V dramatickom závere 1. etapy žltá pre Kittela

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie |
Vitajte pri sledovaní prvej etapy 100. Tour de France. Organizátori pripravili pre pelotón rovinatú etapu a predpokladal sa šprintérsky dojazd najrýchlejších mužov pelotónu.
 
 
1. ETAPA 29.6. rovinatá ciel rovina Porto-Vecchio > Bastia 213 km víťaz: Kittel
 
Je to tu! Tour odštartovala a môžeme si užívať týždne skvelej cyklistiky. Všeobecne sa v prvých dňoch očakáva veľká nervozita v pelotóne. Dúfajme ale, že to nebude až také zlé a nič vážnejšie sa nestane.

 

Peťo Sagan nastúpil do pretekov s novým dizajnom bicykla. Ak si pamätáte na minulý rok, tak Peťo francúzske cesty brázdil na "Tourminátor“ bicykli s motívom starého-známeho Terminátora. Tentokrát má jeho Cannondale biely podklad a na ňom zelený motív Hulka. Aj to symbolizuje, že Peťo bude bojovať a zelený dres z plných síl.

 

Hneď v nultej zóne mal problémy hlavný favorit pretekov Chris Froome. Už v prvých metroch dostal defekt. Zastaviť musel dokonca až dvakrát. Najskôr mu vymenili koleso a neskôr celý bicykel. Symbolický prvý útok storočnice na kilometri nula patril domácemu tímu Europcar. Postupne sa na čele sformovala päťka Cousin (Europcar), Lobato (Euskaltel), Boom (Belkin), tradičný únikár Flecha (Vacansoleil) a Lemoine (Sojasun). Ďalší v zozname mužov s defektom bol majster sveta Gilbert.

 

Následne už išli na čelo pelotónu šprintérske tímy OPQS, Lotto a Argos, ktoré si prirodzene začínali kontrolovať situáciu pred záverečným bojom o prvý žltý dres na storočnici. Zdá sa, že Froome mal hneď od začiatku smolu, pretože správy z pretekov hovorili, že mal ďalšie problémy a aj kolíziu. Ďalší pretekár, ktorý musel zastaviť a meniť bicykel, bol Cadel Evans.

 

Na trase bola vrchárska prémia štvrtej kategórie a bolo teda jasné, že si ju rozdelia pretekári v úniku. Tento vavrín si vybojoval Lobato z Euskaltelu a stal sa teda prvým pretekárom, ktorý si na pódiu oblečie špeciálny bodkovaný dres. Maximálny odstup úniku od pelotónu bol 3:15.

 

Zaujímavý bol vývoj situácie okolo úniku. Flecha sa sťažoval, že by im mal pelotón nechať aspoň päť minút k dobru, čo sa ale nestalo, a tak únik prestal spolupracovať a 108 km pred cieľom bolo takmer po ňom. Vpredu ešte zostal Cousin, ostatní začali strácať. Nakoniec sa ale opäť spojili a svoj náskok na pelotón zvýšili na 3:42. Neskôr sa ukázalo, že Flechova kritika padla na úrodnú pôdu a pelotón už chlapcov pustil aj na odskok  4:08.

 

Bolo teda jasné, že únik si rozdelí aj body na šprintérskej prémii. Zhruba 70 km pred cieľom sa na čele pelotónu objavili aj dovtedy neviditeľní chlapci Cannondale. To predznamenávalo, že Peťo Sagan sa bude snažiť získať cenné body na šprintérskej prémii. Určite sa oplatilo bojovať, pretože bodová dotácia aj zo šiesteho miesta bola zaujímavá.

 

Šprint po peknom súboji vyhral Boom pred Flechom, tretí bol Lemoine. Divoké to bolo aj v hlavnom poli, kde šprintovali Greipel, Cavendish a Sagan a v tomto poradí prešli aj čiarou. Pekná generálka pred cieľovým šprintom. Ukázala však, že na roviny sú tu naozaj veľkí favoriti práve Cav a André. Kittel nešprintoval, je dosť možné, že sa šetril na záver. Úník mal náskok už len zhruba minútu. Lobata čoskoro pohltil pelotón a vpredu už zostala len štvorica.

 

Prvé štyri hodiny jazdy mali rýchlostný priemer 41,8  km/h. Únik mal 44 km pred cieľom náskok ešte 1:16. 37 km pred páskou už ale bolo po aktivite uprchlíkov. Prišlo to pomerne zavčasu a tak sa ešte dali očakávať ešte aktivity jednotlivcov či menších skupiniek. Tempo však bolo veľmi vysoké a v týchto momentoch nebolo možné z hlavného poľa odísť. Veľkú úlohu zohrával aj silný vietor, preto sme na čele poľa videli aj "nešprintérske" tímy ako Lepard či Saxo.

 

15 km pred cieľom sme videli prvý vážnejší pád. Bol to Johny Hoogerland, ktorý vpálil rovno do reklamného banera. O tri kilometre ďalej sme videli ďalší pád, tenokrát hromadný. Boli tam napríklad Hesjedal či Moser. Našťastie naši chlapci boli vpredu. 

 
Saganov Cannondal začal vpredu ťahať asi 10 km pred cieľom. Nepríjemnou kuriozitou bol zaseknutý autobus v cieli. Dokonca hrozilo, že etapa bude neutralizovaná, takže okrem športového stresu prichádzal už aj organizačný. To sa stalo len pár kilometrov pred cieľom.
 
Tesne ale naozaj tesne pred finišom sa autobus GreenEdge podarilo odstrániť, ale videli sme tam pád v poli a, žiaľ, bol tam aj Peťo Sagan. Takže dnes si smolu vybral v najhoršom čase. Greipela chvíľu na to odstavil defekt.
 
Vpredu zostal Kittel aj Goss, ostatné veľké mená vidieť nebolo. Goss spadol v poslednej zákrute. A práve Kittel zvíťazil a ide do žltého. Druhý bol Kristoff (Kaťuša), tretí Danny Van Poppel (Vacansoleil). Skvelé štvrté miesto sa ušlo Davidovi Millarovi.
 
Organizátori sa rozhodli všetkým štartujúcim udeliť čas prvého pretekára v cieli, teda všetci, ktorých zastavil pád, mali čas bez problémov finišovať. Najhoršie dopadol Tony Martin, ktorého účasť v nedeľu je veľmi otázna.
 
 

Lekárska správa z 1. etapy Tour de France 2013:
Kris Boeckmans (Vacansoleil) krvácanie z nosa,
Jean Christophe Peraud (Ag2r) odreniny na ľavej ruke,
Julien El Fares (Sojasun) bodnutie včely,
Cyril Gautier (Europcar) narazené koleno
Johnny Hoogerland (Vacansoleil) tržná rana na ľavom lakti,

 

hromadný pád 6 km pred cieľom:
Gert Steegmans (OPQS) početné odreniny a modriny,
Janež Brajkovič (Astana) početné odreniny a modriny,
Tony Gallopin (RadioShack) početné odreniny a modriny,
Maurilo Fischer (FDJ) početné odreniny a modriny,
Egoitz Garcia (Cofidis) veľká rana na ľavej nohe, koleno,
Jerome Coppel (Cofidis) pomiaždené ľavé stehno,
Geraint Thomas a Ian Staanard (Sky) úraz drieku,
Edward King (Cannondale) zranenie ľavého ramena,
Tony Martin (OPQS) veľmi rozsiahle odreniny, malý otras mozgu, problémy s pľúcami, hlboká rana na ľavom lakti, ľavom kolene a chrbte, znemožnený pohyb ľavou rukou. Tonyho skúsia vzkriesiť, ale s najväčšou pravdepodobnosťou do druhej etapy nenastúpi.

 
 
Marcel Kittel, víťaz 1. etapy: "Rád by som sa poďakoval svojmu tímu a všetkým, ktorí ma podporovali. Je to najdôležitejší deň v mojom živote. Je to moje prvé víťazstvo na Tour de France a tiež pre tím, takže sú to krásne okamihy. Cítim sa veľmi šťastný. Po páde som najskôr nevedel, čo sa stalo a kto tam ostal. V závere som zistil, že tam nie sú Cavendish ani Greipel a cítil som jedinečnú príležitosť. V slúchadlách som dostal informáciu o zaseknutom autobuse, ale vôbec som tomu nerozumel, boli sme nervózni. Chcel by som uspieť aj v súboji s Markom a Andrém, verím, že sa to ešte podarí."
 
Christopher Froome, Sky Pro Cycling: "Nemyslím si, že niekto čakal, že to bude pohodový deň. Boli tam naozaj brutálne pády v závere. To len opäť potvrdzuje, že táto Tour je niečo viac, ako len mať dobrú formu. Ide o to vyhnúť sa problémom a dôjsť do cieľa v rovnakom čase ako pelotón. Len som počul brzdenie kolies a videl som topánky na ceste. Potom tam boli porozhadzované bicykle a ľudia popadaní všade naokolo. Cítil som s nimi, ale našiel som cestu, ako sa odtiaľ dostať a potom som sa pokúšal stiahnuť stratu pred finišom.“
 
Alberto Contador, Saxo-Tinkoff: "Bol to zložitý deň, ale to je Tour de France. Niekedy ste zapletený do pádu, inokedy nie. Je to lotéria, pretože neviete, či sa to stane napravo, alebo naľavo. Dnes som to dostal, ale nemyslím si, že je to niečo vážne. Mám len povrchové zranenie. Nič viac."
 
Mark Cavendish, Omega Pharma - Quick-Step: "Dnes to nebolo veľmi odlišné od normálnej etapy Tour. To, čo spôsobilo problémy, bola neustála zmena finišu. Najskôr sme počuli v rádiu na méte päť kilometrov, že cieľ bude už o dva kilometre, potom, že o kilometer neskôr a napokon, že sa bude dokončovať na pôvodnom mieste. Bol to masaker. Našťastie som nespadol. Moji spolujazdci sú na tom oveľa horšie. Mal som skutočne šťastie. Nebol som jediným favoritom, ktorému sa to prihodilo. Mohlo to dopadnúť oveľa horšie.“
 
Peter Sagan, Cannondale Pro Cycling: "Môj chrbát je celý doškriabaný, mám niekoľko odrenín, ale som v poriadku. Uvidím, ako sa budem cítiť v nasledujúcich dňoch, ale Hulk sa rýchlo zotaví. Bude to v poriadku. Prvá etapa nedopadla podľa našich želaní, ale vedeli sme, že sa to môže stať. Našťastie máme rovnaký čas, ako všetci ostatní cyklisti. Niekoľko veľkých šprintérov sa tiež nezapojilo do záverečného špurtu, takže som nestratil body pre zelený dres. Tour začala zle, ale nič nie je stratené."
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY AJ CELKOVÉ PORADIE
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM ARGOS-SHIMANO 4h 56' 52''
2. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. vlajka VAN POPPEL Danny .vac. + 00' 00''
4. vlajka MILLAR David GARMIN - SHARP + 00' 00''
5. vlajka TRENTIN Matteo OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
37. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
155. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 168 km: Cote de Sotta (1,1 km; 5,9 %)
sprint-20 63 km: San-Giuliano
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Vážení priatelia, je to tu! Prípravy sú už minulosťou a 198 cyklistom neostáva nič iné, len vyštartovať za svojím šťastím a úspechmi na možno najslávnejšom ročníku Starej dámy. V prvej etape do Bastie bude rozhodovať nervozita a vietor od mora. Ak sa všetko zaobíde bez vážnejších pádov najlepších šprintérov, favorit je jasný. Do žltej by sa podľa papierových predpokladov mal dostať najrýchlejší šprintér sveta Mark Cavendish. Obrovská konkurencia v kombinácii s nervozitou s určitosťou spôsobí chyby v závere a niektorí rýchlici sa do špurtu vo výhodnej pozícii nedostanú. Stať sa to môže každému. My budeme zvedaví na Petra Sagana, ktorý potrebuje pomaličky zbierať zelené bodíky. Jeho dni, verme, prídu v nedeľu a pondelok.
U nás bude sumarizovať etapu od 13:00 v tomto článku Juraj Jedinák, prenos na Dvojke RTVS začína v rovnakom čase. Na úvod to bude prvá polovica dokumentárneho filmu o legendách TdF. Naše pozvanie komentovať prijal Martin Velits, ktorý sa ako prvý predstaví aj v štúdiu "na obraze".
 
 
Krátky opis trasy:
Prvýkrát v histórii zavíta Tour de France na ostrov Korzika, ktorý sa nachádza v Stredozemnom mori juhovýchodne od Francúzska. Organizátori sa preto rozhodli využiť túto jedinečnú udalosť tak, že namiesto tradičného krátkeho prológu zvolili na začiatok pretekov klasickú rovinatú etapu, ktorá pri dĺžke 212 kilometrov prevedie pelotón takmer celým ostrovom po východnom pobreží. Nepochybne pre mnohých šprintérov je to veľká výzva, pretože naposledy sa špurtovalo na Tour v prvej etape v roku 1966. Neopakovateľná šanca pre najrýchlejšieho muža obliecť si žlté tričko.
TRASA 1. ETAPY PODROBNE (.pdf)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 štúdio, dokument o histórii Tour de France, štúdio 2, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Martin Velits
 
 
01
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY Z TOUR DE FRANCE 2013:
 
 

HISTÓRIA - ÚVOD TRASA 2013 - ÚVOD PRETEKÁRI 2013 - SLÁVNE KOPCE

 

 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 {jcomments off}

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop