Sumár týždňa: Vingegaard víťazom Coppi e Bartali, Jakobsen hlási návrat, Roubaix možno až na jeseň

29.3.2021, 13:00 | Aktuality zo sveta | Jakub Andacký
Uplynulý týždeň priniesol zo sveta cyklistiky množstvo správ. Preteky nižšej kategórie Coppi e Bartali si podmanil talentovaný Jonas Vingegaard z Jumba. Naopak, na jednorazovke vo Francúzsku triumfoval konečne Elia Viviani, ktorý pretrhol dlhočizné čakanie na víťazstvo. Po desivom zranení obnoví Fabio Jakobsen svoju kariéru na podujatí Okolo Turecka a Paríž - Roubaix sa tento rok možno uskutoční až na jeseň.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Coppi e Bartali ovládol Jonas Vingegaard
Talianske podujatie v okolí San Marína tvorilo šesť profilovo zaujímavých etáp. Dve kopcovité etapy s dojazdom na kopec doplnila krátka časovka družstiev, a práve tieto tri mali najväčší vplyv na celkové poradie. Štartovú listinu tvorili poväčšine mladí pretekári, ktorí mali túžbu presadiť sa. Prvá previerka bola pomerne rovinatá a vyvrcholila hromadným dojazdom, v ktorom sa presadil Jakub Mareczko z Viní Zabú. Porazil favorizovaného Marka Cavendisha z Deceunincku. Ešte v ten istý deň čakala pretekárov bezmála 11-kilometrová tímová časovka, v ktorej sa radovali borci z Izraelu.
Nasledoval dojazd na kopec a víťazstvo Jonasa Vingegaarda. Dánsky mladík z Jumbo-Visma vystrkoval rožky už na podujatí UAE Tour, kde si podmanil etapu končiacu na Jebel Jais. Na tieto výkony nadviazal aj v Taliansku. V tretej etapy ukoristil prvenstvo Ethan Hayter z Ineosu a priblížil sa v celkovom poradí k Vingegaardovi, no ten následne ovládol aj ďalší šprint do kopca. Aktivitou hýril aj v poslednej etape. Spoločne s Mikkelom Honorém z Deceunincku vyprovokovali atak a v cieli napokon mohli dvíhať ruky nad hlavu obaja. Honoré si pripísal cenný etapový triumf a Vingegaard zvíťazil celkovo. Jazdec Jumba má na svojom konte už štyri triumfy z tohto ročníka a päť celkovo.
Konečné poradie Coppi e Bartali 2021
1. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma 19:03:47 125
2. HONORé Mikkel Deceuninck - Quick-Step 00:22 85
3. SCHULTZ Nick Team BikeExchange 00:32 70
4. HAYTER Ethan Ineos Grenadiers 00:36 60
5. ROMO Javier Astana - Premier Tech 00:39 50
6. HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 00:40 40
Zobraziť kompletné poradie
 

Elia Viviani konečne zvíťazil
Stalo sa tak na francúzskej jednorazovke Cholet - Pays de la Loire. Šprintér Cofidisu konečne prelomil dlhočizné čakanie na víťazstvo. To trvalo viac než rok a pol. Posledné mal ešte zo septembra 2019. Vtedy ovládol nami ostrosledovaný špurt s cieľom na senickom námestí na doteraz najúspešnejšej edícií Okolo Slovenska. Odvtedy sa však trápil. Po prestupe z Quick-Stepu sa pridali aj zdravotné problémy. Tie má dnes Viviani, zdá sa, konečne za sebou a po dnešku môže mať úsmev na tvári. Podarilo sa mu poraziť Jona Aberasturia a Pierreho Barbiera, ktorí sa museli uspokojiť s pódiovým umiestnením.
 

Paríž - Roubaix možno až na jeseň
118. ročník Paríž - Roubaix a úvodný ročník ženskej edície tohto populárneho podujatia sa podľa viacerých medializovaných správ túto jar konať nebude. Na vine je zhoršujúca sa epidemiologická situácia na severe Francúzska. Preteky naplánované na 11. apríla sú v ohrození kvôli najnovším obmedzeniam usilujúcich sa zastaviť prudký nárast nových pozitívnych prípadov.
V priebehu minulého týždňa denník Le Parisien oznámil, že sa preteky v pôvodnom termíne určite neuskutočnia. Organizátori ASO sa k tomu zatiaľ nevyjadrili, no majú tak spraviť už v priebehu tohto týždňa. Špekulácie naznačujú, že sa preteky uskutočnia až v druhej polovici októbra.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jakobsen hlási návrat
Program sa mu už pomaly rysuje. Po siedmich mesiacoch rekonvalescencie sa holandský šprintér bude opäť môcť vrátiť do súťažného kolotoča. Svoju sezónnu premiéru by mal absolvovať na pretekoch Okolo Turecka, ktoré po roku 2019 spadli do kategórie 2.Pro. Podujatie začína už o dva týždne a tvoriť ho bude osem etáp, ktoré Jakobsenovi poslúžia ako dobrý odrazový mostík do zvyšku sezóny. Jeho štart však ešte stále nie je na sto percent istý, no manažér tímu Patrick Lefevre verí, že sa tak stane: „Verím, že tu Fabio bude schopný odštartovať a že tu po zranení reštartuje kariéru,“ povedal.

Tour 2023 so štartom v Bilbau
Organizátori z agentúry ASO rozhodli. Stará dáma oslávi svoje 110. výročie úvodnou etapou v Bilbau 1. júla 2023. Stane sa tak po prvýkrát od roku 1992. Úvodný prológ v meste San Sebastian vtedy ovládol Miguel Indurain a španielsky pretekár v tomto ročníku zvíťazil aj celkovo.
V Španielsku je naplánovaná hneď trojica úvodných etáp. Tú prvú budú tvoriť okruhy okolo mesta Bilbao. Druhá pokračuje kopcovitým terénom v Baskicku a tretia zavedie jazdcov na severovýchod do Francúzska, kde prebehne zvyšok trojtýždňových pretekov. Táto správa potešila najmä španielskych a zvlášť baskických pretekárov, ktorí dostali motiváciu navyše. Ešte žiadnemu Baskovi sa totiž na slávnej Tour nepodarilo zvíťaziť. Najbližšie mal k tomu Joseba Beloki, ktorý stál v Paríži trikrát na pódiu a Mikel Landa, ktorému však pódium dvakrát tesne ušlo.
 
Tohtoročná Tour de France sa začne v Breste s niekoľkými etapami v Bretónsku, zatiaľčo ten nasledujúci ročník je naplánovaný v dánskom hlavnom meste Kodaň.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop