Simonovi Gerransovi sa ako prvému podarilo získať kanadské double

12.9.2014, 17:40 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Kanadská cyklistika sa teší slušnej popularite a septembrová dvojica pretekov v Québecu a Montreale si našla svojich priaznivcov medzi fanúšikmi aj jazdcami. Nečudo, že bola dnes podpísaná zmluva na ďalších päť rokov organizovania tejto dvojice pretekov.

vlajka GP CYCLISTE DE MOTRÉAL 2014 (klasika UCI World Tour, 4. kategória)

NEDEĽA 14.9. zvlnený ciel rovina Montreal > Montreal
206 km víťaz: Gerrans

historia-pretekovstartova-listina

Zatiaľ čo v Québecu sa väčšinou špurtovalo, všetky štyri predchádzajúce ročníky montrealskej jednorazovky priniesli víťazné úniky Roberta Gesinka, Ruia Costu, Pettera Nordhauga a Petra Sagana. Z týchto slávnych mien tu tento rok štartoval iba úradujúci majster sveta a zaiste patril medzi favoritov. Nikomu sa za štyri roky existencie kanadských pretekov nepodarilo získať double, Simon Gerrans chcel ukázať, že má na to, aby prepísal históriu. Ako je nám známe, Sagan obhajovať víťazstvo neprišiel kvôli Vuelte.

Bolo tu ale množstvo známych mien, naštudovať si ich môžete v našej štartovej listine. Zaujímavosťou je, že po prvý raz od vzniku World Tour roku 2005 sa organizátori akýchkoľvek pretekov rozhodli nepozvať žiadny profesionálny kontinentálny celok. Doteraz frankofónni Kanaďania pozývali Europcar, ktorý tento rok už prekĺzol do najvyššej spoločnosti. Bolo tu však 19 tímov, keďže Pro družstvá doplnila reprezentácia Kanady.

151 pretekárov sa pustilo do 206-kilometrového dobrodružstva na známom okruhu s dĺžkou 12 100 metrov s troma menšími stúpaniami. Jazdci ho absolvovali sedemnásťkrát pri 3890 nastúpaných výškových metroch.

O klasický únik sa takmer vôbec nebojovalo. Už na treťom kilometri ušla trojica Arnold Jeannesson (FDJ), Jan Polanc (Lampre-Merida) a Louis Vervaeke (Lotto-Belisol). Pre domáce farby by bolo malou tragédiou, ak by sa vpredu neocitol žiadny Kanaďan, a tak sa to napraviť podarilo Ryanovi Rothovi (repre Kanady), ktorý spomínanú partiu dostihol na ôsmom kilometri. Nasledovali pokojné chvíle pretekov pri budovaní náskoku.

Medzera sa zvyšovala slušne, za hodinu a pol dosiahla 12:20, a to bola hranica. Priemerná rýchlosť pretekov bola nízka, nedosahovala 37 km/h. V tretej hodine došlo k rozdeleniu pelotónu, táto chaotická situácia však trvala iba krátko. Únik bol spokojný, pretože sa aspoň na chvíľu zastavilo stíhanie balíka. Päťdesiat kilometrov pred cieľom strácalo hlavné pole 5:20. Tempo riadili najmä borci Astany a Orici.

45 kilometrov pred cieľom odpadol Ryan Roth, ktorý pred dvoma rokmi vyhral národný šampionát. Vpredu ostali iba Jeannesson, Polanc a Vervaeke. Kompaktný pelotón pokračoval v stíhacej jazde. Všetko sa odohrávalo podľa predpokladov. Ako druhý nevydržal vpredu trochu prekvapujúco Jeannesson. Z dvojice mladíkov to napokon najdlhšie udržal Slovinec Jan Polanc. Pelotón sa so stúpajúcim množstvom kilometrov riedil a opustili ho aj takí ľudia ako Geraint Thomas, Jakob Fuglsang, Robert Kišerlovski či Jean-Christophe Peraud.

V úvodnom stúpaní posledného okruhu ukončil svoju spanilú jazdu 22-ročný Polanc. Vzápätí atakoval Rui Costa, ktorého sa chytili Davide Formolo, Bauke Mollema, Tony Gallopin a Romain Bardet. Simon Gerrans trošku zaspal, ale neskôr si to dorazil, rovnako ako ďalších tridsať ľudí.

V prostrednom stúpaní Cote de le Polytechnique najprv zaútočil Simon Špilak, ale bolo to príliš platonické. Naopak, Davide Formolo z Cannondalu ukazoval vynikajúce nohy, ale súperi si ho nechceli pustiť. Druhý kopec posledného okruhu teda tiež nerozhodol.

Rui Costa (Lampre-Merida) sa rozhodol zaútočiť štyri kilometre pred cieľom na rovine. Skupina za ním bola priveľká, nemal šancu udržať sa vpredu a pripravil sa o množstvo síl. Gerrans mal k dispozícii neuveriteľných štyroch pomocníkov. Ostatné tímy tam boli zvyčajne vo dvojici.

Po prvý raz v Montreale rozhodol o víťazovi klasický špurt tridsiatich ľudí. Orica predviedla absolútnu exhibíciu. Vláčik fungoval dokonale a Simon Gerrans nemal konkurenta. Rui Costa sa musel uspokojiť s druhou priečkou. Pódium doplnil Tony Gallopin.

Gerro a Orica boli zdolateľní iba v druhom stúpaní, ale Costovi to nevyšlo. Keď ho dostihli šiesti ľudia, chcel, aby mu prestriedali a ťahali spolu. Spolupráca sa však nepodarila a zozadu prišli silní Austrálčania. Dnes bol majster sveta na Oricu žalostne sám.

Po Tour Down Under, Liége-Bastogne-Liége a GP Québec je toto štvrté víťazstvo austrálskeho cyklistu vo World Tour tento rok, čo je bilancia, s ktorou sa nemôže pochváliť nikto. Vo svetovom rebríčku stúpol na tretie miesto za španielsku dvojicu Contador - Valverde.

Simon Gerrans zlomili obe jedinečné štatistiky kanadských pretekov. Stal sa prvým pretekárom, ktorý svoj niekdajší titul obhájil (Québec) a tiež prvým, ktorý v jednom roku vyhral obe podujatia. Jeho forma pred MS graduje a bude zaujímavé sledovať, ako obstojí v obrovskej konkurencii. V tejto bol najlepší.