Reakcie: Favoriti sa sťažovali na počasie. Sagan poďakoval svojej bunde za záchranu života, Woods sa cítil úžasne

1.5.2021, 20:30 | Aktuality zo sveta | Jakub Andacký
Sobotňajšiu kráľovskú etapu pretekov Okolo Romandie negatívne ovplyvnilo počasie. Pretekári sa museli vysporiadať s hustým dažďom, hmlou aj snehom. S ťažkými podmienkami sa najlepšie popasoval Michael Woods, ktorý sa dnes napriek zlým poveternostným podmienkam cítil úžasne. Peter Sagan sa na Instagrame poďakoval svojej bunde, ktorá mu podľa jeho slov opäť raz zachránila život.
Peter Sagan a jeho bunda (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
Trochu prekvapivým víťazom sa stal Michael Woods z tímu Israel Start-Up Nation, ktorý sa po víťazstve v etape zároveň obliekol do líderského dresu: "Dnes som veľmi pyšný na seba aj svoj tím. Všetci kolegovia odviedli skvelú robotu. Nohy ma dobre poslúchali a cítil som sa úžasne. Nechcel som ukoristiť žltý dres takýmto spôsobom. Mrzí ma, že Thomas v závere spadol. No napriek tomu je to pre mňa skvelý pocit, jazdiť v žltom drese na pretekoch World Tour. Som na seba pyšný a verím, že si v zajtrajšej časovke zabezpečím pódium," vyjadril sa nadšený Woods, ktorý narozdiel od svojich súperov nekomentoval zlé počasie.
Bora v Romandii vsádza na Wilca Keldermana. Ten jazdí momentálne vo veľmi dobrej forme, a to aj napriek tomu, že ju ladí až na júlovú Tour de France. Dnešná etapa mu však kvôli veľkému chladu nesadla: "Prvá časť pretekov bola napriek silnému dažďu celkom znesiteľná. Náročnejší bol ten záver, pretože bolo extrémne chladno. Veľmi som sa trápil vo všetkých zjazdoch, no snažil som sa dotiahnuť to až do cieľa. Nanešťastie sa mi nepodarilo pripísať výsledok, aký som si prial. Zajtra nás však čaká ďalšia príležitosť," povedal Kelderman, ktorý po dnešku spadol na desiate miesto v celkovom poradí. Ak však zajtra potvrdí svoje časovkárske kvality, možnosť posunúť sa vyššie je stále reálna. 
Kelderman s Arensmanom v cieli (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
Krátke vyjadrenie poskytol aj športový riaditeľ Bory André Schulze: "Dnes sme čelili veľmi zlým poveternostným podmienkam, pretože husto pršalo, bola hmla a miestami dokonca snežilo. Najmä tá druhá časť etapy bola náročná. Wilco napriek tomu bojoval a spravil všetko, čo bolo v jeho silách. Nakoniec sa musíme uspokojiť s 11. miestom. V takomto zlom počasí to, bohužiaľ, nemohlo byť lepšie."
S ťažkými podmienkami sa dobre popasoval Ben O’Connor. Nováčik v tíme AG2R začína vystrkovať rožky a dnes si vybojoval pekné druhé miesto.
"Poveternostné podmienky boli pre všetkých naozaj ťažké. Takýto typ etapy mi profilovo vyhovuje a aj môj tím dnes pre mňa odviedol skvelú prácu. Dal som v závere do toho všetko, no nepodarilo sa mi napokon dobehnúť čelné duo. V úplnom závere som počul ako hlásateľ vraví, že niekto spadol, no vôbec som si neuvedomil, že to bol práve Thomas. Teraz som tretí v celkovej klasifikácii. Časové rozdiely medzi jednotlivými jazdcami sú však malé a stať sa môže čokoľvek," zhodnotil O’Connor.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Lucas Hamilton zatiaľ prežíva vydarenú sezónu. Na pretekoch Paríž - Nice sa umiestnil celkovo štvrtý, v Katalánsku uzatváral elitnú desiatku a aj v Romandii siaha na zaujímavé umiestnenie.
"V záverečnom stúpaní som si šiel vo vlastnom tempe. Kopec mi sadol, pozeral som sa len na seba a vôbec som nevnímal to, čo sa deje za mnou. Bolo to jedno z tých stúpaní vo vysokej nadmorskej výške, pri ktorom keď si nastavíte príliš vysoké tempo, tak na to napokon doplatíte. Časovka je skôr mojou slabou stránkou, no snažím sa v nej neustále napredovať," priznal Hamilton.

Geraint Thomas tromfol všetkých svojich spolulídrov, vrátane Richieho Porta a v závere siahal na etapové víťazstvo aj žltý dres. O obe ho však obral pomerne kuriózny pád v posledných desiatkách metrov: "Nemal som vo svojich rukách vôbec žiadny cit. Snažil som sa preradiť, ale namiesto toho sa mi šmykli ruky. Je to frustrujúce. Ak by som sa rozhodol neprehadzovať, skončil by som prinajhoršom druhý. Po fyzickej stránke sa však cítim dobre. Skôr ma premáha frustrácia, keďže som po tak náročnom dni až na úplnom konci stratil cenný čas. Zajtra sa ho však pokúsim získať späť," povedal Thomas, ktorý tak nevyzliekol dnes deviateho Solera zo žltého dresu, ale ostal na druhej priečke a žltú kombinézu si oblečie Woods.
Marc Soler neudržal žltý dres (© Movistar Team)
Zástavy tímu Wanty - Gobert držal do posledných chvíľ vysoko Simone Petilli. Taliansky pretekár sa rozhodol dnešný deň stráviť v úniku a v závere bol spoločne s Magnusom Cortom najsilnejší. Ich púť sa nakoniec skončila iba štyri kilometre pred cieľom.
"Mali sme dnes dva ciele. Pomôcť Louisovi Meintjesovi v celkovom poradí a dostať niekoho do úniku. Na začiatku pretekov mi bolo umožnené pokúsiť sa zaútočiť. Vedel som, že mi práve táto etapa bude profilovo sedieť, tak som to vyskúšal. Počasie nám však neprialo. Nemám rád mokro ani veľký chlad. Čím bližšie sme sa však dostávali k cieľu, tým som sa cítil silnejšie. Nakoniec sme zostali vpredu ja a Magnus Cort. Magnus najprv zaútočil, no podarilo sa mi zalepiť medzeru. Strmé pasáže mi totiž sedeli viac než jemu. Chcel by som na podobnej úrovni pokračovať aj na Gire. Ak by sa mi podarilo vyhrať etapu, bol by to splnený sen,“ uzavrel Petilli.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop