Mont Ventoux patrí kráľovi tohto ročníka, únikom zaujal aj Sagan

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
181 cyklistov sa v Givorse postavilo na štart pätnástej etapy, mnohí iba s cieľom prežiť dnešný deň a na Mont Ventoux doraziť v limite. Iní chceli miešať karty od úvodu a medzi nimi bol aj Peter Sagan.
 
 
15. ETAPA 14.7. horská ciel rovina Givors > Mont Ventoux 242 km víťaz: Froome
 
 
Najdlhšia etapa TdF 2013 odštartovala už o 10:43. Prvými aktívnymi borcami boli Philippe Gilbert a Lieuwe Westra, obe výrazné postavy belgickej, resp. holandskej cyklistiky pelotón po krátkej anabáze vpredu pohltil. Zásluhu na tom mal najmä tím Cannondale, čo začalo niečo naznačovať...
 
Potom to skúšali ďalší ľudia a Thomas De Gendt z Vacansoleil sa ako prvý ustálil vpredu. Chvíľu ho stíhali Faria Da Costa (Movistar), Coppel (Cofidis) a T. Martin (OPQS). De Gendt vyhral prvú vrchársku prémiu. V zjazde ho dostihli Chavanel (OPQS), De Marchi (Cannondale) a De Clercq (Lotto).
 
Tesne pred vrcholom druhého stúpania na 26. kilometri bol pelotón znova pohromade a atakoval Pierre Rolland (Europcar) s úmyslom bodovať na prémii. To sa mu podarilo a pripísal si jeden bod.
 
V zjazde z druhého kopca atakovala nová skupina, ktorej sa už podaril klasický únik dňa. Na našu veľkú radosť v nej bol neúnavný Peter Sagan s cieľom vyhrať šprintérsku prémiu na 208. kilometri, hoci má už šialený 84-bodový náskok na čele "zelenej klasifikácie". S Peťom boli vpredu Irizar (RadioShack), Fedrigo a Roy (2x FDJ), Riblon (Ag2r), Losada (Euskaltel), Chavanel (OPQS), Impey (Orica), Poels (Vacansoleil) a El Fares (Sojasun). Prvá hodina sa šla priemernou rýchlosťou takmer 50 km/h a únik tempo nezvoľňoval.
 
Ešte vo chvíli, kedy mali Saganovci náskok dvoch minút, sa z balíka vydali stíhať čelo štyria pretekári, a to Burghardt (BMC), Rolland (Europcar), Le Mevel (Cofidis) a Astarloza (Euskaltel).
 
Po hodine a pol od štartu etapy sa takmer podarilo dvojici Rolland - Burghardt dostihnúť čelnú skupinu a preteky už-už viedla 12-členná skupina so zeleným a bodkovaným dresom. Le Mevel s Astarlozom ostávali medzi pelotónom a únikom. Po 82 kilometroch napokon akoby Rollandovi s Burghardtom došli sily a z 12 sekúnd straty čela sa to rozrástlo na 35 sekúnd. Prvý údaj bol teda zrejme chybou počítača.

Opakujeme čelnú skupinu: Sagan (Cannondale), Irizar (RadioShack), Fedrigo a Roy (2x FDJ), Riblon (Ag2r), Losada (Euskaltel), Chavanel (OPQS), Impey (Orica), Poels (Vacansoleil) a El Fares (Sojasun). Zastúpenie tu malo deväť tímov. Najzaujímavejším cyklistom pre GC bol Sylvain Chavanel so stratou 14:57 na Frooma.
 
Tím Sky vedel, že ich čaká veľmi náročná robota aj po 220-kilometrovej rovine, a tak o únik logicky nejavil žiaden záujem. Ani Chavanel pre nich nebol zaujímavý, nedalo sa hrať na dve karty a stíhať dvesto kilometrov. Náskok sa preto na 90. kilometri vyšplhal k siedmim minútam.
 
V týchto momentoch sa pomôcť Sky vybral netradične Europcar, ktorý chcel túto etapu kvôli štátnemu sviatku veľmi vyhrať. Paralelne s týmto momentom Rolland s Burghardtom vzdali snahu dostihnúť únik a pomaličky sa vracali späť do pelotónu. Oproti ostatným domácim celkom bol na tom Europcar zle. V úniku nemal nikoho a Rolland sa vyčerpal zle načasovaným únikom.
 
Na stom kilometri sa pelotón čoraz viac preberal a náskok úniku sťahoval. Pre Petra Sagana to nebolo podstatné. On etapu vyhrať nešiel, chcel bodovať na prémii. Mrzelo to najmä Chavanela s Poelsom. Mladý Holanďan bol pred dnešným dňom na 27. mieste celkovej klasifikácie so stratou 21:54.
 
Druhú hodinu zvládol únik rýchlosťou 50,4 km/h. Nutné je povedať, že pelotón šiel tento úsek etapy rýchlosťou 47 km/h, teda dobre skrytí favoriti na dnešný dojazd sa dokázali aj dobre pošetriť.
 
Europcaru, Cofidisu ani Lampre-Merida sa súčasná situácia nepozdávala a Sky sa len prizeralo ich veľkej aktivite na čele pelotónu. Na 108. kilometri dostihli Rollanda s Burghardtom a únik stiahli zo siedmich na päť minút. Do rýchlostnej prémie mal Sagan stále sto kilometrov. Ešte zďaleka nemal dvadsať bodov na svojom konte.
 
Pre Petra to vyzeralo čoraz horšie a horšie. Julien El Fares sa po debate so svojím tímovým riaditeľom Lylianom Lebretonom rozhodol zvesiť nohy a vrátiť sa späť do pelotónu. Vpredu teda ťahalo už iba deväť cyklistov a do prémie ostávalo ešte 75 kilometrov. Náskok klesol pod 3:30.
 
Nasledovalo stúpanie Cote de Bourdeaux (3. kategória; 4,2 km; 5,7 %), ktoré mohlo poriadne vyčerpať únik a najmä znížiť stratu pelotónu. V balíku bolo množstvo ľudí, ktorí by veľmi radi videli potupu Žilinčana kvôli dnešnému zlému rozhodnutiu, ak by bol dostihnutý ešte pred prémiou. Jazdci OPQS však nepracovali, vpredu mali Chavanela.
 
Rýchlostný priemer tretej hodiny bol 41 km/h. Zúčastnení pochopili, že takáto naháňačka by bola nevýhodná pre všetky strany.
 
Prémiu na Cote de Bourdeaux vyhral Jéremy Roy z FDJ. Medzera medzi únikom a pelotónom sa počas stúpania prestala zmenšovať. V balíku boli aj šprintéri, ktorých tímy nechceli ešte takto skoro nechať napospas osudu. Ustálilo sa to na 3:20 a Petrova šanca na rýchlostnú prémiu bola stále veľká. Mimoriadne sympatický výkon maximalistu, ktorého akoby hneval včerajšok, kedy ho po prvý raz za celú Tour nebolo vidieť v cieli ani na prémii.
 
O 14:00 mali opäť utečenci náskok hraničiaci so štyroma minútami. Tempo sa už s blížiacim veterným kopcom spomalilo a každý si uvedomoval náročnosť nadchádzajúcich desiatok minút. Už bolo jasné, že Saganova taktika dnes bude sláviť úspech.
 
Tempo etapy bolo dnes ako na hojdačke. Štvrtá hodina sa opäť šla zdrcujúcim tempom nad 46 km/h. Celoetapový priemer sa pohyboval na hranici 45 km/h. Strata pelotónu stále činila 3:40.
 
Na prémii sa prekvapujúco nebojovalo. Chavanel síce znepríjemňoval život Petrovi, keď sa zavesil za jeho zadné koleso, no nešpurtoval s ním. Peter si teda pripísal 20 bodov. Z pelotónu o šesť bodov mali záujem Greipel s Cavendishom, no nebojovali medzi sebou. Greipel vzal šesť, Cavendish päť. Náskok Sagana v bodovacej súťaži teda stúpol na 98 bodov.
 
Ešte pred Mont Ventoux sa začalo tvrdo pretekať. Na čelo pelotónu sa vydali jazdci Sky a roztrhali pole ešte pred nájazdom na "Veternú horu". Šprintéri a domestici na roviny už odpadli. My sme boli zvedaví na to, ako bude vyzerať úvod Ventoux pre Sagana. Či si vystúpi hneď na začiatku alebo to ešte chvíľu potiahne s Chavanelom.
 
Sylvain nastúpil čelnej skupine už hneď v úvode. Za ním sa vybrali Irizar a Riblon. Peťo Sagan s ďalšími borcami si už nasadili svoje tempo. Tesne pred svojím dostihnutím ešte stihol pobaviť divákov na celom svete jazdou na zadnom kolese a prepadol sa dozadu. Vedel, že pôjde svoje pokojné tempo a až kým ho nedostihne Cavendishova skupina, všetko je v poriadku. Vzhľadom na Petrove kvality bolo jasné, že by sa ani to nemuselo stať.
 
Pohľad na pelotón bol zaujímavý. Chris Froome mal ku sebe už iba Kenaugha a Porta. Movistar so Saxo-Tinkoffom tam mali oveľa viac ľudí. Na čele sa držali T. Martin, Kwiatkowski a Velits.
 
14 km pred cieľom mal Chavanel na najväčších favoritov 52 sekúnd. Ťahal ich Peter Velits, hoci mal vpredu kolegu.
 
12 km pred páskou sa už začali diať veci. Pelotónu nastúpil ôsmy muž celkového poradia Nairo Quintana so stratou 5:18 na Frooma. Michael Rogers zo Saxo-Tinkoffu v momente jeho nástupu ukázal kolegom, že nebudú na to reagovať. V tom momente ukončil svoju prácu pre Kwiatka Peter Velits. S Froomom boli stále Kenaugh a Porte, s Contadorom a Kreuzigerom ešte dvaja kolegovia, Movistar sa mierne stiahol, keďže mal vpredu kolumbijský talent.
 
10 km pred páskou viedol preteky Quintana spolu s Mikelem Nievem z Eusklatelu. Atakoval aj neuveriteľný Bakelants, ktorého favoriti dostihli v týchto momenoch.
 
8500 metrov pred vrcholom ostali v skupine favoritov už iba Porte s Froomom, Contador, Kreuziger, Rogers, Fuglsang, Valverde, Mollema, Ten Dam, Rodríguez a Peraud.
 
V zápätí sa všetko potrhalo. Ostali vpredu Nieve a Quintana a zo skupiny favoritov najprv Porte, Froome a Contador. Sedem kilometrov pred páskou zaútočil Chris Froome a El Pistolero bol bez šance.
 
Už v slávnych otvorených pasážach sme mali dve dvojičky na čele. Chris Froome a Nairo Quintana vpredu. 50 sekúnd za nimi boli Alberto Contador a Mikel Nieve. 1:30 strácala skupina Mollemu s Ten Damom, Rodríguezom, Kreuzigerom, Rogersom, Fuglsangom, Valverdem, De Clercqom a Peraudom, pripojil sa k ním aj Porte.
 
1200 metrov pred páskou sa oddelil Quintana od Frooma, na Brita jednoducho nikto nemal.
 
Najväčší favorit Tour zvíťazil 29 sekúnd pred Quintanom. Na treťom mieste dorazil Nieve tesne pred Rodríguezom. Contador prekvapujúco nezvládol záver a ešte ho predbehol aj Kreuziger. Belkinovci prišli za dvojicou Saxo-Tinkoffu. Do Top 10 sa zmestili ešte aj Fuglsang a najlepší Francúz Peraud. Malým prekvapením je jedenásta pozícia Barta De Clercqa z Lotta. Kwiatkowski finišoval na osemnástom mieste, čo je sympatický výkon, no Poliak má smolu, že Nairo Quintana je v životnej forme.
 
Pozitívne prekvapil aj Peter Velits, ktorého v cieli klasifikovali na 26. mieste so stratou 6:44. Druhý Peter finišoval so stratou 28:28. Mont Ventoux úplne vypustil a kontroloval si náskok pred grupettom a limitom, ktorý dnes nikoho z pretekov nediskvalifikoval.
 
Celkové poradie sa teda na čele nemení, Froome zvýšil náskok na 4:14 pred Mollemom. V hre o druhé miesto sú naďalej aj Contador s Kreuzigerom. Ten Dam ostáva najväčším prekvapením doterajšieho priebehu v GC. Quintana je šiesty. Jeho súper o biely dres Kwiatkowski uzatvára Top 10. Petrovi Velitsovi patrí v celkovom poradí 35. miesto so stratou 44:24, bez zbytočného manka v druhej etape by mu patrilo 23. miesto.
 
V bodovacej súťažiSagan náskok 99 bodov pred Cavendishom, takže Peťovi v poslednom týždni stačí pohodová jazda v pelotóne, resp. grupette v ťažkých etapách. Ako ho však poznáme, nevzdá sa a ešte v utorok sa ukáže. Bodkovaný dres zmenil majiteľa, aj keď si vrchársky dres Chris Froome určite neoblečie. Jasne sa ukázalo to, čo sme avizovali, že sa do tohto dresu dostane dnešný víťaz a pri forme Frooma to bude už asi jasná záležitosť. Etapové víťazstvo však ešte chýba Quintanovi a Movistaru, takže budú útočiť v cieľových stúpaniach a budú výrazne bodovať. Quintana sa bude na budúci týždeň objavovať v bielom drese. Kwiatek na neho stráca 2:11, takže v stredajšej časovke by sa to mohlo opäť obrátiť. Tímovú súťaž vedie Saxo-Tinkoff.
 
 
Chris Froome: "Nemôžem tomu uveriť. Dnešný kopec patrí do histórie a že som tu vyhral práve na stom ročníku Tour, neskutočné. Je to bez pochýb moje najväčšie víťazstvo v živote. Nehľadel som na víťazstvo v etape, ale snažil sa zvýšiť náskok v celkovej klasifikácii. Myslel som, že vyhrá Quintana. Snažil som sa ho slovne motivovať v závere. Vravel som mu, že už sme skoro tam, ale nakoniec trochu zaostal. Klobúk dole pred ním."
 
Alberto Contador: "Chris Froome je oveľa lepší než všetci ostatní. Ukázalo sa to v Pyrenejách a dnes znova. Snažil som sa a prišiel som sem vyhrať preteky, no v stúpaniach mi Froome už druhý raz ušiel. Strata už je veľká, no nič sa nedá robiť. Pokračujeme ďalej a uvidíme, čo prinesie posledný týždeň."
 
Nairo Quintana: "Som úplne vyčerpaný. Myslel som si, že sa mi pôjde horšie, no škoda, že som nevyhral etapu, keď som bol už tak blízko. Froome mi ušiel, bol lepší. Nemôžem ale povedať, že som sklamaný, samozrejme. Najlepšie by bolo pre mňa, ak by som získal biely dres aj pódium, ale pódium je zatiaľ ďaleko, takže prioritou bude teraz biely dres."
 
Bauke Mollema: "Neviem, či som niekedy takto trpel na bicykli ako dnes. Posledných desať kilometrov ma nepredstaviteľne boleli nohy. Laurens ma neustále podporoval tempom aj slovným povzbudzovaním. Druhé miesto je skvelé, neuveriteľné."
 
 
 
VÝSLEDKY 15. ETAPY
1. vlajka FROOME Christopher SKY PROCYCLING 5h 48' 45''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 29''
3. vlajka NIEVE Mikel EUSKALTEL-EUSKADI + 01' 23''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 23''
5. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 01' 40''
6. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 01' 40''
7. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 43''
8. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 46''
9. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 53''
10. vlajka PERAUD Jean-Christ. AG2R LA MONDIALE + 02' 08''
11. albansko DE CLERCQ Bart LOTTO BELISOL TEAM + 02' 12''
12. albansko ROGERS Michael TEAM SAXO-TINKOFF + 02' 26''
13. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 32''
14. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 02' 36''
15. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 02' 49''
18. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 14''
26. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 06' 44''
130. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 28' 27''
 
 
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 221,5 km: Cote d'Eyzin-Pinet (3,1 km; 4,9 %)
4-20 215,5 km: Cote de Primarette (2,6 km; 4,1 %)
4-20 197,5 km: Cote de Lens-Lestang (2,1 km; 3,8 %)
3-20 99 km: Cote de Bourdeaux (4,2 km; 5,7 %)
sprint-20 34 km: Malaucene
hc-20 Cieľ: Mont Ventoux (20,8 km; 7,5 %; 1912 m.n.m.)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
Krátke preview etapy:
Mont Ventoux zaradí jazdca medzi legendy. S touto vetou od nášho kolegu Tomáša Šandora z opisu trasy budeme súhlasiť. Vyhral tu Louison Bobet, Raymond Poulidor, Eddy Merckx, Marco Pantani či Richard Virenque. Ďalším slávnym postavám histórie sa to nepodarilo, pretože sa doteraz "Veterná hora" šla iba pätnásťkrát. Na štartovej listine tohto ročníka máme iba jediné meno, ktoré tu zvíťazilo. V minulom čase o tom budeme rozprávať až po dnešnom dni. My budeme veriť, že sa na vrchole objaví prvý, tak ako by sa patrilo, víťaz stého ročníka Tour. Napriek všetkým pochybnostiam v posledných dňoch nám ako prvé napadne predsa len jedno meno, cyklistu v žltom drese. Ak sa dnes Chrisovi Froomovi nepodarí zvíťaziť, v Paríži na najvyššom stupienku stáť nebude. Naša subjektívna prognóza.
 
 
Krátky opis trasy:
Na začiatku pätnástej etapy budú francúzski cyklisti ako na ihlách. Výročie dobytia Bastily je pre nich špeciálny deň, obzvlášť keď na jeho konci čnie Mont Ventoux. Etapa začne krátkymi kopčekmi, ktoré na rozdiel od včerajšieho dňa nemajú nárok na rozhodujúcu úlohu. Najdlhšia etapa Tour de France potom pokračuje zvlneným profilom až k úpätiu legendárneho obra. Dĺžka a profil etapy dávajú slušnú šancu utečencom vypracovať si pred favoritmi rozhodujúci náskok ešte pred Mont Ventoux, no aj v tom prípade uvidíme na ňom fantastickú bitku o celkové víťazstvo. Priemerný sklon 7,5 % je na mnohých miestach oveľa vyšší, maximálna hodnota je 10,6 % na ôsmom kilometri. Záverečné dva kilometre dosahujú úroveň 9,5 %, takže pretekári musia bojovať až do samého konca. Nekonečných dvadsaťjeden kilometrov môže pri zlom výkone spôsobiť doslova katastrofu, na druhej strane perfektné predstavenie na Mont Ventoux zaradí jazdca medzi legendy.
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:40
reportáž slávne kopce: Mont Ventoux v štúdiu po 14:00
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Juraj Jedinák
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Peter Privara
 
 
15
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY Z TOUR DE FRANCE 2013:
 
 

HISTÓRIA - ÚVOD TRASA 2013 - ÚVOD PRETEKÁRI 2013 - SLÁVNE KOPCE

 

 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop