Okolo Slovenska: Štvrtú etapu získal Rabitsch z úniku, z našich najlepší Broniš

11.6.2016, 10:30 | Slovensko a Slováci | T. Šandor, L. Timko
4. 11.6. zvlnena etapa ciel rovina Zuberec > Bojnice 184 km Rabitsch
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345

Na zvlnenom profile vzbudzovalo najväčšiu pozornosť stúpanie na Fačkovské sedlo, ktoré mohlo zaujímavým spôsobom prehovoriť do vývoja celej etapy. Na čele klasifikácie sa nachádzalo päť jazdcov s pomerne pekným náskokom, medzi nimi sa mohla odohrať bitka o bonifikačné sekundy. Boli sme zvedaví, ako sa bude vyvíjať vrchárska súťaž a ako zabojujú slovenskí zástupcovia o čo najlepšie miesta v poradí.

Na štrate sme evidovali 119 jazdcov a pršalo. Vytvorenie vedúcej skupiny chcel iniciovať líder vrchárskej súťaže Trettwer (WSA), ktorý vyrazil dopredu, ale nemecký jazdec sa na čele pretekov dlho neohrial. Na prvej rýchlostnej prémii boli aktívni jazdci Amplatzu, prvé dve miesta brali Bajc a Kusztor, jednu bonusovú sekundu získal Maroš Kováč.

DSC08168
 (© Cycling-Info.sk)

Aktívne jazdil Patrik Tybor, ktorý atakoval spoločne s Jamesom McLaughlinom (Feldermayr), ale balík im nedal voľnosť. Prvá hodina dosiahla priemernú rýchlosť 49 km/h a balík bol stále pokope.

Nakoniec sa dostala dopredu trojica jazdcov, Asadov (Synergy Baku), Rabitsch (Feldermayr) a Trettwer (WSA) si vybudovali minútový náskok. Stephan Rabitsch strácal v poradí 2:12 na lídra pretekov, Helmut Trettwer chcel získať body do vrchárskej súťaže, ktorú viedol.

DSC08361
Prvý únik (© Cycling-Info.sk)

Po prvej horskej prémii zostali na čele Asadov, Rabitsch, Trettwer a za nimi sa nachádzali Holohan (Wiggins), Salvador (Unieuro) a Hačecký (Whirlpool), ktorí zaútočili z pelotónu. Hlavný balík strácal na vedúcu skupinu štyri minúty, druhá skupina mala pred ním náskok 2:30. V druhej skupine bol pre lídra pretekov nebezpečný aj Liam Holohan, ktorý v poradí strácal 2:12.

DSC082311
Nástup v balíku (© Cycling-Info.sk)

Obidve vedúce skupiny sa spojili, balík si musel poradiť si musel poradiť so šiestimi pretekármi, ktorí ohrozovali predné pozície v GC. Helmut Trettwer splnil v úniku svoju hlavnú úlohu a na prvých dvoch horských prémiách získal maximum bodov. Na čele vrchárskej klasifikácie tak zvýšil svoj náskok na 12 bodov. Ďalšie body si tu rozdelili Asadov a Rabitsch.

Pelotón stretol na ceste pri Rajeckých Tepliciach Michaela Kolářa, ktorý sa vracal z tréningu a pozdravil pretekárov. Potom Fačkovské sedlo potvrdilo svoju povesť a na jeho sklonoch sa začal deliť pelotón i skupina utečencov. Po tomto kopci zostali vpredu len Rabitsch (Feldermayr) a Holohan (Wiggins), ktorí však mali k dobru 1:45 pätnásť kilometrov pred páskou. Obidvaja boli pomerne vysoko v poradí, takže o motiváciu mali postarané.

Obidvaja borci nakoniec udržali svoj náskok až do cieľa, etapový triumf získal Rabitsch, s druhým miestom sa musel uspokojiť Holohan. Hlavné pole zaostalo približne 32 sekúnd, v šprinte bol úspešný Filippo Fortin (Europa Ovini).

DSC09374
Víťaz etapy (© Cycling-Info.sk)

Z našich jazdcov najlepšie finišoval na trinástom mieste Roman Broniš. Na začiatku tretej desiatky sme videli Ondreja Glajzu. V hlavnom balíku prišli do cieľa aj Malovec, Haring, Tybor, Čanecký a Bellan, ktorý bol po etape vyžrebovaný na dopingovú kontrolu. V celkovom poradí patrí Marekovi Čaneckému štrnásta priečka, Patrik Tybor je hneď za ním.

Na čele klasifikácie zostalo poradie nezmenené, ale dvojica dnešných úspešných utečencov Rabitsch a Holohan poskočila na šieste, respektíve siedme miesto.

video v clanku ikonka ciernaVideo zhodnotenie etapy od Patrika Tybora a Ľuboša Malovca

Zobraziť kompletné poradie

fotogaleria ikonkaFotogaléria zo 4. etapy (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 48

Krátke preview etapy:
Pre cyklistov je to posledná príležitosť, ako zamiešať poradím v celkovej klasifikácii, ale zdá sa, že vedúca pätica si dokáže na tomto profile udržať svoju pozíciu na čele GC. Medzi týmito pretekármi sú však malé rozdiely, preto ešte uvidíme tuhý boj o bonusové sekundy, ktoré môžu spôsobiť rošády na predných priečkach. Aj Marek Čanecký a Patrik Tybor potrebujú bonifikácie, ak sa chcú dostať do najlepšej desiatky, preto musia jazdiť aktívne, a v dnešnej etape bude vrcholiť aj súťaž o vrchársky dres, na ktorý si robia zálusk traja jazdci Trettwer, Narvaez Prado a Santoro.

Krátke preview trasy:
Sobotňajšia etapa má geograficky najviac vzdialený štart od cieľa a najťažším bodom je stúpanie na Fačkov na 155. kilometri, do cieľa však zostáva 28 kilometrov. Tu však majú vrchári väčšiu šancu udržať prípadný náskok z horskej prémie až do cieľa, ak sa za nimi nevytvorí silná pracujúca skupina.