Guangxi: Jakobsen porazil Ackermanna a vyhral po druhýkrát, Moscon si postrážil GC

21.10.2018, 06:50 | Preteky vo svete | T. Šandor, J. Janoťák
1. 16.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Beihai 108 km Groenewegen
2. 17.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Qinzhou 147 km Ackermann
3. 18.10. rovinata etapa ciel rovina Nanning > Nanning 128 km Jakobsen
4. 19.10. zvlnena etapa ciel rovina Nanning > Mashannongla 154 km Moscon
5. 20.10. zvlnena etapa ciel rovina Liuzhou > Guilin 217 km Trentin
6. 21.10. zvlnena etapa ciel rovina Guilin > Guilin 171 km Jakobsen
 
 
Krátke preview pretekov:
Len druhý ročník podujatia nadväzuje na snahy dostať do Číny preteky World Tour. Termín na konci ročníka však nie je atraktívny pre najväčšie hviezdy súčasnosti, ale pre mnohé celky stále znamená dobrú príležitosť na získanie dôležitých bodov do rebríčka WT. Z hľadiska celkovej klasifikácie bude rozhodujúca štvrtá etapa a cieľový kopec Nongla (3,2 km; 7,3 %). Na tomto dynamickom stúpaní sa budeme tešiť najmä na Gianniho Moscona a Rigoberta Urána, ktorí jazdia v poslednom čase v dobrej forme. Na štarte sa objavia aj Gilbert, Kennaugh, Brambilla alebo LL Sánchez, koncovka kľúčovej etapy bude zaručene napínavá. Vo zvyšných dňoch by sa malo šprintovať a o etapové triumfy budú súperiť najmä Dylan Groenewegen, Fabio Jakobsen  a Arnaud Démare. Preteky absolvuje aj Erik Baška a mal by pomáhať Pascalovi Ackermannovi, ktorý bude hlavným šprintérskym tromfom Bora - hansgrohe.  
 
 
1. 16.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Beihai 108 km Groenewegen
 
etapa 1
profil etapy, ? nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
 
 
Otváracia etapa sa odohrala na dvoch okruhoch, ktoré síce obsahovali jedno menšie stúpanie, ale o výhru a najcennejší dres mali bojovať najrýchlejší jazdci v balíku. V úniku sa prezentovali najdlhšiu dobu Silvan Dillier (Ag2r), Andrij Grivko (Astana), Yousif Mirza (UAE Emirates) a pelotón chytil ich snahu pred záverečným kopcom. Postarali sa o to Lotto - Jumbo a FDJ. Na stúpaní ešte zaútočili Moscon a Kennaugh, ale šprintérske celky pokryli aj túto aktivitu. Taliansky a britský jazdec však ukázali odhodlanie uspieť v celkovej klasifikácii.
 
V klasickom hromadnom dojazde predviedol najsilnejší šprint Dylan Groenewegen. V tomto roku vo výbornej forme jazdiaci holandský cyklista získal už štrnástu výhru. Na podujatí sa zúčastnil aj v minulom roku a v meste Beihai vybojoval druhé miesto, preto dnes presne vedel, kedy má otvoriť svoj šprint. Za ním preťali pásku Max Walscheid a Fabio Jakobsen, ktorí sa ukázali ako jeho hlavní konkurenti pre nasledujúce etapy. Pred páskou vytvoril lead-out Bora - hansgrohe, no Pascal Ackermann sa objavil vpredu pomerne skoro, takže sa nedostal na stupne víťazov, ale v nasledujúcich etapách to bude chcieť napraviť. Úvodný šprint stopercentne nevyšiel ani Arnaudovi Démarovi. Erik Baška finišoval so stratou 26 sekúnd. Na samom konci štartového poľa preťal pásku Richie Porte, austrálsky jazdec tak nemá na podujatí žiadne ambície. 
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 2:21:45 40
2. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00 15
3. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 00:00 6
4. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
2. 17.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Qinzhou 147 km Ackermann
 
etapa 2
profil etapy, ? nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
 
 
Aj druhý deň sa malo na podujatí šprintovať, na jednoduchom profile si najrýchlejší jazdci nič iné nepripúšťali. Do úniku sa dostali dobrí tempári ako Rémi Cavagna (Quick-Step Floors), Alex Dowsett (Kaťuša-Alpecin) a Andrij Grivko (Astana), ktorým sekundovali Feng Chung Kai (Bahrain Merida) a Yousif Mirza (UAE Emirates). Najskúsenejší cyklisti na čele pretekov trápili pelotón až do samého konca, pomohli im aj náročné podmienky, lebo celý deň pršalo.
 
V pelotóne si podelili aktivitu všetky šprintérske celky, najväčšie penzum práce odviedol Lotto - Jumbo. Aj keď únik nedostával na trati veľký priestor, Dowsett, Grivko a najmä Cavagna sa postarali o dramatické vyvrcholenie etapy. Francúzsky cyklista prekypoval energiou aj v samotnom finále a bol chytený len štyri kilometre pred páskou. Potom už predviedli svoju kvalitu jednotlivé šprintérske vláčiky.
 
Dnes túto úlohu zvládol najlepšie Bora - hansgrohe a Pascal Ackermann si vynahradil včerajšie sklamanie. Tentoraz výborne načasoval svoju koncovku a predviedol, že v takejto konkurencii musí ísť za víťazstvom. V minulom roku sa umiestnil na tomto podujatí len raz na stupňoch víťazov, aj z tohto pohľadu vidieť, že v aktuálnej sezóne dosiahol výkonnostný pokrok. Druhý skončil Fabio Jakobsen, včerajší víťaz Dylan Groenewegen finišoval na tretej pozícii, ale zostal na čele poradia. Erik Baška prišiel do cieľa v rovnakom čase ako víťaz. Na podujatí skončil Richie Porte a po páde odstúpil Jhonatan Narvaez.
 
 
ackermann 18 podium cina bohfb
Pascal Ackermann na pódiu (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 3:18:58 40
2. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 00:00 15
3. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 6
4. NAESEN Lawrence Lotto Soudal link ikonka 00:00  
5. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
6. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 5:40:29 6
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:04  
3. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 00:04  
4. DILLIER Silvan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:06  
5. GRIVKO Andrey Astana Pro Team link ikonka 00:06  
6. CAVAGNA Rémi Quick-Step Floors link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
3. 18.10. rovinata etapa ciel rovina Nanning > Nanning 128 km Jakobsen
 
etapa 3
profil etapy, ? nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
 
 
Okruhy v meste Nanning nezmenili charakter pretekov, aj do tretice boli všetci nachystaní na hromadný dojazd pelotónu. Inú predstavu mali jedine Manuele Boaro (Bahrain Merida), Nathan van Hooydonck (BMC) a Owain Doull (Sky), chvíľu sa medzi nimi zdržal aj Jasha Sütterlin (Movistar), ale šprintérske celky si udržiavali koncentráciu aj tretí deň po sebe. Lotto - Jumbo, Sunweb a Bora - hansgrohe nepustili rozdiel ďalej ako na dve minúty. V záverečnom kole začalo pršať, únik bol chytený sedem kilometrov pred cieľom.
 
V technicky nekomplikovanom dojazde sa už zdalo, že včerajší triumf napodobní Pascal Ackermann, ale na páske ho tesne prekonal Fabio Jakobsen, ktorý perfektne načasoval svoj šprint. Holandský jazdec skončil v predchádzajúcich etapách tretí a druhý, dnes zavŕšil peknú postupku. Tento triumf bol výnimočný pre Quick-Step Floors, ktorý vybojoval už 72. výhru v ročníku. Ackermann bol na páske tiež rýchly, ale na výhru mu to nestačilo, a druhé pódium na podujatí získal Max Walscheid. Novým lídrom pretekov sa stal Fabio Jakobsen, pretože Dylan Groenewegen nesiahol v cieli na bonifikácie. Erik Baška prišiel do cieľa v hlavnom balíku.
 
 
Výsledky
1. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 2:43:54 40
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 15
3. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00 6
4. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
5. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 00:00  
6. MINALI Riccardo Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 8:24:17 6
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:04  
3. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:06  
4. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:10  
5. DILLIER Silvan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:12  
6. GRIVKO Andrey Astana Pro Team link ikonka 00:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
4. 19.10. zvlnena etapa ciel rovina Nanning > Mashannongla 154 km Moscon
 
etapa 4
profil etapy, ? nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
 
 
Kľúčová etapa z hľadiska celkovej klasifikácie končila na krátkom a nepravidelnom stúpaní, ale na jeho začiatku sa nachádzal dlhý úsek s desiatimi percentami a takéto prevýšenie sa objavilo aj tesne pred páskou. Do úniku sa dostali iba Pascal Eenkhoorn (Lotto-Jumbo) a Stefan Küng (BMC) a podobne ako v predchádzajúcich dňoch si nevybudoval brejk veľký náskok. Situáciu na trati kontrolovali EF Education, Trek - Segafredo a Quick-Step Floors, počas etapy tak ukázali svoje ambície Urán, Brambilla a na výbušné finále si verila aj belgická zostava.
 
Pelotón najdlhšie trápil Stefan Küng, švajčiarsky cyklista bol chytený len na začiatku cieľového kopca. Na stúpaní sa odohrala agresívna jazda a hlavná skupina sa veľmi rýchlo okresala pod nástupmi favoritov. Najlepšie nohy ukázal Gianni Moscon, keď zaútočil päťsto metrov pred páskou, a nikto nemal nárok na jeho špurt do kopca. Taliansky pretekár nadviazal na svoju výbornú jesennú formu a je na najlepšej ceste, aby ovládol svoje prvé etapové podujatie WT. Na druhom mieste preťal pásku Felix Grossschartner z Bora, tretie miesto vybojoval Sergej Černeckij (Astana). Moscon si vybudoval v poradí 9-sekundový náskok a v nasledujúcich etapách to bude o tom, aby v šprintérskych koncovkách neurobil žiadnu chybu. Erik Baška finišoval so stratou šesť minút. 
 
 
Výsledky
1. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 3:38:02 40
2. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:05 15
3. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:08 6
4. VERONA Carlos Mitchelton - Scott link ikonka 00:11  
5. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:11  
6. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:15  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 12:02:29 6
2. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:09  
3. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. CAVAGNA Rémi Quick-Step Floors link ikonka 00:17  
5. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:21  
6. VERONA Carlos Mitchelton - Scott link ikonka 00:21  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
5. 20.10. zvlnena etapa ciel rovina Liuzhou > Guilin 217 km Trentin
 
etapa 5
profil etapy, ? nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
 
 
Cyklisti majú za sebou najdlhší deň v druhom ročníku podujatia Tour of Guangxi. Etapu merajúcu 217 kilometrov poznačili nie príliš prívetivé poveternostné podmienky. Hustý dážď a veľká hmla boli veľkou prekážkou na ceste do cieľa. Štyria pretekári sa aj tak rozhodli stráviť tento sychravý deň v úniku. Boli to Silvan Dillier z Ag2r La Mondiale, Tony Martin z Kaťuše – Alpecin, Pascal Eenkhoorn z Lotto NL – Jumgo a Ryan Mullen z Treku – Segafredo, ktorí vpredu vydržali až do posledného zjazdu.
 
Štyri stúpania mohli z hry o etapové víťazstvo vyradiť šprintérov, ale nakoniec sa tak nestalo. Aj keď v poslednom kopci sa pelotón rozdelil na dve skupiny, niektorí špurtéri sa dokázali udržať vpredu a v závere si to mohli medzi sebou rozdať.  V hromadnom dojazde mal najviac síl Matteo Trentin z Mitcheltonu - Scott, ktorý tak dosiahol už na svoj 19. profesionálny triumf. Ako druhý prešiel cieľovou páskou Pascal Ackermann z Bory - hansgrohe a tretí bol Jasper Stuyven z Treku - Segafredo. Pozíciu priebežného lídra si udržal Gianni Moscon zo Sky. Erik Baška dnes finišoval so stratou 15 minút a 21 sekúnd na 113. mieste.
 
 
6. 21.10. zvlnena etapa ciel rovina Guilin > Guilin 171 km Jakobsen
 
etapa 6
profil etapy, ? nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
 
 
Posledná etapa merajúca 171 kilometrov štartovala a aj končila v meste Guilin. Na jej trase sa nachádzali už len dve stúpania, ktoré však boli dosť ďaleko od cieľa, aby ešte niečo zmenili v celkovej klasifikácii. Priebežnú vedúcu priečku v celkovom poradí sa dnes snažil uhájiť Gianni Moscon, ktorý mal deväť sekúnd k dobru pred Felixom Grosschartnerom a štrnásť sekúnd pred Sergejom Černeckijim
 
Okrem hlavného príbehu mala dnešná etapa aj vedľajší, v ktorom veľmi dlho hrali prím šiesti utečenci. Boli to Tosh Van der Sande z Lotto Soudal, Meiyin Wang z Bahrajn - Merida, Nathan Van Hooydonck z BMC Racing Team, Bruno Armirail z Groupama - FDJ, José Goncalves z Kaťuša - Alpecin a Lennard Hofstede zo Sunwebu. Táto šestica vydržala vpredu až do 166. kilometra.
 
Hlavnú zásluhu na tom, že pelotón celodenný únik nakoniec predsa len dobehol mali tímy Bora - hansgrohe, Sky a Quick-Step Floors. Nemecký a belgický tím v závere predviedli doslova ukážkovú prácu pre svojich lídrov do hromadného dojazdu. Pascal Ackermann a Fabio Jakobsen si to následne mohli rozdať v priamom súboji, v ktorom mal navrch mladší Holanďan. Jakobsen tak dosiahol na siedme profesionálne víťazstvo a druhé na tomto podujatí.
 
Posledná etapa mohla už len horko-ťažko premiešať poradie na popredných miestach v celkovej klasifikácii. Iba technické problémy mohli pripraviť Gianniho Moscona zo Sky o výhru. Tie sa Talianovi počas celého dňa vyhýbali a keďže v závere Sky nepoľavilo, šanca, že by Felix Grosschartner alebo niekto iný z hlavného balíka unikol, bola nulová. Moscon sa tak môže potešiť z jedného zo svojich najväčších úspechov v profesionálnej kariére.  
 
 
Výsledky
1. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 3:42:53 40
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 15
3. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 6
4. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00  
5. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00  
6. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 20:39:56 300
2. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:09 250
3. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:14 215
4. CAVAGNA Rémi Quick-Step Floors link ikonka 00:17 175
5. VERONA Carlos Mitchelton - Scott link ikonka 00:21 120
6. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:21 115
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo prezentácia pretekov
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop