Prvé podujatie V4 v Česku vyhral Bernas, z našich najvyššie Čanecký

15.5.2015, 11:54 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Vyšehradský fond po druhý raz vyčlenil financie na cyklistiku a jednotlivé krajiny tohto medzinárodného spoločenstva v strednej Európe zorganizovali štyri podujatia 2. kategórie. Bola výborná možnosť pre slovenských cyklistov zapretekať si v slušnej konkurencii, ktorá však nebola západoeurópska, teda niektorí mali šancu zabojovať o úspech a získať tak napríklad dôležité body v kvalifikácii na MS či OH.
 
Jednorazovka V4: GP Česko 2015 (UCI Europe Tour; 1.2; 2. ročník)
16.5. sobota zvlnená ciel rovina Hodonín > Kyjov 182 km vitaz Bernas
vlanajsi-rocnik
 
Vlaňajšok v Česku urobil najväčšie sito v štartovej listine. Šla sa veľmi náročná trasa vo vysokom tempe, z ktorého Slováci postupne uleteli jedna radosť. Zvíťazil Jozef Černý po úniku. Patrik Tybor ako jediný Slovák dokázal finišovať v prvej skupine za víťazom a bral piate miesto. Práve Dubničan bol z 25 Slovákov na náročnej trase v okolí Kyjova najväčším želiezkom v ohni aj tento rok.
 
V úvodnej hodine sa vpredu ukázal syn víťaza slávnej etapy Tour na Champs-Élysées Jan Svorada mladší, rakúsky cyklista z klubového tímu Michael Gaubitzer a Maďar Jánoš Pelikán  z Utensilnordu, ktorý bol v únikoch aktívny aj pred dvoma týždňami na Kuriéroch. Dlho sa však vpredu neohriali a vytvorila sa nová skupina so štrnástimi cyklistami.
 
Nová čelná partia bola veľmi silná, ale vzbudzovala strach viacerých družstiev v pelotóne a rozostup sa pol hodiny pohyboval iba na hranici pol minúty, prípadne menej. V tejto skupine však podľa našich informácií nebol žiaden Slovák, takže to, žiaľ, o niečom svedčilo. Pelotón však bol silný a sto kilometrov pred cieľom bolo znova všetko pokope.
 
Cyklisti dorazili na Kyjovský okruh a v kopci sa to členilo odzadu. Odpadlo zopár borcov zo všetkých našich štyroch družstiev. Naši hlavní ašpiranti na úspech Tybor, Mahďar či Čanecký ale ostávali bez problémov v hlavnom poli.
 
Asi po desiatich minútach bez úniku sa začalo znova útočiť a vpredu sa vystriedalo veľa ľudí z rôznych krajín. Slováci stále trochu spali. Napokon sa vyčlenila zostava František Sisr (Dukla Praha), Oleksandr Prevar (Kolss-BDC), Jacek Morajko (Wibatech - Fuji) a Pawol Franczak (ActiveJet). 22-ročný Sisr prišiel s výborne roztočenými nohami z Azerbajdžanu. Na pretekoch kategórie 2.1 získal biely dres a celkové ôsme miesto. Ich náskok postupne stúpal. Samozrejme, nie v rádoch minút, ale desiatok sekúnd.
 
Celý deň bolo pekné jarné počasie. Vietor síce fúkal, ale v Kyjove problém nepredstavoval a v pasážach mimo mesto sa dal zvládnuť.
 
24°C
Päťdesiat kilometrov pred páskou sa vydal dopredu Pawel Cieslik (Whirlpool) a dostal sa medzi únik s balíkom. Medzera sa pohybovala na hranici 1:20. Zdalo sa, že pelotón to má pod kontrolou. Slováci však húfne odpadali. Štyridsať kilometrov pred cieľom ostali v pelotóne podľa našich informácií iba Mahďar, Tybor, Čanecký, Krajíček a ešte jeden neindetifikovaný pretekár Dukly.
 
V treťom okruhu do cieľa pretekári prestali odpadať a to bol signál, že pelotón "zastavil". Štvorica dokázala zvýšiť náskok na dve a pol minúty. Už to s ňou vyzeralo veľmi dobre. Cieslik bol stále medzi. Do ataku poľského jazdca masívne ťahal Whirlpool, ale po jeho nástupe prestal, a to sa stalo osudným hlavnému poľu.

Na chvíľu sa v ataku objavil aj Patrik Tybor (Kemo Dukla Trenčín), ktorý si bol vedomý nepriaznivo vyvijajúcej sa situácie a chcel sa dostať aspoň k Cieslikovi. Sprvu sa mu to darilo, ale keď už mal poľského borca v členitom teréne na dosah, pelotón ho dostihol. Ani s Cieslikom to nevyzeralo ružovo, sám sa poriadne vyvetral aj vyčerpal.
 
Vpredu nemali zastúpanie viaceré popredné tímy. Či už CCC Sprandi, ktoré tu ako prokonti družstvo síce oficiálne nemohlo štartovať, ale borci tohto celku vytvorili reprezentačný výber. Taktiež Whirlpool, rakúsky WSA ani trenčianska Dukla nemohli byť spokojní s vývojom. Aj preto pelotón zabral a k čelu sa začal približovať. Otázkou však bolo, či nie je neskoro.
 
Po dostihnutí Cieslika vzal do rúk opraty Whirlpool, ktorého jazdci si v predchádzajúcej hodine mohli trošku oraziť. "Práčkari poriadne rozkrútili bubny" a zdalo sa, že víťaz predsa len z úniku vzísť nemusí a možno rozhodne stúpanie v poslednom okruhu.
 
Tak aj bolo, únik bol už 15 km pred páskou dostihnutý a začali sa tvrdé boje. Balík sa rozdelil najprv na tri pätnásťčlenné skupiny. Potom sa vpredu ukázalo osemnásť ľudí. Rozdávali si to tam hlavne Česi s Poliakmi. Slovák tam nebol žiadny. Cca. v Top 50 ostali už iba Mahďar, Tybor, Čanecký a dokonca prekvapenie dňa Juraj Lajcha, ktorého sme pred štyrmi odsekmi neidentifikovali.
 
Po víťazstvo si prišiel vďaka ataku v záverečných stovkách metrov Pawel Bernas z ActiveJetu, takže papierovo najväčší favorit pretekov. Vlani vyhral slovenskú a maďarskú časť. Tento rok zaznamenal už šieste víťazstvo v druhom najzabezpečenejšom poľskom celku. Keď to takto s ním pôjde ďalej, 24-ročný borec prestúpi minimálne do CCC. Za Bernasom prišli do cieľa pretekári poriadne "rozsekaní", ale Slováci sa do Top 10 nedostali, UCI body nebrali a spokojní byť nemohli.
 
Pódium bolo poľsko-české. Bernasa doplnili Jíří Polnický z Whirlpoolu a vlaňajší víťaz Okolo Slovenska i člen najdlhšieho úniku z MS v Ponferrade Olexander Polivoda z Kolssu.
 
Zajtra čaká cyklistov poľský deň, ktorý bude najťažší s viac ako tritisíc nastúpanými metrami, takže pretekári sa poriadne zapotia a pravdepodobne veľká časť do cieľa nepríde.
 
 
Napokon sa musíme opraviť. Marek Čanecký bol celý čas v čelnej skupine až do samotného záveru. Napokon finišoval na 16. mieste so stratou 46 sekúnd. Martin Mahďar ako najlepší jazdec Dukly dostal 3:35 a Patrik Tybor finišoval v skupine so stratou 9:49 s tromi prekvapeniami Lajchom, Taragelom a Vančom. Do cieľa prišli ešte Málik, Krajíček a Holomek.
 
 
Marek Čanecký, najlepší Slovák: "Celý čas som jazdil v prvej väčšej skupine a držal som sa aj v poslednom kopci. Cítil som sa dobre, tak som nastúpil súperom, a to som nemal robiť. Keď som sa pri nástupe postavil zo sedla, dostal som silný kŕč a bolo vymaľované. Mal som jazdiť defenzívne až do cieľa. Veľmi sa hnevám, tieto kŕče sa mi prihodili už viackrát. 16. miesto nie je žiadny výsledok."
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV:
1. vlajka BERNAS Pawel ACTIVEJET TEAM 4h 17' 09''
2. vlajka POLNICKÝ Jíří WHIRLPOOL - AUTHOR + 00' 00''
3. vlajka POLIVODA Oleksandr KOLLS BDC TEAM + 00' 00''
16. vlajka ČANECKÝ Marek SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA + 00' 46''
27. vlajka MAHĎAR Martin KEMO DUKLA TRENČÍN + 03' 35''
vlajka ďalší Slováci (7) veľké straty
DNF vlajka ostatní Slováci (13) odstúpenie
 
 
Slováci na prvej jednorazovke V4:
Kemo Dukla Trenčín: Roman Broniš, Martin Dubeň, Milan Holomek, Juraj Lajcha, Martin Mahďar a Patrik Tybor (DS: Michal Kunic)
CK Banská Bystrica: Lukáš Bátora, Miroslav Debnár, Miroslav Hraško, Rudolf Rusina, Jakub Vančo a Šimon Vozár (DS: Anton Bátora)
Slovenská reprezentácia: Marek Čanecký, Ondrej Glajza, Matúš Mačák, Tomáš Salák, Martin Šmýkal a Dominik Zaťko (DS: Adam Szabó)
Región Považie (výber klubov): Denis Baška, Marek Ganc, Jaroslav Chalás, Juraj Kováčik, Matej Krajíček, Simon Mičuda (DS: Matej Vyšňa)
X23 - Saroni Factory Team: Filip Taragel
CK Příbram: Robert Málik
 
 
cesko-profil
 
 
cesko-mapa-mala
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop