Giro: V úniku sa presadil Bettiol, Consonni druhý, v GC bez zmien, Sagan udržal dres

27.5.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Giro: V úniku sa presadil Bettiol, Consonni druhý, v GC bez zmien, Sagan udržal dres
(© LaPresse/Massimo Paolone)

18. 27.5. rovinata etapa ciel rovina Rovereto > Stradella 231 km Bettiol
zprofil etapy
profil etapy, 600 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Najdlhšia etapa na úvodnej Grand Tour mala priniesť rozuzlenie v boji o cyklámenový dres, ktorý držal Peter Sagan. Slovák patril medzi favoritov na triumf a pre Fernanda Gaviriu Davideho Cimolaia to bola posledná šanca nielen na víťazstvo, ale aj na zisk bodovačky. Záverečné stúpania nemali dostatočné parametre na to, aby urobili rozdiely medzi kandidátmi na celkové poradie. 
Slovenská cyklistická obec sa dnes dozvedela smutnú správu. Včera na tréningu po kolízií s autom zahynul Adrián Babič (Firefly), víťaz posledného kola Slovenského pohára v Dolnom Hričove či celkový víťaz SP v roku 2019. Úspechy zbieral aj medzi nepočujúcimi. Na tohtoročných Majstrovstvách Európy získal štyri medaile - jedno zlato a tri striebra. Redakcia Cycling-Info.sk vyjadruje rodine a pozostalým úprimnu sústrasť. Česť jeho pamiatke!
Adrián Babič (© SZC)
Na štart dnešnej etapy sa už nepostavil Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick-Step), Nick Schultz (BikeExchange) ani Giulio Ciccone (Trek - Segafredo). Do Top 10 sa tak posunul včerajší víťaz Daniel Martin (Israel Start-Up Nation). Dnešnú vedúcu skupinu tvorilo dvadsaťtri jazdcov, pričom ani jeden z nich neohrozoval Sagana ani nepatril medzi kandidátov na GC. 
Vedúcu skupinu tvorili Nikias ArndtNicolas RocheNico Denz (3x DSM), Simon PellaudAndrii PonomarNatnael Tesfatsion (3x Androni), Samuele BattistelaGorka Izagirre (2x Astana), Francesco GavazziSamuele Rivi (2x EOLO), Maximiliano Richeze, Diego Ulissi (2x UAE), Andrea Vendrame (AG2R), Gianni Veermersch (Alpecin), Filippo Zana (Bardiani), Simone Consonni (Cofidis), Rémi Cavagna (Deceuninck), Alberto Bettiol (EF Education), Wesley Kreder (Intermarché), Patrick Bevin (Israel), Stefano Oldani (Lotto Soudal), Dario Cataldo (Movistar) a Jacopo Mosca (Trek). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Zvlnený záver etapy mohol vyhovovať Bettiolovi, Vendramemu alebo Ulissimu. Na dlhší útok mohol staviť Cavagna a Pellaud zbieral ďalšie kilometre do súťaže o najväčší počet kilometrov vo vedúcej skupine. Dnes to bola pre neho šiesta účasť v úniku. Pri šprinte väčšej skupiny sa mohol presadiť aj Arndt alebo Oldani. Tempo pelotónu určovali zástupcovia Ineosu. Šprintérske zoskupenia sa dopredu nehrnuli, čo nahrávalo úspechu unikajúcej skupiny. 
Po včerajšej etapy nič nenasvedčovalo odstúpeniu Cicconeho, ale Talian prežil noc s horúčkou a jeho zamestnávateľ sa rozhodol chrániť zdravie svojho pretekára. Evenepoel a Schultz zabalili účinkovanie na Gire kvôli včerajšiemu pádu. Druhého menovaného čakajú vyšetrenia, pričom nie je vylúčená ani potreba operácie. Len štyri tímy pokračovali v kompletnom zložení - Astana, Intermarché, Androni - Giacatolli a Bardiani. 
Na prvej šprintérskej prémií sa presadil Veermersch, ktorý prešprintoval Pellauda. Ostatní pretekári o prémiu nejavili záujem. Vo vedúcej skupine mali zastúpenie aj tímy, ktoré sa na tohtoročnom Gire ešte neradovali z etapového triumfu - Astana, EF Education, Movistar, Deceuninck, DSM, Trek, Androni a Bardiani. Peter Sagan sa 84 kilometrov pred cieľom nachádzal v pelotóne za vláčikom Bahrainu - Victorious. 
Najsilnejšími vrchármi vo vedúcej skupiny bol Cataldo a Izagirre, ktorí mohli zaútočiť na horskej prémií Castana (4%, 5,3 km). Obidvaja už majú na konto víťaznú etapu na Gire, čím sa môže pochváliť aj Ulissi, Arndt, Richeze či Vendrame. V cieli čakalo na víťaza päťdesiat bodov do bodovačky a ak by došlo pred balíkom aspoň pätnásť členov úniku, Sagan a jeho konkurenti by v cieli ostali bez bodov. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Mechanické problémy musel riešiť Bettiol, ktorý sa nachádzal v kolóne áut. Po chvíli sa Talian vrátil späť ku zvyšku vedúcej skupiny. Tempo v hlavnej skupine naďalej udával Ineos a bolo jasné, že dnes uvidíme ďalší úspešný únik. Vo vedúcej skupine jazdil aj najmladší pretekár tohtoročného Gira Andrii Ponomar, ktorý bol v úniku po druhýkrát a na etapových pretekoch Belehrad - Banjaluka vzal biely dres Slovákovi Lukášovi Kubišovi. 
36 kilometrov pred páskou zostával únik kompletný a začal stúpať na prvé nehodnotené stúpanie. Ako prvý zaútočil Battistella. Ku majstrovi sveta do 23 rokov z Anglicka sa pridal Zana. Opačným smerom sa porúčal Wesley Kreder. Zvyšok skupiny ich ale dobehol a ďalší útok podnikol Bevin. V tom čase už pretekári stúpali na jedinú HP dnešného dňa Castanu (4%; 5,3 km). 
Ku Bevinovi sa pridal aj IzagirreBettiolOldaniRoche Mosca. Zvyšok úniku strácal pätnásť sekúnd. Pretekár Astany si po chvíli vystúpil. Naopak, do Bettiolovej skupiny mieril Cataldo. Celá vedúca skupina sa opäť spojila a hneď nato nastúpil Cavagna, ktorého sa chcel chytiť Veermersch, ale Belgičan nemal dostatok síl a Francúz šiel sám. Následne atakoval Roche a pridal sa k nemu Bettiol. 
Ku Bettiolovi a Rochemu sa pridal aj ArndtPellaudBevinCataldoVeermersch, Mosca a Ulissi. Cavagna vzal tri body na horskej prémií. Do tejto skupiny sa zozadu vrátilo ďalších sedem pretekárov aj s Consonnim či Vendramem. Pätnásť kilometrov pred páskou opäť nastúpil Bettiol a postupne sťahoval Francúzov náskok. Desať kilometrov pred cieľom sa ku Bettiolovi pridal Roche. 
Na rýchlostnej prémií vzal tri bonifikačné sekundy Cavagna a Bettiol sa zbavil Rocheho. Šesťtisíc metrov pred páskok na Talian pridal ku Cavagnovi a ten sa po chvíli zastavil. Alberto Bettiol záver zvládol bez problémov a priniesol svojmu tímu tretie tohtoročné víťazstvo. Prenasledovatelia stratili sedemnásť sekúnd a druhé miesto vyšprintoval Simone Consonni. Za ním preťal pásku Nicolas Roche. Spolu s nimi prišiel do cieľa Arndt, UlissiBattistellaZana Tesfatsion. Následne prišiel do cieľa Cavagna a Top 10 už s viac ako minútovou stratou uzavrel Mosca
Alberto Bettiol prišiel na Giro vo vynikajúcej forme, ktorú predvádzal v kopcoch ako domestik pre Carthyho. Dnes ale dostal víťaz Okolo Flámska z roku 2019 voľnú ruku, v závere si dobre rozložil sily a tak sa môže radovať z prvého víťazstva na Grand Tour. Slušnú výkonnosť v kopcoch ukázal Simone Consonni a nebyť Bettiolovho sólového úniku, Cofidis by oslavoval druhú víťaznú etapu. Na tú naďalej čaká tím DSM, ktorý mal v úniku troch pretekárov, ale vyťažil z toho len piate umiestnenie v Top 3. 
Dnešný deň zároveň priniesol definitívu v boji o cyklámenový dres. Peter Sagan patril medzi ašpirantov na dnešnú etapu, ale do úniku sa dostali pretekári, ktorí ho neohrozovali a hlavná skupina nejavila veľký záujem o jeho dostihnutie. Stačí mu tak dojsť do cieľa. Žiadne zmeny zároveň nenastali v celkovom poradí ani v súťažiach o modrý a biely dres.
vyjadrenie ikonky ciernaAlberto Bettiol (víťaz)
"Bola to veľmi tvrdá a emotívna etapa. Som rád, že dnes vyšlo počasie, pretože doterajší priebeh Gira bol naozaj tvrdý. V posledných horských etapách som nechal množstvo energie, ale vedel som, že záver dnešnej etapy mi bude svedčiť. Víťazstvo venujem svojmu manažérovi, ktorý vlani zomrel. Až tesne pred cieľom som si uvedomil, že vyhrám dnešnú etapu. Dlho trvalo, než sa vytvoril únik. Našťastie, v záverečných stúpaniach som mal dobré nohy, pretože včerajší deň nebol jednoduchý. Včera som sa snažil pomáhať Carthymu a zajtra tu pre neho musím byť, pretože chceme s ním dojsť až na stupne víťazov. Myslím si, že po dnešnom víťazstve si to budem užívať. Z Cavagnu som mal strach, pretože je to silný pretekár a skvelý časovkár. V poslednom stúpaní som ho ale uvidel, snažil som sa ho dotiahnuť a hneď nato nastúpiť,"
Výsledky etapy
1. BETTIOL Alberto EF Education-NIPPO 05:14:43 100
2. CONSONNI Simone Cofidis 00:17 40
3. ROCHE Nicolas Team DSM 00:17 20
4. ARNDT Nikias Team DSM 00:17 12
5. ULISSI Diego UAE Team Emirates 00:17 4
6. BATTISTELLA Samuele Astana-Premier Tech 00:17
7. ZANA Filippo Bardiani CSF Faizanè 00:17
8. TESFAZION Natnael Androni Giocattoli-Sidermec 00:17
9. CAVAGNA Remi Deceuninck-Quick Step 00:24
10. MOSCA Jacopo Trek-Segafredo 01:12
113. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 23:30
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 77:10:18 20
2. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 02:21
3. YATES Simon Team BikeExchange 03:23
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 06:03
5. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 06:09
6. BARDET Romain Team DSM 06:31
7. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:17
8. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 08:45
9. FOSS Tobias Jumbo-Visma 09:18
10. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 13:37
115. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 03:39:05
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 135
2. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 113
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 110
4. VIVIANI Elia Cofidis 86
5. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 63
6. CONSONNI Simone Cofidis 60
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 180
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 109
3. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 79
4. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 53
5. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 52
6. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 41
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 77:10:18
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 06:03
3. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:17
4. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 08:45
5. FOSS Tobias Jumbo-Visma 09:18
6. VALTER Attila Groupama-FDJ 35:12
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 97 km - Cremona (12-8-6-5-4-3-2-1)
4 20 modre 22 km - Castana: dĺžka 5,3 km; sklon 4 % (3-2-1)
sprint-20 9 km - Broni (len 3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Stradella (50-35-25-18-14-11-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Posledná etapa vhodná pre rýchlych cyklistov sa môže odohrať podľa viacerých scenárov. Veľmi dlhá trasa vyžaduje značnú kvalitu šprintérskych tímov, aby postrážili únik, ale zvlnené finále nemusí nevyhnutne favorizovať šprintérov ako Fernando Gaviria alebo Elia Viviani. Z toho dôvodu sa črtá veľmi dobrá príležitosť pre únik, ktorý sa bude spoliehať, že v hlavnej skupine sa nevytvorí potrebná spolupráca. Tímy UAE Emirates a Cofidis disponujú najrýchlejšími pretekármi v pelotóne, a keď si budú veriť, že Gaviria s Vivianim môžu bojovať o výhru v meste Stradella, mali by počas celého dňa pracovať v hlavnom balíku. Otázkou však zostáva, ako sa obaja šprintéri vysporiadajú s dynamickou koncovkou. Zaujímavá príležitosť čaká aj na Petra Sagana. Takýto zvlnený záver mu nerobí ťažkosti a v unavenom balíku na konci etapy bude patriť medzi najrýchlejších. Ak chce slovenský cyklista vo finále šprintovať, Bora - hansgrohe musí jazdiť na čele balíka celý deň. Peter Sagan môže zabojovať o etapový triumf aj v úniku, ale nebude pre neho ľahké dostať sa do vedúcej skupiny. Zároveň musí sledovať stratégiu druhého muža bodovacej súťaže Davide Cimolaia. Ak vyrazí taliansky jazdec do úniku, Sagan ho musí nasledovať alebo za pomoci kolegov priviesť späť do pelotónu. Vývoj sedemnástej etapy tak závisí najmä od taktiky tímov UAE Emirates, Cofidis, Bora - hansgrohe a v neposlednom rade aj od toho, ktorí a akí jazdci budú ochotní stráviť celý deň pred pelotónom počas 230-kilometrovej etapy.
Krátky opis trasy etapy:
Na prvý pohľad jednoduchá etapa, ktorá ale meria 230 kilometrov a na konci ponúka štyri krátke stúpania. Takmer dvesto kilometrov bude prechádzať pelotón po rovine a pre utečencov bude jediným osviežením rýchlostná prémia. Posledných tridsať kilometrov však ponúkne zaujímavú koncovku. Jediná horská prémia Castana nie je náročná, ale spolu s tromi nehodnotenými stúpaniami natiahne pelotón a záverečný úsek môže dostať do ťažkostí rýchlych cyklistov. Predposledný kopec meria 1400 metrov s priemerom vyše sedem percent a finálne stúpanie má dĺžku 2600 metrov so sklonom necelých šesť percent, pričom vrcholí šesť kilometrov pred cieľom. Záverečný zvlnený terén môže byť príliš ťažký pre klasických šprintérov, čo môžu využiť klasikári na útok, a rozhodnúť sa môže aj v šprinte okresanej hlavnej skupiny. Na druhej strane finále je nevyspytateľné a etapa veľmi dlhá, preto sa v pelotóne nemusí vytvoriť potrebná spolupráca na kontrolu utečencov, čo bude znamenať úspech brejku.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop