLAY Daniel Fortuneo - Vital Concept 00:00 35
20. BAŠKA Erik Tinkoff 00:03 5
49. SAGAN Juraj Tinkoff 00:25  
50. KOLAR Michael Tinkoff 00:25  
DNF SAGAN Peter Tinkoff odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár pretekov
 
 
scheldeprijs
profil pretekov (© scheldeprijs.be)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop