Mugerli celkovým víťazom Jarnej trofeje na Istrii, Čanecký v konečnom súčte siedmy

12.3.2017, 11:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
P 9.3. rovinata etapa ciel rovina Umag > Umag 2,0 km Frame
1. 10.3. zvlnena etapa ciel rovina Poreč > Labin 161 km Giger
2. 11.3. zvlnena etapa ciel rovina Vrsar > Motovun 186 km Mugerli
3. 12.3. rovinata etapa ciel rovina Pazin > Umag 156 km Frame

profil etapy bol rovinatý

Etapák Jarná trofej Istrie tradične odštartoval prológom v uliciah Umagu. Tento rok sem prišiel aj britský kontinentálny celok JLT Condor s mladým špurtérom Alexom Framem, ktorý vyhral úvodný dvojkilometrový deň.

Mareka Čaneckého dnes klasifikovali na 45. mieste, stratil osem sekúnd. Vlani to bolo deväť a miesto v ôsmej desiatke, takže mikroskopicky si polepšil. Robert Malík (Příbram) stratil 15 sekúnd.

Organizátori vraj tesne pred štartom zmenili itineráre prvej aj druhej etapy, takže sa zajtra nebude finišovať v kopci ale na rovine. Kozmetickými zmenami prešla aj sobotňajšia etapa. Pravdepodobne tieto zmeny už organizátori nezakreslia. Čaneckému ale vyhovovať nebudú.

pôvodný profil etapy (© hbs.hr)

Organizátori zmenili profil dnešnej etapy tesne pred pretekmi, niektorým tímom sa niečo nepozdávalo, a tak bola v Labine namiesto cieľového stúpania klasická rovina, no aj tak sa to potrhalo. Vyhral Švajčiar Fabian Giger z národného tímu (inak je to horský cyklista), ktorému sa podarilo v úzkych uličkách nastúpiť a prekľučkovať k triumfu. Marek Čanecký finišoval v balíku so stratou šiestich sekúnd a celkovo sa posunul na 23. pozíciu z dvesto pretekárov.

profil etapy (© hbs.hr)

Výborný vstup Amplatz-BMC do sezóny pokračuje naďalej a druhú etapu etapáku na Istrii vyhral Slovinec Matej Mugerli práve z rakúskeho celku. Oproti pôvodnému itineráru bola zmenená zo 160 na 190 kilometrov a vyvrcholila krátkym cieľovým stúpaním v Motovune. Mugerli nadelil súperom v prvej menšej skupine 13 sekúnd a vedie preteky aj celkovo. Marek Čanecký obsadil zo 183-členného pelotónu desiate miesto so stratou 34 sekúnd a celkovo je deviaty.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mareka Čaneckého (10. miesto)
"Dnes som sa cítil dobre. V cieľovom kopci som mal za úlohu chytať nástupy a prípadne zaútočiť podľ pocitov. Nastúpil som 1,5 km do cieľa, ale neúspešne a potom sa šiel brutálny šrot do cieľa. Posledné metre boli kocky v stúpaní a snažil som sa už len udržať čo najlepšiu pozíciu.
Som spokojný s víťazstvom kolegu aj mojím výsledkom, ale hlavne s tímovým duchom. Stále máme výbornú náladu a to nás ženie k výsledkom. S našim novým kapitánom Mugerlim jazdíme vyššie v pelotóne, máme viac úloh i zodpovednosti a zatiaľ nám to vychádza."

111. MALÍK Robert CK Příbram Fany Gastro 10:15

Istria skončila tak ako začala, po prológu si triumf Alex Frame z JLT Condoru vybojoval aj v špurte záverečnej etapy pred Filippom Fortinom, Talianom, ktorý triumfoval pred dvomi rokmi v Telgárte. Marek Čanecký ukončil chorvátske dobrodružstvo v pelotóne bez straty a v celkovom poradí pretekov obsadil siedmu pozíciu. Získal tak prvých päť UCI bodov v tejto sezóne. Gratulujeme!