6.8.2015, 11:20 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Európsky šampionát v estónskom Tartu mal vo štvrtok a piatok na programe časovky. Najprv si zmerali sily dievčatá U23, potom juniorky, juniori a napokon dvadsať trojkári. Slováci mali vždy po jednom zástupcovi.

Štvrtok 6. augusta 2015, 11:30 - časovka žien U23 (18,4 km)
Tereza Medveďová (1996, BePink La classica) - majsterka SR

Štvrtok 6. augusta 2015, 14:00 - časovka junioriek (14,4 km)
Lucia Valachová (1997, VŠC Dukla Banská Bystrica) - majsterka SR

Piatok 7. augusta 2015, 10:00 - časovka mužov U23 (31,5 km)
Andrej Strmiska (1996, Cyklistický tím Firefly)

Piatok 7. augusta 2015, 14:00 - časovka juniorov (18,4 km)
Samuel Oros (1998, Slávia ŠG Trenčín) - majster SR

ME TARTU 07.08. 14:00 ČASOVKA JUNIOROV 18,4 km vitaz Iličev

Medzi juniormi sa dočkali zlatej medaily Rusi. Nebol to ale úradujúci majster najväčšej krajiny sveta v tejto disciplíne Pavel Sivakov (až piaty), ale titul európskeho šampióna mu vyfúkol Nikolaj Iličev, ktorý o dve sekundy zdolal Nóra Tobiasa Fossa. Tretí bol na krátkej, iba 18400-metrovej, trati Nemec Max Singer. Zaujímavosťou je, že majter Európy mal na poslednom medzičase až šiesty najrýchlejší čas, ale v posledných štyroch kilometroch všetko dohnal.

17-ročnému Samuelovi Orosovi zo športového gymnázia v Trenčíne namerali 51. najrýchlejší čas s mankom jednej minúty a 41 sekúnd. Nie je to síce vábivé umiestnenie, ale vzhľadom na to, že Samuel prekonal až 22 pretekárov, jeho výkon sa dá považovať za najlepší slovenský. Podarilo sa mu predstihnúť aj českého pretekára Michaela Břízdu a všetkú exotiku.

VÝSLEDKY ČASOVKY JUNIOROV:
1. vlajka ILIČEV Nikolaj RUSKO 23' 02''
2. vlajka FOSS Tobias NÓRSKO + 00' 02''
3. vlajka SINGER Max NEMECKO + 00' 08''
51. vlajka OROS Samuel SLOVENSKO + 01' 41''

oros-samuel-me-tartu
Samuel Oros počas svojej jazdy (© Kaimo Puniste)

ME TARTU 07.08. 10:00 ČASOVKA MUŽOV U23
31,5 km vitaz Lammertink

Najprestížnejšia kategória už znamenala súboj známych mien a pretekárov, ktorých v budúcnosti uvidíme v Pro tímoch. Maximilian Schachman, tímový kolega Erika Bašku z AWT-GreenWay bol dlho na čele, no Nemec sa napokon musel uspokojiť s treťou priečkou. Porazila ho dvojica Steven Lammertink - Marlen Zmorka. Holanďan, ktorý už podpísal zmluvu s LottoNL-Jumbo, vylepšil vlaňajšie štvrté miesto. Obrovským prekvapením je striebro Ukrajinca Marlena Zmorku, ktorého sme doteraz vôbec neregistrovali. Je to pretekár, ktorý ani nejazdí v kontinentálnom tíme. Tesne pod pódiom skončil Ír Ryan Mullen, ktorý dostal ponuku od Can-Garminu. Ak zaujme, americký celok s ním podpíše profesionálnu zmluvu.

Dnes sme mali v akcii tu aj medzi juniormi pretekárov, ktorí neštartovali z donútenia, ale ako jediní sa aspoň symbolicky zameriavajú na špeciálny časovkársky tréning. Samozrejme, na medzinárodnú konkurenciu to zďaleka nestačí. Cieľom bronzového medailistu zo Žiliny Andreja Strmisku bolo poraziť exotických pretekárov, no podarilo sa mu to iba čiastočne. Trasu zvládol za 42:59 pri priemernej rýchlosti 44 km/h a zaradil sa na 56. miesto. Nechal za sebou osem pretekárov, ale nestačil na borcov z Turecka, Azerbajdžanu, Cyprusu a tesne ho porazil dokonca pretekár z Monaka. To sa za úspech považovať nedá.

Keďže sme mali na štarte aj najlepších českých cyklistov, dá sa približne odhadnúť, aký čas by zajazdil Erik Baška, náš výkonnostne najlepší dvadsať trojkár a majster SR aj v tejto disciplíne. Skončil by zhruba na 33-37. priečke, takže to je aj dôvod, prečo neštartoval a šetril sily na nedeľu.

VÝSLEDKY ČASOVKY MUŽOV U23:
1. vlajka LAMMERTINK Steven HOLANDSKO 38' 32''
2. vlajka ZMORKA Marlen UKRAJINA + 00' 04''
3. vlajka SCHACHMANN Maximilian NEMECKO + 00' 16''
56. vlajka STRMISKA Andrej SLOVENSKO + 04' 26''

strmiska-andrej-me-tartu
Andrej Strmiska počas svojej jazdy (© Kaimo Puniste)

ME TARTU 06.08. 11:30 ČASOVKA ŽIEN U23
18,4 km vitaz Kröger

Nemecko je časovkárskou veľmocou a potvrdili to aj dvadsať trojkárky. Z triumfu sa radovala Mieke Kröger(ová) pred Ukrajinkou Olgou Shekelovou a ďalšou Nemkou Corinnou Lechnerovou. 22-ročná Krögerová je aktuálnou nemeckou majsterkou v tejto kategórii a preteká za kontinentálny tím Velocio-SRAM. Trať 18 400 metrov zvládla v čase 24:57.

Tereza Medveďová (BePink La Classica) obsadila 21. miesto so stratou 1:54. Od našej cyklistky sa žiadne zázraky nečakali. Na EH v Baku skončila predposledná. Tu sa jej podarilo zdolať sedem súperiek. Predviedla o niečo lepší výkon, na svoju tradičnú súperku Eraudovú z Francúzska stratila 12 sekúnd, na Talianku Rattovú 15. V Azerbajdžane to boli pri mierne dlhšej trati na tieto konkurentky minúty. To svedčí o lepšej forme ako v polovici júna.

Samotná účasť iba 28 pretekárok nie je príliš dobrou reklamou tejto disciplíne. Viaceré krajiny sa rozhodli to najlepšie pošetriť na sobotu.

14,4 km vitaz Skalniak

Medzi juniorkami dosiahla najrýchlejší čas poľská pretekárka Agnieszka Skalniak(ová). 14,4 kilometra preletela za 19 minút a 19 sekúnd. Týmto výkonom pomerne jasne odsunula na druhé miesto Rusku Kseniu Tcimbaliukovú. Tretia skončila Holanďanka Yara Kastellijnová. Tá už ale stratila 29 sekúnd.

Lucia Valachová strávila na trati o dve minúty a 19 sekúnd viac ako víťazná Poľka a zaradila sa na 34. miesto zo 47 pretekárok, čo môžeme považovať za solídny výsledok. Nevykročila zo slovenského časovkárskeho tieňa, ale pri svojom prvom štarte v medzinárodnej konkurencii porazila 13 cyklistiek, čo je viac ako vlani v Nyone trápiaca sa Medveďová. Keďže sa Lucia súťažnej cyklistike doteraz nevenovala, v sobotu štartovať nebude. V pretekoch s hromadným štartom ju vymení Petra Panáčková, ktorá sa bude snažiť preteky dokončiť v limite.

VÝSLEDKY ČASOVKY JUNIORIEK:
1. vlajka SKALNIAK Agnieszka POĽSKO 19' 19''
2. vlajka TCIMBALIUK Ksenia RUSKO + 00' 13''
3. vlajka KASTELIJN Yara HOLANDSKO + 00' 29''
34. vlajka VALACHOVÁ Lucia SLOVENSKO + 02' 19''

me-casovka-juniorky-foto-mala
víťazná juniorka Agnieszka Skalniaková (klik pre zväčšenie) (© Ardo Säks)

Súvisiaci článok:

Pre Mike.B: Vysielajú iba priamy prenos. Po skončení pretekov sa logicky vypne a z článku ho preto sťahujeme. Záznamy neexistujú.