Prvý sumár z Tour: Pogačar vyhral žlté tričko v prvom týždni, Vingegaard v druhom a treťom týždni skresal stratu o dvanásť sekúnd

19.7.2021, 18:00 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
tdf2020 banner update
V prvom sumári sme sa pozreli na adeptov na celkové víťazstvo. Slovinský cyklista obhájil žltý dres, pretože sa dokázal vysporiadať s úvodným týždňom. Vyhol sa všetkým pádom a následne v horách zničil svojich súperov. Silu v kopcoch ukázal aj Jonas Vingegaard, ktorý celú svoju stratu na víťaza nabral v prvom týždni. Medzi milými prekvapeniami 108. ročníka Tour sú Ben O'Connor alebo Alexej Lucenko. Naopak Rigoberto Urán patrí k najväčším sklamaniam.    
Tadej Pogačar (© A.S.O. / Romain Laurent)

Pogačar obhájil vlaňajší triumf dominantne

Minulý rok sa slovinský cyklista obliekol do žltého dresu v poslednom možnom okamihu a  prekvapil cyklistickú verejnosť. Najmä výkonom v záverečnej časovke, kde zničil svojich súperov. Pred začiatkom 108. ročníka sa meno Tadej Pogačar najčastejšie skloňovalo s prípadným ziskom žltého dresu, aj keď na samotné preteky prichádzal z domáceho šampionátu, na ktorom sa mu nepodaril obhájiť titul z časovky. Nad jeho formou preto visel menší otáznik, lenže Pogačar už od prvého týždňa nenechával nikoho na pochybách, že do Francúzska prišiel po minimálne žltý a biely dres. Bola to najväčšia zmena oproti minulému roku, kedy v prvom týždni jazdil dosť divoko a skoro sa v ňom pripravil o šancu vyhrať Tour. Majiteľom najcennejšieho trička bol od ôsmeho dňa, od etapy finišujúcej v Le Grand-Bornand, kde prvýkrát v horách ukázal svoju silu. Zaútočil na predposlednom hodnotenom stúpaní a všetkým rivalom nadelil poriadne manko. Od tohto momentu sa žltý dres už neprezliekal.

Vôbec po prvýkrát sa do súperov zahryzol v piatom dni v časovke. Na trati panovali nie príliš priaznivé podmienky, ale Tadej Pogačar napriek tomu ukázal svoje kvality na koze. Treba dodať, že v čase, keď Slovinec bojoval proti chronometru už cesta nebola tak mokrá ako hodinu predtým. To však neznižuje jeho kvalitný výkon. Všetci favoriti už mali lepšie podmienky. Práve v tomto dni sa začal rodiť jeho veľký náskok pred ostatnými adeptmi na celkové víťazstvo. Ďalšie sekundy vo svoj prospech pridal v deviatom dni, ktorý uzatváral prvý týždeň. Pogačar dva kilometre pred cieľom opustil skupinu hlavných favoritov po útoku, na ktorý nenašiel odpoveď ani jeden kvalitný vrchár a do cieľa vyliezol o pol minútu pred nimi. Po deviatom dni viedol o päť minút pred svojimi najväčšími vyzývateľmi. Pri pohľade na konečné štatistiky sa dá objektívne zhodnotiť, že tohtoročný titul vyhral už v prvom týždni. Od desiateho dňa mu stačilo iba kontrolovať ataky súperov. 
- reklama -
- reklama -

Lenže Tadej Pogačar si drží zaujímavú bilanciu na pretekoch Grand Tours. Pri svojich prvých dvoch štartoch zakaždým vyhral tri etapy. Inak tomu nebolo ani pri tretej účastí na podujatí z veľkej trojky a druhom na Tour de France. V kráľovskej etape, v ktorej sa dvakrát liezlo na Mont Ventoux ešte nefinišoval na prvom mieste, obsadil štvrtú priečku, ale o týždeň neskôr dominoval na stúpaní Col du Portet, kde sa zdalo, že 22-ročný Slovinec nevie, čo je to trpieť. Neustále sa hral so svojimi súpermi ako mačka s myšou, na jeho tvári bol badať skôr úsmev ako bolesť, a nakoniec o svojom druhom etapovom víťazstve rozhodol v záverečnom šprinte do prudkého kopca. O deň neskôr sa situácia zopakovala a Pogačar znovu triumfoval, čím vyhral tretiu etapu v 108. ročníku Tour. Predĺžil tak svoju bilanciu na podujatiach Grand Tours. V tomto roku ho čaká ešte španielska Vuelta, kde bude mať ďalšiu šancu predviesť sa v plnej kráse. Ešte predtým bude štartovať na olympiáde.

Slovinský cyklista, zdá sa, nemá žiadnu slabinu. Miestami to vyzeralo, že jeho najväčšou slabinou môže byť jeho tím, ale v treťom týždni jazdci z celku UAE Team Emirates vyvrátili aj tieto pochybnosti. Ak náhodou mali horší deň, tak sám Tadej Pogačar dokázal kontrolovať svoju pozíciu v priamom súboji so svojimi súpermi, doslova sa s nimi hral. Slovinec je silný v časovke, naučil sa výborne pohybovať v pelotóne v rovinatých etapách a hlavne sa mu vyhli nebezpečné situácie, na ktoré doplatili iní favoriti. Slabosť neukázal ani v horách, aj keď pri druhom výstupe na Mont Ventoux bol v miernych problémoch, lenže sa z nich dostal. Pomohli mu v tom aj jeho výborné zjazdárske zručnosti. Pogačar je komplexný cyklista, ktorému budú bezpochyby patriť najbližšie roky. Podobne ako pri svojej premiére na Tour si domov odniesol okrem žltého dresu aj biely a bodkovaný. V boji o zelený dres mu nakoniec patrila ôsma pozícia. V 108. ročníku Tour de France sme tak sledovali „one man show“ v jeho podaní.
Tadej Pogačar (© A.S.O. Aurelien Vialatte)

Vingegaard spasiteľom svojho tímu

Jedným z najväčších prekvapení práve skončeného ročníka Tour de France bol dánsky objav. Jonas Vingegaard zachránil ambície Jumbo – Visma v celkovej klasifikácii a naplno predviedol aký potenciál v ňom drieme. Vingegaard v konečnom hodnotení doplatil na úvodný týždeň. V tom čase pôsobil ešte ako domestik pre Primoža Rogliča a tiež sa mu nevyhlo prekliatie celého tímu, ktoré malo Jumbo – Visma v 108. ročníku podujatia, hlavne v prvom týždni. Aj Vingegaard okúsil ako chutí francúzsky asfalt, a to rovno dvakrát, ale z pádov vyviazol bez vážnejších zranení a nakoniec mohol na Tour pokračovať a úspešne ju dokončiť. Po prvom týždni dánsky pretekár strácal na neskoršieho víťaza viac ako päť a pol minúty, vo zvyšných dvoch týždňoch mu bol viac ako vyrovnaný súper. Vingegaard bol jediný, kto dostal Pogačara aspoň na malú chvíľku do problémov, na Mont Ventoux, a ukázal ostatným súperom, že aj Slovinec je len cyklista.

Dán v službách Jumbo – Visma neodišiel z Tour s etapovým víťazstvom, čo je jediná škvrna na jeho výkone na tohtoročnej „starej dáme“. Najbližšie k etapovému vavrínu bol v 17. a 18. etape, ale v oboch prípadoch sa musel skloniť pred rýchlosťou a silou muža v žltom drese. Jonas Vingegaard v oboch prípadoch finišoval na druhom mieste, kde deklaroval, že bol minimálne druhým najlepším jazdcom v horách. Ďalšie dve šance zvíťaziť mal v oboch časovkách, v ktorých predviedol, že mu jazda na časovkárskej koze nie je vôbec cudzia. Boli z toho dve tretie miesta. Vingegaard tak pri svojej premiére na Tour milo prekvapil. Bola to jeho iba druhá Grand Tours a pravdepodobne zlomový okamih v jeho kariére. Vlani na Vuelte ani zďaleka nebojoval o najcennejší dres, lenže teraz sa blysol najmä v druhom a treťom týždni. V tomto období dokázal skresať svoju stratu o dvanásť sekúnd. Po prvom týždni totiž strácal na Pogačara 5:32, na Champs-Élysées 5:20.
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Carapaz zachránil ambície Ineosu
Najsilnejší tím do Francúzska, teda aspoň na papieri, vyslal Ineos Grenadiers, viacerí cyklisti z tohto zoskupenia prišli na Tour de France vo výbornej forme. Ale ani britský tím neprešiel úvodným týždňom bez problémov a nakoniec ich ambície musel zachraňovať Richard Carapaz, viac-menej svoju úlohu zvládol. Ekvádorčan sa objavil na stupni víťazov už po tretej etape, pričom mal k dobru osem sekúnd pred neskorším víťazom. Lenže Carapaz, podobne ako ďalší Juhoameričania, sa vytrápil v úvodnej časovke, kedy stratil skoro celé dve minúty na víťaza a prepadol sa na koniec najlepšej desiatky. Mimo Top 10 sa ocitol po siedmej etape, nešlo o výkonnostný výbuch, keďže jazdec Ineosu prišiel do cieľa po boku svojich najväčších súperov. Hlavným dôvodom jeho prepadu bol úspech úniku, ktorý pelotón pustil dosť ďaleko a zopár pretekárov z vedúcej skupiny preskočili víťaza Giro d'Italia z roku 2019. O deň neskôr už bol opäť v najlepšej desiatke a prvý týždeň ukončil na piatom mieste.
 
Najsilnejšími a zároveň najsvetlejšími momentami v prípade Richarda Carapaza a jeho účinkovania v 108. ročníku Tour de France boli etapy končiace na Col du Portet a Luz Ardiden, teda v treťom týždni v Pyrenejach. Práve v týchto dňoch sa posunul, respektíve ubránil svoju tretiu pozíciu v celkovej klasifikácii, v oboch prípadoch skončil na treťom mieste. Carapaz sa na Tour dostal pod paľbu kritiky zo strany fanúšikov, najmä kvôli tomu ako sa prezentoval v 17. previerke, kedy sa snažil využiť nie celkom športové zbrane, aby sa vyšvihol na druhé miesto pred Jonasa Vingegaarda v celkovej klasifikácii, ale jeho plán sa mu nakoniec nevydaril. V ostatných dňoch však bojoval a bol to on, kto predviedol najviac atakov na neskoršieho víťaza, aj keď ani jeden mu nevyšiel. Jeho účinkovanie na Tour ukončila časovka, v ktorej znovu stratil viac ako minútu, ale o pódium na Champs-Élysées už neprišiel. Carapaz bol tretím najsilnejším jazdcom v horách a na celej Tour.    
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

O´Connor prvýkrát v Top 5, Lutsenková premiéra v Top 10

Tiež na štvrtom mieste sa objavil jeden z hrdinov uplynulých troch týždňov. Ben O'Connor doslova šokoval cyklistický svet na konci prvého týždňa, kedy sa objavil na druhom mieste v priebežnej klasifikácii. Podarilo sa mu zvíťaziť v etape končiacej na kopci Montée de Tignes, pričom v cieli musel čakať celých päť minút, pokým do neho prišiel druhý muž v etape. Austrálčan v službách Ag2r Citroen od tohto momentu neprestával udivovať. Iba v kráľovskej etape výkonnostne vybuchol, ale v treťom týždni zabral a posunul sa na konečné štvrté miesto. Do najlepšej päťky sa dostal aj Wilco Kelderman. Líder tímu Bora – hansgrohe od úvodného týždňa podával konzistentné výkony, ani v jednom prípade nevystrelil dopredu, ale ani nesklamal. Počas celej Tour predvádzal vyrovnané výkony a aj keď aj on sa ocitol na zemi, v etape na Col du Portet, tesne pred finálnym stúpaním nevytočil zákrutu v zjazde, v konečnom hodnotení to vôbec nebolo vidieť a prišiel do cieľa na šiestom mieste. 

Doslova životnú Grand Tour má za sebou Alexej Lucenko. Jazdec Astany pri žiadnej účasti na pretekoch z veľkej trojky nenakukol do Top 10 v bitke o najcennejší dres. Jeho najlepším výsledkom bola 19. pozícia zo „starej dámy“ z roku 2019. Tentoraz mal v horách dobré nohy. Síce sa skoro celé tri týždne správal veľmi nenápadne, ale v ťažkých okamihoch vedel držať krok s najsilnejšou trojkou a býval jeden z posledných, kto od vedúcej trojky odpadával. Lutsenko sa tak prehrýzol k siedmemu miestu v celkovej klasifikácii a ukázal, že jeho tím s ním môže počítať aj v boji o najcennejšie dresy na najväčších pretekoch. Na posledné tri týždne bude v dobrom spomínať aj Guillaume Martin, ktorý získal titul najlepší domáci pretekár. Výkony Martina boli ako na hojdačke. Prvýkrát sa ukázal v úniku v deviatej etape, druhý jeho hviezdny moment prišiel v štrnástom dni, kedy sa opäť ukázal v úniku a po etape sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii. Lenže o deň neskôr vybuchol a nakoniec bol rád, že sa mu ušlo ôsme miesto.
video v clanku ikonka ciernaTo najlepšie z Tour 2021

Urán sklamal, ostatných favoritov zastavili pády

Na opačnom fronte medzi najväčšími sklamaniami na Tour nájdeme meno Rigoberto Urán. Kolumbijsky cyklista pritom do Francúzska prichádzal ako jeden z najväčších kandidátov na žltý dres, keďže na Okolo Švajčiarska ukazoval svoje silnejšie stránky. Vyhral aj časovku, do kopca. Lenže v treťom týždni na Tour prišiel v jeho podaní veľký útlm, nielenže nedokázal reagovať na útoky najsilnejších troch súperov, Urán začínal strácať aj na papierovo slabších vrchárov. Po úvodných dvoch týždňoch, v ktorých sa mu viac-menej darilo udržiavať si náskok a okupoval druhé miesto v priebežnej klasifikácii prišla prvá kríza na Col du Portet a o deň neskôr sa ešte zvýraznila. Pre Urána išlo o veľké sklamanie, pretože nadmorské výšky mu nie sú cudzie a do Pyrenejí sa tešil. Lenže v závere celého podujatia už nemal v nohách potrebnú šťavu a nakoniec bol rád, že sa zmestil do najlepšej desiatky.   

Medzi najväčšie sklamania patrili aj výkony francúzskeho cyklistu. David Gaudu bol však opačný prípad ako Urán. Pretekár tímu Groupama – FDJ si svoj zlý deň vybral v kráľovskej etape, kde už v polovici dňa začínal strácať kontakt s pelotónom. Nakoniec prišiel do cieľa 25 minút po víťazovi etapy. Lenže Francúz prišiel ako znovuzrodený do Pyrenejí a začal sa postupne škriabať naspäť do Top 10. V treťom týždni patril k ozdobám, ale v 17. dni, keď finišoval na štvrtom mieste išiel až za limit a v 18. etape už nemal dostatok síl, aby sa dostal do Top 10. Tohtoročnú Tour tak ukončil na jedenástom mieste. Menoslov jazdcov, ktorý mali od 108. ročníka väčšie očakávania nemôžu ukončiť traja smoliari. Primož Roglič nedokončil Tour pre pád, odstúpil už v prvom týždni a na svoju ďalšiu možnosť zabojovať o žltý dres si musí počkať o rok. Pády zastavili aj Gerainta Thomasa, ktorý do Paríža prišiel, ale s veľkou stratou. Posledným sklamaním z adeptov na celkové víťazstvo je Jack Haig, aj on z Tour odstúpil kvôli pádu. 
Konečné poradie Tour de France 2021
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 82:56:36 1000
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20 800
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 07:03 675
4. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 10:02 575
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 10:13 475
6. MAS Enric Movistar Team 11:43 400
7. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 12:23 325
8. MARTIN Guillaume Cofidis 15:33 275
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 16:04 225
10. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 18:34 175
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 337
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 291
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 227
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 216
5. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 171
6. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 163
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 107
2. POELS Wout Bahrain Victorious 88
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 82
4. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 68
5. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 66
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 56
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 82:56:36
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20
3. GAUDU David Groupama-FDJ 21:50
4. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 39:09
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:09:16
6. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 02:11:39

Diskusia

tutifrutti (Neprihlásený užívateľ) - 20.07.2021 11:41:00
a co Froome? aspon jeden riadok ste mu mohli venovat
diver (Neprihlásený užívateľ) - 20.07.2021 12:36:39
TdF som pozeral prvýkrat v roku 1995. Odvtedy som nevynechal ani jeden ročník, ale tento bude pravdepodobne posledný. Po 18-tej etape som to už nedokázal pozerať, tak som bol znechutený. Tie absurdné nezmysly, čo robili niektorí motocyklisti si nedovolil ani Armstrong.
Elado (Neprihlásený užívateľ) - 20.07.2021 23:34:49
slovač, národ konšpiračných blbov sa nezaprie.
 
Náš eshop