Logo Cycling - Info.sk

 • Merida Slovakia
 • ROTOR INpower
 • Merida Slovakia
 • Merida Slovakia
 • Merida Slovakia
 • Merida Slovakia
 • Merida Slovakia


banner ro 01banner ro 02banner ro 03banner ro 04banner ro 05
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásiť sa

Prihlsovacie meno *
Heslo *
Zapamätať si ma

Vytvoriť účet

Údaje označené (*) sú povinné.
Meno *
Prihlsovacie meno *
Heslo *
Heslo znovu *
Email *
Email znovu *
Zdieľať
Piatu etapu pretekov poznačilo predovšetkým veľmi zlé počasie v cieli. Zhruba v polovici pretekov začalo pršať v cieľovej Matere a strhol sa doslova lejak. Kamerové tímy, technika, ozvučenie či časomiera takmer odplávali dole záverečným úsekom dnešného dňa. Ale poďme pekne poporiadku.
 
 
5. ETAPA 8.5. zvlnená Cosenza > Matera 203 km víť: Degenkolb
 
 
Ak sme sa pozreli na profil piatej etapy, bolo jasné, že ide takmer o rovinu. Ale pred cieľom bolo zaujímavé stúpanie, ktoré mohlo opäť narobiť rozruch a záver do mierneho stúpania tiež mohol pomiešať pozície. To všetko hovorilo predovšetkým v prospech silnejších šprintérov, ako je napríklad John Degenkolb. Šance ale mohli mať aj klasici ako ružový Paolini či Pozzato. V hre samozrejme boli aj Goss či Cavendish. Predovšetkým pri druhom menovanom to však bolo otázne, pretože kopec zhruba 20 km pred cieľom mohol Markovi odobrať potrebné sily na šprint, čo je v jeho prípade pomerne časté.
 
Hneď v úvode vznikol únik, ktorý vytvorilo šesť pretekárov. Gil Martinez (Androni), Marangoni (Cannondale), Mestre (Euskaltel), Bulgac (Lotto), Andriato (Vini) a najzaujímavejším mužom bol Pirazzi (Bardiani). Práve tento muž vyhral prvú horskú prémiu. Potom to vpredu zabalil a vrátil sa späť do pelotónu. Vpredu tak zostala iba pätica. Tá mala náskok až zhruba desať minút, neskôr si ich však pelotón začal kontrolovať a rozostup znížil na prijateľných šesť minút.
 
Približne 60 kilometrov pred cieľom sa už začal pelotón organizovať trochu lepšie, pretože vstúpil do oblasti so silným dažďom. Ten robil organizátorom obrovské problémy a obrázky z cieľovej Matery vyzerali chvíľami už ako menšia záplava. Preteky však neprerušili či neskrátili a čakalo sa, ako sa bude počasie meniť ďalej. Zaujímavé je, že v týchto momentoch sme videli na čele Marka Cavendisha a vo vláčiku kolegov sa viditeľne vozil aj spomínaný Degenkolb. Bol tam tiež Goss s Oricou. Na opačnom konci pelotónu na chvíľu zamieril k tímovému vozidlu líder Paolini.
 
Čím bližšie boli pretekári k cieľu, tým horšie to vyzeralo v meste, ktoré je známe ako svetové dedičstvo UNESCO. V Matere to vyzeralo zle-nedobre. 48 km pred cieľom mal únik ešte stále náskok 4:18 a v prípade, že by sa zmenil cieľ, ako sme to pre zlé podmienky videli na pretekoch už niekoľkokrát, mali by chlapci šancu na úspešné dokonanie úniku. Lenže na trati sa dial presný opak a náskok začal rapídne klesať. 38 km pred cieľom to už bolo len 2:45.
 
Spomínali sme, že na čele bol chvíľu aj Cavendish ale neskôr celý tím zmizol. Samotný celok OPQS to neskôr vysvetlil tak, že sťahovali náskok úniku, ale neskôr sa rozhodli z čela stiahnuť, aby mohli pomôcť Markovi práve na dôležitom stúpaní. Postupne sa začalo zlepšovať aj počasie a dokonca sa na cyklistov 27 km pred cieľom usmialo aj slnko.
 
22 km pred páskou už bolo po úniku. Stalo sa tak na začiatku očakávaného štvorkilometrového stúpania. Na prvom deväťpercentnom úseku podľa očakávania stratili kontakt viacerí šprintéri. Cavendish bojoval ako lev, boli sme zvedaví, ako sa to prejaví v cieli. Vpredu zatiaľ ušiel Pirazzi a vybojoval si ďalšiu prémiu. Cavova skupina stratila zhruba minútu, ale Mark tvrdo bojoval, bolo vidieť, že dnes chce zabrať a vyhrať. V zjazde sa dostali na dosah 20 sekúnd.
 
Počas zjazdu mal kolíziu Cobo. Technické problémy zasa Uran. V klesaní potom mierne ušli Gastauer (Ag2r) a Vrečer (Euskaltel). 12 km pred cieľom sa za nimi vybral Lars Bak (Lotto), teda silný adept na triumf (vlani vyhral etapu) a o chvíľu bola na čele trojica. Náskok však veľa nesľuboval, mal len hodnodu šesť sekúnd.
 
Na ďalšom miernom stúpaní už bol pelotón pokope. Vpredu výborne opäť bojoval Cavendish, aj keď asi nebol šťastný, lebo mu tím veľmi nepomáhal. S bojom o víťazstvo to teda myslel vážne. V Matere sa počasie nakoniec umúdrilo, a tak bolo všetko pripravené na veľký záver.
 
Prvý útočil päť kilometrov pred cieľom Dupont (Ag2r), nestačilo to. V pelotóne boli vpredu Wiggins, Evans či Scarponi. Šprintéri ako Cav a Goss už boli viac vzadu. Tesne pred koncom prišla kolízia. Využil to Degenkolb, ktorý sa jej vyhol a zvíťazil. Pád spôsobila mokrá vozovka, ktorá nestihla uschnúť po výdatnom daždi a čerstvo nastriekaný priechod pre chodcov. Paralelne padali naraz viacerí pretekári. Druhé miesto dnes patrí Viciosovi a tretie Martensovi.
 
Paolini sa tiež vyhol pádu a udržal líderký ružový dres. Na druhom mieste ostáva Uran zo Skya na treťom je Intxausti. Prvá desiatka celkového poradia sa nemenila.
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. DEGENKOLB John link-ikonka TEAM ARGOS-SHIMANO 4h 37' 48''
2. VICIOSO Ángel KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. MARTENS Paul BLANCO PRO CYCLING + 00' 00''
4. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 00''
5. TRENTIN Matteo OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY GIRA 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Vzhľadom na skúsenosti z predchádzajúcich etáp to ani dnes nevyzerá na klasický špurt. Zrejme opäť dôjde k finišu väčšej skupiny favoritov a utiecť im budú chcieť tempársky výborne vybavení pretekári, ktorí v celkovom poradí nepredstavujú hrozbu, ako tomu bolo v posledných dvoch dňoch, raz aj s úspešným koncom. Keďže je týchto pretekárov veľa, netrúfame si tipovať víťaza. O bonifikácie možno bude opäť bojovať veľmi aktívny Cadel Evans.
 
 
Krátky opis trasy:
Po dvoch kopcovitých predstaveniach prichádza na rad rovinatá etapa, ktorá síce obsahuje len dve stúpania štvrtej kategórie, no nevyhnutne to nemusí znamenať šprintérsky súboj v jej závere. Vrchol druhej horskej prémie Montescaglioso bude len dvadsať kilometrov pred cieľom, pričom na dĺžke dvoch kilometrov obsahuje desaťpercentné úseky, ktoré určite vytrápia šprintérov. Aj keď prípadný atak na Montescaglioso ešte nerozhodne o víťazovi etapy, ľahko sa môže stať, že niektorí šprintéri nevydržia tempo pelotónu. Očakáva sa hektický koniec etapy, kde predpokladáme bitku medzi šprintérskymi tímami a atakujúcimi jazdcami.
 
giro-2013-etapa-5
 
 
Zdieľať

Komentáre   

 
#12 kolumbijciRado 2013-05-09 11:18
Len dodám, aby ma niekto hneď nenapadol, Porte nie je kolumbijec. :) Je len v jednej kope superdomestikov, ktorý maju GC ambície a ktorí chcú "voľnú ruku" na Vuelte.
 
 
#11 kolumbijciRado 2013-05-09 10:42
Citujem Andy:
Citujem jajo:
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??

SKY mali poslať podľa mňa Urana s Henaom na Vueltu. Wigga mali nechať na GIRE.


Po TOUR vraj má byť ohlásený odchod Henea aj Urana. Dosť tomu nasvedčuje aj nedávne predĺženie zmluvy s Portem. Uran nikdy nebol spokojný s nosením vody, vždy mal vyššie ambície, či oprávnene ukáže budúci rok. No a vyvolený tím by mal byť OFQS. Čo bude na Vuelte v podstate v plnej miere závisí od výsledkou Wigga na Gire a Frooma na Tour. Ak obaja vyhrajú na Vuelte všetci dostanú voľnú ruku teda Porte určite.
 
 
#10 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre Degenkolbapeace 2013-05-08 22:20
Citujem jajo:
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??

Povedzme si uprimne, v takychto etapach lider na celkove poradie musi stacit aj bez pomoci. Osobne si myslim, ze Henaovi, Uranovi a ostatnym v Sky dali teraz volne ruky, nieco ako odmena za to, ze v kopcoch budu musiet ist na Wigginsa. Ak narazas na to, ze dnes ho necakali ked padol, myslim si, ze vedeli, ze spadol a vedenie im povedalo, aby ho necakali. Bolo by to asi aj zbytocne. Ak by sa mu stalo nieco vaznejsie, tak by mu velmi nepomohli a zaroven by stratili cenne sekundy na GC. Ak to bolo len odretie, v pohode pride sam, o sekundy sa bat nemusi, bola tam ochranna zona. Ak vsak narazas na to, ze ho nepockali vcera, to uz je nieco ine. Toto si neviem vysvetlit ani ja. Mozno o tom nevedeli, o tom vsak pochybujem. Mozno si mysleli, ze to bolo v ochrannej zone, na konci rozhodci museli rozhodovat, ci ochranna zona bude uznana, nebola to totiz rovinata etapa, nakoniec ju neuznali. Naozaj neviem. A k Uranovi, nemyslim si, ze tak lahko odide. Hovorme si co chceme, v cyklistike ide tiez aj o peniaze. Mozno nie az tak ako v inych sportoch, ale aj cyklista musi z niecoho zit. A ja si nemyslim, ze to ma v Sky az take zle. Ano, musi pomahat, ale pozrime sa na to z ineho pohladu.Uran sice s peniazmi problrmi nema ale predsa, Sky je jeden z najbohatsich timov, ma vynikajuce vybavenie ,vseobecne je to asi najsilnejsi tim, a nepochybujem, ze mu za pomahanie Wigginsovi stedro platia. Ale tiez si myslim, ze raz odide. Ale este na buduci rok nie. Mozno ani na ten dalsi. A ked odide, nemyslim si, ze do Movistaru (Valverde, aj ked mozno za dva roky uz nie, predsa len uz je dost stary), ani BMC (Van Garderen). Do Garminu skor (aj ked je tam teraz Hesjedal), ja by som vsak tipol Blanco alebo Lampre. Pripadne, ak sa Schleck nezobudi, tak RadioShack.Ale to su vsetko len moje nazory, netvrdim, ze to tak naozaj je alebo bude.
 
 
#9 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre DegenkolbaĽuboš 2013-05-08 21:48
Trošku mimo tejto etapy a teda aj článku, škoda že oficiálna androidová aplikácia vraj nie je aj pre moje úplne bežné zariadenie. Len tak mimochodom, aplikácia je tu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gazetta.it.giro
 
 
#8 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre DegenkolbaAndy 2013-05-08 21:33
Citujem jajo:
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??

SKY mali poslať podľa mňa Urana s Henaom na Vueltu. Wigga mali nechať na GIRE.
 
 
#7 ...Stanislav 2013-05-08 21:29
Citujem peace:
Tak ja ti ju teda dám, ale nabudúce buď pozornejší ;-) "Giro d ' Italia startovala v Neapoli, nad níž se tyčí sopka Vesuv. Ve kterém roce naposledy končila etapa Gira na této sopce (ve výšce 1 000 metrů) a kdo tehdy vyhrál?". Dúfam že som pomohol. :lol:


Super peace,máš odomna pochvalu,že si takto nezištne pomohol cudziemu človeku ;)

Citujem jajo:
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??


Ja si myslim že Kolumbijci zostanu,pretože plat a ani podmienky nikde inde lepšie mať nebudú ako v SKY :)...ešte 2-3 sezony popracuju pre Wigga a Frooma a potom sa osamostatnia ;)..tot moj nazor
 
 
#6 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre Degenkolbajajo 2013-05-08 21:20
a hovori sa este aj o omege ale tam by to pre neho asi nebolo najidealnejsie vid velits, v omege to moc s etapovymi jazdcami nevedia, ja si myslim ze to bude astana, ti maju penazi ako pliev a uran by sa im tam hodil :)

Citujem tom:
Citujem jajo:
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??


cannondale
 
 
#5 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre Degenkolbatom 2013-05-08 21:10
Citujem jajo:
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??


cannondale
 
 
#4 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre Degenkolbajajo 2013-05-08 20:40
caves vospolok, dost sa diskutuje o tom ze kolumbijci moc nepomahaju wigginsovi, co vy nato? a je pravdepodobne ze uran v buducej sezone za SKY jazdit nebude, kedze uz sam ma nato byt lidrom, za ktory tim by podla vas mohol ist? Astana to tam ma dost nabite, aj ked jedneho poriadne lidra by to este chcelo. BMC, Movistar, Garmin??
 
 
#3 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre DegenkolbaStano 2013-05-08 19:34
Citujem peace:
Citujem Stano:
Prosim Vas, neviete aka bola prva otazka v sutazi o bicykel na Eurosporte?

Tak ja ti ju teda dám, ale nabudúce buď pozornejší ;-) "Giro d ' Italia startovala v Neapoli, nad níž se tyčí sopka Vesuv. Ve kterém roce naposledy končila etapa Gira na této sopce (ve výšce 1 000 metrů) a kdo tehdy vyhrál?". Dúfam že som pomohol. :lol:

Super, dakujem velmi krasne....nabuduce uz budem davat vacsi pozor a hlavne nezabudnem si otazku skontrolovat na nete este. Srdecna vdaka, este raz :)
 
 
#2 Odp.: 5. etapa Gira po špurte pre Degenkolbapeace 2013-05-08 19:05
Citujem Stano:
Prosim Vas, neviete aka bola prva otazka v sutazi o bicykel na Eurosporte?

Tak ja ti ju teda dám, ale nabudúce buď pozornejší ;-) "Giro d ' Italia startovala v Neapoli, nad níž se tyčí sopka Vesuv. Ve kterém roce naposledy končila etapa Gira na této sopce (ve výšce 1 000 metrů) a kdo tehdy vyhrál?". Dúfam že som pomohol. :lol:
 
 
#1 EurosportStano 2013-05-08 18:50
Prosim Vas, neviete aka bola prva otazka v sutazi o bicykel na Eurosporte?
 
 • Náš partnerský portál o amatérskych pretekoch
 • Náš partnerský portál o amatérskych pretekoch
 • Fórum Cycling-Info.sk
 
cebra bowden-gif

Podporte portál

banner-predmety-bidon-2014
 • Ridley
 • Ridley
 • Ridley