SP: Na Medzinárodných dňoch cyklistiky v Dubnici sa radovali Svrček, Kadlec aj Buiter

20.7.2021, 19:00 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
Uplynulý týždeň fanúšikovia domácej cestnej cyklistiky mierili svoju pozornosť do Dubnice nad Váhom a okolia, kde sa uskutočnil ďalší ročník pretekov Medzinárodné dni cyklistiky. Tento rok na slovenské cesty zavítali juniori z devätnástich krajín a medzi nimi sa nestratili ani Slováci. Martin Svrček ovládol poslednú etapu a v Top 10 ho doplnil Samuel Tuka.
1. etapa
58. ročník etapových pretekov Medzinárodné dni cyklistiky začal časovkou jednotlivcov z mesta Trenčianske Teplice do obce Omšenie a naspäť. Cyklisti zo Slovenska, Českej republiky, Lotyšska, Maďarska, Holandska a ďalších krajín museli prejsť desať kilometrov. Ako prvý odštartoval grécky reprezentant Markos-Dimitrios Kordas, štartovú listinu uzatváral Vojtěch Církva (Česko).
Hneď za Grékom odštartoval Dán Gustav Wang (Team ABC Junior) a do cieľa prišiel v čase 12:46. Spomedzi Slovákov sa na trať ako prvý vybral Marek Čontofalský (PROefekt Košice), o štyri minúty neskôr ho nasledoval Martin Svrček (Franco Ballerini Italia). V čase štartu Čontofalského sa spustil dážď, ktorý nabral na intenzite v čase, keď sa už na trati pohyboval aj dvojnásobný majster Slovenska.
Nepriaznivé počasie malo za následok výpadok elektriny, ale organizátori na vzniknutú situáciu rýchlo zareagovali a po pár minútach bolo všetko po starom. Svrček prišiel do cieľa v čase 12:56 a priebežne sa dostal na druhé miesto, kde predtým figuroval Mike Bronswijk (Streetjump Development Team). Holanďan stratil na Slováka päť sekúnd. Na priebežnú štvrtú pozíciu sa zaradil Nemec Kevin Genzmer (Stevens Juniorenteam Thüringen), ktorý za Svrčekom zaostal o osemnásť sekúnd.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Neskôr ale prišiel do cieľa Genzmerov oddielový kolega Philipp Gebhardt a vedúceho Dána prekonal o dve sekundy. Najvyššie priečky atakoval aj Milan Kadlec (Česko) a tretí muž majstrovstiev Česka v pretekoch sa zaradil na štvrtú priečku, keď na priebežne tretieho Svrčka stratil tri sekundy. Pár minút po ňom sa na trať vybral aj Matiss Kalverss a lotyšský reprezentant stratil na Gebhardta len 85 stotín.
Spomedzi slovenských pretekárov podal slušný výkon aj Martin Jurík (Slávia Trenčín), ktorý dosiahol o sedem stotín lepší čas ako Genzmer. Ďalší prievan v priebežnej Top 10 spôsobil Pavel Novák (Česko), ktorý stratil necelé dve sekundy na Kadleca. Ešte lepšie si viedol Zétény Szijártó (DKSI Cycling Team), ktorý dosiahol čas 12:55 a tak odsunul Svrčeka na piate miesto. Skvelý výkon podal aj jeho krajan a spolujazdec nášho Tomáša Sivoka Bence Mészáros (Willebrord Wil Vooruit), ktorý na vedúceho Gebhardta stratil len sedem sekúnd a šiel na priebežné štvrté miesto.
Za Meszárosa šiel Američan Blake Wray (LUX Cycling), ktorý preťal cieľ s dvojsekundovou stratou na Maďara. Kvalitnú časovku zajazdil ďalší Slovák Samuel Tuka (Slávia Trenčín), ktorý na Svrčeka stratil deväť sekúnd. Tri minúty po ňom sa vydal na ITT Štěpán Telecký (TJ Favorit Brno) a podarilo sa mu zamiešať poradím v Top 5. Majster Česka v boji proti chronometru stratil na Gebhardta len tri sekundy a tak mu priebežne patrila tretia priečka.
Philipp Gebhardt sa na priebežnom prvom mieste nachádzal dlhý čas, ale Nemec napokon našiel premožiteľa v osobe Vigga Mooreho (Lux CYCLING). Američan ho pokoril o dvanásť sekúnd. Vo výsledkoch pôvodne figuroval na prvom mieste Litovec Jomantas Venckus, lenže jeho čas bol až podozrivo dobrý a viacerí členovia iných tímov, ako aj organizátori žiadali rozhodcov o prekontrolovanie jeho výkonu.  
Napokon vysvitlo, že Venckus sa na rozdiel od iných pretekárov neotočil v obci Omšenie, ale na inom mieste. Rozhodcovia preto výsledky anulovali, Venckusa presunuli na posledné miesto a do žltého dresu sa tak navliekol Viggo Moore. Ten skončil na národných majstrovstvách na druhom mieste a v Trenčianskych Tepliciach si tak pripísal ďalší úspech v boji proti chronometru. Najlepším Slovákom po úvodnej časovke bol podľa očakávania Martin Svrček pred Samuelom Tukom Martinom Juríkom.
- reklama -
- reklama -
2. etapa
 
Po úvodnej časovke čakala na pretekárov prvá horská etapa. Najprv ich čakalo stúpanie Javorinka (3,5%; 8,5 km), potom nasledoval výjazd na Homôlku (4,7%; 5,3 km) a následne čakal cyklistov štvornásobný prejazd cez Háje (6,3%; 1,8 km). Okrem súťaže o najlepšieho vrchára sa na rýchlostných prémiách bojovalo o najaktívnejšieho pretekára. V druhej etape boli tri rýchlostné prémie, ktoré sa nachádzali v Ilave.
Pelotón prešiel cez Javorinku a Homôlku pokope. Pár kilometrov pred prvou rýchlostnou prémiou sa z balíka utrhol Pavel Novák Štepán Telecký (2x Česko). Neskôr sa k ním dotiahol aj Daniel Sporysch, Milan Kadlec (2x Česko), Jesse Kramer Rindert Buiter (2x Streetjump Development Team). Najväčší náskok unikajúcej skupiny bol dve a pol až tri minúty. Na čele hlavnej skupiny sa otáčali pretekári LUX Cycling, ktorí mali vo svojich radoch žltý dres.
Vedúca skupina dotiahla svoju snahu až do cieľa a z etapového víťazstva sa radoval Rindert Buiter. Na pódiu ho doplnili českí reprezentanti Daniel Sporysch Milan Kadlec. Pelotón finišoval s mankom 38 sekúnd a siedmu priečku vyšprintoval Mike Bronswijk. Najlepším Slovákom bol opäť Martin Svrček (Franco Ballerini Italia), ktorý preťal pásku na deviatom mieste. V hlavnej skupiny prišiel do cieľa aj Christian Haas, Samuel Kováč (2x CKM Poprad), Lukáš Ungvarský (MŠK Žiar nad Hronom – CK) a Lukáš Sokolík (Slávia Trenčín).
Do žltého dresu sa obliekol Štepán Telecký. Milan Kadlec na neho strácal osem sekúnd, Pavel Novák ďalšie tri. Viggo Moore (LUX Cycling) klesol na štvrté miesto s devätnásťsekundovým mankom. Najlepším Slovákom po druhej etape ostal Martin Svrček, ktorý uzatváral Top 10. Telecký bol zároveň najaktívnejším pretekárom a najviac bodov na vrchárskych prémiách pozbieral Kadlec.  
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z 2. etapy (© Ján Melicher)
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
 
3. etapa
 
Záverečná etapa mala podobný profil ako predchádzajúca previerka. Na cyklistov tentoraz čakali dvojnásobné prejazdy cez Homôlku aj Javorinu, pričom na začiatku, v strede a na konci etapy ich neminul ani prejazd cez Háje. Do poslednej etapy vstúpilo len 78 cyklistov, nakoľko v sobotňajšej etape až tridsať pretekárov neprišlo do cieľa v časovom limite, ktorý bol stanovený na dvadsať minút od víťaza etapy.
Aktivitou hýril Samuel Kováč (CKM Poprad), ktorý sa utrhol z hlavnej skupiny pri druhom stúpaní na Homôlku. Na pelotón si vypracoval náskok minúty a pol. V pelotóne sa začal otáčať Milan Kadlec (Česko) s Martinom Svrčekom (Franco Ballerini Italia) a Kováč bol o pár kilometrov dostihnutý. Tritisíc metrov pred páskou nastúpil Svrček, ale jeho snaha nepriniesla ovocie a o víťazovi musel rozhodnúť záverečný šprint.
Ten na radosť slovenských priaznivcov ovládol Martin Svrček pred Jessem Kramerom (Streetjump Development Team). Tretí skončil víťaz druhej etapy a Kramerov oddielový kolega Rindert Buiter. Dvadsaťpäť sekúnd na pelotón stratil Štěpán Telecký (TJ Favorit Brno), ktorý tak prišiel o žltý dres. Celkovým víťazom sa stal jeho krajan Milan Kadlec, ktorý prišiel do cieľa na šiestom mieste.
V hlavnej skupine finišovalo viacero Slovákov. Bez časovej straty prišiel do cieľa okrem Svrčeka aj Lukáš Sokolík, Samuel Tuka (2x Slávia Trenčín), Christian Haas, Samuel Kováč (2x CKM Poprad) a Lukáš Ungvarský (MŠK Žiar nad Hronom – CK). V GC skončil za Kadlecom ďalší Čech Pavel Novák, člen tímu Tufo – Pardus Prostějov. Celkové tretie miesto obsadil Kramer. Svrček sa vďaka bonifikáciám posunul na siedmu priečku a Top 10 uzatvoril Tuka. Všetky tri etapy napokon dokončilo len päťdesiat pretekárov. Telecký síce prišiel o žltý dres, ale odniesol si aspoň honor najaktívnejšieho pretekára. Najlepším vrchárom ostal Kadlec.
fotogaleria ikonkaFotogaléria z 3. etapy (© Ján Melicher)
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28

Diskusia

top 10 (Neprihlásený užívateľ) - 20.07.2021 20:30:42
1. Kadlec Milan CZE Czech national team 6:51:05
2. Novák Pavel CZE Czech national team 6:51:08
3. KRAMER Jesse NED STREETJUMP DEVELOPMENT TEAM 6:51:19
4. Telecký Štěpán CZE TJ Favorit Brno 6:51:22
5. BUITER Rindert NED STREETJUMP DEVELOPMENT TEAM 6:51:31
6. 7 Mészáros Bence HUN Willebrord Wil vooruit 6:51:36
7. SVRČEK Martin SVK Franco Ballerini Italia 6:51:36
8. WRAY Blake USA LUX USA 6:51:38
9. Sporysch Daniel CZE Czech national team 6:51:41
10. Tuka Samuel SVK Region Trencin 6:52:00
Milan Janda Machnáč (Neprihlásený užívateľ) - 21.07.2021 12:21:54
Stano Holec - pekná trať, pekné preteky, ďakujem a gratulujem.
Machnáč
Daniel Škodáček (Neprihlásený užívateľ) - 21.07.2021 17:46:18
Cycling Info , ďakujeme za pekný článok o mládežníckej cyklistike.
 
Náš eshop