Deväť úsekov pavé a iba jediná časovka. Trasa Tour de France 2014

23.10.2013, 11:35 | Aktuality zo sveta |

Päť cieľových stúpaní, zameranie na Pyreneje, jediná časovka, štart vo Veľkej Británii, ale aj kocky, ktorých sa tak Froome pred vyhlásením trate obával. Taká je stručná charakteristika čerstvo predstavenej trasy Tour de France 2014.

 

Už vlani tesne pred Vianocami sme na Cycling-info.sk informovali, že štart 101. ročníka bude piateho júla na Britských ostrovoch a cyklisti tam absolvujú tri etapy. Pripomeňme, že legendárne preteky sa začnú v Yorkshire v meste Leeds. Rozlúčková etapa pôjde z Cambridge do Londýna. Organizátori vtedy tak jednoznačne reagovali na obrovský záujem o cyklistiku vo Veľkej Británii po tom, ako sa Bradley Wiggins stal vôbec prvým britským víťazom Tour de France. No a zdá sa, že tento krok im vyšiel, pretože Briti majú ďalšieho víťaza Chrisa Frooma a záujem o cyklistiku sa na ostrovoch ešte viac zvýšil. Preteky už v Londýne boli, konkrétne v roku 2007. Na ostrovoch sa jazdilo aj v rokoch '94 a '74.

 

Pred odhalením trasy sa veľmi diskutovalo aj o tom, kam zamieri pelotón z ostrovov. Špekulovalo sa predovšetkým o zaradení etáp s tradičnými dlažobnými kockami, ktoré poznáme z obľúbených jarných klasík. A fanúšikovia tejto disciplíny sa naozaj môžu tešiť. Organizátori potvrdili až 15,4 km pavé. Mali by to byť úseky z Paríž - Roubaix a ísť sa opačným smerom. Spomínaný Froome ale ani Alberto Contador na prezentácii po oznámení tejto informácie nevyzerali veľmi veselo. Niet sa čo diviť. Favoriti budú bojovať o prežitie. Už len ten, ktorý prežije kocky bude mať veľkú šancu zvíťaziť v rámci celej Tour. Samozrejme veľkú úlohu môže zohrať aj počasie.

 

156 kilometrová piata etapa medzi Ypres a Arenberg Porte du Hainault bude určite v hľadáčiku fanúšikov. Belgický deň bude aj akousi poctou obetiam prvej svetovej vojny, a zároveň pripomenutím storočnice od vypuknutia konfliktu. Práve v Ypres sa odohrali najťažšie boje vojny.

 

My samozrejme dúfame, že práve na kockách a etapách klasického typu by mohol bodovať Peťo Sagan, no bude to mať ťažké, pretože v prípade účasti Cancellaru to určite nebude jednoduché. Netreba zabúdať ani na Boonena či Hushovda, ktorí ak budú na pretekoch, tak môžu narobiť poriadne vetry. Piaty deň bude akýmsi dozvukom aprílového Paríž - Roubaix a favoriti budú rovnakí. Aj to zrejme zlomí šéfov tímu Cannondale a Saganovi dovolia na Roubaix štartovať. Nehovoriac o tom, že v pelotóne stále treba brať na vedomie aj také mená ako Valverde či Rodríguez, ktorí sú tak isto vynikajúci klasici a okrem toho budú bojovať aj o čelné priečky. Otázne je, či nepôjdu tento úsek len na prežitie, čo zrejme uvidíme napríklad u Andyho Schlecka. Niktorí by si na bojazlivejších lídrov by si mohli vybudovať aj nejaký ten náskok.

 

Kým na storočnici bol dôraz na Alpy, ďalší ročník zvýrazní Pyreneje. Ale poďme poporiadku, pretože po etapách klasického typu prídu na rad práve Alpy. Bude v nich viacero etáp etap a až tri budú končiť na kopci. Predohrou bude ôsmy deň s dojazdom po krátkom prudkom stúpaní "pre Sagana". 10. etapa znamená päť stúpaní pre cyklistov ešte pred tým, ako sa dostanú na La Planche des Belles Filles. Prvé cieľové stúpanie bude teda neďaleko Grenoblu v Chamrousse. Desiaty deň má teda šesť náročných kopcov a viac ako 4000 nastúpaných metrov. Je to zároveň Deň dobytia Bastily. Menej náročnejšia, ale tiež etapa končiaca po stúpaní, bude trinástka. Tretí vrchol po ťažkom stúpaní bude v lyžiarskom stredisku Risoul, kde si organizáciu pretekov vyskúšajú prvýkrát. Bude to štrnásta etapa aj so stúpaním do Chamrousse a Col'Izoard je najvyšším stúpaním na Tour s výškou 2360 metrov. Výborné spomienky na Risoul má Nairo Quintana, ktorý tu vyhral etapu na Tour de l'Avenir. Veličiny ako Ventoux a Huez tento raz chýbajú.

 

Rozhodujúci súboj by sa mal odohrať v Pyrenejách. Trojica etáp naháňa strach už napohľad a finišovať sa bude v Bagnéres de Luchon a Pla d'Adet a Hautacame. Prvá spomínaná bude po voľnom dni a bude mať 237 kilometrov. Cieľ bude po zjazde. Už dvakrát tu triumfoval Thomas Voeckler. Sedemnásta bude naopak najkratšia. Na 125 kilometroch budú číhať štyri stúpania. Posledná horská etapa na Hautacam je síce tiež krátka (145 km), ale drsná. Veď z tejto dĺžky sa až 40 kilometrov bude stúpať. Tento osemnásty deň absolvujú borci aj Col du Tourmalet. Alberto Contador ju označil ako rozhodujúcu etapu.

 

A.S.O. pripravila pre pelotón len jedinú časovku. Zaradili ju tradične počas predposledného dňa a medzi Bergeracom a Périgueux. V tomto prípade sa okamžite vynára spomienka na legendárneho Miguela Induraina. V roku 1994 vyhral práve v týchto miestach. Trasa mala vtedy 64 kilometrov na rozdiel od tej budúcoročnej 54-kilometrovej. Indurain vtedy roztrhal konkurenciu na márne kúsky. Druhý Tony Rominger stratil ešte znesiteľné dve minúty, no pretekári od tretieho miesta nižšie už dostali vyše štyri minúty. Takto si už v prom týždni Indurain našliapol za celkovým víťazstvom (vedenie prebral od Museeuwa) a aj ho udržal. Rominger totiž v druhom týždni pre chorobu odstúpil a Pjotr Ugrumov, hoci bojoval v Alpách statočne, už stratu nedokázal zmazať. Indurain si tak pripísal štvrté víťazstvo za sebou. Táto časovka bude určite motiváciou pre majstra sveta Tonyho Martina. Tour vyvrcholí 27. júla na Champs-Elysées.

 

Na západnom pobreží Francúzska sa na budúci rok jazdiť nebude. Pelotón navštívi tri krajiny. Veľkú Britániu, Belgicko aj Španielsko. Podľa organizátorov by sme mali počas budúceho leta vidieť deväť šprintérskych dojazdov, päťkrát by sa mali radovať puncheri, šesťkrát vrchári a jeden časovkár. Toľko prvé informácie. Zásadné zmeny by už prísť nemali. Samozrejme, dĺžky jednotlivých etáp sa ešte budú mierne upravovať. Tak kto bude novým kráľom?

 

 

trasa-tdf-2014-rozpis

 

 

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop