Švajčiarsko: Druhá etapa priniesla triumf van der Poela pred Schachmannom, Kung ostal v žltom

7.6.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Švajčiarsko: Druhá etapa priniesla triumf van der Poela pred Schachmannom, Kung ostal v žltom
(© Gian Ehrenzeller / Tour de Suisse)

2. 7.6. rovinata etapa ciel rovina Neuhausen > Lachen 173 km van der Poel
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 2375 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
V pondelok pokračovali preteky kopcovitou etapou s členitým terénom, ktorá mohla vyhovovať najmä vo forme jazdiacim klasikárom. Ako rozhodujúce sa javilo byť stúpanie Litschstrasse (2,4 km; 8,3 %), ktorého vrchol bol situovaný iba sedem a pol kilometra pred páskou. Práve na jeho sklonoch sa mohol zahájiť súboj o etapu, no nemenej pravdepodobný bol záverečný šprint z okresanej skupiny. Medzi najväčších favoritov sa radili Julian Alaphilippe, Mathieu van der Poel, Michael Matthews, Christophe Laporte a Marc Hirschi.
Do žltého dresu sa po včerajšom triumfe obliekol Stefan Kung. Švajčiarsky časovkársky špecialista mal však iba štvorsekundový náskok pred druhým Stefanom Bisseggerom. Odštartovalo sa krátko po jednej hodine a oproti včerajšku nepršalo. Ešte pred ostrým štartom spadol Anton Palzer z Bory.
 
Do denného úniku si naskočila štvorica pretekárov. Menovite Matteo Dal-Cin, Nicolas Zukowsky (2x Rally Cycling), Tom Bohli (Cofidis) a Claudio Imhof (Švajčiarska reprezentácia). Pred pelotónom si vypracovali takmer šesť minút náskoku. Nešlo však o silnú skupinu, takže balík jazdil v pokojnom tempe. Na jeho čele pracovali borci Groupama - FDJ.
Brejk prišiel pod úvodné kategorizované stúpanie s päťminútovou rezervou. Na jeho vrchole bral plný počet bodov Nicolas Zukowsky. Zukowsky (23) bol najmladším pretekárom v úniku a na pretekoch vo Švajčiarsku sa zúčastnil vôbec po prvýkrát. Nešlo však o jeho premiéru na pretekoch World Tour. Tú si odbil už v marci v Katalánsku.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Nasledoval kopec Oberricken (7,8 km; 5,1%). Bol pomerne dlhý, no obsahoval len jeden prudký kilometer, na ktorom začal strácať práve Zukowsky. V tých miernejších pasážach sa však bol schopný vrátiť späť. Opäť začalo husto pršať. Na vrchole ukoristil plný počet bodov Tom Bohli, ktorý sa vzdial svojim kolegom z úniku. V zjazde si ho dotiahol len Imhoff. Dvojica Rally Cycling zaostávala, mokrá vozovka im robila problémy.
Zrýchlilo sa aj v balíku, ktorý sa v zjazde rozdelil na niekoľko častí. Prvé dve boli podobne veľké a za nimi boli ešte dve-tri menšie. Na vine bol najmä hustý dážď a tiež práca zostavy Bike Exchange, ktorá pracovala pre Michaela Matthewsa. Vpredu bol už vidieť aj Mathieu van der Poel a nechýbal tu žiaden z favoritov na zisk etapy. Strácali však niekoľkí favoriti GC, vrátane Fabbra, Tolhoeka, Dumoulina, Pozzoviva a Dennisa. Rýchlostnú prémiu si medzičasom podmanil Claudio Imhoff.
Pretekár švajčiarskej reprezentácie sa zbavil Bohliho už 16 kilometrov pred cieľom a pokračoval sám. Tím Bike Exchange mu však bol v pätách. 15 kilometrov pred cieľom strácal posledných 30 sekúnd. Následne bola k dispozícii posledná rýchlostná prémia. Ovládol ju Imhoff a z pelotónu si pre body prišiel aj Michael Matthews.
V záverečnom stúpaní nasadil vysoké tempo Dries Devenyns a definitívne pochoval Imhoffove ambície. Za jeho kolesom už bol Alaphilippe. Hlavná skupina sa poriadne okresala a ako prvý zaútočil Michael Woods. Pokračoval Julian Alaphilippe, na ktorého boli schopní zareagovať Schachmann, Woods a Carapaz. Van der Poel s Fuglsangom a Cortinom neboli ďaleko a ešte na vrchole stúpania sa spojili so skupinou Alaphilippa. Stefan Kung v kopci strácal a rovnako tak Michael Matthews.
Tri kilometre pred cieľom zaútočil Mathieu van der Poel. Alaphilippe na neho nereagoval, chcel to nechať na súperov, no tí mu ušli. K van der Poelovi sa dotiahol Max Schachmann a práve medzi nimi dvoma sa rozhorel súboj o víťazstvo. Mathieu van der Peol to musel skúsiť na dlhý šprint, lebo zo zadu sa blížila skupina a napokon mal viac síl ako Schachmann. Ako tretí napokon preťal cieľovú pásku Wout Poels.
 
Druhá etapa prebehla v hustom daždi a priniesla prekvapivo väčšie rozdiely medzi favoritmi. Po necelých troch mesiacoch triumfoval opäť skvelý Mathieu van der Poel. Stefan Kung prišiel do cieľa až v tretej skupine a veľmi tesne udržal žltý dres. Takmer ho oň pripravil Julian Alaphilippe, no o jednu sekundu mu to napokon nevyšlo.
V elitnej desiatke budú po dnešku minimálne rozostupy. Tretí Max Schachmann, ktorý dnes ako jediný dokázal v závere čeliť víťaznému van der Poelovi, stráca iba dve sekundy a spomínaný Holanďan stráca, pre zmenu, šesť. Dobrú formu ukázali aj Carapaz, Fuglsang a Woods, ktorí boli v závere presne tam, kde mali byť. Ich chvíľa však ešte len príde, keď sa pelotón presunie do hôr.
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 04:12:30 60
2. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 00:01 25
3. POELS Wout Bahrain Victorious 00:04 10
4. GARCIA Ivan Movistar Team 00:04
5. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates 00:04
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:04
7. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 00:04
8. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:04
9. FUGLSANG Jakob Astana-Premier Tech 00:04
10. KRON Andreas Lotto Soudal 00:09
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 04:24:52 10
2. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:01
3. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 00:02
4. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:06
5. GARCIA Ivan Movistar Team 00:12
6. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:12
7. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:13
8. POWLESS Neilson EF Education-NIPPO 00:25
9. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:30
10. KRON Andreas Lotto Soudal 00:33
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 12
2. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 12
3. IMHOF Claudio Switzerland 8
4. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 8
5. BISSEGGER Stefan EF Education-NIPPO 8
6. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 6
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOHLI Tom Cofidis 10
2. ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling 10
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 6
4. DAL-CIN Matteo Rally Cycling 6
5. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 4
6. IMHOF Claudio Switzerland 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POWLESS Neilson EF Education-NIPPO 04:25:17
2. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:05
3. KRON Andreas Lotto Soudal 00:08
4. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates 00:23
5. DUNBAR Edward INEOS Grenadiers 00:29
6. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 00:30
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop