MS: Preteky U23 zlomili útoky, Bašku kŕče a tešil sa Ledanois + vyjadrenia

1.9.2015, 10:00 | Preteky vo svete | T. Šandor a L. Timko
Preteky mužov do 23 rokov nám ponúkli dobrú príležitosť, aby sme zistili skutočnú náročnosť majstrovského okruhu. Vlani v Ponferrade zvíťazil po útoku Sven Erik Bystrom, a to isté sa potom podarilo aj Michalovi Kwiatkowskemu. My sme boli zvedaví, ako sa bude dariť nášmu šprintérovi Erikovi Baškovi, či na konci dostane šancu ukázať svoju rýchlosť.
 
 
Disciplína: Preteky mužov U23 na MS 2015 v Richmonde
Majster sveta 2015: Kevin Ledanois (Francúzsko)
Vlanajší víťaz: Sven Byström (Nórsko) (odkaz)
Dátum a čas: Piatok, 25. september 2015, od 18:45 CET
Trasa a dĺžka: Richmond > Richmond; 178,2 km (11 okruhov)
Počet nastúpaných metrov: 1133 m
Slováci: Erik Baška (AWT-GreenWay), Ľuboš Malovec (Cycling Academy), Juraj Bellan (Firefly)
 

Ešte predtým si trasu cestných pretekov ako prvé vyskúšali juniorky, medzi ktorými opäť dominovali domáce pretekárky. Chloe Dygert vybojovala druhý raz na šampionáte najcennejší kov, keď bola najrýchlejšia aj v časovke, a takisto Emma White nadviazala na svoju striebornú medailu z jazdy proti chronometru. Dve suverénne americké pretekárky tentoraz doplnila Agnieszka Skalniak z Poľska.
 
Medzi najväčších favoritov pretekov U23 rokov patrili reprezentácie Dánska a Talianska, ktoré mali vo svojich radoch niekoľkých jazdcov, ktorí pre budúci ročník podpísali kontrakty s profesionálnymi tímami. Silnú zostavu priniesli aj Nemecko a Veľká Británia, preto sme sa očakávali napínavé preteky. Tie mohol poriadne zdramatizovať dážď, pretože bola šanca, že začne pršať. Skutočne, na začiatku podujatia sa objavili prvé dažďové kvapky, ale nebolo to nič vážne.
 
O prvý smerodajný únik sa postarala štvorica jazdcov Joao Rodrigues (Portugalsko), Jean Insengiyumva (Rwanda), Amanuel Ghebreigzabhier (Eritrea) a Adil Barbari (Alžírsko), ktorí si na konci druhého kola vybudovali minútový náskok pred balíkom. Za chvíľu sa k nim pridali aj Gregory Daniel (USA), Stepan Astafyev (Kazachstan), Eddie Dunbar (Írsko) Jose Rodrigues (Čile) a Wilmar Peredes (Kolumbia), ktorí rozšírili vedúcu skupinu na deväť mužov. Hlavný balík bol však veľmi blízko, strácal 25 sekúnd. 
 
Aj keď sa v brejku nenachádzali nebezpeční cyklisti, pelotón išiel cez cez tri stúpania rezko, a to spôsobovalo, že rozdiely medzi skupinami neboli veľmi vysoké. Na plochých úsekoch sa potom situácia upokojila, ale nie pre Dunbara (Írsko) a Rodriguesa (Čile), ktorí tu zaútočili v úniku a osamostatnili sa na čele pretekov. Čoskoro sa k nim dostal aktuálny taliansky šampión do 23 rokov Davide Martinelli, ktorý tam vyrazil z pelotónu. Martinelli už podpísal dvojročnú zmluvu s tímom Etixx - Quick-Step a je to rýchly pretekár, ktorého však porazil Erik Baška na európskom šampionáte, kde taliansky borec obsadil tretiu priečku.
 
 
-reklama-
cyklostyl-sep-2015
 
 
Potom balík spomalil a utečenci si vybudovali zatiaľ najväčší odstup, ktorý sa vyšplhal na 1:20. Do vedúcej skupiny následne vyrazil Oleg Zemljakov (Kazachstan), ktorému chýbalo len 25 sekúnd, aby sa dostal na čelo pretekov. Kazašského cyklistu si pamätáme z tohtoročnej edície Okolo Slovenska, kde sa stal najlepším mladým pretekárom. Zemljakov to nakoniec dokázal po stúpaní Libby Hill.
 
Na ďalšom kopci zaútočil v balíku Maximilian Schachmann (Nemecko), ktorý sa následne pohyboval medzi dvomi skupinami. Päť kôl pred cieľom sa všetci naši borci Baška, Bellan a Malovec nachádzali v pelotóne. Erik Baška zatiaľ do bodky plnil taktiku, s ktorou bol úspešný aj na ME v Tarte. V kopcoch sa šetril, postupne sa prepadával pelotónom, aby mal v závere čo najviac síl. Slovenská výprava sa na pretekoch delila o spoločné mechanické vozidlo s českou reprezentáciou, ale na našu škodu sa tam nezmestil Martin Riška. Jedno voľné miesto obsadil mechanik slovenského tímu Jakub Bučo, ktorý bol pre našich borcov dôležitejší v prípade technických problémov.
 
Štyri kolá pred cieľom sa Maximilian Schachmann dostal do vedúcej skupiny, sólovou jazdou sa mu podarilo zmazať manko 90 sekúnd. Potvrdil tak svoje tempárske kvality, keď v predchádzajúcej časovke získal striebornú medailu. Pelotón v tomto momente strácal 1:10. Na čele balíka kontrolovali situáciu Taliani, aktívne jazdili Švajčiari, Dáni a Briti, viditeľní boli aj českí pretekári.
 
V ďalšom kole vypadol z vedúcej skupiny Dunbar, ktorý nestačil tempu na stúpaní 23rd street. V pelotóne sa takisto zdvihlo tempo, ale jeho strata zostávala na úrovni jednej minúty. Pocítili to však naši pretekári, Baška a Bellan strácali na hlavný balík 20 sekúnd, Malovec o pár sekúnd viac. Krátky, ale najstrmší kopec 23rd street teda dokázal vytvoriť prvú selekciu. Tri kolá pred cieľom mali Zemljakov, Schachmann, Martinelli a Rodrigues náskok 40 sekúnd, ale v balíku sa začala tvrdá naháňačka, do ktorej sa zapojili všetky silné celky.
 
Baška a Malovec sa potom dokázali vrátiť do pelotónu. Na ďalšom dláždenom kopci sa snažil útočiť Martinelli, ale zradili ho mechanické problémy a namiesto útočnej jazdy vypadol z vedúcej skupiny, pretože musel meniť bicykel. Traja zostávajúci lídri však mali na svojom konte len malý odstup, balík bol veľmi blízko. Do cieľa zostávali dve kolá. Baška po ďalších kopcoch zostával medzi najlepšími, Malovec a Bellan strácali necelú minútu.
 
Zemljakov, Schachmann a Rodrigues mali pred kopcami v predposlednom kole náskok len 20 sekúnd, na prvom stúpaní bol ich odstup vygumovaný. Postarali sa o to francúzski jazdci. Bellan a Malovec tu strácali 90 sekúnd. Ešte pred 23rd street zaútočil Soren Kragh Andersen (Dánsko), ktorý patril medzi najväčších favoritov pretekov. V sezóne už dosiahol sedem víťazstiev a na budúci ročník sa upísal tímu Giant-Alpecin. Na cieľovej páske mal náskok 15 sekúnd a pred sebou záverečné kolo. Erik Baška sa naďalej pohyboval medzi najlepšími a musel veriť, že ostatné celky si poradia s atakom veľmi kvalitného dánskeho cyklistu.
 
Trinásť kilometrov pred cieľom bol Andersen späť v balíku. Zariadila to rakúska reprezentácia, ktorá sa spoliehala na záverečný špurt, na ktorý mala hneď niekoľko vhodných borcov. Ale všetkých pretekárov ešte čakali tri krátke kopce. Tesne pred nimi atakoval Martinelli, ktorý urobil veľmi dobre, pretože v balíku padli niektorí jazdci. Na prvom stúpaní útočili aj francúzski cyklisti, ale rozdiely boli len malé. Po ďalšom kopci zostalo na čele pretekov len niekoľko jednotlivých pretekárov, za ktorými sa nachádzal oklieštený hlavný balík.
 
Jeden z francúzskych jazdcov nakoniec udržal svoje vedenie, do ktorého sa dostal po predposlednom kopci, a Kevin Ledanois sa mohol tešiť z krásneho titulu majstra sveta v kategórii do 23 rokov. Na druhom mieste tesne finišoval Simone Consonni (Taliansko), bronzovú medailu vybojoval ďalší francúzsky cyklista Anthony Turgis. Nádeje Erika Bašku skončili na posledných troch kopcoch, kde sa po útokoch potrhal pelotón. 
 
Preteky explodovali v záverečnom okruhu a Kevin Ledanois dokázal, že na krátkych kopcoch si stačí vybudovať aj malý náskok, ktorý je možný udržať až do cieľa. Víťazstvo francúzskeho pretekára môžeme určite považovať za prekvapujúce. V jeho prípade však stačilo len málo, aby ho Simone Consonni dobehol a obral o zlatú medailu. 21-ročný cyklista ale nemusí byť sklamaný, väčšou odmenou mu je nová zmluva s tímom Lampre-Merida, kde strávi najbližšie dva ročníky.
 
Z našich zástupcov skončil najlepšie Erik Baška, ktorý sa musel spoliehať na hromadný dojazd. Celé preteky sa sústredil na to, aby mohol šprintovať čo najlepšie, ale posledná séria kopcov vyprodukovala také útoky, po ktorých sa udržalo vpredu len niekoľko borcov. Z jeho strany to bol sympatický výkon, lepší výsledok mohol dosiahnuť len v prípade, ak by došlo k záverečnému špurtu. Obmedzili ho aj kŕče. Juraj Bellan a Luboš Malovec mali výkonnostné problémy v záverečných okruhoch. Našťastie, z bicykla nezliezli, ale boli klasifikovaní.   
 
Pre zaujímavosť dodajme, že Baška po pretekoch absolvoval dopingovú kontrolu a medaily odovzdával prezident ČSC Marián Štetina, ktorý pred pretekmi vyjadril želanie niektorú z nich odovzdať Čechovi alebo Slovákovi, no nestalo sa tak, hoci Česi k tomu neboli ďaleko. Baškov kolega z AWT-GreenWay Michal Schlegel skončil siedmy. A ešte na záver vedzte, že nový majster sveta je synom športového riaditeľa BMC Yvona Ledanoisa. V budúcej sezóne ale ešte ostáva v Bretagne Séche Environement.
 
 
Erik Baška: "Cítil som sa dobre aj veril si, ale posledné dve kolá som dostal kŕče a to bol koniec. Stehná ma už ťahali. Neviem, či mi chýbal nejaký minerál. Tepy som mal nižšie ako na Európe a tam som kŕče nedostal. Zrejme to bolo preto, že som jednoducho neudržal formu. To ma mrzí, a preto som samozrejme sklamaný. Prišiel som sem, aby som dosiahol výsledok, odchádzam bez neho.
Trať sa zdala na papieri jednoduchá, keď sme sem prišli počas tréningu zasa náročná, ale pravdupovediac som očakával ťažšie preteky. Dalo sa to zvládnuť, kopce boli iba také štandardné, bez kŕčov by som ich aj v poslednom kole vyšiel. O to viac ma to mrzí. Ešte tri kolá pred cieľom som necítil ani náznak problémov.
Ak by som mal vybrať najťažšie stúpanie, tak to bolo to posledné bez kociek na konci okruhu, taký zakusovák, kde sa dalo najviac stratiť. Kocky mi problém nerobili. Ale úplne najťažšia vec bola dostať sa pod prvý kopec, do tej pravotočivej zákruty. Tam sa každé kolo špurtovalo o pozíciu. Vzalo to ešte viac síl ako kopce. Naopak, najkľudnejšia pasáž bola vždy po cieli. Tam sa schádzali skupiny.
Som rád, že som sa nedostal do žiadneho pádu, ani žiadny technický problém som nemal. Iba mi v závere trochu spadli riaditká, ale s tým sa krátko dá ísť."
 
 
Martin Riška, reprezentačný tréner U23: "Prekvapenie sa nekonalo. Ľubo s Ďurom v posledných okruhoch nechali v pelotóne jedného vojaka v poli. Jednoducho nemajú výkonnosť. Erik sa šetril, v kopcoch sa prepadával dozadu podľa plánu. Ja viem, že je to nepekná pasívna jazda, ale to je osud šprintéra, bohužiaľ. To je cyklistika. Všetci sme videli, čoho je schopný po ideálnom našetrení síl. Dnes ale nemal výkonnosť, inak by tam ostal. Neudržal formu z augusta. Sedem týždňov formu neudrží ani Froome, nie ešte taký mladý organizmus ako Erikov. Nie sme kúzelníci. Pravdupovediac som toto čakal, a preto som povedal, že našim cieľom je prvá tretina štartového poľa. Nemohol vypustiť ME, aby bol tu úplne stopercentný. Zameral by sa iba na jeden cieľ v závere sezóny? To je vždy riskantné. Erikovi ide o budúcnosť, preto musí využívať príležitosti, ktoré priebežne prichádzajú. Pred Európu šiel na to sústredenie, bol ideálne pripravený a dúfali sme, že to udrží. V hlave aj fyzicky. Bohužiaľ, telo to v posledných dvoch okruhoch nezvládlo."
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV U23
1. vlajka LEDANOIS Kevin FRANCÚZSKO 3h 54' 45''
2. vlajka CONSONNI Simone TALIANSKO + 00' 00''
3. vlajka TURGIS Anthony FRANCÚZSKO + 00' 02''
4. vlajka MOSCON Gianni TALIANSKO + 00' 02''
5. vlajka KAMP EGESTED Alexander DÁNSKO + 00' 05''
47. vlajka BAŠKA Erik SLOVENSKO + 00' 48''
102. vlajka BELLAN Juraj SLOVENSKO + 09' 46''
114. vlajka MALOVEC Luboš SLOVENSKO + 11' 06''
 
 
 
 
 
richmond-2015-profil-okruhu-m
Profil okruhu na MS 2015 (klik pre zväčšenie)
 
 
Súvisiace články:
{module ms-2015-clanky}
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop