Sagan opäť na pódiu, víťazom Cavendish

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Od stredy do piatku nás zrejme čaká šprintérsky galakoncert. V etape do Marseille bolo viacero menších stúpaní, no Cavendishovci a spol sa nechceli dať zahanbiť.
 
 
5. ETAPA 3.7. zvlnená ciel rovina Cagnes-sur-Mer > Marseille 228,5 km v.: Cavendish
 
 
Trasa piatej etapy patrila medzi najdlhšie v tomto ročníku a na jej konci sme mohli byť konečne svedkami bitky medzi najrýchlejšími mužmi pelotónu, ktorí sa doteraz nepredviedli v priamom súboji. Samozrejme, len v tom prípade, ak sa im do cesty nepostavil odhodlaný brejk alebo obávaný vietor. 
 
Po nešťastnom prvom dni sa na túto etapu nesmierne tešil Mark Cavendish, ktorý sa ešte poriadne neukázal svojím fanúšikom v doterajšom priebehu podujatia. A aj keď sa len nedávno vyliečil zo zápalu priedušiek, bol najväčším favoritom pre hromadný špurt. André Greipel sa spoliehal na najlepší šprintérsky vláčik na svete, Marcel Kittel chcel svoje druhé víťazstvo. Takisto presadiť sa chceli John Degenkolb, Matthew Goss či Alexander Kristoff. Držiteľ zeleného trička Peter Sagan sa potreboval v prípadnom špurte umiestniť veľmi vysoko, pretože aj nasledujúce dve etapy sú určené pre čistokrvných šprintérov.
 
So založením hlavného úniku nemal žiadne problémy Thomas de Gendt (Vacansoleil), ku ktorému sa pridala dvojica z tímu Europcar Kevin Reza a Yukiya Arashiro, potom Romain Sicard (Euskaltel), Alexej Lutšenko (Astana) a Anthony Delaplace (Sojasun). Pelotón ignoroval ich útok, čo sa hlavnej skupine vypomstilo výrazne narastajúcim odstupom.          
 
Prekvapujúca bola účasť dvadsaťšesťročného Belgičana de Gendta v brejku už vo zvlnenej etape, pretože mal ambície na celkové poradie, ale zdravotné komplikácie na začiatku pretekov mu započítali stratu takmer 25 minút. Najlepšie postaveným pretekárom v úniku bol Arashiro, ktorý strácal na Gerransa 3:42. Kazašský reprezentant Lutšenko je druhým najmladším pretekárom na Tour.
 
Vedúca šestica zobrala svoj útok vážne a v prvej tretine pretekov si vypracovala až dvanásťminútový náskok. V tom momente sa pelotón spamätal a hlavne Orica začala aktívnejšie pracovať na kontrole odstupu. Ten sa postupne stabilizoval a prestal narastať. Prvé dve horské prémie ukoristil Thomas de Gendt a pripísal si tri body.
 
Tento talentovaný Belgičan sa ukázal byť aj najrýchlejším pretekárom v čelnej skupine, keď vyhral šprintérsku prémiu. Pelotón si na nej delil len deväť bodov, ktoré si razantne zobral André Greipel. Osem bodov pripadlo Kristoffovi, sedem Petrovi Saganovi. Mark Cavendish sa musel uspokojiť s čiastkovým štvrtým miestom. Keďže Marcel Kittel na tejto prémii nebodoval, slovenský šampión mierne zvýšil svoj náskok v bodovacej súťaži práve o sedem bodov. Po zahrievacom špurte si bol Peter Sagan opraviť tretru v tímovom vozidle a čoskoro sa opäť pripojil k pelotónu.
 
Greipel vyzeral byť najodhodlanejším špurtérom v štartovom poli, pretože vyhral tri zo štyroch doterajších šprintérskych prémií. Takisto Kristoff bodoval, kde sa dalo, pretože bol tretí v súťaži o zelený dres. Kittel sa naopak sústredil na víťazstvo v etape, preto teraz šetril sily, aby mu nechýbali v záverečných stúpaniach. Sto kilometrov pred cieľom už pomáhali na čele pelotónu austrálskemu tímu aj iné zoskupenia, takže náskok vedúcej skupiny pomaly klesol na 8:30. 
 
Obrovské úsilie odvádzal v hlavnej skupine cyklistický matuzalem Stuart O´Grady, pre ktorého je to už sedemnásta účasť na Tour. Čoskoro sa k Orice pridali na čelo Lotto-Belisol a Argos-Shimano. Belgický tým OPQS sa zatiaľ držal v balíku a nezapájal sa do sťahovaniu náskoku. Ten však klesal len veľmi pomaly. Osemdesiat kilometrov pred cieľom bol odstup osem minút.
 
Medzitým mal defekt Richie Porte (Sky) a štyria jeho spolujazdci ho okamžite privedli späť do pelotónu. Problémy zasiahli aj Radioshack, Kloden musel meniť bicykel a Zubeldia si nechal ošetriť ľavý lakeť u lekára pretekov. Na predposlednom stúpaní mal náskok vedúcej šestice stále vysokú hodnotu 7:20. Navyše začal fúkať bočný vietor.
 
Romain Sicard musel na čele pretekov meniť zadné koleso a potom dobehnúť ostatných utečencov. Defekt dostal aj Geraint Thomas a s jeho zlým zdravotným stavom bola cesta do pelotónu náročná. 60 kilometrov pred cieľom bol odstup vedúcej skupiny stále až sedem minút, preto sa do sťahovania náskoku pustil aj tím OPQS, keď podporil snahu hlavnej skupiny jedným cyklistom. Takisto po jednom pretekárovi na čele mali aj Lotto-Belisol a Argos-Shimano. Orica bola v kompletnom zložení.
 
Aj keď na posledných desiatkach kilometroch bola len jedna horské prémia, terén bol zvlnený s niekoľkými menšími stúpaniami. A práve na jednom z nich sa z vedúcej skupiny odtrhla trojica de Gendt, Lutšenko a Arashiro. Neskôr sa k nim pripojil aj Reza a Europcar mal opäť dvoch pretekárov na čele. Sicard a Delaplace strácali dvadsať sekúnd. Odstup vedúcej skupiny od pelotónu klesol na šesť minút, ale klesal aj počet kilometrov, ktoré zostávali do cieľa.
 
Aktivita pelotónu na posledných 50. kilometroch bola značná, na krátkych stúpaniach sa všetci favoriti tlačili dopredu, pretože sa obávali rozdelenia hlavnej skupiny. Štyridsať kilometrov pred cieľom a strata päť minút prinútili cyklistov určených na sťahovanie úniku siahnuť na dno síl.
 
Na poslednom kategorizovanom stúpaní na čele pelotónu udával OPQS také tempo, aby vyhovovalo Cavendishovi. Zároveň však nemohli prestať myslieť na vedúcu skupinu, ktorá mala stále veľký náskok. Na vrchole stúpania bol odstup už len tri minúty a vyzeralo to tak, že úsilie pelotónu prinesie vytúžené ovocie. Ani jeden šprintér nemal na tomto kopci problémy.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom bol odstup stále cez dve minúty. Orica viedla neúnavne pelotón. Na Col de la Gileste bolo v popredí vidno aj Petra Sagana, ale ten mal len jedného spolujazdca, čo bolo málo, aby roztrhli pelotón. Potom sa na čelo nahrnuli najväčší favoriti pretekov. Cavendish a Greipel boli tiež na predných pozíciách. Potom hlavnú skupinu opäť zastihol hromadný pád. Naši pretekári sa mu vyhli.
 
Padli Kittel, Rogers, Rolland, Vande Velde a mnoho ďalších. Zatiaľ OPQS zvyšoval tempo, ale všetci poznačení pádom sa vracali späť do pelotónu. Zatiaľ Sagan, Cavendish a Greipel boli na výborných pozíciách. Na vrchole sa náskok čelnej skupiny znížil na dvadsať sekúnd. OPQS stíhala v silnom zložení posledných dvoch odvážlivcov vpredu, ktorými boli Reza a Lutšenko. Cavendish mal skvelú podporu, Greipel takisto. Sagan mal tiež troch spolujazdcov. Štyri kilometre pred cieľom už letel pelotón do cieľa špurtovať.
 
A prvý skutočný hromadný šprint na tohtoročnej Tour vyhral Cavendish. Boasson Hagen druhý a Peter Sagan tretí. Až za naším pretekárom dorazil Greipel. Piaty skončil Ferrari. Záverečné metre opäť poznačil hromadný pád, v ktorom bol napríklad Van Den Broeck a Cunego.
 
Mark Cavendish vyťažil maximum z perfektnej podpory svojho tímu a s prehľadom zvíťazil. Náš pretekár sa zavesil v závere za Greipela, ktorého porazil na cieľovej páske. Rýchlejší ako Sagan bol ešte Boasson Hagen. Slovenský borec si pripísal do bodovacej súťaže tridsaťsedem bodov a výrazne navýšil svoj náskok, pretože Kittel sa do špurtu nezapojil. Naopak na druhé miesto sa prepracoval Cavendish, ktorý má rovnaký počet bodov ako Kristoff, a to 76. Naše želiezko v ohni už vybojovalo 111 a jasne vedie medzi šprintérmi.
 
Poradie v celkovej klasifikácii zostáva nezmenené, na čele zostáva trojica z Orici-GreenEdge. Biele tričko je stále v rukách Michala Kwiatkowskeho, bodkované patrí Pierrovi Rollandovi
 
 
Mark Cavendish (OPQS): "Tlak je preč, pretože sme vyhrali etapu na Tour de France. Dnes som sa necítil dobre, ale keď som videl, ako boli odhodlaní moji spolujazdci, nielen na konci etapy, ale počas celého dňa, bolo dôležité vrátiť im to späť. Ukázali veľkú motiváciu, keď jazdili úplne naplno a ako zvyknem hovoriť, vždy vám dajú čosi extra. Som super šťastný.“
 
Peter Sagan aj pre RTVS: "Som rád, že som sa vyhol pádom. Získal som nejaké body za tretie miesto a udržal si zelený dres, takže som spokojný. Je pekné mať zelený dres, ale chcem vyhrať etapu. Snažím sa o to každý deň. Ešte sa necítim perfektne po páde, ale stále je to lepšie a lepšie. Dúfam, že sa mi podarí vyhrať etapu v najbližších dňoch. Dnešný šprint bol tak trochu bláznivý a dosť nebezpečný. Mark Cavendish je najlepší šprintér a vôbec nie je ľahké ho poraziť. Myslím si, že sa mi podaril dobrý šprint, nestratil som na neho veľa bodov, čiže som spokojný.
My nemáme jazdcov, aby mi urobili taký vlak, aký majú Lotto a Omega, ale držali ma vpredu a potom to už bolo na mne. Síce som stratil body, ale nie až tak veľa. Dôležité je byť bez pádu, takže si myslím, že dnes to bolo v pohode.“
 
Edvald Boasson Hagen (Sky): "Mark jazdí svoju vlastnú ligu. Skončil som druhý a musím byť s tým spokojný, keďže zvíťazil Mark, aj keď s druhým miestom nie je nikto spokojný. Dokázal som, že mám šprintérske schopnosti.“
 
Peter Velits pre RTVS: "Ten záver sme museli ísť, lebo Mark vyzeral veľmi dobre, preto sme chceli, aby špurtoval o víťazstvo. Myslím, že sme to celkove zvládli ako tím. Všetci sme vedeli, čo máme robiť. Počas etapy sme poslali dopredu jedného jazdca, aby pomáhal zlikvidovať ten veľký náskok. V závere sme už potrebovali viac ľudí, preto sme tam boli viacerí a myslím, že nám to vyšlo super.“
 
André Greipel (Lotto-Belisol): "Dnešné preteky boli veľmi rýchle a vzrušujúce. Všetci moji spolujazdci dali všetko do sťahovania úniku. V posledných dvoch kilometroch Adam Hansen zrýchlil tempo. Posledný kilometer bol veľmi chaotický a špurtovali sme v protivetre. Musel som na chvíľu zabrzdiť, preto som stratil stopu Grega Hendersona. Bol to prvý hromadný šprint a tím odviedol veľmi dobrú prácu. Škoda, že som ju nedokončil.“
 
Marcel Kittel (Argos-Shimano): "Škoda, že som spadol. Pred pretekmi sme vedeli, že to bude ťažká etapa s menšími kopcami, tak sme sa rozhodli, že pôjdeme na Johna (Degenkolba), ale keby som zostal v hlavnej skupine, šprintoval by som nakoniec ja. V momente, keď sme chceli zmeniť plán, už som nebol v balíku, a ako sa blížil cieľ, bolo nemožné sa tam dostať späť. Zajtra je pre nás ďalšia šanca, tím vyzerá byť v pohode. Všetci sú motivovaní.“
 
Alexander Kristoff (Kaťuša): "Bol to veľmi ťažký šprint. Vybral som si Greipelove zadné koleso, pretože som si myslel, že môže byť najrýchlejším, ale nakoniec sme zostali zablokovaní až do posledných metrov a to už bolo neskoro na dobrý šprint.“
 
Roberto Ferrari (Lampre-Merida): "Som veľmi šťastný a to najmä z toho dôvodu, že 15 kilometrov pred cieľom som sa zaplietol do pádu a musel som si dobehnúť svoju stratu. Ďakujem mojím spolujazdcom, vďaka ktorým som sa vrátil do pelotónu, a ktorí ma dostali na predné pozície, aby som mohol špurtovať. Nebol som v prvej línii, pretože som nemohol predbehnúť Greipela, ale podarilo sa mi to rozbaliť, keď sa začal samotný šprint.“
 
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 5h 31' 53''
2. vlajka BOASSON HAGEN Edvald SKY PROCYCLING + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
4. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
5. vlajka FERRARI Roberto LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
6. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
90. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
3-20 206,5 km: Cote de Chateauneuf-Grasse (1,4 km; 8,4 %)
4-20 135,5 km: Col de l'Ange (1,6 km; 4,1 %)
sprint-20 126 km: Lorgues
4-20 74,5 km: Cote de la Roquebrussanne (3,5 km; 4,2 %)
4-20 30,5 km: Cote des Bastidles (5,4 km; 3,1 %)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Od stredy do piatku nás zrejme čaká šprintérsky galakoncert. V etape do Marseille je viacero menších stúpaní, no je nepravdepodobné, že sa dokáže na čele pelotónu zložiť aspoň päť silných tímov, ktoré odtrhnú klasických šprintérov. Okrem Cannondalu nebude mať o to nikto vážny záujem. Všetko môže zmeniť vietor alebo pády. Ak sa nič vážne nestane, Cavendish bude najväčším favoritom.
 
 
Krátky opis trasy:
Po hektických dňoch si môže pelotón na chvíľu vydýchnuť, pretože trasa do Marseille je len mierne zvlnená. Razantný úvod do pretekov už vykonal prvú selekciu, takže každému cyklistovi bude jasné, či ho štartové pole pustí do brejku alebo nie. Šprintérske tímy majú možnosť ukázať svoju silu, ale musia predviesť veľmi koncentrovaný výkon, pretože dva posledné dojazdy na Tour do najväčšieho francúzskeho prístavu sa skončili víťazstvom úspešného úniku. Col de la Gineste len niekoľko kilometrov pred cieľom je už teraz lákadlom pre mnohých záujemcov o etapové víťazstvo. Hlavní favoriti si musia dať pozor na silný vietor, ktorý môže roztrhať pelotón a ktorý sa pomaly stáva charakteristickou črtou piatej etapy na Tour de France.
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk (ŽENSKÝ ŠPECIÁL):
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Alžbeta Pavlendová
 
 
05
 
 
 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop