11. etapa Tour: Pogačar zaútočil, ale mal menšiu krízu. Vingegaard ho dobehol a v cieli aj prešpurtoval

10.7.2024, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
11. etapa Tour: Pogačar zaútočil, ale mal menšiu krízu. Vingegaard ho dobehol a v cieli aj prešpurtoval
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Charly Lopez)

11. 10.7. rovinata etapa ciel rovina Évaux-les-Bains > Le Lioran 211 km Vingegaard
profil etapy, 4350 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Aj keď Grand Tours bývajú nevyspytateľné a stať sa môže všeličo, na aktuálnej Tour sme v posledných dňoch žiadne prekvapenia ani nešťastné momenty nevideli a podoba najlepšej osmičky celkového poradia je spolu s ich stratami rovnaká od časovky minulý piatok. Aktívni vrchári, ktorí chceli niečo vymyslieť, sa preto tešili na dnešný dlhý deň s náročným koncom, kde to bolo na 46 kilometroch len hore-dole. V itinerári to bol deň "uprostred ničoho", keďže ešte vo štvrtok aj piatok prídu jednoduchšie etapy.
Šlo sa z Évaux-les-Bains do lyžiarskeho strediska Le Lioran. Na 211-kilometrovej trase bolo šesť klasifikovaných kopcov, no spomínali sme náročný záver, kde boli štyri, za to krátke kopce. Najdlhší mal len 5,4 km. Bolo zaujímavé sledovať, či uvidíme pretekanie medzi favoritmi už skoro pred cieľom, alebo až v poslednom kopci.
profil záveru (© letour.fr)
V úvodnej hodine to tradične skúšali mnohí pretekári, ktorí chceli byť súčasťou úniku, no pelotón ich nepúšťal. Boli medzi nimi aj známejšie tváre ako Richard Carapaz, Alberto Bettiol či Ben Healy (3x EF Education), Julian Bernard alebo Toms Skujinš (2x Lidl), Christophe Laporte (Visma), Magnus Cort (Uno-X), Silvain Dillier (Alpecin), Romain Bardet (DSM), či dokonca víťaz nedeľňajšej etapy Anthony Turgis (TotalEnergies).
Pretekári melúci sa v úniku prešli aj rýchlostnou prémiou, kde vzali všetky body, takže v súboji Girmaya s Philipsenom sa nič nezmenilo. Ani po hodine a pol sa ale nedalo hovoriť o vytvorení úniku, ktorý by mal viac ako pol minúty výhody.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Až v stúpaní na druhý kopec Côte de Larodde s vrcholom 121 kilometrov pred cieľom sa podarilo oddeliť skupine, ktorá si už konečne vypracovala vyše minúty náskoku. Boli v nej Richard Carapaz, Ben Healy (2x EF Education Easypost), Paul Lapeira (Decathlon-Ag2r), Oier Lazkano (Movistar), Oscar Onley (DSM-Firmenich) a Matteo Vercher (TotalEnergies). Keď už bolo zjavné, že odchádzajú, z balíka atakovali ďalší oneskorenci.
Po dvadsiatich minútach boja sa im podarilo dostať dopredu, a tak sa skupina rozšírila na desať ľudí o Juliena Bernarda (Lidl-Trek), Bruna Armiraila (Decathon-Ag2r), Romaina Grégoira (Groupama-FDJ) a Guillauma Martina (Cofidis). Bola to už partia, ktorá mala reálnu šancu zabojovať o etapu, ak by dostala priestor, čo bolo vzhľadom na stratu len niečo cez sedem minút v GC u Healyho a Martina trochu otázne. Najprv síce rástol ich náskok k 2:30, ale tam sa zastavil a v najnižšom bode etapy spadol naspäť k dvom minútam.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tím Spojených arabských emirátov robil na čele pelotónu veľmi tvrdo. Už 75 km pred cieľom bola strata hlavnej skupiny len na hranici 1:40, čo úniku nedávalo takmer žiadnu šancu. Postupne sa to stále viac potvrdzovalo. UAE nabehlo do záverečnej série kopcov iba s odstupom minúty. Vzadu už vo veľkom vypadávali pretekári a doslova aj Wout Van Aert, ktorý spadol.
Vrcholom prvého krátkeho kopca Col de Néronne 42 km pred cieľom prešli ako prví Ben Healy a Oier Lazkano. Pol minúty za nimi prešiel prémiou Richard Carapaz, no a ešte tesne pred pelotónom aj Julien Bernard a Oscar Onley. V hlavnej skupine ostávalo už asi iba 35 pretekárov. Tempo etapy bolo obrovské. Organizátori predpokladali dojazd okolo 17:12, no o 15:30 ostávalo do cieľa už iba 35 kilometrov.
Nasledoval papierovo najťažší kopec Puy Mary Pas de Peyrol (dĺžka 5,4 km; sklon 8,1 %).. Tam sa skupina favoritov scvrkla na 15 ľudí a všetky zvyšky úniku boli dobehnuté. Dokonca odpadol aj piaty muž celkového poradia, prvý za veľkou štvorkou, Juan Ayuso z UAE. Jeho šéf Tadej Pogačar zaútočil 550 metrov pred vrcholom. Nechytil sa ho nikto. Zareagovať chceli Jonas Vingegaard s Primožom Rogličom, no ostávali pár sekúnd v úzadí.
Vrcholom prešiel žltý muž s náskokom ôsmich sekúnd na Vingegaarda a pätnástich na Rogliča. 35 sekúnd strácal Evenepoel. Všetci šli sólo. Pogačar opäť veľmi ťažil z rýchleho zjazdu. Vingegaard sa opäť trápil, Roglič ho dobehol. Napokon ale aj starší zo Slovincov bol pomalý a perfektnou robotou v zjazde doviedol Evenepoela k tejto dvojici Carlos Rodríguez.

Líder Ineosu sa postaral o to, že sa vytvorila skupina Vingegaard, Roglič, Evenepoel, Rodríguez, Ciccone a domestici UAE Almeida s Yatesom. Nasledoval Col de Pertus (dĺžka 4,4 km; sklon 7,9 %), kde sa to opäť rozdelilo rovnako ako kopec predtým, teda Pogačar šiel s náskokom 25 sekúnd pred Vingegaardom s Rogličom. Nasledoval osamotený Evenepoel a za ním ďalší potrhaní vrchári. V polovici kopca sa Vingegaard zbavil bývalého tímového kolegu. Rogličovi úplne došlo, Evenepoel ho dorazil.
No to isté sa živou vodou pokropený víťaz posledných dvoch ročníkov snažil s Pogačarom. Dobehol ho presne na vrchole kopca. Tadej sa akosi zvláštne trápil, mal všelijaké grimasy, ale bonusových osem sekúnd vzal, Jonas päť. Do zjazdu sa pustili spolu. Otázkou bolo, či Vingegaard bude spolupracovať. Remco s Primožom strácali 45 sekúnd. Ďalší favoriti s Rodríguezom až 1:25.
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -
Vingegaard v zjazde spolupracoval, ale nebolo to nič slávne. Roglič na nich stiahol vyše desať sekúnd, Evenepoel mu tam plápolal. Dnes bol v zjazdoch slabý. Za nimi ostávala skupina Rodríguez, Ciccone, Landa a domestici Yates, Almeida a Keldermann. Z Top 10 tam teda chýbali Ayuso, Gee a Jorgenson.
V poslednom kopci Col de Font de Cére (dĺžka 3,3 km; sklon 5,8 %) sa už nič nezmenilo, rovnako v zjazde a Pogačar nechal Vingegaarda vpredu, aby mu mohol nastúpiť do špurtu. No nemal síl a Vingegaard sa udržal pred ním aj z prvej pozície. Tesne tak vyhral obhajca prvenstva. 25 sekúnd stratil Remco Evenepoel a napokon až 55 Primož Roglič, pretože kilometer a pol pred cieľom v zákrute spadol. Napokon mu ale rozhodcovia stratu odrátali akoby bol už v ochrannej zóne, ktoré ale v horských etapách nebývajú.
video v clanku ikonka ciernaVideo záveru etapy
Na piatej priečke finišoval Giulio Ciccone pred dvojičkou UAE Yates - Almeida s odstupom 1:47. Nasledovali Landa, Rodríguez a s odstupom 2:38 Felix Gall. Ayuso s Jorgensonom zaostali až o 4:39, a tak spadli v celkovom poradí.
V súboji topfavoritov to napokon dopadlo remízou, no rozhodne môže mať lepší pocit z etapy Vingegaard, ktorý si šiel svoje, neprepálil to a nie len, že dobehol svojho veľkého súpera, ale v cieli ho aj zdolal, čo sa vôbec nečakalo. Pogačarovi akoby začalo pípať výstražné zariadenie, že nie je všetko isté a musí si ešte dávať pozor. Hoci má po dnešku pred druhým pretekárom celkového poradia väčší náskok ako mal, úplne spokojný nebude.

V Top 10 celkového poradia má po dnešku Pogačar 66-sekundový náskok na druhého Evenepoela a 1:14 stráca Vingegaard. Potom nasleduje väčšia medzera, kde je s odstupom 2:45 Roglič a tak ďalšia diera a so 4:20 Almeida. Dnes slabý Ayuso pomohol Evenepoelovi v súboji o biely dres, kde ešte ako-tak v hre ostáva po novom šiesty muž poradia Rodríguez (+4:40).
V zelenom drese nedošlo k žiadnym zmenám, vrchársky dres si už privlastnil Pogačar. Ešte ho bude ďalej nosiť Jonas Abrahamsen, no blízko je už aj Vingegaard. Evenepoel jasne drží biele tričko. Pogačara pre ten útok vyhlásili za najbojovnejšieho muža dňa.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonasa Vingegaarda (víťaz)
"Je to pre mňa veľmi emotívne po tom páde a zranení. Veľmi veľa to pre mňa znamená, prešiel som si strašnými vecami v posledných troch mesiacoch. Nikdy by som sa nevrátil bez obrovskej podpory mojej rodiny. Som šťastný, že tu môžem byť a veľmi veľa to pre mňa znamená.
Bol to od Tadeja veľmi silný atak a nemyslel som si, že ho dobehnem, no snažil som sa bojovať a nakoniec to dopadlo prekvapením. Nečakal som to, vôbec. Nemyslel som na nejaké súboje a žltý dres, len som si šiel svoje."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Plugga (šéf tímu Visma)
"Sme veľmi šťastní za Jonasa. Je to pre neho obrovské vykúpenie z toho trápenia, ktorým si prešiel. Boli sme na neho hrdí už za to, že vôbec prijal to, že bude súťažiť a nastúpi na túto Tour, takže to, že vyhral etapu, fú, to je úžasné. To je legenda. Nemysleli sme si, že porazí Tadeja v tom špurte, ale po takej etape ste úplne uvarení, takže je to iný šprint než by sme si papierovo mysleli. Pogačar je najlepší na svete v takýchto kopcoch, takže bolo logické, že urobili preteky a nastupil. My sme to potrebovali pokryť a ako sa to Jonasovi podarilo, to je úžasné. Je to ešte väčšia legenda, než sme si mysleli."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (2. miesto)
"Bol to veľmi dobrý deň. Náš tím urobil skvelú robotu. Cítil som sa dobre, chcel som zaútočiť, no Jonas šiel dobre potom v tom ďalšom kopci. Potom sme šli spolu. Už môžeme povedať, že je v dobrej forme. Bol jasne lepší v tom druhom kopci. Aj ten záver zvládol dobre, ukázal, že je silný. Klobúk dole pred ním. Ťažký deň je za nami. V jednej zákrute mi pokĺzlo koleso, ale bolo to ok. Môžeme byť spokojní. Mal som aj ja dobrý deň. Strážime si jeden druhého. Je to zatiaľ výborné pred Pyrenejami. Cez víkend to bude iné, budú tam väčšie kopce, aj pretekať sa bude inak. Koniec-koncov, pripravovali sme sa najmä na tieto veľké kopce, nie tie krátke."
Výsledky etapy
1. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 04:58:00
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:00
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:25
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 00:25
5. CICCONE Giulio Lidl - Trek 01:47
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:49
7. YATES Adam UAE Team Emirates 01:49
8. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 01:49
9. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:55
10. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 02:38
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 45:00:34
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 01:06
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:14
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 02:15
5. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 04:20
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 04:40
7. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 05:38
8. YATES Adam UAE Team Emirates 06:59
9. AYUSO Juan UAE Team Emirates 07:09
10. CICCONE Giulio Lidl - Trek 07:36
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 267
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 193
3. TURGIS Anthony TotalEnergies 121
4. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 107
5. GAVIRIA Fernando Movistar Team 100
6. COQUARD Bryan Cofidis 98
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 36
2. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 33
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 28
4. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 18
5. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 45:01:40
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 03:34
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 06:03
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 07:50
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 08:35
6. HEALY Ben EF Education - EasyPost 11:02
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 146 km - BOURG-LASTIC (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 131 km - Côte de Mouilloux: dĺžka 1,9 km; sklon 6,3 % (1)
3 20 121 km - Côte de Larodde: dĺžka 3,8 km; sklon 6 % (2-1)
2 20 42 km - Col de Néronne: dĺžka 3,8 km; sklon 9,1 % (5-3-2-1)
1 20 31 km - Puy Mary Pas de Peyrol: dĺžka 5,4 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
2 20 15 km - Col de Pertus: dĺžka 4,4 km; sklon 7,9 % (5-3-2-1)
bonus tdf 20 15 km - Col de Pertus: (bon. sek. 8-5-2)
3 20 3 km - Col de Font de Cére: dĺžka 3,3 km; sklon 5,8 % (2-1)
ciel Cieľ - LE LIORAN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bon. sek. 10-6-4 + bon. sek. 10-6-4
profil záveru (© letour.fr)
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:30 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Ján Valach
 
Náš eshop