Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

TdF: Matej Mohorič druhýkrát zvíťazil po sólovom útoku, Cavendish sa ku slovu nedostal, GC bez zmien

16.7.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
TdF: Matej Mohorič druhýkrát zvíťazil po sólovom útoku, Cavendish sa ku slovu nedostal, GC bez zmien
(© A.S.O. / Alex Broadway)

tdf2020 banner update
19. 16.7. rovinata etapa ciel rovina Mourenx > Libourne 207 km Mohorič
zprofil etapy
profil etapy, 1220 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Pred zajtrajšou časovkou, ktorá definitívne určí podobu Top 10, prišla predposledná príležitosť pre najrýchlejších mužov v pelotóne. Do dnešnej etapy už nenastúpil Miguel López (Movistar) ani Michael Woods (Israel Start-Up Nation). Kolumbíjčana uvidíme na Vuelte a Kanaďan by sa mal predstaviť na Olympijskych hrách. Narodeniny dnes oslavoval jeho kolega André Greipel
Po štarte začali pretekári stúpať na Côte de Bareille (5,3%; 1,9 km) a na zemi skončil Geraint Thomas (Ineos), Harry Sweeny (Lotto Soudal), Sergio Henao (Qhubeka NextHash) a Clément Russo (Arkéa Samsic). Všetci cyklisti pokračovali. Do úniku sa vydal Julien Bernard (Trek - Segafredo), Jonas Rutsch (EF Education), Matej Mohorič (Bahrain - Victorious), Simon Clarke (Qhubeka NextHash), Georg Zimmermman (Intermarché - Wanty - Gobert) a Franck Bonnamour (B&B Hotels). 
Na vrchole prémie vzal jeden bol Rutsch. Neskôr skončilo na zemi ďalších desať jazdcov, kde bol aj Guillaume MartinChristophe Laporte (2x Cofidis) Sonny Colbrelli (Bahrain - Victorious) alebo Enric Mas (Movistar). Do pádu sa opäť zaplietol Thomas. Všetci pretekári pokračovali, ošetrenie potreboval Jesús Herrada (Cofidis). Vo vedúcej skupine šprintoval o dvadsať bodov Zimmermann Bonnamourom a úspešnejší bol Nemec.  
V pelotóne získal najviac bodov Michael Matthews (BikeExchange) pred ColbrellimLukom Mezgecom (BikeExchange) a Markom Cavendishom (Deceuninck - Quick-Step). Austrálčan tak znížil stratu v bodovačke na 35 bodov. Po prémii sa snažil utrhnúť z balíka Michal Kwiatkowski (Ineos), Edward Theuns (Trek - Segafredo) alebo Brent Van Moer (Lotto Soudal), ale zoskupenie UAE Team Emirates všetky pokusy zalepilo. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Ďalší pokus o únik predviedol Nils Politt (Bora - hansgrohe) a Theuns. Problémy s reťazou musel riešiť Jonas Rickaert (Alpecin - Fenix). Najvyššie postaveným cyklistom vo vedúcej skupine bol Bonnamour. Debutantovi na Tour patrí 25. miesto. Pelotón sa začal deliť a ku Polittovi s Theunsom sa pridalo ďalších šestnásť ľudí, medzi ktorými boli najmä klasikári, ale aj šprintéri.
Skupinu prenasledovateľov tvoril ValverdeGarcíaArcas (3x Movistar), FraileGruzdevIzagirre (3x Astana), StuyvenTheuns (2x Trek), Teunissen (Jumbo), Ballerini (Deceuninck), Politt (Bora), Laporte (Cofidis), Valgren (EF Education), Van Avermaet (AG2R), Pedersen (DSM), Van Moer (Lotto Soudal), Walscheid (Qhubeka), Turgis (TotalEnergies), Gésbert (Arkéa) a Dillier (Alpecin). 
Na vzniknutú situáciu zareagovali tímy Israel Start-Up Bahrain - Victorious, ktoré poslali svojich zástupcov na čelo pelotónu. Medzi prenasledovateľmi ale viazla spolupráca a pretekári Movistaru, Fraile, Gruzdev a Van Avermaet sa vrátili späť do hlavnej skupiny. Priemerná rýchlosť etapy po dvoch hodinách bola 47,4 km/h. Sto kilometrov pred cieľom sa vedúce sexteto spojilo s prenasledovateľmi. 
V pelotóne naďalej pracovali zoskupenia okolo Greipela a Matthewsa, no náskok vedúcej skupiny napriek tomu stúpal. Spomedzi pretekárov v úniku vyhrali etapu na Tour MohoričIzagirrePolitt Teunissen. V hlavnej skupine prestali pracovať domestici tímu BikeExchange a o chvíľu neskôr tak urobili aj ľudia z izraelského zoskupenia. Vpredu boli najrýchlejšími cyklistami WalscheidLaporteBallerini a Theuns
- reklama -
- reklama -
V pelotóne signalizoval zdravotné problémy Sonny Colbrelli, ktorý si z pádu pravdepodobne odniesol zranenie. Tempo balíka udával UAE Team Emirates, ktorý v dnešnej etape nemal žiadne ambície. Včerajším víťazstvom sa Tadej Pogačar stal šiestym pretekárom, ktorý vyhral tri etapy v dvoch ročníkoch po sebe. Naposledy to pred ním dokázal Bernard Hinault v rokoch 1978 a 1979. 
Najviac odjazdených dní v tejto sezóne spomedzi pretekárov v úniku mal na konte Max Walscheid. Šprintér Qhubeky strávil tento rok na pretekoch 63 dní. Nasledoval Edward Theuns Simon Clarke, ktorí odjazdili na pretekoch 56 dní. Na opačnom konci v tejto štatistike je Mike Teunissen. Víťaz prvej etapy na Tour de France 2019 pretekal tento rok len na 32 etapách. Vpredu sa začalo nastupovať. 43 kilometrov pred páskou tak urobil Élie Gesbert, ktorý počas nástupu stratil okuliare. 
Piateho muža Okolo Valencie vpredu vymenil BalleriniStuyvenValgren Pedersen. Ani táto skupina si nevytvorila náskok a následne zaútočil Walscheid. O chvíľu ho doplnil Rutsch Dillier. Tento pokus dopadol neúspešne a celá skupina zostávala pohromade. Nemec v službách EF Education to o chvíľu neskôr skúsil opäť a pridal sa k nemu Bonnamour. Zaostávať začal ClarkeWalscheid aj Van Moer
Ku vedúcej dvojici sa prepracoval aj Gésbert a stíhaciu jazdu viedol Trek. Napokon priviedol skupinu späť Mohorič. Ďalší útok podnikol Ballerini, ale víťaz Omloop Het Nieuwsblad nebol úspešný. Po ňom vyskúšal samostatný únik Laporte, ale ani jeho snaha nepriniesla ovocie. Vedúca skupina sa ale rozdelila a do problémov sa dostal Ballerini, Bernard aj Izagirre
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Vedúca skupina sa zmenšila na dvanásť cyklistov a na ďalší útok sa podujal Mohorič. Za víťazom siedmej etapy sa vydal Laporte. Ten sa napokon vrátil ku prenasledovateľom. Dvadsať kilometrov pred páskou mal Slovinec k dobru 35 sekúnd na skupinu Stuyvena a minútu na skupinu Balleriniho. Okrem Stuyvena a Laporta ostal v druhej skupine aj PolittValgrenTheunsTeunissenZimmermannPedersenTurgis Bonnamour
Nástup Politta dostal do problémov Bonnamoura, ktorý stratil kontakt s druhou skupinou a prepadol sa do skupiny Balleriniho. Desať kilometrov pred páskou opäť nastúpil Politt, ale víťaz dvanástej etapy bol neúspešný. Úspech nepriniesol ani pokus Valgrena a po ňom to skúsil Zimmermann. Štyritisíc metrov pred cieľom mal Mohorič minútu k dobru a bolo rozhodnuté. 
Matej Mohorič po sólovej jazde získal druhé etapové víťazstvo na tohtoročnej Tour a priniesol tímu tretiu výhru. Druhý skončil Christophe Laporte, ktorý si s Casperom Pedersenom vytvoril drobný náskok na zvyšok skupiny. Spokojný môže byť aj Dán, ktorý vybojoval najlepší výsledok pre svoj tím na tohtoročnej Starej dáme. Štvrtý skončil Mike Teunissen a elitnú päticu uzavrel Nils Politt
Politt sa viackrát snažil rozbiť skupinu, ale jeho súperi boli zakaždým pripravení. Nikto ale nezachytil únik Mateja Mohoriča a majster Slovinska priniesol do zoskupenia Bahrain - Victorious už piate víťazstvo na tohtoročných Grand Tour. Na Gire sa radoval Mäder a Caruso a okrem Mohoriča zvíťazil vo Francúzsku aj Dylan Teuns. Výsledky dnešnej etapy nepotešia pretekárov Treku, ktorí z početnej prevahy vyťažili iba šieste miesto Edwarda Theunsa
Christophe Laporte skončil druhý v etape na TdF po troch rokoch, keď v šprinte osemnástej etapy vtedy nestačil na Arnauda Démara. Francúzsky klasikár tak neprerušil dlhoročné čakanie Cofidisu na triumf zo Starej dámy, ale, podobne, ako Pedersen, dosiahol najlepší výsledok pre svoj tím v doterajšom priebehu Tour. Pelotón priviedol do cieľa Marc Hirschi (UAE Team Emirates) s viac ako dvadsaťminútovým mankom a kandidáti na celkové poradie dnes predovšetkým šetrili sily na zajtrajšiu časovku. V súťaži o zelený dres znížil Michael Matthews manko na Marka Cavendisha, ale Britovi k definitívnej istote stačí, aby sa v Paríži zapojil do záverečného šprintu. 
vyjadrenie ikonky ciernaMatej Mohorič (víťaz)
"Víťazstvo je super. Nemôžem tomu uveriť. Chcel som tam dnes nechať všetko. Chceli sme byť v úniku, ale nevedeli sme, či Deceuninck Quick-Step a Alpecin - Fenix budú chcieť šprintovať, alebo nie. Od štartu to bolo hore-dole. Chcel som ostať na čele a dostať sa do úniku, takže som vyrazil trochu neskôr z pelotónu a bolo dosť ťažké sa dostať do vedúcej skupiny. V úniku som sa snažil zorganizovať spoluprácu, aby sme stále šli rýchle.
Neskôr nás došiel ďalší únik, kde som ale nemal žiadných tímových kolegov. Takže mi nezostávalo nič iného, len bojovať osamote. Viackrát som bol na hrane, najmä vtedy, keď útočil Nils Politt. Keď som sa vrátil do skupiny, tak som si povedal, že skúsim prekvapiť svojich súperov. Keby som to nedotiahol a skončil niekde v priekope, tak by som vedel, že som tam nechal všetko a nemal by som žiadne výčitky. Bol som strašne unavený a bolo veľmi horúco, ale stále som sa snažil držať tempo a, našťastie, som zlomil odpor skupiny.
V posledných kilometroch som premýšľal, čo sa stalo pred dvoma dňami, keď nás v hoteli navštívila polícia a chovala sa k nám ako ku kriminálnikom. Je, samozrejme, dobré, že ten pelotón je stále pod kontrolou, ale my nemáme čo skrývať a oni nič nenašli. Takže z jedného uhla pohľadu je to fajn, ale boli sme sklamaní, resp. urazení. Nie je to pekné, keď vás prehľadáva polícia. Nikdy sa mi to predtým nestalo."
Sumár reakcií aktérov dnešnej etapy vyjde vo večerných hodinách...
Výsledky etapy
1. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 04:19:17 120
2. LAPORTE Christophe Cofidis 00:58 50
3. PEDERSEN Casper Team DSM 00:58 25
4. TEUNISSEN Mike Jumbo-Visma 00:58 15
5. POLITT Nils BORA-hansgrohe 01:08 5
6. THEUNS Edward Trek-Segafredo 01:08
7. VALGREN Michael EF Education-NIPPO 01:08
8. ZIMMERMANN Georg Intermarché-Wanty-Gobert 01:08
9. TURGIS Anthony Team TotalEnergies 01:08
10. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 01:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 79:40:09
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:45
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 05:51
4. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 08:18
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 08:50
6. MAS Enric Movistar Team 10:11
7. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 11:22
8. MARTIN Guillaume Cofidis 12:46
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 13:48
10. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 16:25
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 304
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 269
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 216
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 186
5. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 163
6. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 155
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 107
2. POELS Wout Bahrain Victorious 88
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 82
4. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 68
5. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 66
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 56
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 79:40:09
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:45
3. GAUDU David Groupama-FDJ 18:42
4. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 37:21
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:03:01
6. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 02:08:44
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 194,9 km - Côte de Bareille: dĺžka 1,9 km; sklon 5,3 % (1)
sprint-20 152,9 km - SAINT-SEVER (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - LIBOURNE (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Pred rozhodujúcou individuálnou časovkou prichádza tranzitná etapa pre kandidátov na celkové poradie a ďalšia príležitosť na triumf pre šprintérov. Veľkú výzvu má pred sebou Mark Cavendish. Brit už stihol vyrovnať rekord Eddyho Merckxa a teraz má šancu na to, aby sa v počte etapových triumfov na Starej dáme osamostatnil na prvom mieste. O zelený dres ho môže obrať už len Michael Matthews a ak si chce Austrálčan udržať šancu až do poslednej etapy, musí vziať čo najviac bodov na rýchlostnej prémii, ale aj v cieli. Po piatich umiestneniach v Top 3 by chcel získať tretie víťazstvo pre Alpecin Jasper Philipsen. Sonny Colbrelli sa v bodovačke nachádza na treťom mieste, ale majster Talianska zbieral body predovšetkým v horských a zvlnených etapách. Vynikajúci šprint predviedol v desiatej etape Wout Van Aert, ale majster Belgicka minul v horských etapách viac síl ako iní šprintéri a dnes môže plniť povinnosti domestika. Nie najlepší dojem z doterajších šprintov bude chcieť napraviť André Greipel, Christophe Laporte aj Cees Bol. 
Krátky opis trasy etapy:
Prvá zo šprintérskych etáp tretieho týždňa odhalí formu najrýchlejších jazdcov v balíku na konci pretekov. Úvodná horská prémia môže vytvoriť zaujímavý únik a šprintérske celky si musia postrážiť, kto sa dostane do vedúcej skupiny. Na konci Grand Tour bude panovať v pelotóne únava, a keďže etapa meria vyše dvesto kilometrov, šprintéri nemôžu pustiť dopredu silnú skupinu, aj keď je profil etapy rovinatý. Koncovka v meste Libourne neobsahuje žiadne technické komplikácie.
zprofil etapy
mapa záveru (© letour.fr)
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:30 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko

Diskusia

Etan Taurotroll (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 12:02:10
Otváram ďalší deň nadávok sekty Svedkov Saganových na víťaza tejto etapy - Cavendisha. Prípadne ďalšie odhalenie dopingov je tiež vítané.
eugen (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 15:46:04
Akurát mi uniká súvislosť sekty a víťaza etapy. 12 hodín a už tak zhulený.
Bezpo (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 12:42:37
...živíš sa negatívnymi reakciami ostatných? Chápem, ešte si neobedoval.
ifčopifčo - 16.07.2021 13:43:02
https://www.facebook.com/letour/videos/819796752071532
eugen (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 19:46:54
Pekné gesto, len s tou 100m legendou to prehnali. Víťazná etapa a víťazný 100m šprint sa dajú zrovnávať len v rozprávke. Alebo si z neho Merx uťahoval? Dnes to jasne ukázal, do šprintu sa nedostal, išli moc rýchlo.
ZZZZ (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 21:21:59
https://twitter.com/MaxBets001/status/1416078449857507333
SAGAN (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 14:47:54
Ten spičeny quickstep nemusi zas tahat ....zas si tam honia ego ine teamy
strasne (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 14:50:34
SKANDAL svetovej urovne! Cyklisticky tim vyuziva taktiku v taktickej rovinatej etape, zakazte im to niekto! Vymazte 34 vitazstiev
Peťo (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 17:58:09
Škoda, že sa neukazuje aspoň časť IP adresy. Nechce sa mi veriť, že tieto primitívne debaty sú prácou viac ako 2 ľudí.
ALF (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 19:13:57
Mohorič vyhral, lebo Bahrain má dobre skryté zásoby.:D
peter (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 20:19:11
Za nič by som nedal keby sa porušilo nepísané pravidlo že sa v poslednej etape nepreteká a ušla by skupina pretekárov ktorú ináč už pomaly nikto nebude mať záujem stíhať a Ti 4 chudáci z Qiustepu na ta jednoducho už sily nebudú mať aby to Cavovi dali ako na podnose.
gheh (Neprihlásený užívateľ) - 16.07.2021 22:11:43
uplne v pohode sa to može stat , ved nikde nie je napisane že sa musi koncit hromadným spurtom
majlo (Neprihlásený užívateľ) - 17.07.2021 08:57:05
Asi malo sledujes cyklistiku ked napises taku blbost o nepisanom pravidle prezri si hystoriu dojazdov v Paruzi aby si bol v obraze.
Indurain (Neprihlásený užívateľ) - 17.07.2021 10:10:09
Neútočí sa na žltý dres
 
Náš eshop