Na Gire bude mať formu Simon Yates, Ineos silnú zostavu, Sagan vie, ako sa presadiť

5.5.2021, 21:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Na talianskom podujatí bude obhajovať titul Ineos Grenadiers s lídrom Eganom Bernalom. Na vynikajúcu formu sa spolieha Simon Yates a v tíme Bahrain Victorious je hladný po úspechu Mikel Landa. Peter Sagan sa predstaví na Gire druhýkrát po sebe a jeho cieľmi budú získanie cyklámenového dresu a etapový triumf.
Tao Hart vlani s trofejou (© LaPresse/Massimo Paolone)

Ineos s Bernalom môžu udrieť len na samom konci

Egan Bernal sa dočkal premiéry na Gire a víťaz Tour de France z roku 2019 bude chcieť dokázať, že po zdravotných problémoch sa dostal do najlepšej formy. Zranenie chrbta ho však limitovalo aj v aktuálnom ročníku a najmä na Tirreno - Adriatico bolo vidno, že stále nemôže jazdiť naplno. Na cieľovom kopci Prati di Tivo stratil na víťazného Pogačara takmer minútu. Potom zvolil prípravu vo vysokej nadmorskej výške a až priamo na talianskych cestách uvidíme, ako toto sústredenie zlepšilo jeho kondíciu.

Kolumbijský cyklista môže na Gire využiť všetky svoje schopnosti. Na konci tretieho týždňa jeho forma neslabne a veľmi mu pomôžu tri horské etapy na konci pretekov. Jeho silnou stránkou sú etapy vo vysokej nadmorskej výške a v tomto prípade by mal vynikať na Passo Giau alebo v dvadsiatej etape na švajčiarskych priesmykoch. Ako výbornému vrchárovi sadne aj prudký finiš na Zoncolane. V tomto ročníku dosiahol výborne štvrté miesto na Strade Bianche, čo ho povzbudí pred jedenástou etapou, a na Grand Tour môže podať kvalitný výkon aj v dlhej ITT, ktorá sa nachádza na samom konci pretekov. Bernal má vynikajúcu regeneráciu a práve tá sa bude vyžadovať od jazdcov na GC v poslednej etape. Kolumbijský jazdec strávil dlhé roky v Taliansku a vždy chcel uspieť na Gire, preto bude mať veľkú motiváciu  zvíťaziť. Ak by po zdravotnej stránke nebol stopercentne v poriadku, v tíme Ineos sa môže ukázať Pavel Sivakov, ktorý na Gire skončil deviaty v roku 2019. Britský tím bude disponovať najsilnejšou zostavou a to môže byť kľúčový faktor pretekov. V posledných troch horských etapách môže udrieť na konkurenciu mimoriadnou kvalitou.
Egan Bernal (© Tour of the Alps / Bettini Photo)
   
Výborná forma musí Yatesovi vydržať až do konca
                      
Simon Yates už získal dostatočné skúsenosti na Gire a pri svojej štvrtej účasti v rade na tomto podujatí chce útočiť na titul. Sebavedomie mu zdvihlo víťazstvo na Tour of the Alps a najmä spôsob, akým v druhej etape zničil na poslednom kopci Sivakova s Danielom Martinom. Na tomto prípravnom podujatí výborne fungovali aj jeho tímoví kolegovia, preto môže mať britský cyklista na Gire tie najvyššie ambície. Jeho hlavnou zbraňou budú brutálne útoky v kopcoch a jeho akcelerácia, ktorá sa môže presadiť aj na menej náročnom kopci, ako je Alpe Motta v dvadsiatej etape. Yatesova výbušnosť môže byť rozhodujúca aj na Zoncolane a veľmi mu pomôže v toskánskej etape vedúcej po prudkých kopcoch na prašných cestách.
video v clanku ikonka ciernaSimon Yates v druhej etape Tour of the Alps

Britský jazdec vie, že musí jazdiť útočne, aby minimalizoval vplyv poslednej ITT na jeho umiestnenie. Na druhej strane potrebuje predviesť takticky správny výkon, aby útočil len v správnych etapách a nevyčerpal sa pred záverečnými horskými previerkami. Práve jeho odolnosť počas celých troch týždňov býva niekedy krehká a náročnosť finálneho súťažného bloku od neho vyžaduje presnú stratégiu, kde a ako získať čas na súperov, aby ho nezlomili vytrvalostné horské previerky na konci pretekov a ITT.
Landa s Buchmannom potrebujú výsledok
V tíme Bahrain Vicorious stavili na troch skúsených cyklistov, ktorým bude veliť Mikel Landa. Španielsky jazdec sa chce dostať minimálne na stupne víťazov a to znamená z jeho strany aktívnu jazdu v horských etapách. Najviac mu sedia vytrvalostné horské previerky a ťažké dojazdy, preto sa môže vytiahnuť na Zoncolane, Passo Giau alebo presadiť útokom na jednom z cieľových stúpaní záverečného týždňa. Veľmi mu však nevyhovujú prašné cesty a ani záverečná časovka, preto potrebuje byť v kopcoch presvedčivý a získavať v nich čas, kde to bude možné. V klasifikácii sa môže presadiť aj Pello Bilbao, ktorý skončil na Gire v minulom roku piaty a nedávno na Tour of the Alps druhý. Postupne sa z neho stáva vrchár, ktorý je čoraz odolnejší v náročnom horskom teréne, čo bude jeho výhodou. Aj Damiano Caruso dokáže bojovať o Top 10 na GT, preto Bahrain Victorious by mal patriť medzi najsilnejšie tímy v horách.
       
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Emanuel Buchmann si vybral v tomto roku Giro ako najvhodnejšiu GT, ktorá sedí jeho schopnostiam. Štvrtý muž Tour de France 2019 potrebuje na úspech kopce, kde sa najlepšie presadia jeho vytrvalostné vrchárske schopnosti, a tých bude na talianskom podujatí dostatok. Zoncolan, Passo Giau a všetky horské etapy v treťom týždni sú miestom, kde chce patriť medzi najsilnejších a posúvať sa v klasifikácii. V tomto roku však nepredvádzal svoje najlepšie výkony, jeho forma môže byť otázna, a ani v časovke nepatrí medzi špičku  v skupine jazdcov na GC. Buchmann má pred sebou náročnú úlohu potvrdiť výsledky z roku 2019.
          
Otázniky nad Evenepoelom s Nibalim

V tíme Deceuninck - Quick-Step vsadili na mladú dvojicu Joao Almeida a Remco Evenepoel. Almeida obliekal v minulej edícii ružový dres a skončil na štvrtej priečke. S väčšími skúsenosťami a kvalitnou časovkou môže bojovať o stupne víťazov. Všetci budú zvedaví na Remca Evenepoela, ktorý prichádza na Giro po dlej súťažnej prestávke. V tomto roku neabsolvoval žiadne preteky a zároveň to bude jeho premiéra na Grand Tour, čo vyvoláva otázniky nad jeho výkonom. Na druhej strane Evenepoel už neraz dokázal prekvapiť na veľkom podujatí a po ťažkom zranení bude chcieť minimálne vyskúšať svoju odolnosť počas trojtýždňového podujatia. Belgický cyklista je všestranným pretekárom a zvláda ťažké kopce ako aj časovku. Práve ITT na konci pretekov môže byť jeho výhodou, ale predtým musí zvládnuť na požadovanej úrovni všetky vyčerpávajúce horské etapy. Po zranení a bez Grand Tour skúseností to nebude jednoduchá úloha pre 21-ročného cyklistu.
    
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -

Pochybnosti sprevádzajú aj účasť Vincenza Nibaliho, ktorý si tesne pred podujatím zlomil zápästie, ale po operácii sa rozhodol štartovať na domácej GT. Uvidíme, ako sa to prejaví na jeho výkonnosti, a je predpoklad, že najmä počas úvodných dní a etáp obsahujúcich štrkové cesty sa nebude cítiť pohodlne. Ak sa však dostane do tempa, v druhej časti pretekov, v tých najťažších etapách môže vyniknúť jeho vytrvalosť.
      
Talianske kopce si vybral aj Hugh Carthy, tretí muž z Vuelty 2020, a britský pretekár chce znovu predviesť svoju kvalitu v horách. Na Vuelte vyhral etapu vedúcu na Anglíru a z toho dôvodu môže byť silný aj na Zoncolane. Na Tour of the Alps predviedol dobrú vrchársku formu, preto bude pripravený aj na kľúčové etapy na Gire. Medzi kandidátov na dobrý výsledok v GC patria Daniel Martin a George Bennett. Írsky pretekár sa môže spoliehať na svoju odolnosť a stabilné výkony na konci pretekov, no prašné cesty alebo obe časovky mu spôsobia komplikácie. George Bennett v doterajšom priebehu sezóny pôsobil najmä ako pomocník pre Rogliča a uvidíme, ako využije túto šancu, keď nebude mať pri sebe príliš kvalitnú podporu v kopcoch.
Hugh Carthy (©PHOTOGOMEZSPORT2020)

Na dobrý výsledok si trúfa Alexander Vlasov, tretí na Tour of the Alps a druhý na Paríž - Nice, a 25-ročný jazdec je pripravený vybojovať prelomový výsledok kariéry. V tíme DSM obhajuje minuloročné druhé miesto Jay Hindley, ale v zatiaľ nič nenasvedčuje, že by mal podobnú formu ako v minulej sezóne. Romaina Bardeta čaká premiéra na Gire a jeho stabilná výkonnosť počas troch týždňov mu môže zabezpečiť dobrý výsledok. V Top 10 sa umiestnil na Tour of the Alps a aj Tirreno- Adriatico. Movistar ponúkol šancu Marcovi Solerovi, no španielsky pretekár nebýva počas troch týždňov príliš konzistentný.
Skúsenosťami za etapou a cyklámenovým dresom

Peter Sagan minulý rok skončil v bodovacej súťaži na druhom mieste a teraz chce túto klasifikáciu vyhrať. Slovenský cyklista sa bude spoliehať na svoju vytrvalosť počas celých troch týždňov a schopnosť bojovať o etapové triumfy v klasických šprintoch, klasikárskych dojazdoch a aj únikoch, ako to predviedol v minuloročnej desiatej etape. Po komplikáciách s ochorením covid-19 sa jeho forma postupne zlepšovala a sľubné výsledky získané na Okolo Švajčiarska nasvedčujú, že na Gire sa ukáže vo výbornej forme. V priebehu náročných troch týždňov sa zvyčajne jeho výkonnosť zlepšuje a rozhodujúci útok na cyklámenový dres alebo etapový triumf môže podniknúť aj v druhej časti Gira.
video v clanku ikonka ciernaMinuloročný triumf Petra Sagana

V hromadných dojazdoch budú jeho konkurentmi vo forme jazdiaci Merlier alebo sebavedomí Ewan s Nizzolom. V sezóne sa zatiaľ neukázali Viviani s Gaviriom a zvedaví budeme na Groenewegena, ktorý sa vracia na preteky po dlhom treste. V programe síce chýbajú koncovky obsahujúce krátke, výbušné stúpania, ktoré sú doménou Petra Sagana, ale slovenský cyklista si môže za pomoci tímových kolegov vytvoriť niekoľko dobrých príležitostí na získanie etapového triumfu.

V tretej etape môže Bora okresať pelotón o najrýchlejších jazdcov na záverečných krátkych kopcoch, na ktorých sa dá aj atakovať. Finále desiatej etapy bude veľmi technické a vyžaduje jazdecké umenie. Sagan sa môže presadiť v klasikárskej jedenástej etape vedúcej po štrkových cestách, takisto môže využiť krátke stúpania pätnástej etapy a v záverečnom týždni sa presadia v osemnástej etape len odolní šprintéri, čo je jeho parketa. Peter Sagan sa predstaví na Gire s jasnými ambíciami a vďaka skúsenostiam vie, ako ich naplniť.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop