Okolo Beneluxu: V časovke vyhral Bissegger a je novým lídrom pretekov, Peter Sagan skončil 63.

31.8.2021, 13:10 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Juraj Sagan počas časovky (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

2. 31.8. rovinata etapa ciel rovina Lelystad > Lelystad 11,1 km Bissegger
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 3 nastúpané metre (© beneluxtour.eu)
V krátkej rovinatej časovke sa očakávali ďalšie rozdiely, ktoré mali byť zaujímavé aj z pohľadu celkovej klasifikácie. Na trati mal fúkať pomerne silný vietor, čo ešte viac favorizovalo časovkárskych špecialistov.

Vo výbornej forme jazdí  Remco Evenepoel, ktorý chcel napraviť nevydarený výsledok z úvodného dňa, a medzi favoritov patril aj jeho kolega Kasper Asgreen. Na etapový triumf si verili švajčiarski cyklisti Stefan Bissegger so Stefanom Küngom a trasa mala vyhovovať aj Tomovi Dumoulinovi. Peter Sagan po včerajšom páde potreboval absolvovať časovku bez komplikácii a čo najlepšie sa pripraviť na nasledujúce etapy.

V prvej časti časovky dosiahol najlepší čas Brandon McNulty (UAE Emirates), ktorý zastavil časomieru na hodnote 12:39 minút. Za americkým jazdcom zaostali päť sekúnd Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) a Matteo Sobrero (Astana). Potom predviedol ešte lepší výkon Sebastian Langeveld (EF Education), bol o sekundu rýchlejší ako spomínaná dvojica, a časovkárske kvality potvrdil Jos van Emden (Jumbo-Visma), ktorý zaostal za McNultym len o jednu sekundu.
Zo slovenských cyklistov sa objavil na trati ako prvý Juraj Sagan a výkonom 14:24 sa zaradil na koniec výsledkovej listiny. Peter Sagan dosiahol čas 13:16 a na priebežného lídra stratil 37 sekúnd. Erik Baška zaznamenal výsledok 13:49.
Potom predviedol suverénny výkon Edoardo Affini (Jumbo-Visma), ktorý sa jasne dostal na vedúcu priečku. Taliansky pretekár prekonal McNultyho o šestnásť sekúnd a razantne vstúpil do súboja o víťazstvo. Naopak, časovka prekvapujúco nevyšla Remcovi Evenepoeleovi. Jazdec tímu Deceuninck - Quick-Step dosiahol v cieli priebežne ôsmy najlepší čas so stratou 16 sekúnd na Affiniho.
Na líderskú pozíciu sa nedostal ani Tom Dumoulin (Jumbo-Visma), ktorý zaostal za svojím tímovým kolegom o osem sekúnd. Dobrý výkon predviedol aj Soren Kragh Andersen (DSM), ktorý sa zaradil na tretiu pozíciu so stratou deviatich sekúnd. Zmena na pozícii lídra časovky sa podarila Stefanovi Bisseggerovi (EF Education). Švajčiarsky cyklista prekonal Affiniho o pätnásť sekúnd a len veľmi málo cyklistov mohlo tento výkon prekonať.
Jedným z nich bol  Stefan Küng (Groupama-FDJ), ale ten zaostal za svojím krajanom o dvadsať sekúnd a v cieli sa dostal na tretie miesto. Pred Bisseggera sa nedostal ani
Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick-Step), ktorý stratil na švajčiarskeho jazdca 21 sekúnd.
Krátku časovku vyhral Stefan Bissegger a 22-ročný cyklista je zároveň novým lídrom pretekov. Na pomerne krátkej trati predviedol suverénny výkon a v klasifikácii si vybudoval pekný náskok, čo mu dodá sebavedomie pred rozhodujúcimi klasikárskymi etapami. Bissegger vyhral v tomto roku časovku aj na Paríž - Nice.
Na druhej priečke skončil Edoardo Affini, ktorému sedí krátka jazda proti chronometru, a s treťou priečkou sa musel uspokojiť Stefan Küng. Jazdca tímu Groupama - FDJ však mohla zaskočiť strata, akú dostal na dnešného víťaza. Kasper Asgreen obsadil štvrté miesto a ponecháva mu to príležitosť bojovať o najvyššie priečky v GC.
Peter Sagan v dnešnej etape nič neriskoval a do cieľa prišiel bez komplikácii. Obsadil 63. miesto a jeho aktuálnu formu uvidíme v nasledujúcich dňoch. Erik Baška finišoval na 119. mieste, Juraj Sagan skončil na 146. priečke.