V 16. etape víťazstvo Plazu, najlepší cyklista TdF 2015 znova druhý

19.6.2015, 09:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Po 15. etape zvyčajne prichádza druhý voľný deň, no organizátori sa tento rok rozhodli ešte absolvovať trasu z Bourg-Péage do Gap. Bola to etapa so zhodným záverom ako v roku 2013, keď sa po úniku radoval Rui Costa. Vtedy bol v úniku Peter Velits, dnes náš druhý Peter.
 
16. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
20.7. pondel. kopcovitá ciel rovina Bourg-Péage > Gap 201 km vitaz Plaza
 
 
Na podpisovej tabuli dnes ostalo prázdne miesto pri Gregovi Van Avermaetovi z BMC, ktorý ako avizoval odcestoval domov za manželkou, ktorej sa každú chvíľu narodí prvý potomok. Cieľ o etapovom triumfe splnil.
 
Vavrín sa však stála vyhýba Petrovi Saganovi, a preto sa aj dnes pokúsil dostať do úniku. Nezmar tohtoročnej Tour to aj dokázal a aj s cieľom získať ďalšie body na šprintérskej prémii sa vrchol do tretieho úniku v rade. Lídri na celkové poradie tipovali, že dnešná etapa bude pokojnejšia ako víkendové a úvod to aj potvrdil. Únik sa vytvoril pomerne ľahko.
 
Najprv sa vpredu usídlilo 29 pretekárov, no 16. kilometri sa rozdelili na dve partie. Úplne vpredu bolo dvanásť ľudí, za nimi šli šestnásti.
 
Na čele pretekov boli: Nelson Oliveira a Ruben Plaza (2x Lampre-Merida), Andrij Grivko (Astana), Christophe Riblon (Ag2r), Peter Sagan (Tinkoff Saxo), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Simon Geschke (Giant Aplecin), Marco Haller (Kaťuša), Bob Jungels (Trek Factory), Daniel Navarro (Cofidis), Pierrick Fedrigo (Bretagne) a Serge Pauwels (MTN).
 
Druhá skupina sa ale začala rozbíjať a niektorí pretekári vracať do balíka. Jedným z nich bol aj Tony Gallopin, ktorý sa nachádzal na deviatom mieste v klasifikácii. Francúzsky
31°C
jazdec sa len ťažko mohol spoliehať, že mu ostatní pretekári na GC dajú voľnosť v úniku, preto sa radšej stiahol dozadu, aby utečenci nestratili šancu bojovať o etapový triumf.
 
V druhej partii sa nachádzali Erviti, Hansen, Golaš, Trentin, Voeckler, Didier, Irizar, Mate, Perichon, Boasson Hagen, Teklehaimanot a Pantano. Prvá skupina však išla naďalej veľmi rýchlo a nedovolila im zmazať 60-sekundovú stratu. Malo byť len otázkou času, kedy sa tieto čelné skupiny spoja, pretože pelotón sa nikam neponáhľal a držal si odstup.
 
Lenže naháňačka trvala pomerne dlho vo vysokom tempe, jazdilo sa priemerom 54 km/h. Pre Petra Sagana by bolo výhodnejšie, ak by sa tieto skupiny nespojili. Čím bude mať na konci menší počet súperov, tým stúpajú jeho šance na etapový triumf. Okrem toho sa v jeho spoločnosti zatiaľ nachádzali len dvaja dobrí vrchári, Navarro a Pauwels, ale pri aktuálnej forme slovenského borca nemuseli byť pre neho neprekonateľnou prekážkou.
 
Počas etapy odstúpil z pretekov Peter Kennaugh, ktorý pred alpským týždňom oslabil Chrisa Frooma. Britský jazdec bol počas posledných dní chorý. Na čele balíka jazdili cyklisti z Can-Garminu, ktorý opäť nedostal do brejku svojho pretekára. Pred rýchlostnou prémiou sa spájanie nekonalo, dokonca druhá skupina začala mierne zaostávať. Na prémii to bola pre Petra Sagana ďalšia vynikajúca príležitosť, ako zveľadiť svoje vedenie v súťaži o zelený dres. Nikto z jeho spolubojovníkov nemal mať záujem o pripravené body, jedine Thomas de Gendt mu to mohol znepríjemniť.
 
Peter Sagan nakoniec na prémii nemal žiadne problémy a na jeho konto pribudlo cenných dvadsať bodov. Pred André Greipelom si tak zvýšil náskok na 64 bodov. Saganov tretí pobyt v úniku za sebou splnil svoj prvý účel. Medzitým v pelotóne udávali tempo Etixx - Quick-Step a Astana, ktoré chceli na konci ešte zdramatizovať etapu.        
 
{module banner-article-skoda}
 
Hlavný balík potom výrazne spomalil tempo, vedúce skupiny zvýšili svoj náskok na osem minút. Obidve partie išli veľmi rýchlo, prvé selekcie na čele pretekov sa mali odohrať na stúpaní Col de Cabre.  95 kilometrov pred cieľom sa obidve skupiny nakoniec spojili. Na čele tak jazdilo 23 jazdcov Sagan, Grivko, Riblon, De Gendt, Geschke, Haller, Oliveira, Plaza Molina, Navarro, Fedrigo, Pauwels, Erviti, Hansen, Golas, Trentin, Voeckler, Jungels, Irizar, Mate, Pantano, Perichon, Boasson-Hagen a Teklehaimanot.
 
Vpredu boli najsilnejšími vrchármi Navarro a Pauwels, na kopcovitom teréne mohli vyraziť do útoku Voeckler, Riblon, Oliveira, Pantano. Okrem slovenského cyklistu tu boli rýchlymi pretekármi Hagen, Haller, Geschke, Trentin, preto táto rôznorodá spoločnosť mala pre dnešný záver pripravených niekoľko alternatív.
 
Na prvom dnešnom stúpaní išla vedúca skupina stabilným tempom, ani jeden pretekár sa tam nedostal do problémov. V balíku boli všetci zoradení za tímom Sky. Na vrchole bol prvý Serge Pauwels. V prichádzajúcom zjazde sa dostal na čelo vedúcej skupiny Peter Sagan a svojím typickým spôsobom predvádzal skvelú techniku. Pelotón zaostával už trinásť minút, preto ani utečenci nemuseli ísť úplne naplno. Pre nich bolo prvoradé, aby pred záverečným stúpaním ušetrili čo najviac energie. 
 
Vo vedúcej skupine 50 kilometrov pred cieľom sa odohral prvý atak, Hagen, Oliveira a Haller si vypracovali menší náskok, ktorý však zacelil Peter Sagan. Slovenský jazdec chcel veľmi vyhrať dnešnú etapu, potom jazdil pozorne na čele vedúcej skupiny. Ale aj tak ušiel dopredu Adam Hansen. Za chvíľu sa pri ňom objavil aj Marco Haller.
 
Na začiatku stúpania Col de Manse pracovala vedúca dvojica s náskokom cez jednu minútu. V početnej druhej skupine sa nachádzalo dostatok pretekárov, ktorý doteraz mohli šetriť energiu, preto mohli svoju stratu na tomto kopci zmazať. Haller a Hansen boli nakoniec na začiatku kopca dobehnutí, z pôvodného úniku sa na čele udržali len Sagan, Teklehamianot, Riblon, Plaza a Geschke.
 
Silný útok predviedol Ruben Plaza. Španielsky jazdec si vybudoval 30-sekundový náskok, do Saganovej skupiny prišli aj Jungels, Mate, Voeckler, De Gendt, Hansen a Pantano. Peter Sagan tu jazdil veľmi aktívne, vedúcemu mužovi nechcel dať veľký náskok. Ruben Plaza mal na vrchole náskok 58 sekúnd, slovenský jazdec sa udržal v skupine hlavných prenasledovateľov. Medzitým v balíku udával tempo tím Tinkoff-Saxo a po jeho snahe zostalo vpredu len 15 jazdcov, vrátane najväčších favoritov. 
 
sagan-peter-dojazd-16-etapa-tourPeter Sagam mal potom v zjazde náročnú úlohu, aby eliminoval sľubný odstup Rubena Plazu. Slovenský šampión predvádzal v klesaní perfektný výkon, jeho strata išla smerom dole a dokázal ju znížiť na polovicu. Po Tinkoffe začala v hlavnej skupine jazdiť Astana.
 
Jazdec tímu Lampre-Merida Ruben Plaza nakoniec udržal svoj náskok až do cieľa a pre taliansky celok vybojoval dôležitý triumf. Peter Sagan sa v cieli objavil s mankom 30 sekúnd. Hneď za ním finišoval Jarlinsom Pantano
 
V skupine favoritov atakoval najskôr Bardet, potom Barguil, svoje nohy otestoval aj Alberto Contador, ktorý na chvíľu natiahol túto partiu. Ale najlepší pokus predviedol Vincenzo Nibali, ktorý útočil práve v tom momente, keď Pistolero spomalil. Taliansky jazdec mal na vrchole k dobru 15 sekúnd. Ostatní favoriti sa nachádzali za Valverdem ktorý išiel veľmi rýchlo. Jednu zákrutu nezvládol Warren Barguil, ktorý v nej doslova zostrelil Gerainta Thomasa, ktorý narazil do betónového stĺpu. Netreba pripomínať, že jazdec tímu Sky tu jazdil vo fantastickej forme. Podľa informácii bol schopný opäť vysadnúť na bicykel a finišoval za skupinou favoritov.
 
 
{module video_preteky}
 
 
Tam Vincenzo Nibali získal v cieli nejaké sekundy, ostatní favoriti dorazili do cieľa pri sebe. Najväčším sklamaním sa skončil deň pre Tonyho Gallopina, ktorý si pripísal výraznú stratu 21:51.
 
O víťazovi dnešnej etapy sa rozhodlo na záverečnom stúpaní, kde po sérii útokov predviedol ten rozhodujúci Ruben Plaza. Skúsený španielsky jazdec vybojoval pre tím Lampre-Merida potrebný triumf, pretože takýto úspech potrebovali po odstúpení svojho lídra Ruia Costu. Plaza využil tú skutočnosť, že pred posledným kopcom mohol šetriť sily a sústrediť sa len na toto stúpanie, kým Peter Sagan jazdil mimoriadne aktívne, aby si mohol zabezpečiť etapový triumf.
 
Slovenský jazdec mal ohromný záujem byť na konci úspešný. Pred Col de Manse a na finálnom kopci striehol na každý atak a takmer všetky sa mu podarilo zachytiť, len nie ten rozhodujúci. Potom mu v skupine nemal kto pomôcť, jeho spolubojovníci asi nemali toľko síl. V každom prípade tretí únik za sebou mu zariadil pohodlný náskok v bodovacej súťaži a urobil výrazný krok za obhajobou prvenstva  v tejto klasifikácii. Sagan zaknihoval piaty raz druhé miesto v tomto ročníku, za čo si opäť vyslúžil poctu najbojovnejšieho jazdca etapy. Je jasne najlepším jazdcom tohtoročnej Tour!
 
V celkovej klasifikácii sa udiali len kozmetické zmeny. Vincenzo Nibali získal po svojom ataku k dobru 26 sekúnd, ostatní favoriti sa ustrážili. Z top 10 vypadol Tony Gallopin, jeho miesto zaujal Warren Barguil. V technickom zjazde sa dostal do kolízie Geraint Thomas, ktorý však dorazil do cieľa relatívne v poriadku.
 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Som šťastný, že som získal nejaké body, ale nebol som v úniku iba kvôli bodom. Bol som tam, aby som sa pokúsil vyhrať etapu. Po tretí raz v rade (smiech). Bol som už unavený, ale myslím si, že som vyšiel dobre to posledné stúpanie. Bol tam protivietor. Nikto v skupine nechcel pracovať. Dorazila nás skupina zozadu a všetci iba sedeli a pozerali sa na mňa, čo urobím. Šiel som si svoje tempo, bol pripravený chytať ataky. Škoda no, mal som stranu 1:05 na vrchole kopca. V zajzde som sa snažil ísť úplne naplno, riskovať, ale nestačilo to na víťazstvo v etape. Gestom v cieli som chcel nasať nejakú tú energiu, možno to poznáte z filmu Vlk z Wall Street."
 
Peter Sagan pre RTVS: "Na to, že som bol v úniku už tretí deň som čakal, že sa mi pôjde oveľa horšie. Myslím si, že faktúra za tieto výkony a úniky mi príde v poslednom týždni. Dnes som už nešiel do úniku iba kvôli bodom na zelený dres, ale hlavne kvôli víťazstvu v etape, aby som dokázal, že viem aj vyhrať. Ale v úniku bolo podľa mňa príliš veľa ľudí. Som napokon rád, ako to dopadlo, že som napríklad nespadol v zjazde, lebo v niektorých momentoch to bolo o chlp. Keď už nič iné, dostal som aspoň to ocenenie najbojovnejšieho jazdca."
 
Peter Sagan pre letour.fr: "Poznal som zjazd spred dvoch rokov a tiež som ho videl v televízii, keď tam spadol Beloki. Ja som bol dnes k tomu tiež blízko. Som rád, veď som išiel na druhé miesto. Nie, robím si žarty. Naozaj neviem, čo som mal urobiť lepšie. Skúsil som všetko. Vedel som, že musím ísť v zjazde absolútne naplno. Bol som jediný, kto tlačil na kopci. Nikto so mnou nechcel pretekať. Všetci čakali, že budem úniky stíhať iba ja."
 
Alberto Contador (Tinkoff-Saxo): "Chcem zablahoželať Petrovi Saganovi, pretože on robí Tour de France svojimi impozantnými výkonmi. Na to sa nedajú nájsť slová. Všetko ukazuje svojou robotou. Nikto si nezaslúži vyhrať viac ako Peter."
 
Patrick Lefevere, generálny manažér Etixx - Quick-Step: "Myslím si, že Peter Sagan je absolútne najlepší a najsilnejší pretekár na svete. Nedarí sa mu iba v záveroch etáp, kde sa situácia vždy vyvinie proti nemu. V piatok druhý za Van Avermaetom, v sobotu po úniku piaty na kopci, čo bolo takmer nemožné. V nedeľu po ďalšom úniku ešte špurtoval štvrtý. Je fenomenálne silný."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 16. ETAPY:
1. vlajka PLAZA Ruben LAMPRE - MERIDA 4h 30' 10''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 30''
3. PANTANO Jarlinson IAM CYCLING TEAM + 00' 36''
4. vlajka GESCHKE Simon TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 40''
5. vlajka JUNGELS Bob TREK FACTORY RACING + 00' 40''
6. vlajka RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 50''
24. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 17' 44''
25. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 18' 12''
26. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 18' 12''
28. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 18' 12''
29. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 18' 12''
30. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 18' 12''
31. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 18' 12''
32. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 18' 12''
33. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 18' 12''
34. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 18' 50''
ROLLAND, SÁNCHEZ, FRANK + 19' 09''
55. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 21' 51''
 
 
tour-1
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 64h 47' 16''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 03' 10''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 03' 32''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 02''
5. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 04' 23''
6. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 05' 32''
7. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 06' 23''
8. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 07' 49''
9. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 08' 53''
10. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 11' 03''
11. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 12' 02''
12. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 13' 10''
13. vlajka FRANK Mathias IAM CYCLING TEAM + 14' 23''
14. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 15' 18''
15. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 15' 55''
16. PANTANO Jarlinson IAM CYCLING TEAM + 17' 04''
26. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 47' 46''
 
 
tour-02
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 405 bodov
2. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 316 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 264 bodov
4. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 192 bodov
 

tour-3
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 61 bodov
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 52 bodov
3. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM 41 bodov
4. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING 40 bodov
 
 
tour-04
1. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM 64h 50' 26''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 07' 53''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 10' 00''
 
 
plaza-ruben-tdf-2015-lamf
Ruben Plaza Molina s etapovým triumfom (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 114,5 km - Die (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2-20 71 km - Col de Cabre: 9,1 km (4,6 %) (5-3-2-1)
2-20 12 km - Col de Manse: 8,9 km (5,6 %) (5-3-2-1)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
{module banner-article-skoda}
 
 
Krátke preview etapy:
Na podujatí sa asi nenachádza ideálnejšia etapa pre utečencov. Dnešný dojazd je pomerne náročný, prichádza po dvoch rýchlych dňoch, takže je ťažké určiť, ktorý z tímov bude chcieť chytať únik, ako to včera robila Kaťuša. Jazdci na GC sa potrebujú dostať cez túto etapu bez problémov, aby boli pripravení na prichádzajúce štyri horské etapy. Preto je vysoko pravdepodobné, že na začiatku uvidíme zaujímavú konfrontáciu pri tvorbe brejku. Prvé úseky sú jednoduché, môže to byť dramatická naháňačka. O víťazovi etapy sa potom rozhodne na stúpaní Col de Manse. Po dvesto kilometroch dokáže robiť rozdiely vo vedúcej skupine, ale na selekciu je vhodný aj technický zjazd. Do cieľa môže prísť malá skupinka najsilnejších jazdcov alebo po vzájomných atakoch budú borci prichádzať samostatne do mesta Gap.
 
Túto etapu si vybral za korisť Michael Matthews, preto bude pre neho mimoriadne dôležité, aby sa dostal do úniku. V podstate, pre mnohých jazdcov je to posledná možnosť, ako vyhrať etapu, takže zloženie brejku môže mať zaujímavý charakter. Presadiť sa chce aj majster sveta Michal Kwiatkowski, do útoku môžu vyslať svojich silných domestikov Astana a Movistar. Can-Garmin má na etapový triumf určených Talanskeho, Martina a Hesjedala, americká zostava nepochybuje, že raz bude po úniku úspešná. Po vypadnutí z bitky o poradie bude motivovaný Wilco Kelderman, aj Rigoberto Urán čaká na svoju šancu. Jazdci na GC sa vzájomne otestujú na záverečnom kopci, ale len ťažko sa im podarí vytvoriť rozdiely. Väčšie napätie sa odohrá v klesaní, kde Contador a Nibali  môžu vystrčiť rožky. Dojazd je znovu vhodný aj pre Petra Sagana. Posledný kopec by mal zvládnuť, má vynikajúce zjazdárske schopnosti a v cieli je rýchly. Lenže náš zástupca absolvoval predchádzajúce dva dni v úniku, čo ho stálo veľa síl, preto bude náročné, aby svoju sériu predĺžil. Tinkoff-Saxo môže ale poslať do brejku iného pretekára.
 
Krátky opis trasy:
Na konci prostredného bloku sa pelotón musí presunúť do tradičnej vstupnej brány do Álp, kde všetci zúčastnení strávia druhý voľný deň. A keď sa už bude finišovať v meste Gap, organizátori využili dobre známe stúpanie Col de Manse, aby osviežili etapu. Tento kopec nie je dostatočne náročný, aby rozdelil skupinu favoritov, ale má silu, aby okresal hlavný balík. Väčšou hrozbou pre favoritov je technický zjazd do cieľa, ktorý najmä v daždivých podmienkach môže spôsobiť problémy. V konečnom dôsledku je to etapa vhodná pre celodenný únik, ale nikto nemôže zaručiť, že adepti na celkový triumf sa nebudú chcieť  navzájom dostať pod tlak. Naposledy bol tento dojazd použitý v roku 2013, keď sa Chris Froome sťažoval na bezohľadnú jazdu Alberta Contadora v spomínanom klesaní.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:30 živý prenos, koniec cca. 17:40
komentátor RTVS: Ján Žgravčák
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Matej Vyšňa
hosť - spolukomentátor: Martin Riška
 
 
tour-etapa-maly-16
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop