Alpecin mení názov aj kategóriu, prídu však o Tima Merliera 

19.5.2022, 10:00 | Aktuality zo sveta | Peter Matis
Počas úvodného voľného dňa na Gire sme sa počas tlačovej konferencie tímu Alpecin-Fenix dozvedeli zaujímavé novinky. Stajňa Mathieuho Van Der Poela definitívne rozšíri rady World Tour ligy od novej sezóny a dokonca už za niekoľko mesiacov zmení názov na Alpecin-Deceuninck, čo bude prinajmenšom mätúce pre fanúšikov i komentátorov nášho športu. Tím zároveň opúšťa muž, ktorý spolu s Van Der Poelom priniesol pre Roodhooftovcov najviac úspechov. 
Alpecin-Fenix sa po dlhých rokoch zlepšovania podľa očakávaní presúva do World Tour, minimálne na cyklus 2023-2025. Podľa trojročného UCI rebríčku sa nachádzajú pohodlne medzi najlepšími desiatimi tímami sveta, takže pri splnení športových kritérií problémy mať nebudú. A splnia aj kritériá finančné, vďaka novému dlhodobému partnerstvu s Deceuninckom, pre cyklistických fanúšikov dobre známou značkou. Dĺžka spolupráce bude zatiaľ tri a pol roka, s možnosťou predĺženia. Tím sa tak premenuje na Alpecin-Deceuninck už od prvého júla tohto roku. To znamená, že už na Tour de France si budeme musieť zvykať na nový názov tohto tímu. 
Tím Alpecin sa tak už viac nebude spoliehať na to, že každý rok vyhrajú rebríček Protímov a s tým získané privilégiá možnosti štartu na všetkých World Tour pretekoch. Volia takzvanú stávku na istotu, ako počas tlačovej konferencie na Gire potvrdil aj Philip Roodhooft. ,,World Tour je pre nás ďalším logickým krokom. Neni múdre spoliehať sa na víťazstvo v Proteams rebríčku aj počas nasledujúcich troch sezón. Vytvára to veľký tlak a takto môžeme pracovať s kľudom a dlhodobou víziou." 
"Šancu ísť do World Tour sme mali už pred dvomi rokmi, keď tím CCC predával svoju licenciu. Vtedy sme sa ale ešte rozhodli počkať. Teraz sme však už jeden z najlepších tímov na svete a cítime, že je ten správny čas. Zároveň je to aj výhodnejšia pozícia pri podpisovaní zmlúv s novými sponzormi a jazdcami. Deceuninck je ideálnym partnerom na tento krok vpred. Budeme s nimi ešte lepším, finančne stabilnejším tímom. Ich vízia nám zároveň umožní naplniť naše ambície aj v ženskej cyklistike." 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tím opustí Tim Merlier a posilniť treba aj v GC oblasti 
Počas tohto týždňa sa zároveň v denníku Wielerflits objavila informácia, že Tim Merlier je na odchode z tímu Alpecin a od novej sezóny posilní Lefeverov Quick-Step. Je to len potvrdenie prestupu, o ktorom sa šuškalo už dlho. Tim Merlier je úspešný cyklocrossár, ktorý na ceste vyrástol spolu s tímom Alpecin-Fenix a po boku Mathieho Van Der Poela priniesol do tímu prvé veľké víťazstvá. V minulej sezóne sa definitívne zaradil medzi top šprintérov sveta, keď vyhral úvodnú šprintérsku etapu na Gire i Tour. 
Odchod Tima Merliera je viditeľným oslabením pre Alpecin. Do role šprintérskej jednotky tímu sa tak posúva Jasper Philipsen. V tíme sú aj šprintéri Jakub Mareczko a Lionel Taminiaux, ale tí nemajú dostatočnú kvalitu, aby nahradili výsledky Tima Merliera vo World Tour. Alpecin tak bude musieť posilniť. Merlier odchádza do tímu Quick-Step, odkiaľ zrejme odíde Mark Cavendish. Britský šprintér už dlhšie uvažuje o odchode za lepšími zmluvnými podmienkami a príchod Tima Merliera veru jeho zotrvaniu v tíme Patricka Lefevera nenahráva. Veľmi rýchlo sa tak začali ozývať hlasy, že je pokojne možné, že to bude práve Cavendish, kto nahradí Merliera v zostave Alpecinu. 
A nebude to len šprintérska časť tímu, ktorú bude musieť Alpecin pred novou sezónou posilniť. Povinnosť štartu na všetkých etapových pretekoch World Tour zrejme Roodhooftovcov donúti k podpisu jazdcov schopných zajazdiť výsledky v celkových klasifikáciách. Momentálne je jediným jazdcom v tomto tíme s GC schopnosťami austrálsky talent Jay Vine, no a aj tento mladík je ešte len v zaúčacej fáze. Nákup skúsených GC jazdcov je tak nevyhnutý. Našťastie pre Alpecin, na trhu je tento rok dostatok slušných vrchárov ktorí sa nebránia zmene tímu, na čele s Adamom Yatesom, Carapazom, Martínezom, Ionom Izagirrem, Keldermanom, Dumoulinom či Chavesom
 
Náš eshop