Vuelta de Murcia: Bravúrny výkon Alejandra Valverdeho bol odmenený víťazstvom

11.2.2017, 14:30 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
so 11.2. rovinata etapa ciel rovina San Javier > Murcia 183 km Valverde

murcia 2017 profil
profil pretekov (© vueltamurcia.es)

Sezóna 2010 a preteky s celým názvom Vuelta Ciclista a la Región de Murcia vyhráva český jazdec František Raboň. Necháva za sebou Denisa Menšova, budúceho víťaza Tour de France Bradleyho Wigginsa, najväčšieho dopingového hriešnika Lancea Armstronga, ale tiež Martina Velitsa, ktorý končí celkovo na jedenástej priečke. Vtedy to bol ešte menší etapák. Ten sa stal jednorazovkou v roku 2013. To bol malý flashback na pekné chvíle minulosti a o štyri roky neskôr bolo na juhovýchode Španielska opäť všetko pripravené na 37. ročník.

Organizátori pripravili pre pretekárov 183 kilometrov s kopcovitým charakterom. Najväčšou výzvou dnešného dňa bol kopec Alto Collado Bermejo (7,5 km, 5,3 %). Ten bol ohodnotený prvou kategóriou. Okrem neho pelotón narazil tiež na ďalšie dve "trojkové" stúpania. Všetko to cyklistov čakalo v strede pretekov, takže záver mohol dopadnúť úplne nepredvídane.

Medzi najväčších favoritov patril pochopiteľne Alejandro Valverde z Movistaru. K adeptom na víťazstvo sme tiež radili Tonyho Gallopina z Lotta Soudal či Magnusa Corta z Orica-Scott. Naposledy tu vyhral Philippe Gilbert, ten sa tu ale tento rok neukázal.

Odštartovalo sa krátko po jedenástej hodine. Aj kvôli problémom s vetrom sa vytvoril únik o čosi neskôr. Dostala sa doň trojica Sam Bewley (Orica - Scott), Jelle Wallays (Lotto - Soudal) a Evan Huffman (Rally Cycling). Po zdolaní prvého kopca Alto de Aledo (7,6 m, 4,1%) sa ich náskok pohyboval len okolo úrovne niekoľkých sekúnd. Do cieľa chýbalo 75 kilometrov a už o pár minút čakalo pretekárov najťažšie stúpanie.

Očakávali sa na ňom ataky, ktoré aj prišli. Zaútočil Valverde, ktorý tak dal jasne najavo, kto by mal dnes vyhrať! Koniec-koncov, ruky tu dvíhal nad hlavu už štyrikrát. Za ním sa odtrhla skupina o sile štrnástich mužov. Tá sa ho vydala prenasledovať. Pol druha minúty, taký veľký náskok Španiel mal. Aspoň zatiaľ. Na vrchole posledného stúpania 39 kilometrov pred páskou to už boli takmer dve a pol minúty.

Kilometre klesali ďalej a Alejandro bol vpredu stále sám. Pochopiteľne, jazdci za španielskym matadorom sa nevzdávali, najviac úsilia o dobehnutie predvádzali chlapci z Lotta - Soudal Tonny Gallopin, Tiesj Benoot, ale tiež Simon Špilak z Kaťuše a bývalý Valverdeho kolega Jon Izagirre po novom z Bahrainu Merida. Do cieľa to už ale nebolo ďaleko. Posledných dvadsať kilometrov.

A náskok dvojnásobného víťaza rebríčka World Tour stúpal. Prehupol sa nad tri minúty. V týchto chvíľach sa bojovalo už len o druhé miesto. Víťaz bol istý. Valverde na tomto podujatí dokonca začínal svoju veľkú kariéru v roku 2002. Pre vtedy 21-ročného cyklistu to boli len druhé preteky, prvé etapové v kariére. Skončil na 27. mieste.

Dnes tu Alejandro Valverde vyhral! Zaútočil na tom najťažšom mieste a ukázal tak svoju silu. V sérii úvodných španielskych jednorazoviek si pripísal prvé víťazstvo v roku 2017. Celkovo v Murcii vyhral už piatykrát. Čakalo sa na prenasledovateľov a spomínaný boj o druhé miesto.

valverde 2017 malorka stupne
Valverde už na pódiu tento rok stál, bolo to na Malorke (© Movistar Team)

Ten napokon po špurte vyhral mladý Jhonatan Restrepo z Kaťuše - Alpecin. Tretie miesto dnes berie Patrick Konrad z Bory - Hansgrohe. Pre nemecký tím boli dnešné preteky celkom úspešné. Do prvej desiatky sa dostal aj Emanuel Buchmann, ktorý ju uzatvára. Aktivita belgického projektu Lotto - Soudal síce nebola dovedená do víťazného konca, ale tiež neostala bez povšimnutia. Jurgen Roelandts skončil štvrtý a Tiesj Benoot ôsmy. Dvojité zastúpenie v top 10 má aj Kaťuša. Druhého Restrepa dopĺňa piaty Baptiste Planckaert. Správa dňa ale ostáva nezmenená. Víťazstvo na klasike v Murcii vybojoval nestarnúci Alejandro Valverde.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (víťaz)
"Bolo to veľmi ťažké, hlavne kvôli silnému protivetru v poslednej časti pretekov. Plánoval som zaútočiť pod kopcom a môj tím tvrdo pracoval na čele pelotónu. Zaútočil som a myslel som si, že by bolo dobré, keby sa ku mne niekto pridal, aby sme šli do zjazdu spolu, no nikto sa neobjavil,  tak som si povedal, že sa teda nič nedá robiť a idem ďalej sám, asi ma niekto dobehne neskôr, veď bolo do cieľa ešte strašne ďaleko.
Vždy sa teším z víťazstva na domácej pôde, toto chutí ešte viac preto, že som šiel tak dlho sám a bojoval s tým vetrom. Sezóna začala dobre, Nairo vyhral vo Valencii. Ideme ďalej, od stredy očakávam silného Contadora v Andalucii."