ME 2021: Küng obhájil titul šampióna, keď bol v závere časovky rýchlejší ako Ganna i Evenepoel, Kuba 38.

9.9.2021, 16:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
ME 2021: Küng obhájil titul šampióna, keď bol v závere časovky rýchlejší ako Ganna i Evenepoel, Kuba 38.
(© Bettini Photo / UEC ECH 2021)

št 9.9. rovinata etapa 16:00 Trident > Trident 22,4 km Küng
Európsky šampionát sa pre eliťákov koná piaty raz a jeho úroveň postupne stúpa. Tento rok si UEC vybrala za dejisko Trentino alebo správne po slovensky Trident. Štvrtok podvečer patril časovke mužov Elite. Jazdilo sa na krátkej trati, keďže podobne ako vlani sa razí trend rovnakej trate pre všetky kategórie. Pre mužov to teda bolo len na 22,4 kilometra.
Favoriti boli jasní - Filippo Ganna, Stefan Bissegger a Remco Evenepoel. Ak by vyhral niekto iný, bolo by to prekvapením. Za to na medailu si určite verili ľudia ako Stefan Küng, Edoardo Affini, Remi Cavagna, Kasper Asgreen alebo dokonca Tadej Pogačar, ktorý bol na štartovej listine trochu nečakane. No keď ho slovinská federácia nominovala, nerobil problémy.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Medzi prvými pretekármi bol na štarte Kasper Asgreen v dánskych farbách. V cieli nasadil referenčný čas 25:21, ktorým určite chcel medailu, no keď sa objavil v cieli Edoardo Affini v čase 25:08, bolo jasné, že Dánovi sa to nepodarí a práve domáci Talian nasadil výkon, ktorý chcel mať túto ambíciu. Následne sa čakalo na Stefana Bisseggera, ktorý Affiniho na medzičase v polovici zdolával len o jednu sekundu, ale v druhej polovici to výrazne vylepšil až na pätnásť sekúnd rozdielu.
Potom nasledovalo dlhšie čakanie na výkony v závere štartujúcich ostatných favoritov. Medzitým bol na trati jediný Slovák Ronald Kuba, ktorý sa do Tridentu nominoval cez MSR v Bánovciach vďaka titulu slovenského šampióna a venuje sa prakticky len tejto disciplíne. V nedeľu štartovať nebude. Na prvých profesionálnych pretekoch sa mu ale nedarilo dobre. Na prvom medzičase sa zaradil na predposledné miesto. V cieli mal čas 28:44 a čakal, na čo to bude stačiť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na medzičase predsa len odskočili traja pretekári, ktorí štartovali v závere. Viedol Ganna o sekundu pred Evenepoelom a tri pred Küngom. Bisseger strácal dvanásť sekúnd. Bolo jasné, že v tak krátkej časovke budú rozhodovať absolútne detaily, možno jeden prejazd zákruty. Keďže sa štartovalo len v minútových rozostupoch, zaujímavá situácia nastala, keď sa Ganna prehnal okolo víťaza Tour Tadeja Pogačara. Len sa potvrdilo, že takéto časovky sú predsa len iné ako na ťažkom etapáku.
Druhú polovicu trate mal napokon jasne najrýchlejšiu Stefan Küng, ktorý obhájil titul európskeho šampióna z vlaňajšieho Plouay. Strieborného Filippa Gannu zdolal až o osem sekúnd, hoci na medzičase tri strácal. Remco Evenepoel v závere zaostal ešte o viac, napokon o 15 sekúnd. Z pódia tak vytlačil Bisseggera.
 
Stefan Küng (© Bettini Photo / UEC ECH 2021)
Ronald Kuba vo svojej veľkej premiére skončil na 38. mieste, keď zdolal Litovca Siskevičiusa, no zdalo sa, že ten dokončil na klasickom bicykli, teda niekde mal problém. Kuba sa vážnym zaváhaniam na trati vyvaroval.
Pre Künga ide o "prestížnejší" titul ako vlani, pretože sa zrodil v silnejšej konkurencii takmer celej európskej špičky v tejto disciplíne. Chýbal prakticky len Wout Van Aert, teoreticky Tom Dumoulin. Gannovi tak vrátil porážku z Imoly, vlaňajších MS.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stefana Künga (víťaz)
"Bola to veľmi rýchla trať. Snažil som sa ušetriť nejaké sily na záver a na konci sa šlo aj po vetre, takže snažil som sa to využiť a udržiavať rýchlosť aj v zákrutách a na mostoch. Po medzičase som vedel, že nezaostávam veľa od dvoch súperov, takže to bolo v poriadku. Dúfal som, že ich doženiem. Býva to moja silná stránka.
Stále sa mi vracia na um olympijské Rio, kde som bol strašne tesne štvrtý, a tak vždy sa snažím ísť naplno, naplno, aby sa už také niečo nestalo. Veľmi som šťastný za toto zlato, ale viete dobre, že myslím na trochu iný dres o dva týždne..."
Výsledky
1. KÜNG Stefan Švajčiarsko 24:29 70
2. GANNA Filippo Taliansko 00:08 55
3. EVENEPOEL Remco Belgicko 00:15 40
4. BISSEGGER Stefan Švajčiarsko 00:23 30
5. WALSCHEID Max Nemecko 00:38 25
6. AFFINI Edoardo Taliansko 00:39 20
38. KUBA Ronald Slovensko 04:15
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop