Sumár týždňa: Peter Sagan možno na konci roka opustí Boru, Paríž - Roubaix až na jeseň

6.4.2021, 00:00 | Aktuality zo sveta | Jakub Andacký
Minulý týždeň priniesol vlnu špekulácii o budúcnosti Petra Sagana. Odštartoval ich rozhovor manažéra Bory Ralpha Denka pre nemecký denník, v ktorom priznal, že na konci roka možno so slovenským šampiónom opätovne nepredĺži zmluvu. Sagana pravdepodobne nepotešila ani správa o preložení Paríž - Roubaix. Po prekonaní koronavírusu sa Peter stále nedostal do potrebnej formy a nutne potrebuje súťažné kilometre. Otvára sa mu preto možnosť štartovať na Gire. Po čerstvej dopingovej kauze Vini Zabú, tu napokon možno predsa len odštartuje aj Nairo Quintana.
Kráľovná klasík na jar nebude
Tohtoročný monument Paríž – Roubaix sa napokon tento rok pre zlú pandemickú situáciu na severe Francúzska v plánovanom termíne neuskutoční. Organizátori ho presunuli na začiatok októbra. Preteky mužov sa uskutočnia len týždeň po majstrovstvách sveta vo Flámsku, teda v nedeľu tretieho októbra. Ženská edícia odštartuje o deň skôr. Mužské preteky síce budú kolidovať s Giro dell’Emilia, no tieto dve podujatia zvyknú prilákať odlišný druh jazdcov. Talianske preteky svedčia vrchárom, kdežto tí na P-R väčšinou neštartujú.
Peter Sagan na Paríž - Roubaix (© Ashley Gruber, Jered Gruber || GRUBER IMAGES)
Ostatné preteky v celej Európe majú zatiaľ zelenú. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však v stredu večer oznámil nový trojtýždňový lockdown v celej krajine, pretože počet nových prípadov koronavírusu od februára narástol až dvojnásobne. Či to bude mať dopad na niektoré z nasledujúcich pretekov, zatiaľ zostáva otázne.
Nový termín bol schválený ako miestnymi organizátormi, tak aj Medzinárodnou cyklistickou úniou: „Pre UCI a celú cyklistickú komunitu bolo veľmi dôležité, aby sa preteky mohli v roku 2021 konať a som rád, že sme našli nový vhodný termín vyhovujúci pre všetky strany,“ uviedol prezident UCI David Lappartient.
Presunutie pretekov predstavuje ďalšiu komplikáciu pre Petra Sagana, ktorý má za sebou v tejto sezóne iba 16 súťažných dní. Jeho plán do zvyšku sezóny zostáva otvorený, no už je takmer isté, že sa predstaví na májovom Gire. Na druhej strane, ak bude dobre pripravený na MS, Roubaix o týždeň neskôr na podobnom teréne nebude musieť byť zlou variantou.
Paríž - Roubaix (© Ashley Gruber, Jered Gruber || GRUBER IMAGES)

Opustí Sagan na konci roka Boru?
Slovenský šampión aj tímový manažér Ralph Denk pripustili túto možnosť. Peter Sagan patrí bezpochyby k najväčším osobnostiam v cyklistickom pelotóne. Na svojom konte má už 115 víťazstiev, vrátane troch z majstrovstiev sveta. S ročným platom na úrovni piatich miliónov eur patrí v súčasnosti k najlepšie zarábajúcim pretekárom. Zhrňme si, čo sa okolo neho v poslednej dobe dialo.
Posledné mesiace sa však výkonnostne začal trápiť. V minulej sezóne triumfoval iba raz a na ostrosledovanej Tour de France neobhájil zelený dres. Porazil ho bývalý spolujazdec Sam Bennett. Už vtedy sa na povrch začali dostávať informácie o jeho možnom odchode. Skloňoval sa najmä tím UAE Emirates, ktorý patrí k tým finančne zabezpečeným celkom. Navyše, vo výbornej forme jazdil Pascal Ackermann, domáci jazdec nemeckého tímu. V skrátenej predošlej sezóne musel ustúpiť Saganovým ambíciám a nešiel nakoniec Giro ani Tour. Od Denka však dostal prísľub, že ak bude opäť v dobrej forme, tento rok sa určite dostane na Tour de France.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Peter Sagan strávil predsezónnu prípravu na Kanárskych ostrovoch. V priebehu februára sa však infikoval koronavírusom a svoj tréningový proces musel prerušiť. Prišiel preto kompletne o svoju formu a na úvodných pretekoch nebol konkurencieschopný. Naopak, raketový nástup zaznamenala dvojica cyklokrosárov Mathieu van der Poel a Wout van Aert, ktorí v spoločnosti silného Deceunincku v klasikách nedávajú šancu žiadnemu z konkurentov. Aj ostatní pretekári „Saganovej generácie“ preto výsledkovo zaostávajú. Príkladom sú napríklad Greg van Avermaet či Michael Matthews.
Sme Petrovi veľmi vďační za to, čo pre nás urobil. Sponzori vďaka nemu získali veľa pozornosti. Patrí k najlepšie plateným jazdcom v súčasnosti a musíme zvážiť, či mu budeme platiť naďalej, alebo bude lepšie investovať do mladších. Peter vstupuje do jesene svojej kariéry. Výsledok nášho rozhovoru je stále otvorený a radi by sme v apríli dospeli k rozhodnutiu. Netrúfam si povedať, ako to napokon dopadne. Ak odíde, budem mať k dispozícii množstvo peňazí. Sponzori mi dôverujú, že dokážem dať dokopy najlepší možný tím,“ vyjadril sa Ralph Denk pre nemecký Kölner Stadt-Anzeiger.
Peter Sagan a Ralph Denk (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
Saganova reakcia na seba nenechala dlho čakať. "Neviem, či Ralph povedal presne to, čo bolo napísané v médiách, občas sa niektoré frázy zvyknú vytrhnúť z kontextu. Ak mám úprimne povedať, necítim sa byť starý. Mám 31 rokov, necítim sa byť na jeseni svojej kariéry a myslím si, že som viackrát ukázal, že som stále schopný vyhrávať preteky, napriek tomu, že moju tohtoročnú prípravu negatívne ovplyvnil koronavírus,“ povedal Peter Sagan.
S Ralphom som sa o budúcnosti ešte nerozprával, bol som zaneprázdnený pretekmi. V Bore som zažil niekoľko skvelých rokov, ale ak si Ralph myslí, že to najlepšie mám už za sebou, je to jeho názor. Ak si myslí, že ma už nepotrebuje, aby som víťazil pre tím, tak budem tým prvým človekom, čo sa zodvihne a budem si hľadať nový tím, ktorý ma bude naozaj chcieť,“ priznal.
Podľa francúzskeho L’Équipe je jasné, že Peter Sagan na konci roka Boru opustí. Zamieriť by mohol prekvapivo ku najväčšej konkurencii. Manažér tímu Deceuninck - Quick-Step Patrick Lefevere oznámil, že sa v budúcom roku pokúsi zvýšiť rozpočet tímu až na 40 miliónov eur. Ak sa tak stane, bude mať dostatok peňazí na predĺženie zmlúv všetkých kľúčových jazdcov a zostane mu zároveň aj na angažovanie takej hviezdy, akou je Peter Sagan. Svoje v tom zohráva aj fakt, že belgický tím jazdí, rovnako ako Bora, na bicykloch značky Specialized, ktorý každoročne hradí časť Petrovej výplaty. Samozrejme, v tejto chvíli ide zatiaľ čisto o špekuláciu.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

Účasť Vini Zabú na Gire je neistá  
Taliansky prokontinentálny tím síce nedávno v tvrdej konkurencii vybojoval divokú kartu na talianske trojtýždňové preteky, no po novom dopingovom prehrešku ich pretekára je štart celého tímu ohrozený. Matteo De Bonis odovzdal v priebehu zimnej prestávky pozitívny test na krvný doping. Taliansky pretekár môže požiadať o analýzu druhej vzorky, no keď aj tá potvrdí doping, trestu sa pravdepodobne nevyhne on ani jeho tím.
V tlačovej správe UCI začiatkom minulého týždňa oznámila, že De Bonisovi dočasne pozastavila činnosť po pozitívnom teste zo 16. februára. Talianovi hrozí stopka až na štyri roky. Jeho tím sa síce od celého prípadu dištancuje, no keďže ide už o druhý dopingový prípad medzi jeho pretekármi za posledných dvanásť mesiacov, hrozí mu trest v podobe pozastavenia štartov na 15 až 45 dní. Giro d'Italia pritom štartuje už 8. mája.
Táto správa nepochybne potešila Naira Quintanu, ktorý vyjadril túžbu štartovať na tohtoročnom Gire. Jeho tím však napokon nevybojoval divokú kartu. Tá je teraz opäť v hre. Podľa slov kolumbijského vrchára bola Arkéa menovaná ako prvý záložný tím a Quintana sa nechal počuť, že je na Giro pripravený nastúpiť. Ako sa celá situácia napokon vyvinie, bude známe v nasledujúcich dňoch. Netreba ale zabúdať ani na Androni Giocattoli, ktoré tiež divokú kartu nedostalo.

Diskusia

Vlado (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 09:50:09
Sagana nepotesilo pravdepodobne ani prelozenie PR. No ja si zase myslim, ze ho to pravdepodobne potesilo. Ved sa vyjadril, ze nie je v tom forme, pre neho su klasiky vrchol sezony. Cize dostava sancu sa pripravit na velmi zaujimavy zaver sezony, kedy moze startovat na MS, ktore su vo Flamsku a nasledne ist na PR. Ved lepsie to ani nemohlo byt, rovnaka kombinacia, co chodi vzdy na jar. Je to velka sanca pre neho, aby bol lepsie pripraveny a mal sancu vyhrat PR.
yor (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 10:46:20
Peter udajne opustí Boru a vraj podľa L'Equipe pôjde do Quickstepu. Neviem si celkom predstaviť akú úlohu by v QS hral, ale na druhej strane každý kto do QS prestúpi ide výkonnostne hore, príkladov je veľa. Hovorí sa aj o UAE no tam sa ani Kristoff ani Gavíria veľmi nepresadili. Každopádne to bude zaujímavé.
met (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 11:31:49
ja som niekde zacul ze Israel s. .... prichadza do uvahy.
zatial vsetko povazujem za kacice... novinarske uvahy
okm (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 11:33:08
Ten Quickstep znie veľmi zaujímavo. V takomto tíme by Peter mohol kludne vyhravat aj v "slabšej" forme.
Tpd (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 11:39:13
Vyznamny cinitel bude este SPECIALIZED.
V pripade QS je to plus.
ifčopifčo - 06.04.2021 11:41:19
Nemá Peter tých víťazstiev už 115?
dfxxfd (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 11:58:37
Keď tak nad tým rozmýšľam, tak QS je asi najvhodnejší team pre Petra. Víťazstvá v rovinatých etapách pre šprintérov už asi nebude mať, ale stále môže víťaziť na klasikách alebo vo vlnitých etapách. Stačí sa pozrieť, kde skončili šprintéri ako Kittel, Greipel alebo Cavendish. Klasiky alebo vlnité etapy vyhrávajú aj cyklisti vo veku okolo 35 rokov a v klasikárskom teame môže Peter stále vyhrávať.
Rosoneri (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 12:02:02
Aj ked je tolen kacica zatial,na kazdej kacicke je casto kus pravdy.A aky je rezult?Za mna fantazia,vyborne.Konecne by bol v spickovom time.!Tieto Cannondale,Tinkoff a Bora zoskupenia sa neukazali ako spickove time,skor priemerne az podpriemerne.Toho roku je Bora uplne ze neviditelna a mal som za to ze idu spravnou,postupnou cestou,kdeze.Peter nema zdaleka uz multimilionovu hodnotu,ziaden vytlak neurobi,nie su vysledky,nie je aplauz,nic.2 a pol by dostal od stryca z Lidlakov,bola by to seriozna gaza na jeho minulost a stale potencionalne vyrazne moznosti(31rokov).Nemusi ist o dlhodoby kontrakt,kludne na rok ci max na dva.Lidlaci nemaju problem tocit jazdcov.A potom sa uvidi.Peter uz si vyrazne zarobil,mal to stastie i vysledky v mladom veku,niekomu sa to podari naopak az na sklonku kariery(vid fotbal),okrem ineho netreba spekulovat ze zo zakladnou gazou 2 a pol melona cisto za cyklistiku sa uz nezaraba,samozrejme ze zaraba,my pisuci o tom urcite vieme dost s nasimi vyplatami v zivotoch,vsakze. :-) Dnes Patrik vie ze moze ist za Saganom s ponukou kde ma Lidl hranicu cca 2 a pol mega a Petra tym dnes nemoze urazit.Vie ze je dobry cas na takyto obchod a vie ze Peter ma stale ohromny potencial, je stale meno a hviezda,Patrik to vie a vie aj to ze z neho moze este vytlacit obrovske vysledky,uspechy,nie je blby,Sagan potrebuje ale kvalitnu podporu,aby si pomohli navzajom,Patrik doda strategiu,kvalitny trening a zastup gladiatorov a Peter prinesie velke vitazstva.A nie len to,Petra urcite vidi aj v roli velmi silneho hraca,ked sa vyvinu preteky inak,kde Peter nebude vitaz,ale dopomoze kolegovy.Je tam mnoho zaujimavych variaci.Moze to klapnut.Pomohli by si obaja.Peter by mohol restartovat karieru v supersilnom time a Patrik ziska ohromnu pozornost i potencial zvysit silu uz aj tak extremne silnej vlcej svorky.. :-)
pako (Neprihlásený užívateľ) - 07.04.2021 10:52:09
si ale nezaratal, ze kvoli korone su raketove predaje bicyklov a cely tento segment je v strasnych peniazoch utopeny. vdaka korone sa nakopne aj pro cyklistika o dalsi rad vyssie, co sa tyka penazi.

vobec by som sa necudoval, keby akakolvek znacka preplatila sagana. jediny problem vyrobcov bicyklov je, ze momentalne marketing nepotrebuju ziaden lebo maju vsetko vypredane na 50 rokov dopredu a dokonca sa ani naobtazuju novou sezonnou kolekciou, uplne im staci vyrabat stare veci aj tak to je vsetko vypredane. (sarkazmus off)

Tpd (Neprihlásený užívateľ) - 06.04.2021 13:11:54
Spominate peniaze, kvalitu teamov,
Len nevidime petrovi do hlavy.
Nepochybujem ze chce este vyhravat,
No co za to? Bude moct zo sebou zobrat koho chce?
Co ho vlastne robi stastnym... neviem ci mu taketo virenie v hlave prida na kondicii vo zvysku sezony.
Rosoneri (Neprihlásený užívateľ) - 07.04.2021 05:15:56
Je uz dospely,musi stale,,vlacit,,zo sebou 10 ludi? Bez toho to nejde v zivote? Pochybujem ze je v rovnakej pozicii ako 3 roky dozadu.Aj on musi ustupit.Stastie sa neda vecne nosit zo sebou,taky vyber v zivote nemame donekonecna.A preco aj?Uvidime,on sa rozhoduje a ake bude mat vlastne ponuky.
 
Náš eshop