Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

MS U23: Fedorov s Vacekom prekonali silné krajiny, Svrček patril medzi najsilnejších, len špurt mu nevyšiel

23.9.2022, 07:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
MS U23: Fedorov s Vacekom prekonali silné krajiny, Svrček patril medzi najsilnejších, len špurt mu nevyšiel
Slováci na štarte - Tuka - Svrček - Rovder (© Jakub Vančo / SZC)

pi 23.9. zvlnena etapa ciel rovina Wollongong 170 km Fedorov
profil pretekov, 2520 nastúpaných metrov (© UCI / WCH 2022)
Po pre Slovensko neúspešných pretekoch juniorov, kde to žiadnemu z našich nevyšlo, hoci boli aktívni. Jurík sa ukázal v úniku, no Sivok mal problémy pre pády, kde viackrát zaostal. Novákovu skupinu v boji o Top 30 došla zozadu ďalšia a bol až 40. Potom sa dej presunul ku kategórii do 23 rokov. Čakalo ich 170 kilometrov po klzskom okruhu, ktorý predtým zmáčal dážď.
Slovenský tím mal smolu už pred štartom, keďže napokon neodštartoval Lukáš Kubiš. Jazdec banskobystrickej Dukly si rozhodne inak predstavoval koniec časti kariéry v U23. Po príjazde do Austrálie mal zdravotné problémy, kvôli ktorým musel podstúpiť menšiu operáciu v nemocnici v anestéze, a bolo po pretekoch. Ďalší dvaja mladí pretekári Pavol Rovder a prvoročák Samuel Tuka sa na ťažkej trati udržali v hlavnej skupine len polovicu pretekov a v tej druhej na to už ostal sám Martin Svrček do ktorého sa aj vkladali najväčšie nádeje. Jazdil pekne vpredu.
O únik dňa sa postarala šesťčlenná skupinka veľmi slušných borcov, čo nebolo pre pelotón jednoduché. Nemuseli robiť Belgičania, ktorí tam mali Fabia van den Bosscheho z Alpecinu. Veľmi predstavovať nebolo treba Chorváta Frana Miholjeviča, ktorý vyhral etapu na pretekoch Okolo Sicílie a chystá sa do Bahrainu Victorious. Francúz Mathis Le Berre jazdí v Arkea-Samsic a švajčiarsky tím Tudor mal vpredu až dvojicu jazdcov Petra Kelemena a Fabiana Weissa. Doplnil ich siedmy muž Aveniru Nemec Hannes Wilksch z DSM.
Bola to silná partia, preto im balík nedoprial viac ako tri minúty náskoku. Stále to bolo nervózne, klzské, padalo sa, nastupovalo a odpadalo. Veľmi aktívni boli Briti či Taliani. Martin Svrček jazdil veľmi rozumne, ba až skúsene, hoci bol len prvoročákom v tejto kategórii. Najväčším kopcom sa snažil prechádzať v prvej tretine balíka, aby sa v zjazde nedostal 100-300 metrov za čelo do veľkého háku, teda zbytočne to nedobiehal. Zdalo sa, že má dobré nohy, hoci chlieb sa mal lámať v posledných dvoch okruhoch. Jeden mal 17 km.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
50 km pred páskou, keď mala ešte čelná šestka náskok pol minúty, nastúpila pelotónu ďalšia šesťčlenná skupina. Martin si to chcel strážiť, jazdil veľmi vpredu, aj na tretej-štvrtej pozícii v balíku. Zdalo sa, že má dobré nohy, no dôležité bolo nevetrať sa. Hoci dala sa aj prepásnuť šanca. Tento atak nebol úspešný a v týchto momentoch začalo silnejšie pršať. Bolo "iba" 18 stupňov, takže počasie podobné Európe. Žiadne austrálske horúčavy sa nekonali. Naopak, rozmohlo sa to na veľký lejak.
V predposlednom kole sa už došiel únik a balík jazdil pohromade, hoci toto slovo bolo prisilné. Stále sa atakovalo a robili nejaké selekcie. V balíku už ostalo len zhruba 50 ľudí a stúpalo sa na Mount Pleasant, kde sa to opäť poriadne rozdelilo. Predu ostalo asi dvadsať ľudí a bol medzi nimi aj Svrček. V závere kola ich ale došla ešte jedna väčšia partia. Stále sa ale útočilo a pre osamoteného Slováka bolo náročné kontrolovať si to, pretože si nemohol dovoliť míňať veľa síl. Lídrisilných krajín tam mali ešte kolegov, ktorí sa to snažili držať. Zdalo sa, že rozhodne záverečný prejazd kopcom (1,1 km; 7,7 %).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Do posledného kola prešlo na čele 30 ľudí, presnejšie povedané ešte pred 26-člennou skupinou sa pohybovala štvorka Mathis le Berre z pôvodného úniku, Kazach Jevgenij Fedorov, Čech Mathias Vacek a belgický časovkársky šampión Alex Segaert. Hlavnej skupine sa pred kopcom nechcelo ísť totálne tempo, a tak im zrazu pustili dosť výrazných 20 sekúnd. Belgičania a Francúzi teda nerobili, a to boli práve najviac zastúpené reprezentácie v skupine prenasledovateľov.
Záverečný prejazd kopca už na pohľad bolel aj cez celú planétu. Skvelo šli Vacek s Fedorovom, ktorí prešli ako prví a pustili sa do zjazdu. Mali obrovskú šancu pobiť sa o medaily. Skupina za nimi sa až tak nerozbila ako sa čakalo. Poriadne sa roztiahli, ale nešli osamotení jednotlivci. Martin Svrček sa tam udržal, mal len malú stratu na úplné čelo, čo potreboval v zjazde zmazať. Podarilo sa mu to bez problémov a ostal medzi zhruba 15-timi najsilnejšími borcami. No stále boli pred nimi Čech s Kazachom a nespolupracovalo sa dobre. Postupne sa ešte aj doťahovali nejakí borci zozadu a skupina sa rozrástla.
Vynikajúce nohy Vaceka s Fedorovom a neochota poriadne spolupracovať v partii za nimi rozhodli o triumfe tejto dvojky. Martin Svrček nebol spokojný s touto situáciou a útočil, no nedalo sa s tým nič robiť. V kazašsko-českom súboji sa nešpekulovalo, Fedorov šiel z prvej pozície, Vacek mu už nedokázal konkurovať a Jevgenij Fedorov z Astany sa stal svetovým šampiónom do 23 rokov. Striebro je pre Vaceka tiež úžasným výsledkom. Trek-Segafredo má určite radosť, že ho podpísali. Špurt o tretiu priečku vyhral časovkársky šampión Sören Waerenskjold. Martin Svrček už po pár atakoch logicky nemal také silné nohy, ešte mu aj tie posledné zákruty nevyšli ideálne a páskou prešiel až ku koncu skupiny na 16. priečke bez špurtu. Bolo to tam veľmi klzské a zrejme sa tam aj ľukol so súperom.
Zvláštny mix pretekárov, kde boli profíci aj amatéri, vyhral cyklista, ktorý pred dvoma týždňami dokončil Vueltu vo farbách Astany (zvláštne pre kategóriu U23, že UCI!), a tá po nevýraznom roku možno vďaka tomu pookreje. Minimálne smerom k domácemu publiku a predstaviteľom štátu, ktorí tím financujú. Fedorov má v sebe silný dieslový motor, no pravdou je, že si dúhový dres nikde neoblečie, pretože v kategórii končí a v Astane bude jazdiť len medzi mužmi. Keďže po anglicky nerozpráva, rozhovor pre oficiálny TV signál prišiel prekladať Alexandre Vinokourov.
Mimoriadny výkon ukázal aj Vacek, ktorý sa už teší na trojročné pôsobenie v Treku. Za nimi to bola lotéria. Svrček jazdil veľmi rozumne, správne a ukázal, že má naozaj veľký potenciál. Okrem neho v skupine prišli do cieľa len ďalší dvaja prvoročáci. Po tom dlhom zranení sa už postupne dostáva do formy. Verme, že ho ešte Quick-Step nominuje na nejaké preteky. Podľa kalendára im zostáva odjazdiť sedem jednorazoviek.
Martin Svrček po dojazde (© Jakub Vančo / SZC)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jevgenija Fedorova (svetový šampión)
"Veril som, že by som mohol vyhrať, ale viete ako to je, že na štarte je strašne veľa silných súperov. Prišiel som sem vo veľmi dobrej forme, keďže som odjazdil celú Vueltu a skúsil do toho dať maximum. Je to kazašské víťazstvo po desiatich rokoch, keď v Belgicku vyhral titul U23 Alexej Lucenko, takže pre nás je to skvelé, tešíme sa.
Chcel som jazdiť útočne, lebo nie som až taký dobrý vrchár, takže som nechcel byť v skupine pred posledným prejazdom. Takže som šiel skôr a nohy som mal skvelé, Vyšlo to skvele. Mal som poslednú šancu vyhrať titul U23. Celý tím mi po tej Vuelte veľmi veril a je to pre nás veľké víťazstvo. Sme veľmi šťastní."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Svrčka (16. miesto)
"Po tom ako vyzerala táto sezóna som s dneškom spokojný. Síce si myslím, že to mohlo dopadnúť ako výsledok aj lepšie, ale beriem to ako je, som spokojný. Kvôli tomu zraneniu to boli vlastne moje jediné preteky v pelotóne U23 v sezóne a vidím, že na takomto fóre MS sa ide už podobnejšie ako u mužov. Juniori sú takí nevyspytateľní. To to už bolo o tom, že sa vytvoril únik a kontrolovali ho silnejšie tímy ako vo veľkej cyklistike býva. Nenastupovalo sa stále a nešiel šrot stále.
Nešiel som do Austrálie s nejakými veľkými cieľmi a očakávaniami práve pre to, ako vyzerala tá sezóna. Takže fajn, hoci v tom závere som trochu urobil chybu, že som bol vpredu veľmi skoro, chcel som špurtovať, ale postupne ma tam väčšina pretekárov predbehla. Bolo vidieť, že mi ešte chýbajú skúsenosti v takýchto záveroch.
Mal by som ešte určite štartovať na nejakých pretekoch v Belgicku alebo Taliansku, no po návrate sa to ešte utrasie a tím mi určite povie, kam sa mám nachystať."
Výsledky
1. FEDOROV Jevgenij Kazachstan 03:57:08 200
2. VACEK Mathias Česko 00:01 150
3. WAERENSKJOLD Sören Nórsko 00:03 125
4. MIHKELS Madis Estónsko 00:03 100
5. KOOIJ Olav Holandsko 00:03 85
6. BITTNER Pavel Česko 00:03 70
16. SVRČEK Martin Slovensko 00:03 5
DNS KUBIŠ Lukáš Slovensko neštartoval
DNF ROVDER Pavol Slovensko odstúpil
DNF TUKA Samuel Slovensko odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
profil kopca na okruhu (© UCI, WCH 2022)
 
Náš eshop