Vuelta: Bennett ovládol ďalšiu hromadnú koncovku, aj v tretej etape zmietol konkurenciu zo stola, novým lídrom Affini

21.8.2022, 14:40 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
Vuelta: Bennett ovládol ďalšiu hromadnú koncovku, aj v tretej etape zmietol konkurenciu zo stola, novým lídrom Affini
Sam Bennett (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

3. 21.8. rovinata etapa ciel rovina Breda > Breda 193 km Bennett
profil etapy, 230 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Program 77. ročníka podujatia Vuelta a Espaňa v Holandsku ukončila tretia etapa. Bola to ďalšia rovinatá placka, bez akejkoľvek výškovej prekážky. Všetci účastníci pretekov dnes museli prejsť skoro dvesto kilometrov, no zdolali len niečo cez dvesto výškových metrov. Na trase tretej etapy bolo len jedno stúpanie, a to kopec Rijzendeweg (0,4 km - 3,7 %) s vrcholom necelých 60 kilometrov od cieľa. Záverečný deň v Holandsku bol tak šitý na mieru pre šprintérov. 

Sobotňajšia koncovka ukázala, že Sam Bennett prišiel na tretiu Grand Tour výborne pripravený a vo skvelej forme. Vo včerajšom finále doslova zničil svoju konkurenciu. Dnes bol preto najväčším favoritom na zisk ďalšieho etapového vavrínu. No šancu zažiariť mali aj ďalší špurtéri, napríklad Tim Merlier, Mads Pedersen, Pascal Ackermann, Dan McLay, Kaden Groves alebo Sebastian Molano. Úspech celodenného úniku sa neočakával. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dôležitou správou pred začiatkom etapy bolo oznámenie, že po chaotickej koncovke vo včerajšej etape rozhodcovia udelili čas víťaza viacerým cyklistom, vrátane všetkých favoritov. Čas víťaza mal aj Robert Gesink, majiteľ červeného dresu v druhej etape. Ten však už v nedeľu vlastnil Mike Teunissen, pretože jeho súčet etapových umiestnení bol lepší ako Gesinkov. Tomu po druhej etape patrilo piate miesto v predbežnej klasifikácii pretekov s nulovou stratou na Teunissena. 

Napriek papierovo nulovej šanci vyhrať sa do celodenného úniku dostalo sedem mien. Boli nimi José Herrada z Cofidis, Julius van den Berg z EF Education-EasyPost, Jan Bakelants z Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, Thomas De Gendt z Lotto Soudal, Ander Okamika z Burgos-BH, Pau Miquel z Kern Pharma a Mikel Iturria z Euskaltel-Euskadi. Ušli hneď na začiatku etapy. Pelotón im doprial maximálne tri minúty k dobru. Potom už šprintérske tímy začali pomaly sťahovať ich rozostup. 
Pády výrazne ovplyvnili dianie na ceste v sobotu, ale aj v nedeľu. Už v úvodnej štvrtine tretej previerky sa zo zeme zdvíhal Woods (IPT) a líder tohto celku na celkové umiestnenie už nedokázal ďalej pokračovať na podujatí. Stal sa tak ďalším odstúpivším cyklistom. Spadli aj Vandenabeele (DSM) a Conca (Lotto), obaja opäť vysadli na bicykle a snažili sa dostať naspäť do pelotónu. Vandenabeele však musel využiť služby lekára pretekov. 
Herrada (Cofidis), van den Berg (EF Education), Bakelants (Wanty-Gobert), De Gendt (Lotto), Okamika (Burgos), Miquel (Kern) a Iturria (Euskaltel) vpredu naďalej ideálne spolupracovali, no ich náskok rýchlo mizol. Bola to zásluha najmä jazdcov celku Alpecin – Deceuninck. Merlier si očividne do záveru veril. Už na méte sto kilometrov pred cieľom mali členovia úniku náskok len dve minúty. Bola to predzvesť papierových predpokladov. 
Etapa mala pokojný priebeh až do méty 85 kilometrov pred cieľom. Vtedy sa pretekári ocitli na bočnom vetre a v hlavnej skupine začala panovať panika. Dopredu sa snažili dostať tímy s adeptmi na celkové víťazstvo. Výbornú prácu odvádzalo zoskupenie Jumbo – Visma. Naopak, Alpecin – Deceuninck sa z čela vytratil. Nervozita nespôsobila ďalšie pády a po pár minútach sa situácia v balíku upokojila. 
Vedúca sedmička bojovala nielen s vetrom, no aj s pelotónom, a nie celkom úspešne. Každým metrom strácali z náskoku sekundy. 60 kilometrov pred cieľom sa medzera medzi obomi skupinami zmenšila na menej ako minútu. Práve vtedy sa išlo cez jedinú vrchársku prémiu v itinerári dnešného dňa. Šprint do mini kopca vyhral De Gendt (Lotto), no van den Berg (EF Education) prišiel druhý a udržal sa vo vedení horskej súťaže. 
Opakovala sa tak situácia z druhej etapy, keď pelotón dobehol celodenný únik veľmi ďaleko pred cieľom. Herrada (Cofidis), van den Berg (EF Education), Bakelants (Wanty-Gobert), De Gendt (Lotto), Okamika (Burgos), Miquel (Kern) a Iturria (Euskaltel) síce stále spoločne tlačili na pílu, a každý rovným dielom, lenže hlavne Trek – Segafredo a Alpecin – Deceuninck sa za nimi hnali akoby etapa mala končiť na rýchlostnej prémii. 
Oba celky si túto skutočnosť akoby uvedomili a na malú chvíľku stiahli nohu z plynu. Sedmička pred nimi sa tak mohla nadýchnuť. Dokonca sa im podarilo získať niekoľko sekúnd na svoju stranu. Herrada (Cofidis), van den Berg (EF Education), Bakelants (Wanty-Gobert), De Gendt (Lotto), Okamika (Burgos), Miquel (Kern) a Iturria (Euskaltel) tak prišli v čele ešte na rýchlostnú prémiu, ktorá sa nachádzala 23 kilometrov pred páskou. Vyhral ju De Gendt. Dnes tak bol stopercentný na prémiách.
De Gendt (Lotto) si hneď po prémii vystúpil z celodenného úniku. Tá už viedla iba o 20 sekúnd. Herrada (Cofidis), van den Berg (EF Education), Bakelants (Wanty-Gobert), Okamika (Burgos), Miquel (Kern) a Iturria (Euskaltel) naďalej pokračovali, no dobre vedeli, že dnes sa o etapové víťazstvo nepobijú. V pelotóne v tom čase spadli Carapaz, Geoghegan Hart a Sivakov (3x Ineos) a mali čo robiť, aby sa vrátili do balíka. Podarilo sa im to. 
Ďalším odstúpivším pretekárom z úniku bol Iturria (Euskaltel), krátko na to sa do balíka zaradil aj Bakelants (Wanty-Gobert). Zvyšnú štvoricu utečencov balík pohltil presne necelých 12 kilometrov pred koncom. Vtedy diktovali tempo v pelotóne pretekári Alpecin - Deceuninck, dnes najpracovitejší celok. Na čele pelotónu boli skoro nepretržite. Vpredu malo svojho jazdca aj zoskupenie Trek - Segafredo.  
Záverečné kilometre odtiahli predovšetkým jazdci tímu Alpecin - Deceuninck a nedopustili, aby niekto z balíku ušiel. Sedem kilometrov pred cieľom sa k nim pripojil ešte Bahrajn – Victorious. Za nimi bol nalepený Bennett (Bora), ktorý mal vo svojom okolí zopár tímových kolegov. Šesťtisíc metrov pred koncom sa v popredí objavil aj vláčil Jumbo – Visma, dobrou správou pre všetkých účastníkov bol fakt, že v nedeľu sa išlo po širších cestách ako včera, takže v pelotóne mali pretekári dostatok priestoru. 
Pelotón do šprintu nakoniec priviedli pretekári tímu UAE Team Emirates, ktorí dopredu prišli v ideálny čas. Ako prvý začal šprintovať Pascal Ackermann, lenže skúsil to na pomerne dlhý šprint a dal súperom šancu na reakciu. Sam Bennett zareagoval správne a okolo nemeckého šprintéra preletel ako parník a opäť zvíťazil. Cez Ackermanna sa nakoniec presypali aj ďalší šprintéri. Druhé miesto obsadil Mads Pedersen a tretí bol Daniel McLay. Ackermann skončil až deviaty. 
Sam Bennett tak v druhom šprinte na tohtoročnej Vuelte zaknihoval druhé víťazstvo. Dnes to bolo tesnejšie ako včera, no v závere bol znovu najsilnejší. Írsky šprintér jazdil výborne pozične v záverečných kilometroch, a výbornú prácu odviedli aj jeho tímoví kolegovia. Tí ho priviezli na správne miesto v správny čas. Bennett potom zapol svoje motory a ostatní šprintéri ho už nedokázali predbehnúť. Ír dnes zaznamenal 59. víťazstvo na ceste a jubilejné piate na Vuelte. 
Veľké sklamanie bolo vidieť na tvári Pascala Ackermanna, pretože v závere zlyhal a neoplatil kolegom ich prácu vo finále. Zjavili sa vpredu z ničoho nič, no vypustili svojho šprintéra príliš skoro. Ďalším smoliarom dňa bol Tim Merlier. Jeho spolujazdci dnes minuli veľké množstvo energie pri kontrole priebehu etapy, Belgičana celý čas držali v bezpečí a na dobrej pozície, lenže v úplnom finále Merlierovi spadla reťaz, iba necelých tristo metrov pred páskou, a do bitky o etapu sa nezapojil. 
Po tretej etape nastala zmena v pozícii predbežného lídra. Mike Teunissen pracoval na čele balíka päť kilometrov pred koncom, a potom si z hlavnej skupiny vystúpil. Do červeného sa tak obliekol Edoardo Affini, v poradí už tretí majiteľ najcennejšieho dresu v 77. ročníku Vuelty z celku Jumbo – Visma. Na druhom a treťom mieste sú jeho kolegovia z tímu Sam Oomen a Primož Roglič. Z pohľadu hlavných ašpirantov na celkové víťazstvo sa však dnes neudialo nič zaujímavé. Všetci kandidáti prišli do cieľa v balíku. Jedine Michael Woods nie, pretože počas etapy z pretekov odstúpil.  
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sam Bennett (víťaz)
"Bolo to dosť ťažké, pretože súboj o pozície bol vyčerpávajúci. Niekoľkokrát som sa ocitol zavretý. Snažil som sa však zostať nalepený na zadnom kolese Danyho. Práca tímu počas celého dňa bola výborná. Starali sa o mňa. V balíku sa neustále zrýchľovalo, spomaľovalo, šprintovalo sa za každou zákrutou. Pracovali pre mňa. Víťazstvo je skvelé. Je to výborné pre moje sebavedomie."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Edoardo Affini (predbežný líder)
"Museli sme vyhrať tímovú časovku. Je to úžasné, že sa takto vieme deliť o dres. Najskôr mali červené tričko holandskí pretekári, pre nich to bol krásny pocit. Teraz som to ja, a som za to šťastný. Je to niečo šialené byť lídrom pretekov. Musím za to poďakovať tímu. Mysleli sme na to. Je fajn, že mi dali takúto možnosť, byť v tomto drese."
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 04:05:53 100
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 00:00 40
3. MCLAY Daniel Team Arkéa-Samsic 00:00 20
4. COQUARD Bryan Cofidis 00:00 12
5. LIENHARD Fabian Groupama-FDJ 00:00 4
6. MERLIER Tim Alpecin-Deceuninck 00:00
7. GROVES Kaden BikeExchange-Jayco 00:00
8. BEULLENS Cédric Lotto Soudal 00:00
9. ACKERMANN Pascal UAE Team Emirates 00:00
10. VAN POPPEL Danny BORA-hansgrohe 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AFFINI Edoardo Jumbo-Visma 08:20:07
2. OOMEN Sam Jumbo-Visma 00:00
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:00
4. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:00
5. TEUNISSEN Mike Jumbo-Visma 00:00
6. GESINK Robert Jumbo-Visma 00:00
7. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:13
8. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:13
9. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:13
10. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 00:13
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 04:05:53 100
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 00:00 40
3. MCLAY Daniel Team Arkéa-Samsic 00:00 20
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 04:05:53 100
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 00:00 40
3. MCLAY Daniel Team Arkéa-Samsic 00:00 20
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 08:20:20
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:00
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 00:00
Prémie na trase etapy:
4 20 modre 59,4 km - Rijzendeweg: dĺžka 0,4 km; sklon 3,7 % (2-1)
sprint-20bonus tdf 20 22,6 km - Sint Willebrord (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
ciel Cieľ - BREDA (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop