Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Lombardia: Vyhral Pogačar, ktorý v dramatickom finále zdolal Masnadu, Roglič mimo stupňov víťazov

9.10.2021, 12:40 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
so 9.10. rovinata etapa ciel rovina Como > Bergamo 239 km Pogačar
profil pretekov, 4660 nastúpaných metrov (© illombardia.it)
Po zvláštnych udalostiach v minulom roku sa svet pomaly vracal do starých zaužívaných koľají. Bol to aj prípad klasiky v Lombardii, ktorá sa vlani išla v netradičnom termíne, v auguste. Preteky označujúce sa tiež za klasiku padajúceho lístia sa v roku 2021 išli už v tradičnom októbrovom čase a boli vôbec posledným monumentom v tejto sezóne. Podujatie štartovalo v Come a končilo v Bergame, kam sa cyklisti dostali po trase dlhej 239 kilometrov. Záverečný monument v sezóne tradične ponúkal veľké množstvo výškových metrov, ktoré museli cyklisti zdolať. Dnes ich bolo v programe skoro päťtisíc. 

Štartová listina v tomto ročníku bola nabitá známymi menami. Chýbal vlaňajší víťaz Jakob Fuglsang. Pozíciu najväčšieho favorita na víťazstvo zastával Primož Roglič, ktorý od svetového šampionátu ešte neprehral. Postupne vyhral preteky Giro dell'Emilia a Miláno – Turín, teda na jeseň ho zdobila bravúrna forma. Jeho najväčším súperom dnes mal byť Tadej Pogačar a Julian Alaphilippe. Hlavne medzi týmito troma jazdcami sme mali spoznať víťaza. Prekaziť plány vyššie uvedeným borcom mohli Remco Evenepoel, Adam Yates, Joao Almeida, Michael Woods, David Gaudu, Bauke Mollema a tiež domáci žolík Vincenzo Nibali
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Úvodné kilometre klasiky v Lombardii poznačili viaceré ataky, ale únik sa sformoval až na Madonna Del Ghisallo. Dostali sa do neho desiati cyklisti, menovite Mattia Bais z Androni Giocattoli - Sidermec, Domen Novak z Bahrajn - Victorious, Andrea Garosio z Bardiani CSF Faizané, Thomas Champion z Cofidisu, Jan Bakelants z Intermarché - Wanty - Gobert, Tim Wellens z Lotto Soudal, Chris Hamilton z Team DSM, Victor Campenaerts z Qhubeka NextHash, Amanuel Ghebreigzabhier z Trek - Segafredo a Davide Orrico z Vini Zabú. Na vrchol kopca vyliezli o dve a pol minúty skôr ako pelotón. 
Do cieľa bolo treba prejsť ešte kvantum kilometrov a aj z tohto dôvodu sa v pelotóne nenašiel tím, ktorému by početná skupina vpredu zatiaľ príliš prekážala. Desiatka cyklistov v úniku preto navyšovala svoj náskok, na méte 150 kilometrov od cieľa mali k dobru už celých šesť minút. V tom čase sa v čele hlavného poľa začali ukazovať pretekári tímu UAE Team Emirates, ale stále išli skôr vychádzkové tempo ako hranu. Až pred nájazdom na kopec Roncola (9,4 km - 6,7 %) sa situácia zmenila a dopredu prišli aj iné celky. Začal sa intenzívny pozičný súboj.  
Bais (Androni), Novak (Bahrajn), Garosio (Bardiani), Champion (Cofidis), Bakelants (Wanty - Gobert), Wellens (Lotto), Hamilton (DSM), Campenaerts (Qhubeka), Ghebreigzabhier (Trek) a Orrico (Vini Zabú) spoločnými silami liezli na vrchol stúpania Roncola. Svoje silné stránky tak mohol predviesť Garosio, víťaz vrchárskej súťaže v 65. ročníku Okolo Slovenska a zároveň aj najbojovnejší jazdec najprestížnejšieho cyklistického podujatia u nás. Lenže za nimi už prišliapli domestici silných tímov a počas jazdy smerom hore stiahli z náskoku utečencov viac ako celú minútu.  
Krátko po prekonaní vrcholu Roncola sa za balíkom začali objavovať niektorí cyklisti. Kontakt stratil Benedetti (Bora), pravdepodobne pre technické problémy, ale väčším prekvapením bol výbuch Landu (Bahrajn), pretože u neho bolo cítiť, že ide o výkonnostný problém. Španiel vyzeral akoby ho od nastúpenia do auta delili už iba minúty, ak nie sekundy. Zásluhu na tom mali najmä jazdci dvoch zoskupení, Jumbo - Visma a Deceuninck Quick - Stepu, ktorí v celom stúpaní išli rýchle tempo a pomaly začali oddeľovať zrno od pliev. Medzi zrnom stále figuroval aj Froome (ISN). 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Pod kopec Berbenno (6,9 km - 5.0 %) priviedol cyklistov technický zjazd po úzkej a miestami rozbitej ceste. Svoje technické zručnosti v ňom predviedli Wellens (Lotto) a Orrico (Vini Zabú), podarilo sa im osamostatniť vpredu. Získali k dobru 15 sekúnd, ale nakoniec ich zvyšná osmička dobehla. Ďalšia dôležitá udalosť sa odohrala v balíku. Cosnefroy (Ag2r) vo veľkej rýchlosti spadol, urobil pár kotrmelcov na asfalte a narazil do betónového múru na krajnici. Hneď sa zdvihol na nohy, ale pobehoval zmätene hore-dole, až kým si nesadol a neprišiel ku nemu lekár pretekov. Z pretekov definitívne odstúpil. 
Pád a technický zjazd rozdelili hlavné pole na dve skupiny, ale pod Berbennom sa obe skupiny spojili. Pelotón tak opäť obsahoval cez 80 cyklistov, ťahali ich Jumbo - Visma, Israel Start-Up Nation a Deceuninck Quick - Step. Hlavné pole strácalo na desiatku utečencov presne štyri minúty. Bais (Androni), Novak (Bahrajn), Garosio (Bardiani), Champion (Cofidis), Bakelants (Wanty - Gobert), Wellens (Lotto), Hamilton (DSM), Campenaerts (Qhubeka), Ghebreigzabhier (Trek) a Orrico (Vini Zabú) aj na tretí monument Lombardie vyliezli spolu.
Nasledoval zjazd, ktorý priviedol účastníkov pretekov do finále klasiky padajúceho lístia. Kombinácia kopcov Dossena a Zambla Alta tesne po sebe znamenala porciu viac ako dvadsať kilometrov smerom dohora bez žiadnej prestávky. Dobrou správou pre únik bola skutočnosť, že v pelotóne sa na chvíľku spomalilo a ich náskok opäť vyrástol na štyri minúty. Bais (Androni), Novak (Bahrajn), Garosio (Bardiani), Champion (Cofidis), Bakelants (Wanty - Gobert), Wellens (Lotto), Hamilton (DSM), Campenaerts (Qhubeka), Ghebreigzabhier (Trek) a Orrico (Vini Zabú) stále zostávali pokope. 
Úvodné metry stúpania Dossena (11,1 km - 6.1 %) boli prudké a Orrico (Vini Zabú) stratil pár metrov na zvyšných utečencov, ale hneď ako sa kopec trošku zlomil, sa do skupiny vrátil. V tom istom momente do kopca vletel balík a Dunbar (Ineos) začal rozohrávať bitku najsilnejších tímov na podujatí. Nastúpil si z pelotónu, no ostatné celky reagovali promptne a  dieru okamžite zalepili. Potom nastúpil Tulett (Alpecin), na čo reagovali Sivakov (Ineos), Bennett (Jumbo), Powless (EF), Masnada (Quick - Step) a Storer (DSM). Nakoniec sa medzi únikom a hlavným poľom vytvorila šesťčlenná skupina.
- ponuka z nášho eshopu -
banner detske oblecenie green
- ponuka z nášho eshopu -
Lenže spolupráca vôbec nefungovala a poriadne oklieštený balík skupinu doskočil. Hneď na to sa ukázal Hart (Ineos), zaútočil a Brit sa vetral pred pelotónom podstatne dlhšie. Útoky prišli aj vo vedúcej skupine. Garosio (Bardiani) ukázal, že jeho nohy v kopoch sú extrémne dobré. Ukazoval to už na Okolo Slovenska ani nie pred mesiacom. Zostali pri ňom už iba piati cyklisti, konkrétne Bais (Androni), Novak (Bahrajn), Bakelants (Wanty - Gobert), Hamilton (DSM) a Ghebreigzabhier (Trek). Do cieľa bolo treba prejsť ešte 81 kilometrov, šestka vpredu viedla o dve minúty pred balíkom.  
Situácia na ceste sa zmenila takmer okamžite. Medzi obomi skupinami sa znovu vytvorila päťčlenná partia cyklistov, ktorá skúšala ujsť pelotónu a dobehnúť celodenný únik. Tvorili ju Masnada (Quick - Step), Vingegaard (Jumbo), Sivakov (Ineos), Bardet (DSM) a Hirschi (UAE), ale napriek tomu, že najmä Talian mal záujem ísť, po pár minútách všetci piati znovu točili pedálmi v hlavnom poli. V ňom už chýbal Simon Yates (BikeExchange), lenže ešte pred vrcholom kopca Zambla Alta (9,8 km - 3.3 %) sa do balíka vrátil. Operoval v ňom na jeho úplnom konci, rovnako aj Evenepoel (Quick - Step).  
Kombinácia kopcov Dossena a Zambla Alta teda ešte nerozhodla o víťazovi podujatia. Tesne pred vrcholom druhého spomínaného stúpania kontakt s vedúcou skupinou stratil Bakelants (Wanty - Gobert), ale v nasledujúcom zjazde sa vrátil do čela. Dosť v klesaní riskoval. Nebol jediný. Riskovali viacerí cyklisti v balíku a nakoniec sa v ňom padalo. Na zemi skončili Lutsenko (Astana) a Formolo (UAE). Pár nezničil len ambície dvom kvalitným pretekárom, ale rozdelil pelotón na dve časti. 
Netrvalo dlho a prvá polovica rozdeleného pelotónu definitívne dobehla celodenný únik. Stalo sa tak v kelsaní na méte 54 kilometrov od pásky. Bola to zásluha najmä Bagioliho (Quick - Step), ktorý ako navádzacia motorka doviedol Alaphilippa (Quick - Step) a ďalších favoritov do čela. Vpredu nechýbali Roglič (Jumbo), Bardet (DSM), Adam Yates (Ineos) ani Pogačar (UAE). Vedúca skupina celkovo obsahovala do 50 cyklistov, prevahu v ňom mali pretekári Deceuninck Quick - Step a Movistar. 
Na malú chvíľku sa dianie na ceste upokojilo, všetci favoriti tieto okamihy využili a zastavili sa pri svojich športových riaditeľoch. Spomalenie skupiny využili cyklisti, ktorí v nej chýbali pre pád, bol medzi nimi aj Formolo (UAE), účastník pádu, Lutsenka (Astana) kamery nezachytili. Ticho pred finále využili dvaja cyklisti, ktorí sa snažili zviditeľniť nielen seba, ale aj svoje celky. Boli nim Rota (Wanty - Gobert) a Orrico (Vini Zabú). Pelotón im umožnil odskočiť iba na dvanásť sekúnd, aj to iba na pár minút.
Potom už nasledovalo stúpanie Passo di Ganda (9,3 km - 7.1 %) a začali sa rozhodovať preteky. Benoot (DSM) nasadil veľké tempo v čele balíka a viacerí cyklisti išli aj dušu vypľuť, ale neudržali sa v ňom. Kontakt stratili postupne Formolo (UAE), Teuns (Bahrajn) alebo Urán (EF), a to na vrchol bolo treba prejsť ešte cez sedem kilometrov, pričom najprudšie boli záverečné tri kilometre. Benoot odvádzal fantastickú prácu pre Bardeta (DSM), ktorý sa nachádzal za vláčikom Quick - Stepu.   
Šesť kilometrov pred vrcholom Passo di Ganda zmizol z čela balíka Benoot (DSM), už mu došla šťava. Kontrolu prevzal Sivakov (Ineos) a tlačil skupinu hore kopcom. Jeho tempo sa nepozdávalo Nibalimu (Trek) a zaútočil. Britskému zoskupeniu pomohol Majka (UAE) a úvodný pokus domáceho borca pelotón zlikvidoval. Žralok z Messiny sa však nevzdával a po pár sekundách znovu zaútočil a tentokrát so sebou potiahol Pogačara (UAE), Bardeta (DSM) a Sivakova (Ineos). 
Pogačar (UAE) pochopil, že sa rozhodujú preteky a po chvíľke opustil vedúce kvarteto a pokračoval v čele pretekov úplne sám. Zvyšné trio zozadu dobehlo hlavné pole, v ktorom už bolo veľmi málo cyklistov. Masnada (Quick - Step) začínal byť nervózny a opustil pelotón, snažil sa doskočil k Slovincovi. Reagovať museli aj ďalší cyklisti, Roglič (Jumbo), Adam Yates (Ineos) a Alaphilippe (Quick - Step) sa zatiaľ zo sedla nezdvíhali. Na vrchol kopca bolo treba prejsť dva kilometre. 
Masnada (Quick - Step) dlho medzi lídrom a pelotónom nezostal, dopomohol mu k tomu Adam Yates (Ineos), ktorý prišliapol na pedále. Vytvorila sa tak deväťčlenná skupina, boli v nej okrem vyššie uvedených mien aj Roglič a Vingegaard (2x Jumbo), Alaphilippe (Quick - Step), Gaudu (FDJ), Woods (ISN), Bardet (DSM) a Valverde (Movistar). Pogačar (UAE) vyliezol na kopec o celú pol minútu pred skupinou prenasledovateľov a každým metrom získaval sekundu k dobru.  
Slovinský cyklista bol čoraz bližšie k víťazstvu, naopak, Roglič (Jumbo) a Alaphilippe (Quick - Step) stratili pevnú pôdu pod nohami potom, čo Masnada (Quick - Step) ušiel z tejto skupiny a snažil sa dobehnúť Pogačara (UAE) sám. Talian do tohto momentu ťahal skupinu prenasledovateľov. Masnada sa v klesaní priblížil k Pogačarovi na pätnásť sekúnd, v technických pasážiach riskoval na rozdiel od dvojnásobného víťaza Tour de France. 
Presne 15 kilometrov od cieľa sa Masnada (Quick - Step) vrátil do hry o víťazstvo, nalepil sa na zadné koleso Pogačara (UAE). V rovnakom okamihu Roglič a Vingegaard (2x Jumbo), Alaphilippe (Quick - Step), Valverde (Movistar), Adam Yates (Ineos), Gaudu (FDJ), Woods (ISN) a Bardet (DSM) strácali 45 sekúnd. Lenže spolupráca v skupine viazla, síce sa pretekári točili, ale neochotne a v niektorých momentoch sa na seba iba pozerali. Do diskusie sa musel vložiť Vingegaard a potom sa práca zlepšila.
Nie na dlho. Skupina sa približovala k vedúcemu duu a viacerí cyklisti zacítili svoju šancu. Najskôr zaútočil Adam Yates (Ineos), s ním išli Valverde (Movistar), Alaphilippe (Quick - Step) a Bardet (DSM), lenže Roglič (Jumbo), Gaudu (FDJ) a Woods (ISN) sa ku nim vrátili. Rovnako aj Vingegaard (Jumbo), lenže medzera medzi nimi a čelom sa zväčšila na viac ako 40 sekúnd. Na druhom fronte Masnada (Quick - Step) už nestriedal Pogačarovi (UAE) a šetril sily na posledné kilometre.  
Štyritisíc metrov od pásky Tadej Pogačar prišliapol v kopci a Fausto Masnada za ním visel už iba za oči. Udržal sa za ním. Talian potom musel odpovedať ešte na jeden atak, prišiel štyristo metrov po úvodnom a tentokrát vyzeral Masnada silnejšie. Potom už obaja cyklisti šetrili sily na cieľovú rovinku, ktorá definitívne rozhodla o víťazovi. Stal sa ním Pogačar, ktorý v šprinte pokoril Masnadu. Takmer o celú minútu neskôr za nimi finišovala skupina prenasledovateľov, šprint o tretie miesto vyhral Adam Yates pred Primožom Rogličom
Dva monumenty a Tour de France. To je zápis Tadeja Pogačara v tejto sezóne. Slovinec dnes predviedol atraktívnu cyklistiku. Zaútočil veľmi ďaleko od cieľa a dlhé kilometre putoval v čele sám. Nakoniec ho psychicky nezlomila ani skutočnosť, že ho zozadu dobehol súper, odmietal mu striedať, na každý jeho nástup reagoval pozorne a dokonca na cieľovej rovinke mal výhodnejšiu pozíciu do šprintu ako Pogačar. Ale slovinský cyklista všetky prekážky prekonal a zvíťazil. Stal sa prvým Slovincom, ktorý vyhral klasiku padajúceho lístia a prezimovať môže s úsmevom na perách. 
Desiatky centimetrov, pár metrov. Toľko delilo Fausta Masnadu od životného víťazstva. Masnada bol v cieli poriadne sklamaný, pretože dnes urobil veľa chýb a zbytočne plytval silami. Všetko sa začalo už 80 kilometrov pred páskou, kedy Masnada dvakrát zaútočil. Potom nemal silu odpovedať na útok Pogačara. Následne ťahal majstra sveta hore kopcom a až príliš neskoro pochopil, že on je tým najsilnejším jazdcom v skupine. Potom sa síce vrátil do hry, mal veľa času oddýchnuť si a pripraviť sa na finále, ale v ňom nakoniec ťahal za kratšiu časť lana a skončil druhý. Tak či tak je to pre neho životný výsledok. 
Veľké sklamanie v súboji so svojim krajanom opäť raz prežil Primož Roglič. Líder tímu Jumbo - Visma bol najväčší favorit na víťazstvo, ale pri rozhodujúcej selekcii nebol pripravený a nakoniec mu ušlo aj tretie miesto v šprinte, v ktorom prehral s Adamom Yatesom. Ani Julian Alaphilippe nežiaril v cieli radosťou, pretože dnes nebol najsilnejším jazdcom svojho tímu. Menoslov sklamaných cyklistov je oveľa dlhší. Remco Evenepoel, Vincenzo Nibali, Pavel Sivakov alebo Bauke Mollema od dnešného dňa očakávali lepšie výsledky ako nakoniec dosiahli. Naopak, medzi milé prekvapenia patrili Alejandro Valverde a Romain Bardet. Obaja v sobotu naplno nechali prehovoriť bohaté skúsenosti a aj dobrú formu a v závere sezóny dosiahli svoje najlepšie výsledky. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadej Pogačar (víťaz)
"Každé víťazstvo je dôležité, ale vyhrať v Lombardii je niečo, o čom som sníval veľmi dlho. Teraz sa mi to podarilo, bláznivé. Je šialené ukončiť sezónu týmto štýlom. Nemám slov. Myslel som si, že niekto sa so mnou udrží. Boli to však veľmi ťažké preteky pre všetkých, išiel som teda sólo. Vedel som, že Masnada dobre pozná trasu, neprekvapilo ma, že v zjazde sa ku mne vrátil. Našťastie som si do šprintu doniesol dostatok síl."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fausto Masnada (2. miesto)
"Skončil som druhý, ale so svojim výsledkom som spokojný. Ako tím sme celý deň fungovali dobre. Do finále som vstúpil na dobrej pozícii. Bol som vpredu s Tadejom. Po chvíli som si uvedomil, že by sa ku nám mohol vrátiť Julian, lenže Tadej bol príliš silný. Vždy, keď sa mu nezdalo moje tempo, išiel sám. V poslednom stúpaní mi dokonca dvakrát nastúpil a snažil sa ma urvať. Ako tím sme nakoniec nedokázali urobiť lepšie miesto ako druhé. Za seba môžem povedať, že to bol fantastický deň."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primož Roglič (4. miesto)
"Prišiel som sem vyhrať, ale nakoniec som nebol dosť dobrý. V priebehu týždňa som mal lepšie nohy. Myslím si však, že je pekné, že som tu mohol štartovať a dosiahnuť nejaký výsledok. Pogačar bol dnes najsilnejším cyklistom. Mám za sebou ďalšiu sezónu ako na hojdačke, plnú úspechov a pádov. Do ďalšej sezóny si chcem zobrať iba dobré spomienky."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michael Woods (9. miesto)
"Nebudem nič tajiť, prišiel som sem po víťazstvo. V poslednom stúpaní pred Bregamom som skúsil zaútočiť, chcel som sa vyhnúť šprintu, ale prekvapili ma moji súperi. Nakoniec som v pretekoch obsadil deviate miesto, bol som ďaleko za svojim cieľom, s ktorým som sem prišiel. Preto je logické, že som trochu sklamaný."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remco Evenepoel (19. miesto)
"Som rád, že som skončil v Top 20. Nie som príliš sklamaný, pretože dnes som nemal dobré nohy. Musím to prijať. Neviem povedať, prečo ma dnes zradili. Ale taký je život a cyklistika. Ak chcete vyhrať, musíte byť stopercentne pripravený celé preteky, mne k tomu chýbalo niekoľko minútu. Stratil som kontakt, pretože som si zvolil svoje tempo. Vpredu išli veľmi rýchlo."
Výsledky
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 6:01:39 500
2. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step 00:00 400
3. YATES Adam INEOS Grenadiers 00:51 325
4. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:51 275
5. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:51 225
6. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:51 175
7. GAUDU David Groupama-FDJ 00:51 150
8. BARDET Romain Team DSM 00:51 125
9. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 00:51 100
10. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 02:25 85
Zobraziť kompletné poradie
profil predposlednej dvojice kopcov (© illombardia.it)
profil posledného kopca (© illombardia.it)
 
Náš eshop