Erik Baška sa zaskvel v Nemecku. Vyhral 3. etapu v Berlíne + vyjadrenia

15.5.2015, 18:13 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Po Karpatských Kuriéroch pokračoval európsky kalendár pretekov do 23 rokov podujatím Tour de Berlin (UCI 2.2U). V hlavnom meste Nemecka od 14. do 17. mája čakali cyklistov štyri etapy, tri na krátkych okruhoch v juhovýchodnej časti metropoly a jedna časovka.

Do Berlína pricestovala západoeurópska konkurencia. Holanďania, Belgičania, Dáni, Briti či Nóri. 14 kontinentálnych a päť klubových družstiev. Štartoval aj jeden Slovák - Erik Baška vo farbách AWT-GreenWay pod taktovkou Reného Andrleho.

V prvej etape síce 21-ročný rodák z Považia šprintérskeho konkurenta nenašiel, ale finišoval až šiesty, keďže pelotónu ušli piati cyklisti, medzi ktorými bol víťaz etapy Čech Daniel Turek z Cycling Academy Team, s ktorým sa pred týždňom krátko rozprával aj náš kolega po Azerbajdžane.

V piatok dopoludnia sa v časovke odchovanec dohnianskej cyklistiky šetril (obsadil 62. miesto, na 21-kilometrovej trati nemal šancu na umiestnenie v Top 10 zaručujúce boj o celkové poradie), aby popoludní mohol pridať piate UCI víťazstvo medzi mužmi. Zvíťazil v klasickej šprintérskej koncovke a získal ďalších osem UCI bodov, ktoré ho pomaličky približujú k MS v Richmonde.

Lídrom pretekov ostal aktuálny holandský šampión v časovke U23 Steven Lammertink, ktorý vyhral boj proti chronometru. Erik má smolu, že sa na týchto pretekoch raritne neudeľujú body v bodovacej súťaži za umiestnenia v cieli, pretože kombináciou šiesteho a prvého miesta by túto klasifikáciu viedol.

Preteky vyvrcholili v sobotu etapou na ďalšom krátkom okruhu, ktorý cyklisti absolvovali 12-krát a spolu si dali 146 kilometrov. Zvíťazil Nemec Max Walscheid. Erik Baška nenašiel v závere správnu pozíciu, do svojho živlu sa príliš nedostal a finišoval štrnásty. Celkovo obsadil 52. miesto. Teraz si pár dní oddýchne a Martin Riška ho odvezie do Budapešti na štart tretej jednorazovky V4 budúcu sobotu.

Erik Baška, víťaz 3. etapy (AWT-GreenWay): "Jazdíme tu každý deň veľmi krátke a technické okruhy, ktoré absolvujeme veľakrát. Stále sa nastupuje. V prvej etape som sa cítil výborne. Škoda, že ušlo päť ľudí a práve tej skupine sa to podarilo dotiahnuť do cieľa. Ešte päťsto metrov pred cieľom mali náskok dvadsiatich sekúnd, ale posledných tristo metrov bolo do veľmi slušného kopca a takmer sme ich dobehli. Iba tri sekundy chýbali. Tento finiš mi veľmi vyhovoval. Urobil som dosť veľkú medzeru na súpera, ktorý špurtoval za mnou. Mohol som vyhrať, škoda. Bohužiaľ, už v prvej etape sme prišli o kolegov a pokračujeme v pretekoch iba traja, takže sme nemohli tak efektívne pracovať a stiahnuť únik.
Časovku som úplne vypustil. Bola veľmi dlhá. Vedel som, že na najlepších mať nebudem a budú väčšie rozdiely. Sústredil som sa na tretiu etapu. Tú sa mi teda podarilo vyhrať. Znova to bolo veľmi technické aj hektické. Stále sa nastupovalo a dvadsať kilometrov som bol aj ja v úniku. Žiaľ, došli nás. Potom som sa už sústredil na šetrenie síl a študovanie záveru. Necítil som sa až tak ako vo štvrtok, ale určite som to chcel skúsiť. Musel som dať dlhý špurt, asi tristo metrov, ale našťastie to vyšlo. Takže sme spokojní a pokúsim sa zabojovať aj zajtra."