V 6. etape Vuelty zaskočil favoritov atakom Vine, Evenepoel suverénne porazil Rogliča, uvisel mu len Mas

25.8.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
V 6. etape Vuelty zaskočil favoritov atakom Vine, Evenepoel suverénne porazil Rogliča, uvisel mu len Mas
Remco Evenepoel a Enric Mas (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

6. 25.8. rovinata etapa ciel rovina Bilbao > Asc. Pico Jano 181 km Vine
profil etapy, 4070 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Piaty súťažný deň v Baskicku vytvoril zaujímavú zápletku v celkovom poradí, hoci mala len epizodický význam, keďže pretekári z úniku nemajú papierové šance na dlhé vzdorovanie top favoritom. Proti nim hral už hneď dnešný profil etapy, ktorá končila na Pico Jano (12,6 km; 6,5 %), kde sa dal očakávať triumf Rogliča a spol, alebo možno ďalšieho úniku, ktorý zaútočí na Molardovu pozíciu.
Únik sa vytvoril pomerne skoro, už po desiatich kilometroch bol pokoj zbraniam. Všetci sa zmierili so skupinou Ruben Fernández (Cofidis), Mark Padun (EF Education), Jan Bakelants (Intermarché), Nelson Oliveira (Movistar), Fausto Masnada (Quick-Step), Kaden Groves (BikeExchange), Marco Brenner (DSM), Dario Cataldo (Trek-Segafredo), Xandro Meurisse (Alpecin-Deceuninck) a Xabier Azparren (Euskaltel-Euskadi).
Partia nedostala hneď veľký priestor. Ich náskok sa zväčšoval pozvoľna, nie až tak nápadne. Keďže včera uspel únik o päť minút, logicky toľko mal v celkovom poradí najvyššie postavený pretekár, a to Bakelants. Skupina si postupne putovala krajinou, Fernández si zapísal päť bodov za prvenstvo na prvom kopci Puerto de Alisas. To mu dalo šancu, že ak by vyhral aj na predposlednom kopci 35 km pred páskou, dostal by sa do bodkovaného dresu lídra vrchárskej súťaže. Víťazstvo v celej etape už nebolo tak pravdepodobné.
V polovici etapy sa štartové pole muselo vysporiadať s veľmi silným dažďom, ktorý bol nepríjemný a bral čo-to chute úniku do roboty. Pelotón vedený motivovanými borcami Groupamy-FDJ pomaličky sťahoval medzeru. V balíku už nebol Jan Hirt, hrdina Gira, ktorý tu mal určite smelé plány na nejaký silný únik, no skolil ho covid.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Po stiahnutí náskok z 5:50 na 4:40 sa 60 km pred páskou znova odstup zvýšil na 5:10. Groupame nechcel vpredu nikto pomáhať, ešte o nič nešlo. Bolo zjavné, že v záverečnom kopci sa budú dať robiť obrovské rozdiely. Navyše, ešte tam bol ako bonusový kopec Collada de Brenes (6,8 km; 8,2 %), ktorého vrchol bol 35 km pred páskou. Keď sa už blížil, v pelotóne čoraz viac začínali pracovať borci Quick-Stepu, ktorí chceli dnes uspieť s Remcom Evenepoelom.
No postupne sa už tlačili do čela aj Ineos, BikeExchange či Jumbo a tempo bolo obrovské. Z pelotónu začali už 45 km pred páskou vypadávať pretekári ako hrušky a únik totálne stratil pôdu pod nohami. Navyše spadol silný Dario Cataldo a mali o silu menej. Aj v pelotóne to v rovnakej zákrute nevyšlo viacerým ľuďom a balík sa na chvíľu rozdelil. Vpredu ale boli Roglič, Evenepoel i Yates.
Únik nemal pod Collada de Brenes už ani dve minúty výhody, no ešte tam bola šanca, aby aspoň prešiel prvý prémiou a rozdelil si vrchárske body a vrchári zasa prišli o bonifikácie, ktoré sa tu udeľovali. Ešte v prvej polovici stúpania sa únik rozbil a tí silnejší pochopili, že musia ísť, čakať slabších sa už neoplatí. Najlepšie vyzeral Ukrajinec Mark Padun z EF Education, ktorý sa osamostatnil na čele. Vybudoval si ale doslova až neuveriteľný náskok 50 sekúnd na prvého prenasledovateľa Fernándeza, ktorý veľmi chcel tú prémiu. No keďže bol tam len druhý, dva body mu chýbali do červeného dresu.
Medzitým v balíku nestačil tempu Molard, no ešte mal pred sebou zjazd, ktorý mu mohol pomôcť. Takmer celý kopec odtiahol na čele skupiny favoritov Julian Alaphilippe. Stále silno pršalo, bolo to veľmi náročné pre všetkých, pretože do cieľa ostávalo ešte veľa času a čakal ich aj celkom dlhý zjazd. V ňom to bolo poriadne nevyspytateľné. Z pozostatku úniku vyzeral byť najbláznivejší Fausto Masnada, ktorý sa dostal na druhú priečku cez Fernándeza a znižoval odstup na Paduna. Balík šiel so stratou necelej minúty a pol.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Padun nezjazdoval dobre, prišiel o polovicu náskoku oproti prenasledovateľom aj balíku, kde sa rozhodne neplánovali zmárniť, no aj tak Alaphilippe dokázal zozjazdovať o minútu rýchlejšie ako Ukrajinec na čele. Našťastie, kamery ani Radio Tour nehlásili pády. Pre tieto vynikajúce zjazdárske schopnosti svetového šampióna sa ale do balíka nevrátil Molard. Nasledovalo krátke intermezzo pred záverečným stúpaním.
15 kilometrov pred páskou ostal Padun na čele úplne sám, mal 50-sekundový náskok na balík. V ňom bolo stále asi 60 ľudí a napokon sa tam dostal aj Molard, keďže Alaphilippe ťahal celý čas úplne sám, teda tempo nebolo zásadné. "Motorkárovi" v dúhovom drese došiel benzín 12 km pred cieľom, teda presne na začiatku kopca s dlhým názvom Ascención Al Pico Jano. San Miguel de Aguayo (12,6 km; 6,5 %).
Tam sa diali veci. Ako prvý z favoritov nastúpil Simon Yates (BikeExchange), trochu prekvapujúco už desať kilometrov pred páskou. Súperi ho došli, ešte prekvapujúcejší atak Jaya Vina z Alpecinu už ale nechali nepovšimnutý. Nebolo to veľké meno. Medzitým už začal strácať Richard Carapaz. Nočná mora Ineosu začínala.
Nasledovalo dvihnutie tempa od Remca Evenepoela (Quick-Step), ktorého sa chytili iba Primož Roglič (Jumbo-Visma), Enric Mas (Movistar) a Pavel Sivakov (Ineos). Mladý Belgičan ale nepoľavoval a priťahoval kohútik. Všetkých okrem Masa sa zbavil už vyše sedem kilometrov pred dojazdom, do cieľa to teda bolo ešte možno 18-20 minút. Mohli sa dnes rozdávať obrovské záseky.
Veľký hrdina etapy Mark Padun padol až 6,5 km pred páskou, keď ho predstihol Vine, no blížil sa už Evenepoel. Na ňom visel Mas, za nimi sa vytvorila skupina Roglič, Sivakov, Yates, okolo ktorých sa zrazu prehnal Juan Ayuso (UAE). Mladý Španiel zaváhal v úvode kopca, no zdalo sa, že má dobré nohy. Občas navzdory dažďu a hmle videl pred sebou Evenepoela s Masom. Ich problémom ale bol aj Jay Vine, ktorý šiel parádne a mal 20-sekundový náskok na čele. Mohol takto nečakane vyhrať etapu.
26-ročný Austrálčan si napokon aj prišiel po prvý profesionálny triumf, a to rovno takýto epický. Tesne nestačil dvakrát v Turecku na celkový triumf, no dnes si povedal, že v minulých dňoch dobre našetril a zaskočí súperov, ktorí si ho na začiatku nebudú strážiť. Podarilo sa mu to dokonale. Tento deň si bude určite pamätať do konca života. Hore bola taká hmla, že sa nemohol radovať pri prejazde páskou, lebo nevedel, či zozadu na neho v poslednej chvíli nevyskočí Evenepoel.
Nestalo sa. Evenepoel s Masom dorazili do cieľa s odstupom 15 sekúnd, Španiel musel byť celý šťastný, že to uvisel. Nasledoval Ayuso s odstupom 55 sekúnd a tak už s obrovskou stratou 1:37 väčšia skupina s Rogličom, ktorý si to celé sám odtiahol, nikto mu nemal záujem pomôcť celú druhú polovicu kopca. Boli tam Sivakov, Hart, Hindley, Rodríguez, Yates, Almeida, Mäder, Keldermann, Arensman a O'Connor.
Chvíľu sa ešte nedalo stopercentne tvrdiť, že bude Evenepoel v červenom drese, pretože sa mohol zahmlene v cieli objaviť niekto zo včerajšieho úniku, ktorý by mal dostatočnú časovú výhodu. Nestalo sa tak. Nikto iný ako Molard nebol dostatočne silný a samotnému Francúzovi napokon chýbalo 21 sekúnd. Na tretiu priečku sa posunul Mas (+28s) a tak už nasledujú straty cez minútu - Roglič 1:01, Ayuso 1:12, Sivakov 1:27, Hart 1:27, Rodrígeuz 1:34. Aspoň sa ukázalo, že zo silnej štvorice Ineosu vyzerá byť najslabší ten najzvučnejší Carapaz, ktorý došiel do cieľa až s trojminútovým zásekom.
Prvý horský deň sa šiel v mimoriadne ťažkých podmienkach, ktoré nesedia každému. V chlade, daždi, vetre a hmle bol najsilnejší superfavorit z Belgicka, ale do Madridu je ešte veľmi ďaleko. Prekvapil Mas, ktorý pôsobí posledné roky odovzdaným dojmom, mohol mať silný deň, uvidí sa neskôr. Ako lepidlu mu to dnes šlo. Šokoval Vine, ktorý ale nemá celkové ambície. Využil podcenenie súperov. Nedevno, kde bol v kľúčových momentoch Ayuso. Jeho atak prišiel neskoro. O ňom sa dlho hovorí ako o supertalente, ktorý jasne má na to, aby vyhral Grand Tour. Ťažko povedať, či tu bude v 19 rokoch schopný ísť na celkové poradie ako na svojej debutovej GT. Skôr nie. Od zajtra bude nosiť biely dres za Remca.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaya Vina v oficiálnom TV prenose (víťaz)
"Pre mňa to je niečo neuveriteľné, myslím si, že to ani nemôže byť skutočnosť. Na začiatku etapy mi to absolútne nevyšlo, lebo mali sme v pláne, že sa pokúsim dostať do celodenného úniku, ale zabránil mi v tom defekt. Bol som z toho smutný, a tak som si povedal, že to aspoň vyskúšam v tom poslednom kopci, nemal som čo stratiť. No a dopadlo to úplne neskutočne. Splnil sa mi sen, ozaj woow!
Bolo dobré, že som mal taký veľký zásek v poradí, že ma nikto neriešil, to bolo moje šťastie, samozrejme. Ale bolo to strašne ťažké.  Tí favoriti šli za mnou, boli strašne silní.
V poslednom kilometri som myslel na moju manželku, ktorá ma neskutočne podporuje a pomohla mi dostať sa tam, kde som teraz. Teraz to môžem osláviť a ja už tu mám asi splnené. Môžem dostať covid a ísť domov (smiech)."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remca Evenepoela v oficiálnom TV prenose (líder GC)
"Som veľmi šťastný a hrdý na to, že som sa dostal do pozície lídra. Splnil sa mi sen a myslím si, že pre toto som drel tak tvrdo a tak dlho. To, čo som dnes predviedol, bol možno jeden z najlepších výkonov odo mňa v kariére. Ďakujem celému tímu, ktorý na tom tak tvrdo makal a šiel úžasne. Ďakujem a teším sa na ďalšie dni."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča pre Eurosport (4. miesto)
"Nemal som proste dnes nohy na to, aby som vyhral. Neostávalo mi nič iné, len ísť čo to dalo až do cieľa. Ale máme pred sebou ešte veľmi dlhú cestu. Dnes sme niečo stratili, ale možno nabudúce zasa získame. Dnešok bol taký aký bol, netypické počasie pre Vueltu, no ja som v pohode, ideme dálej."
Výsledky etapy
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 04:38:00 100
2. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 00:15 40
3. MAS Enric Movistar Team 00:16 20
4. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:55 12
5. ROGLIČ Primož Jumbo-Visma 01:37 4
6. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 01:37
7. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 01:37
8. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 01:37
9. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:37
10. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:37
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 20:50:07
2. MOLARD Rudy Groupama-FDJ 00:21
3. MAS Enric Movistar Team 00:28
4. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:01
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:12
6. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 01:27
7. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 01:27
8. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:34
9. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:52
10. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:54
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 127
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 118
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 47
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. LANGELLOTTI Victor Burgos-BH 13
2. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 11
3. FERNANDEZ Ruben Cofidis 11
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 20:50:07
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:12
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 01:27
Prémie na trase etapy:
2 20 103,5 km - Puerto de Alisas: dĺžka 8,7 km; sklon 5,8 % (5-3-1)
1 20bonus tdf 20 35,4 km - Collada de Brenes: dĺžka 6,8 km; sklon 8,2 % (10-6-4-2-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
sprint-20 19,2 km - Santa Cruz de Iguňa (20-17-15-13-10)
1 20 Cieľ - Ascención Al Pico Jano. San Miguel de Aguayo: dĺžka 12,6 km; sklon 6,5 % (10-6-4-2-1)
ciel Cieľ - ASCENCIÓN AL PICO JANO. SAN MIGUEL DE AGUAYO (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
profil záverečného kopca (© Unipublic / lavuelta.com)
 
Náš eshop