ME: V mužskej ITT sa dočkal titulu Castroviejo, na pódiu aj Campenaerts a Moser

14.9.2016, 16:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
št 15.9. rovinata etapa ciel rovina Plumelec > Plumelec 45,5 km Castroviejo

Časovka mužov prebehla na zvlnenom teréne, ktorý bol zakončený krátkym stúpaním Cote de Cadoudal, ale pre všetkých jazdcov bola hlavnou výzvou najmä celková dĺžka pretekov. V štartovom poli sme síce nevideli tých najlepších jazdcov proti chronometru, ale na medailu si robili zálusk takí cyklisti ako Castroviejo, Jungels, Brändle, Ludvigsson, LL Sánchez, Küng, Roglič alebo Felline, ktorí boli zárukou kvalitného súboja.

Na začiatku štartového poľa vybehol na trať Tobias Ludvigsson, ktorý má v tomto období dobrú formu, v rovinatej ITT na Vuelte obsadil tretie miesto. Švédsky jazdec prekonal trať za 1:02:37 a v horúcom kresle čakal na výkony svojich súperov. Na tejto pozícii sa však dlho neohrial, najskôr ho prekonal Gatis Smukulis s výsledkom 1:00:32, ale ešte lepší výkon predviedol Branislau Samoilau, ktorý sa dostal pod jednu hodinu s výsledným časom 59:52.

Potom medzi súperila silná trojica borcov, ktorí na obidvoch medzičasoch dosahovali najlepšie výsledky. Spomedzi nich mal mierne navrch Yves Lampaert, ale LL Sánchez a Anthony Roux tvrdo bojovali. Do tohto súboja sa zamiešal aj Nils Politt, ktorý v druhej časti časovky zrýchlil, a v cieli sa dostal na priebežnú prvú priečku s výkonom 59:39. LL Sánchez ho nedokázal prekonať, bol pomalší o dve sekundy, ale vynikajúci jazdu predviedol Anthony Roux, ktorého časomiera sa zastavila na hodnote 59:12. Domáci jazdec vydržal na tejto pozícii aj po príjazde Yvesa Lampearta, ktorý na neho stratil len dve sekundy.

Preteky zvládal vynikajúco aj Sylvain Chavanel, ktorý na obidvoch medzičasoch nastavil zatiaľ najrýchlejší čas. Naopak, v tejto disciplíne nepodávali svoj najlepší výkon Felline a Jungels. Chavanel však nevydržal pri chuti až do cieľa a s konečnou hodnotou 59:43 sa zaradil na koniec Top 10. Medzitým sa na trati stále nachádzali Castroviejo, Brändle a Bialoblocki, ktorí mali preteky veľmi dobre rozbehnuté.

Kvalitné výkony predviedli Nicolas Roche a Primož Roglič, slovinský borec dosiahol pekný výsledok 59:20, jeho írsky súper bol od neho pomalší o sedem sekúnd. V druhej polovici ITT sa dostal do správneho tempa Jonathan Castroviejo, ktorý si na poslednom meranom úseku vypracoval veľmi sľubný náskok pred konkurenciou. V tejto časti už nemal toľko síl Matthias Brändle a časovku absolvoval za vyše hodinu, čo nestačilo na najlepších pretekárov. Šancu na medailu tu stratil aj Bialoblocki.

Presný opak však platil o Morenovi Moserovi, ktorého výkon postupne gradoval, až taliansky jazdec nakoniec vyletel na vedúcu priečku s výsledkom 58:52. Na Mosera nestačil ani Nelson Oliveira, ktorý bol po druhom medzičase na druhom mieste, portugalský jazdec stratil v cieli 17 sekúnd.

Talianskeho cyklistu mohol prekonať iba Jonathan Castroviejo a skutočne, motivovaný španielsky pretekár dosiahol výsledný čas 58:13, ktorý bol bezkonkurenčný, a stal sa majstrom Európy. Sily si výborne rozložil aj Victor Campenaerts, ktorý sa prepracoval na druhé miesto.

Jonathan Castroviejo sa konečne dočkal veľkého úspechu v časovke, veď v minulom roku mu ušla medaila o chlp na MS, nedávno aj na OH a na Vuelte ho obral o etapový triumf Chris Froome. Španielsky jazdec na trati nepripustil žiadne prekvapenie, rozumne si rozložil sily a v druhej časti bol v tejto konkurencii neporaziteľný.

Mnohí jazdci odštartovali jazdu proti chronometru veľmi dobre, ale ku koncu už stratili energiu, čo perfektne využili belgický časovkársky šampión Victor Campenaerts a Moreno Moser, ktorí malí vynikajúci záver dnešných pretekov, a za to boli odmenení cenným kovom.