Po MSR: Stuyven opísal svoju víťaznú stratégiu, Ewan smútil, Sagan so zmiešanými pocitmi

20.3.2021, 21:00 | Aktuality zo sveta | Jakub Hlubek
Po úvodnom monumente sezóny sa pocity hlavných aktérov líšili. Jasper Stuyven opísal svoju víťaznú stratégiu, Caleb Ewan napriek druhému miestu smútil a Wout Van Aert zas očakával väčšie rozdiely. Peter Sagan mal zmiešané pocity a jeho športový riaditeľ Enrico Poitschke chválil prácu celého zoskupenia. Napriek umiestneniu mimo Top 10 bol so svojim výkonom spokojný aj Julian Alaphilippe. Vyjadrenia jednotlivých pretekárov pochádzajú z oficiálnych stránok ich tímov alebo spomenutých médií.
Jasper Stuyven (© Pool/Luca Bettini/LaPresse)
Slovo na začiatok dostane nečakaný víťaz Jasper Stuyven. Belgický klasikár je v pelotóne už „známou firmou“, no dnes nepatril ani do širšieho okruhu favoritov. Tieto papierové predpoklady ale Stuyven zmietol zo stola a v sobotu si pripísal najväčšie víťazstvo v kariére. „Úprimne povedané, v skupine na začiatku Poggia bolo veľa šprintérov a mal som tušenie, že tu môžem odskočiť ostatným. Dobrý finiš patrí medzi moje silné stránky. Ostatní tu zaváhali a v zjazde z Poggia som nabral vysokú rýchlosť“ načrtol Belgičan svoju víťaznú stratégiu pre oficiálnu stránku svojho zamestnávateľa a pokračoval. „Nechcel som prísť na pásku so všetkými šprintérmi. Povedal som si, že získam všetko alebo nič. Nikto z mojich súperov nemal pri sebe spolujazdcov a to bola taktiež moja výhoda. Na konci som musel už len dobre zašprintovať“
Prvýkrát sa Caleb Ewan dostal na pódium úvodného monumentu sezóny v roku 2018. Vtedy ešte vo farbách Mitcheltonu zvíťazil v šprinte balíka, ktorému ale odskočil Vincenzo Nibali. Po troch rokoch sa Austrálčanovi podarilo toto umiestnenie zopakovať. „Počas prejazdu cez Poggio som si udržiaval dobrú pozíciu a keď pár ľudí odišlo, trochu som trpel, ale zostalo mi dosť energie na to, aby som ich nasledoval. Bolo by fajn, keby mi na posledných kilometroch zostal po ruke jeden kolega“ povedal a vyjadril sa aj k záverečnému šprintu. „V takej situácií je to vždy lotéria a musíte čakať a riskovať. Nasadil som na šprint a urobil som to, čo som potreboval, aby som vyhral. Jasper bol príliš vpredu. Veľa sme sa obzerali a napokon sme čakali o niečo dlhšie, ako to bolo potrebné. Ak by som začal šprintovať skôr, možno by som nakoniec vytvrdol. Napriek druhému miestu je výsledok pre mňa sklamaním,“ smútil.
Dojazd (© LaPresse/Marco Alpozzi)
Po roku sa opäť dostal na pódium Wout Van Aert. Cyklistický univerzál tentoraz nedosiahol na najvyšší stupienok, ale bral tretie miesto. „Mal som nohy na to, aby som dnes vyhral, ale bol som chytený“ povedal druhý muž Tirrena – Adriatica a pokračoval. „Miláno – San Remo je veľmi ťažké vyhrať a ja som vo finále riskoval a prehral. Nechcel som zahodiť svoje šance v šprinte tým, že by som šiel naplno za Jasperom. Pozeralo sa na mňa množstvo jazdcov a to je, samozrejme, logické. Na Poggiu som skúsil zaútočiť, ale stále som ostal s množstvom súperov. Očakával som tu väčšie rozdiely. Som sklamaný, že som nevyhral, ale neviem, či som mohol urobiť niečo iné. Nemôžem byť z tohto tretieho miesta nešťastný. Moja forma je v poriadku a teším sa na Okolo Flámska,“ skonštatoval.
Oproti predchádzajúcim rokom sme medzi hlavných favoritov neradili Petra Sagana. Tourminátor si prešiel koronavírusom a jeho výkony na Tirreno – Adriatico nenaznačovali, že v sobotu bude bojovať o víťazstvo. Opak sa stal pravdou a trojnásobný majster sveta si už po piatykrát prišiel po štvrté miesto. „Bolo to pre mňa také trpko-príjemné Miláno – San Remo“ prihovoril sa fanúšikom na sociálnej sieti a pokračoval. „Na jednej strane som šťastný, pretože sa cítim lepšie a moja forma sa postupne zlepšuje. Stále je však potrebné pracovať na dosiahnutí najvyššej úrovne. Keď to vezmeme z druhej strany, som trochu nahnevaný, pretože to bolo ďalšie Miláno – San Remo, kde som premeškal šancu na víťazstvo“ kriticky skonštatoval a nezabudol ani na svojich kolegov. „Celý deň sme pracovali veľmi dobre a všetci v tíme vyvinuli veľké úsilie.“
 
Peter Sagan (© LaPresse/Marco Alpozzi)
Ku pretekom sa vyjadril aj športový riaditeľ Bory Enriko Poitschke, ktorý nešetril chválou na svojich zverencov. „Pre celý tím to boli veľmi dobré preteky. Našim plánom bolo mať vo finále Maxa Schachmanna a Petra, pričom Pascal Ackermann dostal voľné ruky. Zvyšok tímu, teda Marcus Burghardt, Daniel Oss, Maciej Bodnar a Cesare Benedetti odviedli perfektnú prácu. Celý deň sme sa držali na dobrých pozíciách. Po Cipresse sa Peter ocitol v druhej skupine, ale Cesare ostal s ním a doviezol ho dopredu. Na Poggiu bol Max veľmi silný a reagoval na všetky útoky, kým sa dopredu vrátil Peter“ povedal Poitschke a vyjadril sa aj k samotnému záveru. „Peter mal nakoniec silný šprint a obsadil štvrté miesto. To je po chorobe a ťažkých časoch, ktorými prešiel, veľmi pekný výsledok,“ dodal.
Spoločne s Van Aertom patril medzi najväčších favoritov aj Mathieu van der Poel. Ďalší cykloklosár si počínal podstatne lepšie ako vlani, keď sa nedostal ani do Top 10. Tento rok z toho bolo piate miesto. „Myslím si, že som nikde neurobil chybu. Na trati som sa musel rozhodovať a stavil som na záverečný šprint. Čakal som, že sa dokážem presadiť s dlhým šprintom, ale niektorí jazdci boli rýchlejší“ priblížil a vrátil sa aj k dianiu na Poggiu. „Keď došlo k útokom na Poggiu, bol som vpredu, ale tempo bolo príliš rýchle a skupina stále veľká. V závere to bola lotéria, ale myslím si, že vyhral ten najsilnejší. Rád by som sa sem v budúcnosti vrátil a vyhral. Mám pred sebou ešte niekoľko rokov,“ zaželal si pre španielsky portál Ciclo21.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vlani sa Michael Matthews v drese Sunwebu dostal na pódium. Medzitým víťaz zeleného dresu na Tour de France z roku 2017 zmenil zamestnávateľa a tento rok mu vynaložené úsilie stačilo na šieste miesto. „Na Poggiu som bol spočiatku dosť vzadu, ale nakoniec som sa dostal k Alaphilippovi a Van Aertovi. Vedel som, že títo dvaja budú na Poggiu najsilnejší a vedel som, že musím byť s nimi. Nie som spokojný s výsledkom. Prišiel som sem vyhrať. Tieto preteky som už absolvoval viackrát a každý rok je to, bohužiaľ, to isté. Myslel som si, že tento rok bude ten pravý a veľmi tvrdo som preto trénoval. Dnes to jednoducho nevyšlo a preto som veľmi sklamaný,“ povedal sklamaný Austrálčan.
Medzi pretekárov, ktorí si predstavovali lepší výsledok, patrí aj Julian Alaphilippe. Majster sveta si v závere vyhliadol najprudšie úseky na útok, ktorý ale nebol natoľko silný, aby vypojil ostatných konkurentov z hry o víťazstvo. Po dvoch rokoch na pódiu tak zostala pre Francúza len šestnásta priečka. „Celé preteky som sa sústredil na to, aby som vybojoval dobrý výsledok. Vždy som bol vpredu, čo sa mi darilo vďaka spolujazdcom. Zaslúžia si veľké bravó, pretože boli úžasní. Jazdili vpredu, prenasledovali únik a držali ma mimo vetra. Vydal som zo seba dnes maximum, zaútočil som na Poggiu, ale nevyšlo mi to. Nie som sklamaný, pretože som urobil všetko, čo bolo v mojich silách,“ okomentoval a dodal, že jeho ďalším cieľom je Okolo Flámska.
Alaphilippov atak (© Pool/Luca Bettini/LaPresse)
Na záver sa pozrieme aj do kuchyne francúzskeho tímu AG2R Citroën. Ich lídrom pre úvodný monument sezóny bol olympijsky víťaz Greg van Avermaet. Belgičanovi jeho výkon stačil len na trináste miesto a oproti vlaňajšku sa nedostal ani do Top 10. „Myslím si, že tím pracoval naozaj dobre, aby ma dostal do dobrej pozície. Som spokojný, že som na Poggiu mohol nasledovať tých najlepších. Pritom, ako som naháňal Stuyvena, musel som lepiť dieru za Schachmannom a Matthewsom a pritom som stratil dosť síl“ rekapituloval pre Wielerflirts a dodal. „Trináste miesto ma napriek dobrému výkonu sklamalo. Musím si s tým vystačiť. To, že som vydržal s najlepšími na Poggiu, je pozitívna vzpruha pre ďalšie preteky."
Výsledky
1. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 6:38:06 500
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto - Soudal 00:00 400
3.
VAN AERT Wout
Team Jumbo - Visma 00:00 325
4. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 275
5. POEL Alpecin - Fenix 00:00 225
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team BikeExchange 00:00 175
7. ARANBURU Álex Astana - Premier Tech 00:00 150
8. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:00 125
9. ANDERSEN Søren Team DSM 00:00 100
10. TURGIS Anthony Total Direct Energie 00:00 85
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop