Vincenzo Nibali

28.2.2011, 00:15 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

nibali-face-astanaVíťaz Tour de France 2014 Vincenzo Nibali sa narodil 14. novembra 1984 v meste Messina na talianskom ostrove Sicília, a to neďaleko Messinského prielivu. Aj preto má prezývky ako "Žralok zo Sicílie“, "Žralok z Messiny“ či jednoducho "Žralok“. Na prvý pohľad nepripomína toto fascinujúce zviera, pôsobí pokojným dojmom a vyzerá ako dobrák. Lenže jeho rozvážne plávanie v pelotóne dopĺňa výbušnými a vytrvalými útokmi, ktoré mu priniesli celkový triumf už na všetkých troch Grand Tours. Cesta k týmto cieľom a vysnívaným víťazstvám nebola jednoduchá.  

 

 

Odlúčenie od rodiny

 

Keď mal tínedžer Vincenzo 16 rokov, tak sa odsťahoval zo Sicílie do Toskánska, kde mal lepšie podmienky na cyklistiku a žil tam desať mesiacov z roka. "Najprv som žil na juhu, kde neboli preteky, nemali sme peniaze a otec musel so mnou cestovať na preteky stovky kilometrov. Bola to obeta, odlúčil som sa od rodiny,“ zaspomínal si Vincenzo. Naučil sa tak samostatnosti, nezávislosti, zodpovednosti.

 

Ešte pred odchodom z domova trávil malý Nibali dlhé hodiny v otcovej videopožičovni, kde sledoval a obdivoval veľké talianske cyklistické legendy Gimondiho, Saronniho, a predovšetkým Francesca Mosera. Žralok zo Sicílie si sníval svoj sen o veľkej cyklistike. "Raz po nehode, keď mal ranu nad okom a poranené stehno, tak povedal doktorovi, aby ho dobre zašil, pretože bude cyklistickým pretekárom,“ zaspomínala si Vincenzova matka.

 

 

Za snom

 

Nibali sa stal nezvyčajným zjavom cyklistiky na Apenínskom polostrove. Väčšina talianskych profesionálov totiž pochádza z oblastí severne od Ríma, no Vincenzo si išiel za svojim snom. Už ako junior a v kategórii do 23 rokov patril k najlepším na svete, zbieral medaily na majstrovstvá Európy i sveta. Profesionálom sa stal v roku 2005 v tíme Fassa Bortolo, ktorý sa ale po sezóne rozpadol.

 

nibali-vinco-vueltaV rokoch 2006 až 2012 pôsobil Žralok zo Sicílie v tíme Liquigas (súčasný Cannondale). V roku 2006 vtedajší športový riaditeľ Liquigasu Mario Chiesa povedal: "Má silné nohy, ale nie hlavu. Aj keď sa cíti veľmi silný, tak to niekedy nedopadne dobre.“ Neskúsený Nibali vtedy viackrát zbytočne útočil aj desiatky kilometrov pred páskou. Odborníci ale už cítili v kostiach, že raz to bude veľký cyklista.

 

 

Od Vuelty, cez Giro, až k Tour de France

 

Premiéru na Grand Tours si odkrútil v roku 2007 na Giro d’ Italia. Celkovú klasifikáciu na Grand Tours prvýkrát ovládol v sezóne 2010 na Vuelte (druhé miesto P. Velitsa). Od roku 2013 prešiel do kazašského tímu Astana, kde našiel lepšie finančné i športové podmienky a dosiahol nezabudnuteľné víťazstvo na domácom Gire. "Sen sa stal skutočnosťou,“ povedal okrem iného Vincenzo. "Talianska cyklistika konečne našla svojho šampióna,“ rozplývali sa domáce médiá.

 

 

 

 

 

Pred pár dňami rodák zo Sicílie skompletizoval svoju veľkú zbierku na Chámps-Élysées v Paríži. Samozrejme, za všetkým sú roky driny, zranení, pádov, obiet i odlúčení. Na pódiu v centre Paríža vyzeral Vincenzo tradične pokojne, ale v očiach mu žiarila akoby celá cesta za vysnívaným úspechom.

 

 

 

 

 

Nibali bol pred štartom Tour de France 2014 až tretím najväčším favoritom za Froomom a Contadorom, no aj to mnohí spochybňovali. Mal na konte iba jedno víťazstvo z talianskeho šampionátu a počas prvej polovice sezóny nedosiahol žiadny výraznejší úspech.

 

"Prvá časť sezóny bola veľmi náročná. Narodila sa mi dcérka. Nehovorím, že je to problém, samozrejme, je to veľké šťastie, ale jednoducho som zostal s mojou ženou a rodinou, čo spomalilo moju prípravu. Dostal som sa do formy neskôr, ale stále som veril v dosiahnutie tohto cieľa na Tour de France.“

 

Na jar štartoval netradične na etapovom podujatí Paríž-Nice, aby si vyskúšal francúzske cesty. Podpriemerné výsledky z jarných klasík skombinoval s kvalitnou prípravou na horských sústredeniach. "Mám svoj vlastný plán, nepozerám sa nato, čo robia súperi.

 

Navyše na klasike G.P. Camaiore sa prvýkrát v profesionálnom pelotóne stretol s mladším bratom Antoniom (21), ktorý jazdí za taliansky kontinentálny tím. "Prišli aj naši rodičia, pre celú rodinu to bola špeciálna udalosť,“ povedal rodinne založený líder Astany. Možno si pamätáte na jeho netradičnú oslavu víťazstva s palcom v puse, tak to bolo gesto pre jeho dcérku Emmu, ktorá má momentálne necelých päť mesiacov.

 

 

Porovnania

 

Samozrejme, po veľkom triumfe na Tour de France začínajú okamžite porovnania i obvinenia. Posledným talianskym víťazom "Starej Dámy“ pred Nibalim bol legendárny Marco Pantani v roku 1998. "Je ťažké porovnávať Pantaniho víťazstvo a moje víťazstvo, pretože on vyhral v poslednom týždni dva dni pred koncom. Ja som mal žltý dres už po dvoch dňoch,“ reagoval Nibali.

 

nibali-horner-2013Obaja slávni talianski víťazi sú rozliční aj z iného pohľadu. Pantani bol veľkým frajerom, kontroverznou postavou, stále pútal pozornosť. Zomrel necelých šesť rokov po svojom triumfe na predávkovanie kokaínom. Nibali je pokojným cyklistom, ktorý neprejavuje emócie, hovorí potichu. Zahraničné médiá niekedy vtipkujú, že kým Nibaliho súperi lapajú dych s naplno otvorenými ústami, tak Vincenzo akoby dýchal cez slamku.

 

Nibaliho a Pantaniho ale spája jeden dôležitý človek. Veľmi šťastný je Giuseppe Martinelli, Nibaliho športový riaditeľ, ktorý bol predtým v roku 1998 aj pri legendárnom Marcovi Pantanim. Pre Martinelliho je to tak trochu "déja vu" a nečakal zopakovanie talianskej eufórie vo Francúzsku. 

 

Každopádne, Taliani sú šťastní, že našli nového šampióna a novú legendu. Tradičný taliansky denník Gazetta dello Sport vyšiel netradične v žltej farbe, pričom bežnou farbou je ružová. Nibali povedal, že jeden z jeho žltých dresov dá práve rodine Marca Pantaniho.   

 

 

Doping

 

Druhou tradičnou témou po Tour de France sú otázky týkajúce sa dopingu. Žralok zo Sicílie je za posledné roky určite najmenej podozrivým víťazom a ešte nebol priamo zapletený do žiadnej dopingovej aféry. Znamenalo by to zrútenie tímu Astana, celej talianskej cyklistiky a možno nielen tej.

 

Nibali kedysi vyhlásil, že doping je niečo ako krádež a páchateľ si zaslúži byť pod zámkom. Z veľkých dopingových škandálov z minulého desaťročia bol vraj veľmi smutný a sklamaný. Označil sa za "vlajkonosiča proti dopingu“.

 

 

Nibaliho budúcnosť

 

Nibaliho blízka budúcnosť po oslavách v centre Paríža bola zaujímavá. Už na druhý deň si prenajal dodávku. Spolu s manželkou, dcérkou a tímovým kolegom Alessandrom Vanottim cestovali na tradičné kritérium do belgického Aalstu. Aktuálneho víťaza Tour de France čaká aj privítanie v Taliansku, návšteva talianskeho premiéra a dostal aj pozvanie od Ferrari na septembrovú Veľkú cenu Talianska Formule 1.

 

nibali-vinco-tdf-kvetyŠportový riaditeľ Astany Paolo Slongo počas Tour povedal, že momentálne je to najlepší Vincenzo všetkých čias a bude náročné to udržať aj v ďalších rokoch. Žralok zo Sicílie má ideálny vek 29 rokov. Je špičkovým vrchárom a nadpriemerným časovkárom, patrí k najlepším zjazdárom, má výborné taktické myslenie, jazdí odvážne a pokojne, dobre pozične, no a nerobia mu problém etapy v štýle jarných klasík, čo bolo tento rok kľúčové.

 

Môžu z toho byť ešte ďalšie historické zápisy a splnené detské sny. Vincenzo za nimi bude vyrážať z domova vo Švajčiarsku, kde údajne býva aj jeho veľký konkurent Alberto Contador. Nibaliho rodičia majú stále obchodík na Sicílii, na ostrove, ktorý dal svetu fenomenálneho cyklistu 21. storočia. Žraloka zo Sicílie!

 

V roku 2015 jazdil pod veľkým tlakom, pretože všetci sledovali, ako bude pretekať aktuálny víťaz TdF. Nibali sa rozbiehal pozvoľna. Na týždňových pretekoch WT nepatril medzi najsilnejších jazdcov, nevyšli mu ani ardenské klasiky. Na Okolo Romandie ukoristil desiate miesto, čo bolo jeho sezónnym maximom. Zlepšenie formy neukázal ani na Critérium du Dauphiné, hoci sa zdalo, že sa to môže zmeniť po šiestej etape, v ktorej získal v úniku žltý dres. Lenže nasledujúca horská previerka ukázala jeho skutočnú výkonnosť a na podujatí obsadil celkové dvanáste miesto.

 

Podobne ako v minulom vyhral domáci šampionát, preto mu nič nebránilo v tom, aby na Starú dámu dorazil so sebavedomím. Aj on však rýchlo zistil, že Froome je mimoriadne silný, preto sa sústredil na posúvanie v celkovom poradí. Svoju pozíciu dramaticky zlepšil v devätnástej etape, ktorú sa mu podarilo vyhrať, a posunul sa na štvrté miesto v GC. V tom momente už neohrozoval vedúcich borcov, ktorí mu preto dovolili zaútočiť. Nibali v tejto edícii nepatril medzi najlepších jazdcov na trati, ale za svoju bojovnosť a neústupčivosť si mohol vychutnať aspoň štvrté miesto.

 

Na konci sezóny zaujal aj na Vuelte, ale v negatívnom zmysle. V druhej etape bol prichytený, ako sa na ceste drží tímového automobilu, za čo bol z pretekov diskvalifikovaný. Nibali to vysvetlil ako skrat, keď sa chcel dostať čo najskôr do pelotónu po kolízii. Táto príhoda ho pred záverom ročníka vyburcovala na talianskych jednorazovkách. Najskôr vyhral Coppa Bernocchi a výbornú formu potvrdil aj na Il Lombardia, kde vybojoval prvý monument v kariére. Rozhodujúci náskok si vypracoval v klesaní, keď sa všetci favoriti sústredili na posledné náročné kopce. 

 

V ročníku 2016 bolo jeho hlavným cieľom získanie druhého titulu na Gire. Na začiatku sezóny triumfoval na Okolo Ománu po víťazstve na Zelenej hore, dobrý výkon predviedol aj na T-A, kde obsadil šiestu priečku, a mohol skončiť aj vyššie, ak by organizátori nezrušili kráľovskú etapu. Tesne pred talianskou GT však nejavil veľké známky formy, na Giro del Trentino skončil až na 21. priečke.

 

Na Gire mal proti sebe kvalitnú konkurenciu, čo zistil pomerne skoro. Aj keď v rozhodujúcich etapách patril medzi najlepších, predvádzal nevyrovnané výkony a nebol zďaleka taký dominantný, ako pri svojich predchádzajúcich triumfoch na GC. Lenže ako skúsený jazdec sa nevzdával a v závere využil zaváhania súperov (Kruijswijkov pád a Chávezova únava). V posledných dvoch etapách strhol víťazstvo na svoju stranu a predviedol skvelý obrat. Nibali musel uznať, že to bol jeho najviac vydretý triumf na GT. Následne sa predstavil aj na Tour de France, kde chcel vyhrať etapu, ale nepodarilo sa mu to. Na konci roka ohlásil prestup do nového tímu Bahrain Merida.     

 

Výborné Grand Tours i záver sezóny


Taliansky pretekár sa v sezóne 2017 sústredil hlavne na domáce tri týždne. Giro oslavovalo a Nibali na ňom nesmel chýbať. Tesne pred ním ešte vyhral Okolo Chorvátska, kde ale nebola príliš veľká konkurencia. Dobrú formu si priviezol aj na Apeninský polostrov. Vyhral 16. etapu a v Miláne sa možno tešil a možno nie z tretieho miesta. Nairo Quintana a Tom Dumoulin boli skrátka nad jeho sily. Generálkou pred druhou výzvou sezóny sa mu stali preteky Okolo Poľska. Na samotnej Vuelte sa mu darilo ešte viac. Vyhral etapu a v GC skončil druhý. Na prvého Frooma stratil priepastných 2:15. Sezónu ukončil doma. Na Giro della Toscana skončil štvrtý. Na Giro dell'Emilia zase druhý. Tretí stupienok uchmatol na Tre Valli Varesine, aby mohol vyhrať Lombardiu. Záverečný monument patril jemu. Pred druhým Alaphilippeom mal náskok 28 sekúnd.

 

Sezónu mu zničil divák

 

Druhý rok v službách Bahrajnu – Merida nezačal podľa predstáv talianskeho cyklistu. Hneď svoje úvodne preteky Vincenzo nedokončil, ale k vrcholom sezóny 2018 stále bolo ešte ďaleko. Tým úvodným bola klasika Miláno – Sanremo, pred ktorou Nibali ladil formu na Okolo Dubaja a Okolo Ománu. Potom sa vrátil na domáce cesty, na ktorých absolvoval Strade Bianche, ktoré nedokončil a následne aj Tirreno – Adriatico, kde ukázal silný časovkársky potenciál. Potom prišlo už vyššie spomínané Miláno – Sanremo a Nibaliho parádny výkon. Atak v posledných kilometroch prekvapil všetky šprintérske tímy a aj klasikárov a síce tí nakoniec Taliana dobehli, ten ešte stihol prejsť cez cieľovú čiaru na prvom mieste. Stal sa veľkým národným hrdinom a aj keď sa mu ďalšie týždne príliš nedarilo, nikto na Apeninskom polostrove nepochyboval o tom, že Vincenzo bude tvrdiť hudbu aj na Starej dáme.

 

Na Tour „Žralok z Mesiny“ necestoval v najlepšej forme. Veď generálka pred najslávnejšími pretekmi mu vôbec nevyšla. Na Critérium du Dauphiné v celkovej klasifikácii obsadil až 24. miesto. Všetci kandidáti na víťazstvo žltého dresu na Tour de France skončili pred ním. Potom však prišla Stará dáma a Nibali znovu potvrdil, že sa na vrchol sezóny dokáže výborne pripraviť. Úvodný týždeň na Tour prešiel bez väčšieho zaváhania, dokonca v etape na kockách poriadna zatápal svojim súperom. Pomaly sa v GC dostával do najlepšej desiatky a to etapy šité na jeho mieru stále mali ešte prísť. Dojazdy v ťažkých kopcoch, to je niečo, čo Nibalimu najviac chutí a ukázal to aj v tohtoročnej edícii Tour de France. V etape, ktorá končila v lyžiarskom stredisku Le Grand-Bornand prišiel do cieľa s najlepšími vrchármi, potom prišla etapa končiaca na Alpe d'Huez, kde Vincenzo opäť potvrdzoval, že tento rok by mohol byť jeho. Bohužiaľ, tri kilometre pred cieľom nabúral do diváka a aj keď Nibali na bicykel vysadol a snažil sa dohnať najväčších súperov, utrpel zlomeninu a musel z Tour odstúpiť.

 

Vincenzo podstúpil operáciu a svoje myšlienky sústredil na druhý sezónny cieľ. Bol ním svetový šampionát, ktorý v tomto roku mal priniesť súboj najlepších vrchárov. Talian sa rozhodol pripraviť sa na šampionát na španielskej Grand Tour. Na Vueltu Nibali necestoval s veľkými očami, popravde stále ho bolelo zranenie, ktoré utrpel na Tour. Aj napriek veľkej bolesti Vueltu dokončil, potom nabral kurz Rakúsko a MS. Krátka doba rekonvalescencie a krátky čas na vyladenie formy si vyžiadali svoju daň. „Žralok z Mesiny“ už pred pretekmi vyhlasoval, že titul majstra sveta nevyhrá a tak sa aj stalo. Náročná trať v Innsbrucku mu nedovolila bojovať  s najlepšími a nakoniec sa musel uspokojiť až so 49. miestom. Veľké sklamanie z celého ročníka ale neutopil v žiali, práve naopak. Na najslávnejšej jesennej klasike, Okolo Lombardie, Nibali ukázal, že v budúcej sezóne bude pripravený pobiť sa o žltý dres na Tour. Na Okolo Lombardie skončil druhý. 

 

 

Nibali rečou štatistík

• 12 účastí na Grand Tours, vždy prišiel do cieľa

• deväťkrát na Grand Tours v najlepšej desiatke,  sedemkrát na pódiu

• historicky šiesty cyklista, ktorý vyhral všetky tri Grand Tours

(predtým Anquetil, Gimondi, Hinault, Merckx, Contador)

• získal žltý dres s najväčším náskokom (7:37) od Tour de France 1997 (Ullrich pred Virenquem, 9:09)

• prvý taliansky víťaz Tour de France od roku 1998 (Marco Pantani)

 

 

Nibali rečou výrokov

"Nevadilo mi, že pred Tour sa médiá sústredili skôr na Frooma a Contadora, vždy som veril v moje šance,“ (Nibali počas Tour)

"Počas Tour som nemal žiadnu krízu. Niekedy som sa cítil lepšie, niekedy nie, ale moje nohy reagovali vždy dobre.“

"Počas Tour ukázal veľkú múdrosť, majstrovstvo a pokoj. Bol výborne pripravený a zvládol to ako džentlmen. (Bernard Hinault)

"Nemyslím si o sebe, že som legenda alebo veľký šampión. Som rád, že som jednoducho cyklista.“ (Vincenzo Nibali)

"Myslím si, že tajomstvom úspechu je jazdiť inteligentne a zostať v pokoji. Ivan Basso ma to naučil.“ (Vincenzo Nibali počas Tour)

 

 

Profily ďalších cyklistov súčasnosti tu...

 

{jcomments off}

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop