Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Paríž - Tours: V šprinte malej skupiny zvíťazil Démare pred Bonnamourom, Baška 112.

10.10.2021, 15:40 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
ne 10.10. zvlnena etapa ciel rovina Chartres > Tours 212 km Démare
profil pretekov, 1270 nastúpaných metrov (© ilgranpiemonte.it)
Nedeľa patrila 115. ročníku klasiky s prašnými cestami Paríž - Tours. Vlaňajšie víťazstvo prišiel obhajovať Casper Pedersen (DSM). Medzi víťazov tohto podujatia sa v nedávnej minulosti zaradili aj Matteo TrentinJohn DegenkolbFernando Gaviria alebo Greg Van Avermaet, ktorý sa nachádzal na štarte aj dnes. Na cyklistov čakalo deväť úsekov po nespevnených cestách. Slovensko zastupoval Erik Baška (Bora - hansgrohe).
Únik dňa tvorili Gijs Leemreize (Jumbo - Visma), Julien Duval (AG2R Citroën Team) a Rune Herregodts (Sport Vlaanderen - Baloise). Vedúca skupina si dokázala vytvoriť takmer osem minút k dobru, ale 98 kilometrov pred cieľom sa pelotón roztrhal a v prvej skupine ostalo 35 cyklistov. Medzi nimi nechýbali Van AvermaertArnaud Démare (Groupama - FDJ) či Soren Kragh Andersen (DSM).
Vedúca trojica sa rýchlo stala súčasťou unikajúcej skupiny z pelotónu. 38 kilometrov pred cieľom na čele jazdilo trio Stan Dewulf (AG2R Citroën Team), Frederik Frison (Lotto Soudal) a Franck Bonnamour (B&B Hotels). Defekty museli riešiť Van AvermaetFlorian Veermersch (Lotto Soudal), Timo Roosen (Lotto Soudal), Christophe Laporte (Cofidis) aj Connor Swift (Arkéa Samsic). 
Na čelo pelotónu sa poskladali zástupcovia tímov Trek - Segafredo a Alpecin - Fenix. Na konci balíka sa pohyboval Niki Terpstra (TotalEnergies), ktorý tu v minulosti skončil dvakrát druhý. Na Côte de la Rochére (10,3%; 0,4 km) sa únik nerozdelil, ale v pelotóne sa do problémov sa dostal Casper Pedersen a vlaňajší víťaz začal zaostávať. Naopak, výborne vyzerali pretekári Groupamy - FDJ, ktorí okupovali vedúce priečky pelotónu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Drobnú stratu na balík mal aj Terpstra. Ujsť z pelotónu chcel Valentin Madouas (Groupama - FDJ), ale víťaz La Polynormande bol neúspešný. Madouas ale napokon vytvoril skupinu prenasledovateľov spoločne s Jasperom Stuyvenom (Trek - Segafredo) a Jasperom Philipsenom (Alpecin - Fenix). Jeden z pretekárov tímu Jumbo - Visma musel riešiť defekt. Philipsen odtiaľ vypadol, no do druhej skupiny sa prepracovali aj DémareBob Jungels (AG2R Citroën Team), Matis Louvel (Arkéa - Samsic) a Roger Adriá (Equipo Kern Pharma)
Na Côte de Vouvray (4,4%; 0,7 km) mala vedúca skupina dvadsať sekúnd k dobru. Zo skupiny prenasledovateľov zaútočil štvrý muž Okolo Slovenska Adriá, ale jeho pokus pomery na trati nezmenil. Trinásť kilometrov pred páskou dostal defekt Frison a vypadol z boja o víťazstvo. O chvíľu neskôr musel vyhľadať pomoc mechanikov aj Stefan Küng (Groupama - FDJ), okresaný balík ťahali ľudia z Cofidisu.
Preriedila sa aj skupina prenasledovateľov, kde dupol na plyn Démare a udržal sa ho iba Stuyven. Za nimi šiel osamotený Madouas a tak nasledovalo trio JungelsLouvel Adriá. Hlavná skupina strácala osem kilometrov pred cieľom viac ako štyridsať sekúnd. Z pelotónu sa vydal na sólový pokus jeden z pretekárov zoskupenia Jumbo - Visma. 
Démare Stuyven sa pridali ku vedúcemu duu menej ako kilometer pred cieľom a vedúca skupina začala taktizovať. Ako prvý začal šprintovať Arnaud Démare a francúzsky šprintér svojich súperov už nepustil pred seba. Veľmi tesný súboj o druhé miesto zviedli Franck Bonnamour Jasper Stuyven. Napokon ho získal prvý menovaný. Stan Dewulf v závere už nemal síl a obsadil štvrtú priečku. O piate miesto šprintoval pelotón, kde bol najrýchlejší Danny Van Poppel (Intermarché - Wanty - Gobert).
Posledná tohtoročná jednorázovka priniesla napínavý záver až do samého cieľa. Na dlhý únik sa podujali Frederik FrisonStan Dewulf Franck Bonnamour. Prvého menovaného pripravil o úspech defekt, no zvyšní dvaja pretekári bojovali o úspech až do konca a odpoveď na ich odvážný pokus našli iba Arnaud Démare Jasper Stuyven. Vlaňajší držiteľ cyklaménového dresu na Giro d'Italia si vybojoval siedmy triumf v tejto sezóne, ku ktorému mu dopomohli aj kolegovia Valentin Madouas Stefan Küng
Bonnamour napriek tomu, že ťahal v súboji s Démarem za kratší koniec, dosiahol svoj životný úspech. Naopak, preteky nevyšli Bore, Lottu Soudal, Jumbu - Visma, Alpecinu, Unu-X či Cofidisu. V tíme so slovenskou enklávou najvyššie finišoval Patrick Gamper na 22. priečke, no Rakúšan na víťaza stratil viac ako minútu. Lotto, Jumbo a Cofidis doplatili na defekty. Alpecin sa spoliehal na Jaspera Philipsena, no víťaz dvoch etáp na tohtoročnej Vuelte sa nezmestil ani do Top 10. Erik Baška prišiel do cieľa na 112. mieste s viac ako štrnásťminútovou stratou.
Výsledky
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 4:33:07 200
2. BONNAMOUR Franck B&B Hotels p/b KTM 00:00 150
3. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 00:00 125
4. DEWULF Stan AG2R Citroën Team 00:03 100
5. VAN POPPEL Danny Intermarché-Wanty-Gobert 00:40 85
6. COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM 00:40 70
7. MARIT Arne Sport Vlaanderen-Baloise 00:40 60
8. PASQUALON Andrea Intermarché-Wanty-Gobert 00:40 50
9. TRARIEUX Julien Delko 00:40 40
10. CAPIOT Amaury Team Arkéa-Samsic 00:40 35
112. BAŠKA Erik BORA-hansgrohe 14:16
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop