Alpy: Grosschartnerovo parádne víťazstvo v poslednej etape, Yates udržal dres

23.4.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Alpy: Grosschartnerovo parádne víťazstvo v poslednej etape, Yates udržal dres
(© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

5. 23.4. zvlnena etapa ciel rovina Bondone > Riva Garda 121 km Grosschartner
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
zprofil etapy
profil etapy, 2230 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
Preteky v Alpách (pamätáte si na ich pôvodný názov Giro del Trentino?) končievajú netradične v piatok, čo znamená, že diváci nemajú toľko šancí pozrieť si preteky vo víkendovom čase, ani prísť povzbudiť k cestám (ak by nebola pandémia). Rovnako kvôli rôznym televíznym kolíziám, hlavne s MS v snookri, etapy vrcholili už popoludní, nie podvečer.

Organizátori ale vedia etapy zostaviť veľmi zaujímavo. Pomáha im alpský terén, ktorý bol veľmi citeľný aj v záverečnej etape, hoci pretekári ostali v nižšej nadmorskej výške. Dôležitý bol kopec Lago di Tenno, ktorý sa šiel v poslednej hodine dvakrát a krátkosť etapy dala tušiť, že to tu bude veľmi aktívna jazda od rôznych pretekárov naprieč štartovou listinou a určite bude chcieť hovoriť do všetkého početnejší únik.
Ten sa vytvoril až v prvom miernom stúpaní, v prvej polhodine boli všetky pokusy zmarené. Dopredu sa dostalo šestnásť ľudí - Grosschartner a Fabbro (2x Bora), De Marchi a D. Martin (2x Israel), Bidard a Gallopin (Ag2r), Roche a Storer (DSM), Sosa (Ineos), Pinot (Groupama), Pronskij (Astana), Schultz (BikeExchange), Van Garderen (EF), Pernsteiner (Bahrain Victorious), Amezqueta (Caja Rural) a Steinhaser (Tirol).

Ich maximálnym výkonom bola len výhoda cez dve minúty. Napríklad Nick Schulz sa celé preteky pohybuje na hranici Top 10 celkového poradia a práve desiata priečka mu patrila aj dnes ráno. Mal odstup 3:36 na Yatesa. Zvolil riskantnú jazdu pred balíkom a bolo mu jasné, že vlastný tím po ňom príliš nepôjde, takže to bola pre BikeExchange dobrá situácia.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Práve niekoľko kilometrov pod príjazdom na záverečný okruh a začiatkom stúpania na Lago di Tenno: (dĺžka 8,5 km; sklon 6,2 %) prevzali iniciatívu v pelotóne jazdci Treku - Segafredo a veľká skupina vpredu vedela, že už nemôže ísť ďalej pokope až v takom veľkom počte. Thibaut Pinot bol aktívny a rozdelili sa na dve partie. Vpredu ostali Pinot, Grosschartner, De Marchi, Gallopin, Roche, Amezqueta a Steinhauser. No pelotón strácal len minútu a pol. Trek zvýšil tempo a začali pretekári odpadávať.
Tesne pred vrcholom prvého prejazdu 34 km pred páskou vyskúšala pozornosť súperov Astana, keď nastúpili najprv Fabio Felline, no po ňom Luis León Sánchez a na neho bol prilepený druhý muž celkového poradia Alexander Vlasov. Prišlo to však veľmi neskoro a austrálsky celok so zeleným Yatesom to bez problémov pokryl. Aj tieto čachre ubrali úniku kus šance. Rozdiel už padol na hranicu minúty.
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
No stále mal niekto z čelnej sedmičky šancu na etapový triumf. Pod kopec prišli s časovou výhodou, ktorá sa mohla hodiť. Ešte v zjazde zaútočil pelotónu Gianluca Brambilla (Trek), ktorý je dobrým zjazdárom, ale v jednej zo zákrut mu nebolo všetko jedno. Aj on tak pod záverečný kopec celých pretekov prišiel s miernou výhodou pred hlavnou skupinou a otázkou bolo, aké tempo sa pôjde, či sa bude o etapu bojovať z balíka, alebo si to postráži únik. Prípade kombinovaná skupina, ktorá príde do cieľového Riva del Garda.
Podľa očakávania sa už v úniku nasadila taktika zachráň sa kto môžeš a každý si šiel svoje. Felix Grosschartner šiel ako prvý, zapol turbo. Náskok zvýšil na 1:10. V pelotóne dokonca došlo k pádu blízko čela, spadla Astana aj s Vlasovom. Ocitli sa tam i Cepeda či Bardet. Spadli v nízkej rýchlosti, ale nebolo to príjemné. Návrat späť do skupiny ich stál veľa síl.
Rakúsky vrchár naplno využíval to, že v skupine favoritov vôbec nikto nenarušoval tempo BikeExchange a jeho náskok klesal len veľmi pomaly. Dobre vedel, že ak bude mať na vrchole možno viac ako pol minúty, mohol by to teoreticky udržať do cieľa. Až dva kilometre pred vrcholom kopca to na seba vzal sedemnásty muž poradia Alejandro Osorio z Caja Rural, ktorý rozrušil idylku BikeExchange. Nasledoval ho Nairo Quintana (Arkéa), ale bolo to neskoro a ešte aj marné. Len precedili skupinu o pár domestikov a ľudí z okolia Top 20.
Grosschartner bol prvý na vrchole s náskokom minúty na hlavné pole, keď to postupne absorbovávalo zvyšných ľudí z úniku. Pre celkového víťaza pretekov Okolo Turecka spred dvoch rokov to bola ideálna situácia. Prví prenasledovatelia boli už len pár sekúnd pred balíkom, takže zdalo sa byť všetko jasné - ak v zjazde nespadne. Nebolo to ale nič krkolomné - kvalitná cesta za suchého počasia.

V pelotóne boli všetci zmierení s osudom a vôbec nič sa tam nedialo. Poslednými dvoma nepohltenými borcami boli Nicolas Roche (DSM) a Alessandero de Marchi (Israel). Druhé a tretie miesto pre nich bolo v hre. Aj náskok desiatich sekúnd im mohol stačiť, pretože v cieľovom meste bola už len krátka rovina, ktorá mala množstvo zákrut na námestie, takže väčšia skupina tu mala len minimálnu výhodu.
Felix Grosschartner získal svoje štvrté víťazstvo v kariére, tak ako všetky predchádzajúce z pretekov 2.HC/ProSeries. Tu bola ale konkurencia asi najväčšia. Jazdec Bory prekvapil obrovským rezervoárom síl, ktoré v sebe mal na rozdiel od ostatných 15 ľudí v úniku. Krásne víťazstvo pre Boru! S odstupom 34 sekúnd finišovali Roche a De Marchi. Hneď za nimi prišla na pásku skupina, kde boli všetci ľudia z Top 10 celkového poradia, kde tak ku zmenám nedošlo.
Tak ako vyšla dvojica Grosschartner - Fabbro na smiech v tretej etape, keď nezvládla spoluprácu v závere a prekonal ich Moscon, dnes to odohrali perfektne. Od začiatku šli na rakúskeho fúzača, ktorý menej striedal v skupine a v samom závere mal sily na to, aby nasadil také tempo, ktorému nemali šancu čeliť ostatní borci. Do cieľa ho určite hnal aj veľký adrenalín a prísľub parádneho víťazstva, ktoré sa pred Girom na psychickú pohodu hodí. Tiež treba povedať, že dnešný scenár si určite namaľoval už dávnejšie, pretože včerajšiu etapu zjavne vypustil, keď dostal až trinásť minút, čo určite nezodpovedá jeho vrchárskym kvalitám.
Miernym sklamaním bolo, že sa nebojovalo medzi favoritmi. Nikto to už na Yatesa či iných ľudí v Top 10 neskúsil. Jedinou zmenou bolo, že v závere asi mal nejaký menší problém Sivakov, ktorý dorazil do cieľa o pár sekúnd neskôr a prišiel o piatu priečku na úkor Carthyho, ale to je viac-menej detail. Prvý z dvojice testov pred Girom teda dopadol najlepšie pre Yatesa, až na zaváhanie v prvej etape predviedol dobrú formu aj Bilbao. Vlasov, Sivakov i Carthy sú na tom tiež dobre, hoci možno si predstavovali trošku viac. Na poslednú chvíšu pozvali aj Androni, takže to určite potešilo Cepedu. Ďalší ľudia sa otestujú v Romandii.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Felixa Grosschartnera (víťaz)
"Cítim sa veľmi dobre, vždy, keď vyhráte preteky, je to špeciálny pocit. Plánoval som to už po utorku, keď som vypadol z celkového poradia. Potom sme to nezvládli v závere tretej etapy, takže na dnešok som sa naozaj snažil dobre prirpaviť a veľmi sa teším z tohto tímového triumfu. V profi cyklistike je veľmi ťažké vyhrať. Viete, že 160 ľudí chce vyhrať, takže ako vravím, som šťastný. Triumf venujem môjmu strýkovi."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (celkový víťaz)
"Celý deň, ale aj preteky, odvádzal tím skvelú prácu. Ďakujem im za to, zvládli sme to! Nebolo tam už dnes veľa akcií, ale aj tak to bolo nervózne tak ako krátke etapy zvyknú. Pred Girom sa cítim dobre. Základnou úlohou bude neochorieť a priniesť si dobrú formu na štart o dva týždne."
 
Výsledky
1. GROßSCHARTNER Felix Bora - Hansgrohe link ikonka 3:03:38 20
2. ROCHE Nicholas Team DSM 00:34 10
3. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 00:34 5
4. MOSCON Gianni Ineos Grenadiers 00:40
5. OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA 00:40
6. BARDET Romain link ikonka Team DSM 00:40
7. SáNCHEZ LuisLeón Astana - Premier Tech 00:40
8. GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo 00:40
9. PADUN Mark Bahrain Victorious 00:40
10. FABBRO Matteo Bora - Hansgrohe link ikonka 00:40
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. YATES Simon link ikonka Team BikeExchange 18:36:06 200
2. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:58 150
3. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 01:06 125
4. CEPEDA Alexander Androni Giocattoli 02:25 100
5. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 02:37 85
6. SIVAKOV Pavel Ineos Grenadiers 02:44 70
7. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa - Samsic 02:54 60
8. GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo 03:12 50
9. BARDET Romain link ikonka Team DSM 03:12 40
10. SCHULTZ Nick Team BikeExchange 03:36 35
Zobraziť kompletné poradie


Kopce na trase etapy:
1 20 81 km - Passo Duron: dĺžka 6,4 km; sklon 7,9 %
2 20 34 km - Lago di Tenno: dĺžka 8,5 km; sklon 6,2 %
12 km - Lago di Tenno: dĺžka 8,5 km; sklon 6,2 %
Krátke preview etapy:
V poslednej etape bude najťažšou vrchárskou prekážkou stúpanie Passo Duron (6,4 km; 7,9 %), ktoré môže motivovať k ďalekému útoku niektorého z nespokojných vrchárov. Po horskej prémii prvej kategórie bude nasledovať pomerne jednoduchý profil a celé preteky vyvrcholia dvojnásobným prejazdom cez Lago di Tenno (8,5 km; 6,2 %). Kopec poskytuje pravidelné sklony na úrovni päť až šesť percent, končí jedenásť kilometrov pred cieľom a bude motivovať k útočnej jazde. Keďže nepatrí medzi najťažšie vrchárske previerky, na vytvorenie selekcie bude potrebná veľká snaha od jazdcov na celkové poradie.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop