Baška si napokon z Kuriérov odnáša dva dresy slovenských sponzorov

25.4.2013, 20:56 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
V nedeľu sme očakávali vyvrcholenie Karpatských pretekov kuriérov v Tarnówe. Na štarte záverečnej etapy v Radlowe sme mali ešte deväť z pätnástich slovenských cyklistov. Štyria Dukláci mali za sebou výborné štyri dni.
 
 
4. ETAPA kopcovitá ciel rovina Radlow > Tarnów 118 km víťaz: Franczak
 
 
Iba 118 kilometrov, no štyri vrchárske a tri šprintérske prémie čakali na borcov po trase, a to zaručovalo atraktívny dojazd tohto určite najdramatickejšieho ročníka. Erik Baška vstúpil do etapy na pozícii piateho najlepšieho pretekára celkového poradia a tiež držiteľa červeného aj modrého dresu.
 
Od úvodných kilometrov sa masívne atakovalo a dopredu sa dostal pre Duklu nepohodlný Ukrajinec Golovaš z Kyjeva. S ním šiel ešte jeden pretekár, a tak sa pelotón pobil na prvej rýchlostnej prémii iba o jeden bod a jednu bonifikačnú sekundu. Zvíťazil Erik Baška. V celkovom poradí si odpísal sekundu a po novom strácal desať sekúnd. Golovaš ho však vymenil na prvej pozícii v klasifikácii rýchlostných prémií. Ukrajinec splnil, čo potreboval a dvojčlenný únik sa rozpadol.
 
V jednej chvíli to skúšal Mário Daško, no celkovo bol na deviatom mieste, a tak ho súperi nikam nepustili. V prvom stúpaní sa už začal deliť pelotón, no žiadne kľúčové ataky nenastali. Na 52. kilometri bola ďalšia prémia, kde už špurtoval celý balík, teda pretekári, ktorí mali záujem získať body a sekundy. Opäť vyhral Erik Baška a ziskom troch bodov pre modrý dres sa do neho opäť dostal, plus odpísal si ďalšie tri sekundy v celkovom poradí, čo ho dostalo na štvrté miesto pred Jeroena Meijersa. Znamenalo to virtuálny zisk tretieho dresu - najlepšieho pretekára do 21 rokov.
 
V poslednej hodine celých pretekov bolo ešte všetko otvorené. Baška mal stále reálnu šancu vyhrať celé preteky, ak by sa mu podarila záverečná prémia iba šesť km pred cieľom a aj samotný dojazd. Dukla robila všetko pre to, aby sa špurtovalo.
 
Situácia sa vyvinula tak, že na prémii najlepší jazdci nebodovali, a tak sa všetko sústredilo na záver. Etapu vyhral po špurte Poliak Franczak z Wibatech Brzeg, favoriti v celkovom poradí prekvapujúco neobsadili najvyššie priečky a poradie sa už nemenilo. Baška finišoval na konci Top 10. Celkovým víťazom pretekov sa stal Stefan Poutsma z Jo Piels.
 
Najlepším slovenským pretekárom Kuriérov 2013 bol jednoznačne Erik Baška, ktorý si vybojoval celkové piate miesto a vďaka tomu prvých desať UCI bodov v kariére. Napokon sa na štvrtú pozíciu a do bieleho dresu nedostal, organizátori totiž v sobotu zle zaznamenali Jeroena Meijersa na jednej z prémií a po sťažnostiach De Jonge Rennen Holanďanovi dnes ubrali sekundu, ktorá toho veľa napáchala. Erik si napriek tomu odnáša až dva dresy, modrý janom pre najlepšieho pretekára na rýchlostných prémiách a červený Tipos pre víťaza bodovacej súťaže. Skvelý výkon predviedol aj ďalší nováčik v kategórii U23 Mário Daško a za očakávaniami nezaostali ani o čosi skúsenejší Taragel a Kolář. Ostatní Slováci podľa predpokladov dieru do sveta neurobili.
 
Z pretekov pripravíme krátky sumár s vyjadreniami.
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka FRANCZAK Pawel TEAM BIBATECH - BRZEG 2h 51' 55''
2. vlajka BARTKIEWICZ Andrzej TEAM BIBATECH - BRZEG + 00' 00''
3. albansko VAN HEUVERSWIJN Que. COLOR CODE - BIOWANZE + 00' 00''
9. vlajka BAŠKA Erik DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
vlajka ďalší Slováci + 00' 00''
DNF vlajka KRESTIANKO Imrich REPREZENTÁCIA SLOVENSKA odstúpenie
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY KURIÉROV 2013: ikona-pikona-1ikona-2ikona-3
 
 

 
 
Krátke preview 4. etapy:
Ani v záverečnom meraní síl sa pretekári nevyhnú poriadnym kopcom. Štartovať sa bude 10:30 na námestí v Radlowe. Prvá veľká horská prémia bude na 43. kilometri. V tomto kraji vedie cesta takmer z kopca do kopca, takže pelotón prekoná viac stúpaní ako len tie, na ktorých sú horské prémie. Ďalšia s menom Lichwin sa nachádza na 58. kilometri a následne na 69. Ostry Kamieň či na 87. Gilowa Góra. Posledná etapa by mala mať len 118 kilometrov, takže očakávaný cieľ v Tarnowe je v nedeľu už o 13:30.
 
4-etapa
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop