Historická Vuelta skončila v Amerike. Jumbo bezzubým súperom nedovolilo takmer nič

19.9.2023, 00:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Historická Vuelta skončila v Amerike. Jumbo bezzubým súperom nedovolilo takmer nič
Stupne víťazov (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

Tohtoročná sezóna Grand Tours je za nami. Zavŕšila ju španielska Vuelta, ktorá len dokonala monopol tímu Jumbo-Visma na tohtoročných trojtýždňových bojiskách, a to hrôzostrašne vyzerajúcim výsledkom. Holandský tím totižto ovládol kompletné pódium, čo je na Grand Tour nevídaná vec, no a súperi mu robili dokonca tak málo problémov, že si žltočierni mohli nadnesene povedané vybrať, kto z nich vyhrá.

Keď v marci 2021 INEOS Grenadiers opanoval World Tour etapák Okolo Katalánska ovládnutím kompletného pódia, išlo o unikát a ľudia museli listovať hlboko do minulosti aby zistili, kedy sa naposledy niečo také podarilo. Táto Vuelta však ukázala niečo kompletne nové, čo sa totálne vymyká naratívu z posledných rokov o extrémne profesionálnej a vyrovnanej vrcholovej cyklistike, v ktorej rozhodujú detaily.
Radosť Jumba (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

Nečakaný muž na tróne

Vuelta sa začala veľmi zaujímavo. Jumbo-Visma síce vstupovalo do pretekov favorizované a s dvojicou najväčších favoritov v osobách víťazov Gira a Tour, Primožovi Rogličovi a Jonasovi Vingagaardovi, no mali mať viac ako zdatnú konkurenciu. Na jej čele stál obhajca titulu Remco Evenepoel a veľmi silné zostavy tímov UAE Emirates a INEOS Grenadiers, ako aj špecialista na Vueltu Enric Mas.

Úvodný týždeň bol veľmi pretekársky a najmä Remco Evenepoel sa zdal byť silnejší ako Roglič a Vingegaard, hoci ako sa napokon ukázalo, Dána v úvodnom týždni trápili žalúdočné problémy. Belgičan si vybudoval náskok na všetkých a Jumbo tak muselo vymyslieť stratégiu, ako Remcovmu Soudalu vytrhnúť kontrolu nad pretekmi z rúk.

Napokon na to išli šalamúnsky, do nebezpečného úniku v šiestej etape dostali superdomestika Seppa Kussa a Američanovi sa podarilo získať niekoľko minút náskoku na každého vážneho súpera Jumba v GC.
Sepp Kuss (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

Čo sa stalo ďalej sa navždy zapíše do histórie. Veľký outsider sa dostal do červeného dresu a odolával na všetkých kopcoch, ba dokonca prežil vo vedení i svoju veľkú slabinu v podobe rovinatej časovky. Jumbu výrazne pomohol aj osud druhých tímov, keď im doslova ubúdalo zo súperov na pravidelných bázach.

Jay Vine z UAE a celá trojčlenná GC flotila tímu INEOS Grenadiers po pádoch vypadla z celkového poradia či z celých pretekov, výborne vyzerajúci João Almeida ochorel v druhom týždni a všetko korunoval absolútny výkonnostný kolaps posledného reálneho vyzývateľa v osobe Remca Evenepoela v kráľovskej etape, ku ktorému prišlo z dosiaľ nezistených príčin.

Po Tourmalete sa tak Jumbo ocitlo držiac kompletné pódium na prahu tretieho týždňa. V ňom už ich poslední traja súperi, Španieli Juan Ayuso, Mikel Landa a Enric Mas boli v boji o madridské stupne víťazov bezzubí a o jedinú drámu sa tak postarali Holanďania sami. V červenom drese bol totižto neplánovane stále Kuss.
- reklama -
- reklama -

Primož Roglič i Jonas Vinegegaard mali totižto vlastné ambície, nechceli zahodiť mesiace príprav bez toho aby jazdili na Vuelte naplno, a manažment Jumba veru ťažko krotil ich apetít. Ani mnohé minulé pomocné ruky, ktoré im obom Kuss počas posledných rokov podal, im nebránili sa neraz kolegu pred cieľom zbaviť.

Napokon si obaja mohli vyhrať po dve etapy, no keď sa Američana striasli aj v poslednom ťažkom dojazde na Angliru a v GC mu začali šliapať na päty, na sociálnych sieťach sa strhla obrovská kritika voči obom lídrom žltočiernych a napokon až tá donútila Dána a Slovinca zapracovať na svojho slabšieho kolegu.

Posledné štyri etapy Vuelty už boli kompletne pod kontrolou konzervatívne jazdiaceho Jumba, ktoré doviezlo Seppa Kussa do červeného dresu. Vingegaard skončil druhý a musel obetovať double, Roglič bol tretí s obetovaním potenciálneho historického rekordu v podobe štyroch triumfov na Vuelte.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Sklamania i prekvapenia

Na chrbty trojice z Jumba sa počas celých troch týždňov z najväčšej blízkosti pozerala partia domácich. Minuloročný druhý a tretí muž pretekov, Enric Mas z Movistaru a Juan Ayuso z UAE sa na Vueltu vrátili, no oproti minulému roku neukázali zlepšenie a fakt, že ich tak výrazne porazil aj Sepp Kuss, je jednoducho sklamaním. V tomto roku skončili až šiesty resp. štvrtý, bez toho aby ukázali akúkoľvek zapamätateľnú akciu.

Medzi nich sa dostal ešte Mikel Landa, ktorý získal čas v Kussovom úniku a v treťom týždni sa prepracoval do svojej najlepšej formy, čo mu napokon vynieslo premiérovú Top 5 na domácej Vuelte, v jeho pravdepodobne poslednom ťažení v pozícii lídra na Grand Tours. V Top 10 ho doplnil aj kolega z Bahrain Victorious Santiago Buitrago, pre ktorého je desiata priečka doterajším maximom v kariére na Grand Tours.

Príjemným prekvapením pretekov bol Cian Uijtdebroecks z Bory, ktorému sa darilo najmä na najťažších kopcoch a ukázal veľkú budúcnosť. Jeho kolega Alesandr Vlasov a João Almeida z UAE doplnili Top 10, no obaja už zažili aj úspešnejšie Grand Tours a tieto priečky sú pre nich skôr sklamaním.
 
Konečné poradie Vuelty 2023
1. KUSS Sepp Jumbo-Visma 76:48:21
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 00:17
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:08
4. AYUSO Juan UAE Team Emirates 03:18
5. LANDA Mikel Bahrain Victorious 03:37
6. MAS Enric Movistar Team 04:14
7. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 07:53
8. UIJTDEBROEKS Cian BORA-hansgrohe 08:00
9. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 10:08
10. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 11:38
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop