Druhý sumár Tour: Cavendish vyrovnal Merckxov rekord, Deceuninck získal najviac triumfov

21.7.2021, 11:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
tdf2020 banner update

108. ročník Tour de France priniesol okrem dominantného víťazstva Tadeja Pogačara aj vyrovnanie rekordu v počte etapových víťazstiev, o čo sa postaral Mark Cavendish. Pekný úspech dosiahol aj jeho konkurent v hromadných dojazdoch Jasper Philipsen, ktorý získal najviac pódiových umiestnení. Pogačar získal druhýkrát v rade aj bodkovaný dres a viaceré zoskupenia si oproti vlaňajšku neužili oslavy etapového triumfu.

Cavendish dominoval v hromadných dojazdoch, Matthews a Colbrelli boli aktívni v horách

Mark Cavendish sa vrátil na Tour po dvojročnej absencii a bol to návrat vo veľkom štýle. V tretej etape sa do záverečného šprintu ešte nedostal, pretože, podobne ako Démare, Matthews či Greipel zaostal vďaka pádom. Už v nasledujúci deň vo Fougéres však nenašiel premožiteľa a získal prvý triumf na Starej dáme po piatich rokoch. Ďalší triumf pridal o dva dni už ako držiteľ zeleného dresu a v prvej etape po dni voľna skompletizoval víťazný hetrik. Pre šprintérov bola vhodná aj dvanásta etapa, ale pelotón si vtedy vybral oddychový deň a boj o víťazstvo prenechal úniku. Nasledujúca etapa opäť vyvrcholila hromadným šprintom a rodák z ostrova Man vyrovnal rekord Eddyho Merckxa. Už 76-ročný Belgičan mu prišiel k tomuto úspechu zablahoželať pred devätnástou etapou, keď sa s ním stretol v priestoroch štartu. Cavendish mal dve príležitosti na vytvorenie nového rekordu, ale devätnásta previerka padla do rúk úniku a v dojazde na Elyzejské polia bol rýchlejší Van Aert a Philipsen.

Mark Cavendish (© A.S.O. / Romain Laurent)

Na zisku druhého zeleného dresu pre Deceuninck – Quick-Step v rade nemá zásluhu len britský veterán, ale aj jeho podporný tím. Michael Mörköv, Davide Ballerini, Tim Declerq Dries Devenyns pomáhali už dvojnásobnému držiteľovi zeleného dresu prekonať horské etapy v časovom limite a rozbiehali mu šprint či už v záverečných šprintoch, alebo na rýchlostných prémiách. Najmä trojnásobný majster Dánska viackrát vzal body konkurentom na prémiách a čerešničkou na torte bola trinásta etapa, keď zvíťazil líder tímu a Mörköv finišoval hneď za ním. Ostatní spomínaní pretekári sa k individuálnemu výsledku nedostali. Ballerini sa dostal do úniku v devätnástej etape, ale Mohorič, Politt či Laporte boli nad sily tohtoročného víťaza Omloop Het Nieuwsblad.

Prakticky až do poslednej etapy bol v hre o zelený dres aj Michael Matthews. Dvojnásobný medailista z majstrovstiev sveta zvládol na výbornú hneď úvodnú etapu, keď sa ako jediný adept na víťazstvo v bodovačke udržal v okresanom balíka až do konca a vyhral šprint za víťazným Alaphilippom. Vo štvrtej etape preťal pásku na štvrtom mieste a nevyšiel mu dojazd do Châteauroux, kde skončil až na deviatej priečke a na Cavendisha nabral viac ako päťdesiatbodovú stratu. Austrálčan sa ale nevzdával a bojoval najmä v horských etapách. V ôsmej etape spolu s Colbrellim bodoval na šprintérskej prémii a totožný scenár sa zopakoval aj o deň neskôr. V hromadnom dojazde do Valence však opäť zvíťazil Cavendish a dvojnásobný víťaz GP Quebec bral len piate miesto, čím stratil ďalšie body. Ešte horšie dopadol v dojazde do Carcassonne, kde sa ani nedostal do Top 10. Iskierku nádeje vykresal v pätnástej etape, kde si opäť naskočil do úniku a získal dvadsať bodov a druhé pódiové umiestnenie vybojoval o deň neskôr, keď prehral šprint s Colbrellim o druhé miesto. V devätnástej etape ešte dokázal skresať Cavendishov náskok o pár bodov, ale na viac sa už nezmohol. Vlaňajší víťaz Bretagne Classic bol na Tour aktívny, ale ku zelenému dresu mu chýbalo viac bodov z hromadných dojazdov.

Michael Matthews (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Na treťom mieste v súťaži o zelený dres skončil Sonny Colbrelli. Majster Talianska sa po vlaňajšej sezóne s jedným víťazstvom zlepšil a na Tour prišiel s etapovými víťazstvami z Okolo Romandie či Critérium du Dauphiné. V úvodných dvoch previerkách stratil šancu na víťazstvo tesne pred cieľom. V hektickej tretej etape sa úspešne vyhýbal všetkým kolíziám, ale pri záverečnom šprinte sa musel vyhnúť padajúcemu Ewanovi so Saganom a napokon z toho bolo piate miesto. Dôležité body stratil v štvrtej aj šiestej etape, kedy sa nezmestil ani do Top 10. Podobne ako Matthews, aj dvojnásobný víťaz GP Bruno Beghelli sa snažil skresať svoju stratu na Cavendisha v horách. V Teunsovej  etape zvíťazil na šprintérskej prémii a svoj najlepší výkon na Tour podal o deň neskôr, keď vyliezol na Montée de Tignes s Guillaumom Martinom a skončil tretí. V desiatej etape zvíťazil na šprintérskej prémii, ale tesne pred cieľom dostal defekt a v cieli opäť chýbal v Top 10, čo zopakoval o tri dni neskôr. Druhé pódium vybojoval v šestnástej etape, kde vyhral šprint úniku, ale v cieli už oslavoval Patrick Konrad.

V uplynulých sezónach sme videli viacero pretekárov, ktorých výsledky po prestupe z tímu World Tour do prokontinentálnej stajne mali klesajúcu tendenciu (Terpstra, Quintana, Geniez). To sa však netýka Jaspera Philipsena. Jeho tím prišiel na Tour s troma pretekármi na hromadné šprinty. Okrem Van der Poela bol nominovaný aj jeho krajan a víťaz etapy na Gire Tim Merlier. Víťaz pätnástej etapy na vlaňajšej Vuelte sa prvýkrát ukázal v tretej etape, keď skončil na druhom mieste práve za Merlierom. O deň neskôr získal vo Fougerés tretie miesto a v šiestej etape ho pokoril len Cavendish. Pred deviatou etapou plánovane odstúpil Van der Poel, Merlier zosadol z bicykla v priebehu etapy a Philipsen tak ostal jediným lídrom tímu na hromadné dojazdy. V dojazde do Valence vybojoval ďalšiu tretiu priečku a totožné umiestnenie zopakoval o tri dni neskôr. V poslednej etape konečne zdolal Cavendisha, ale nad jeho sily bol tentoraz Van Aert. Napriek absencii etapového triumfu ukázal obrovský potenciál do ďalších Grand Tour a získal najviac pódiových umiestnení spomedzi všetkých pretekárov.

- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Démare po štyroch rokoch opäť dostal limit, Sagan a Ewan doplatili na zranenia

Medzi šprintérmi, ktorý na Starej dáme nenaplnili papierové predpoklady, vyčnieva Arnaud Démare. Vlaňajší víťaz bodovačky na Gire prišiel na Tour so siedmimi etapovými víťazstvami v tejto sezóne, ale do záverečného šprintu sa dostal len raz, keď v šiestej etape vybojoval štvrté miesto. V O’Connorovej etape nestihol prísť do cieľa v časovom limite a spolu s ním skončil aj Bryan Coquard. Ten sa nedostal ani raz do Top 10 a v deviatej etape prišiel do cieľa so zlomenými rebrami. Spočiatku predvádzal slušné výkony Nacer Bouhanni, ktorý dvakrát skončil tretí a vo štvrtej etape nestačil len na Cavendisha. Vytúženého etapového víťazstva, ktoré by ho zaradilo do spoločnosti cyklistov s triumfom na všetkých Grand Tour, sa nedočkal a v trinástej etape zosadol z bicykla.

Ku výkonom z vlaňajšieho ročníka sa nepriblížil Cees Bol a v hromadných dojazdoch sa viac očakávalo aj od Christopha Laporta. Francúz napokon dosiahol najlepší výsledok z úniku, keď v devätnástej etape skončil pred ním len Mohorič. André Greipel napriek lepšej forme ako vlani nepridal ďalšie víťazstvo a na Tour de France sme ho videli naposledy. Jeho najlepším výsledkom bolo piate miesto z parížskeho dojazdu. Dvoch favoritov na zelený dres Caleba Ewana Petra Sagana zastavilo zranenie, ktoré si privodili pri vzájomnej kolízii v tretej etape. Kým Austrálčan si pri páde zlomil kľúčnu kosť a mohol sa s Tour rozlúčiť, Slovák sa po chvíli postavil na nohy a zo zrážky si odniesol tržné rany a poranené koleno. V ďalších šprintérskych etapách bolo jeho najlepším výsledkom piate miesto, ale stav jeho kolena sa zlepšoval. V desiatej etape si ale opäť narazil koleno a aj keď dvojnásobný prejazd cez Mont Ventoux zvládol v limite, pred dvanástou etapou sa rozhodol odstúpiť. Jeho zranenie si napokon vyžiadalo drobný chirurgický zákrok a odrieknutie účasti na olympiáde.

Peter Sagan (© Chris Auld / Bora - Hansgrohe)

O bodkovaný dres súperil Poels, Quintana aj Woods , napokon ho získal Pogačar

V súťaži o bodkovaný dres v úvode pretekov zaujal debutant Ide Schelling. Jazdec Bory pôvodne ani nemal byť nominovaný na najväčšie cyklistické preteky na svete, ale jeho štvrté miesto z Brabantského šípu, víťazstvo na GP des Kantons Aargau a celková piata priečka na Baloise Belgium Tour ho vyniesli do osemčlennej zostavy, kde nahradil Pascala Ackermanna. Nemecký šprintér pred Starou dámou nedosiahol ani jedno etapové víťazstvo. Holanďanovi síce v druhej etape vzal dres pre najlepšieho vrchára Van der Poel, ale v ďalšej previerke sa Schelling opäť ukázal v úniku a bodkovaný dres nakoniec obliekal až do siedmej etapy.

Vtedy ho vyzliekol víťaz etapy Matej Mohorič, ktorý ho o deň neskôr odovzdal Woutovi Poelsovi. V horskej etape s dojazdom na Montée de Tignes ale pozbieral množstvo bodov Nairo Quintana a víťaz Gira 2014 a Vuelty 2016 obliekal bodkovaný dres šesť etáp. V Mollemovej etape ho získal Michael Woods, ale Kanaďan v bodkovanom vydržal len jeden deň a druhýkrát si ho obliekol šiesty muž vlaňajšej Vuelty v drese Bahrain – Victorious. Poels bodoval aj v poslednej horskej etape, ale napokon doplatil na to, že o etapový triumf bojovali favoriti na GC a zvíťazil Tadej Pogačar, ktorý tak po druhýkrát za sebou získal bodkovaný dres, napriek tomu, že to ani vlani, ani teraz nebolo jeho cieľom. Do súťaže o najlepšieho vrchára sa zapojil aj Wout Van Aert, Bauke Mollema či Anthony Perez.

Wouter Poels (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Päťkrát triumfoval Deceuninck, oproti vlaňajšku si polepšil Bahrain, Ineos nevyhral ani raz

Vlani sa z víťaznej etapy najčastejšie radovali v UAE Team Emirates, keď zásluhou Kristoffa a Pogačara získali štyri víťazstva. Tento rok si najviac triumfov vybojovali borci z Deceunincku – Quick-Step. Okrem Cavendisha sa hneď v prvej etape presadil Julian Alaphilippe, ktorý sa radoval z etapového vavrínu na Tour už štvrtú sezónu v rade. Naposledy odišla družina Patricka Lefevereho zo Starej dámy bez etapového triumfu v roku 2012. Štyri víťazstva si z Francúzska odnáša zostava Jumbo – Visma napriek skorému zraneniu ich lídra. Wout Van Aert zvíťazil v horskej etape, časovke aj hromadnom dojazde a v pätnástej etape sa k nemu pridal Sepp Kuss, ktorý udržal Valverdeho za sebou a získal druhé víťazstvo na Grand Tour. Zaujímavosťou je, že pred dvoma rokmi na Vuelte sa presadil taktiež v pätnástej etape.

Oproti vlaňajšiemu ročníku sa zlepšili pretekári Bahrain – Victorious, ktorí si pripísali tri etapové triumfy. Ku dvojnásobnému víťazovi Matejovi Mohoričovi sa pridal aj Dylan Teuns. Víťaz Okolo Poľska z roku 2017 sa radoval na Tour po druhýkrát, pred dvoma rokmi nenašiel premožiteľa na Planine krásnych dievčat. Tri víťazstvá uchmatol aj tím UAE Team Emirates zásluhou Tadeja Pogačara. Zoskupenie z Blízkeho východe naposledy nezískalo etapu na Starej dáme v roku 2017. Z dvoch víťazných etáp sa mohli radovať v Bore, ktorá vybojovala aspoň jeden triumf na Tour v každej sezóne od jej vstupu do World Tour. Pre Patricka Konrada aj Nilsa Politta to boli premiérové víťazstvá na Grand Tour.

- reklama -
- reklama -

Jediný prokontinentálny tím, ktorý vybojoval etapové triumfy, bol Alpecin – Fenix zásluhou Mathieua van der Poela Tima Merliera. Posledný tím druhej ligy, ktorý vzal z Tour etapové prvenstvo, bol Direct Energie v roku 2017, ktorému sa to podarilo zásluhou Liliana Calmejana. Druhý rok po sebe sa z víťaznej etapy radoval aj domáci celok AG2R Citroën Team, kam priniesol radosť Ben O’Connor. Po dvoch sezónach bez výhry si etapové víťazstvo mohol vychutnať aj Trek – Segafredo zásluhou Baukeho Mollemu. Počet tímov s aspoň jednou víťaznou etapou sa znížil na osem. Vlani sa radovalo desať zoskupení.

Po roku si nemohli užiť radosť z etapového triumfu v Astane, EF Education, Ineose, DSM a Lotto Soudal. Už druhú sezónu prežil najväčší sviatok cestnej cyklistiky bez víťaznej etapy domáci tím Groupama – FDJ, austrálsky Mitchelton-Scott a španielsky Movistar. Od svojho vstupu do najvyššieho poschodia cestnej cyklistiky neokúsili chuť víťazstva ani v Intermarché, Israel Start-Up ani v Cofidise. Štvrtý rok čaká na triumf Qhubeka NextHash. Juhoafričania si po skvelom Gire s troma víťaznými zárezmi veľa radosti na Tour neužili.

Konečné poradie bodovacej súťaže
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 337
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 291
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 227
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 216
5. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 171
6. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 163
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 107
2. POELS Wout Bahrain Victorious 88
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 82
4. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 68
5. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 66
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 56
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 82:56:36
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20
3. GAUDU David Groupama-FDJ 21:50
4. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 39:09
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:09:16
6. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 02:11:39

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop